VAN VEURNE I E sul NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 8 3 Ba Zaterdag .Hani 1S87. ESS I Oil Bind verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: C fr. ja.'irs; met de post 7 fr. Een afzonderlijk Welnu, M. Beornaert, die lieefi durven verklaren dal hij de denkwijze van gene raal Chuzal niet kende, had nogians van dien briet inedcdeeling gekregen, door eenen oilicier, vriend van generaal Ghazal, en die van zeer nabij gehecht is aan het ministerie van oorlog. Groot was de indruk, welke deze be kendmaking van M. Frfcre op de Kamer maakte en de linker zijde juichte vurig, terwijl de rechter zijde als verpletterd zat. De toestand is erg! Er is (‘ene waarheid, welke niet alleen de liberalen, maar bijna iedereen voor zegd hec.lt, deze is: «Met de klerikaleti aan hel bewind, heeft hel land nooit rust.» En inderdaad, iedereen kan het vast stellen, sinds juni 1884, dal de klerikalen aan hel bewind zijn gekomen, hebben wij niets gehad dan woelingen in het land. De bandelszakeii ol anders gezegd de krisis heelt van dag lot dag. loegeiioinen en iedereen klaagt dal alles slecht gaal. lot hoeverre is het klerikaal gouverne ment daar de schuld van? Wij zullen het zeggen: Vooreerst, door de valsclie en Irniiwlooze beloften die het gedaan heeft tijdens de kiezingen. Het zou de lasten verminderd hebben; de belangen der werkende klas ging het bevorderen; het zou geene partijschap geloond hebben in de benoemingen; de bedienden 'zouden beter betaald en meer bevorderingen hebben bekomen, handel en nijverheid gingen herleven en eenc menigte andere beloften. En wal is er van dit alles gekomen? Niels liet gouvernement heeft eene commis sie benoemd om de wei kerskwestie te onderzoeken; hel land heelt er aan be antwoord, maar nog geen enkel wetsont werp heeft hit daglicht gezien. En als een comble, als eene uitdaging zou men moeten zeggen, stemt de kleri kale meerderheid in de Kamer een wets ontwerp dat eene belasting op hel vleesch legt; eene wel rechtstreeks legen den kleinen burger en werkman gericht. En hel klerikaal bestuur is dan ver wonderd dal men niet te vreden is en dat er woelingen ontstaan. .Maar lu i is uwe schuld; gij zijl niet bekwaam het land te besturen, want gij regeert enkel voor en in naam der geestelijkheid, die gij met gunsten en voorrechten ovei laadt en overigens hebt gij u de zaken van het land zoo weinig mogelijk aangetrokkén. Gij leeft en bestaat alleen door de twee dracht die in de liberale partij bestaal- hel ware wenschelijk dal de oogen van de verdwaalde liberalen open gingen om de klerikalen te belenen groolere onge lukken ie bewerken. Sclioolverwoesting. Hel schijnt dal er eerlang in hel Staats blad weer eenc nieuwe lijst verschijnen zal van gemeenten die gemachtigd zullen worden hare eenige gemeenteschool af ie schallen. Als T zoo voort gaal zullen de volgende geslachten uilsluilelijk door de clericale dompersgeslichten worden afge richt in’t lezen en schrijven.-Het is een schoon ras van kiezers dal men ons daar voorbereidt. De plaatselijke schrijvelaar van den Veurnaar blijft voortdurend gram op onze bermerkingen. Kost wal kost zou hij willen den schrijver kennen. Hij zoekt en tast en, even als een blinde die zoekt naar de kleuren, zinspeelt hij wekelijks op een nieuwe naam. Helaas man lief, zijl er nog niet en wij moeten het u oot moedig bekennen, nogmaals hebt gij eenen feilen kemel geschoten 1 T is ongelooflijk en spijtig niet waar Allo 1 T is dus weer te herbeginnen. Raadt maarop jongen, en discl.t woensdag maar eenen nieuwen aanval op T is plezierig om zien hoe zeer gij uwen nijd, uwe gramschap en uwen haal kunt be dwingen en verduiken Beleedigl en beschimpt maar, veracht en valt maar uwe tegenstrevers met grof heden aan, T is en zal uwe treffelijke en zalige rol blijven in der eeuwen. Amen Bemerkingen. Als men zijn aandacht vestigt op hel- gene de klerikale gemeente raadsleden tol heden verricht hebben, als men met oplettendheid hun doen en laten nagaat, dan komt men tol de treurigeovertuiging, dal zij de baat- en heerschzuchtige plan nen der geestelijken helpen verwezen lijken, dal zij medewerken om Veurne in hunne handen over te leveren. Onze katholieke stadliuismanncn schij nen wel met altijd men hunne zwarte bazen in de beste overeenstemming te leven zoo durven somtijds eenige dier burgervaders laten hooien, dat zij aan de geldzuchtige eischen der gècsielijken zullen wederslaan; zoo geven de zwarte schrijvelaai's, van eenen anderen kant, in hunne gazel somwijlen te kennen, dal het plaalselijk bestuur te maliij is, dat het, ten opzichte der liberalen, te flauw te toeijevenil is. Maar dal is comedie, dal is jezuitisine; zulks zeggen en schrijven zij om aldus aan de regent ie eenen schijn van onafhankelijkheid te geven, omdat stadhuis- en kerkmannen wel weten dal het grootste gedeeile der Vcurmtars weinig met de priesterheer schappij gediend is; doch, niettegenstaan de hun zeggen en hun schrijven, in den grond komen zij ten volle goed overeen, en onze sledelijke bestuurders, zij die hel wereldlijk gezag met fierheid in eerbied zouden moeten houden, zijn ten volle onderdanig aan hunne zwarte meesters, en schikken en regelen alles om, trapsge wijze,de stad onder de priesterheerschap pij te doen gebukt gaan. De geestelijkheid tracht van Veurne een soort dier boeredorpen te maken, waai de pastorij wetten stelt, waar de zwarte rok gevreesd wordt, waar de gemeente raad moet samengesteld zijn uil strooien mannen, waar hel wereldlijk onderwijs verfoeid wordt, waar de geestelijke schooierijen nooit ophouden, waar de zuur gewonnen gemeentelasten eerst en vooral dienen moeten om aan priesters en kloosters voldoening le geven. Hel werk der priesterlijke overheer- sching is in onze stad begonnen. De gees telijkheid beveelt hier, en onze'zes kleri kale sladhuislichtcn beven als zij spreekt, want niet een enkele onder hen gevoelt zich door zijnen invloed sterk genoeg, of is door de medeburgers genoeg geacht en bemind, om zich zonder de geestelijkheid te doen herkiezen; niemand ook onder de klerikalen zal zich hier verstouten, zonder toestemming van den zwarten opperbaas, zich als kandidaat voor den gemeenteraad aan le stellen. Het wereldlijk onderwijs in Veurne moet ophouden ie bestaan en onze slad- huismaiiiien steken een handje bij. De gemeente bewaarschool is reeds al’ge- iM-h»lt. De gemeente scholen voor lager ouderwijs, namelijk degene van MejufT.'r lli'i reboudt on van M. Bruncin worden als slechte scholen vervolgd en de onder wijzers en onderwijzeressen ontmoeten bij hunne wettige beschermers, do ge- Eene kieshervorming. Hel wordt als zeker opgegeven da! ons godgewijd ministerie het land wil begif tigen met eene kieshervorming. die de landelijke kiezers in oneindig getal zal doen aangrocien. Natuurlijk om de liberale partij afbreuk te doen en te vernietigen. Een gedeelte der grondbelastingen zou aan de pachters toegekend worden lol het vormen van den kiescijns voor de wetgeving; alsook de opcenten zouden in rekening gebracht worden, de opcenten voor den Staat, de piovinlie en de ge-; meenten. Ge ziet van hier hoeveel kiezers de groote grondeigenaars dan zouden kunnen fahrikeeren naar hartelust en welbehagen. Zulks zou definitief de heerschappij van graven, barons, ridders en blazoenen over hel land vestigen. Zulke kieshervorming zou gelijk slaan met eenen staatsaanslag tegen de Grond wet. %-n 12-00 6-01 meentc bestuurders, eerder te korldoe- ning dan aanmoediging en ondersteuning. Daarenboven, men maakt er, bijzonderlijk in de meisjesschool, het onderwijs lastig en moeilijk, en men wacht maar naar een gunstig oogenblik om aan die zoo nuttige gestichten den doodslag toe te brengen. De Staats middelbare school is ernstig in haar beslaan bedreigt, en om haren val ie helpen bewerken heeft men als leden van haar besturend bureel de hevigste onder de klerikalen benoemd. In de commission van hospicen en discli plaatst men opvolgelijk bestuurders, die niet zouden durven de geestelijken in liet minste mishagen. Wal meer is, men moet niet zeer scherpziende zijn om te bemerken, dal er maatregelen genomen worden om nieuwe kloosters in le richten welke men zal weten gioolendeels met hel geld der liefdadigheidsgestichten le onderhouden. De geestelijken hebben 5000 fr. ge- eischt en, natuurlijk, ook gekregen voor hunne lagere scholen. Wanneer komen de opeiscliingen voor het bisschoppelijk collegia, voor de zondagscholen, voor de congregatiën, voor de kloosters, voor de kerken Lastenbclalers maakt uwe centen ge reed. En, intusschen, een oog in T zeil, of Vcuruc wordt een arm klerikaal nest. Veurnaar Leugenaar. Hel fransch spreekwoord zegt .-«chassez le naturel, il revienl au galop In T vlaamsch, wil dit zeggen dat, als men de gewoonte heeft iets te doen, men op eene bijna onwederstaanbar.c wijze be wogen is om zulks voort te doen, zelfs wanneer men wil en tracht anders le handelen. De Veurnaar geeft ons daarvan een nieuw bewijs. Hij is zoodanig gewoon te liegen dal, zelfs wanneer bij de waarheid wenscht te zeggen, hij, met de beste wil van de wereld, toch nog moet voort liegen. Sprekende van de lioopen steenen die in de Oostslraat den vrijen doorgang be lemmerd hebben, drukt hij het volgende: Voila Na een nog tamelijk lang debat is woensdag de algemeene discussie, alsook degene over de artikels van het wets ontwerp lot belasting op vee en vleesch ten einde gebracht. De wel lol hel stellen van invoer rechten op vreemd vee en vleesch werd aangenomen met 38 stemmen tegen 23 en 2 onthoudingen. En nu zullen binnen kort de boeren hel werken niet meer noodig hebben, zoo lieefi men hun ten minste wijs ge maakt. Wij geloovcn echter dal het de groote grondeigenaren zelven zijn, die met hot vel zullen wcgloopcn, en dal boer, bur ger en werkman liet alles zullen moeten uilzweeten. Van eene Kamer, samengesteld voor het grootste deel uil clericale grondbe zitters en kaslcelheerei), was overigens niet anders te verwachten. Na een debat over den spoorweg Ant werpen- Brussel Mainlz, waaraan de Idin. Somzé, de Macar, Beeckman en Beeritacrl deel namen, heelt de Kamer liet voorstel der lieeren Somzé, Syslermans en de Sitters, tot het vcrleetien van een crediel van 5000 fr. voor hel doen van studies, vei worjien. Vervolgens is de algemeene discussie begonnen over hel wetsontwerp der ki ijgscrcdieien, voor hel bouwen van nieuwe versterkingen aan de Maas, te Luik en te Namen. Minister Be.eriiaerl hts-lï de eerste hel woord genomen, om dil onlvverp te ver dedigen in eene zeer lange redevoering, die bijna de gansche zitting heeft ge duurd. Van hel begin lot hel einde heeft hij niets gedaan, dan aanlialingcli doen uil redevoeringen, verslagen, brochures en dagbladen, om le doen zien dal de oppo sitie der Luikenaren geene reden van bestaan heeft, ten zij dc politiek. Hij besloot niet le zeggen, dal M. Fiére, indien hij in de plaats van M. Beeruaerl was, geheel anders zou spre ken dan hij nu doel en geen minister van oorlog zou vinden, die met hem zou willen medegaan. Over hel algemeen is dc redevoering van onzen eersten minister niet belang wekkend geweest, doch alles voorspelt dal hel debat dil weldra zal worden. Hot eerste gedeelte der zitting van woensdag werd iiigenomen dooi’ eene redevoering van den heer Magis, waarin deze wilde bcloogen, dal dc forten aan de Maas nutteloos zullen zijn, als men ze niet in verband brengt mei eene algehcele herinrichting van liet leger en bijzonder mei eene groote verhooging van hel getal onzer soldaten. Hel groot belang der zilling lag in de redevoering van den heer Fiére. De leider der liberalen in dc Kamer is begonnen, met dc handelwijze van hel Gouvernement le hekelen en hel. zonder ling tc vinden, dal de minister van oorlog, in zulk gewichtig debat, den mond ge sloten houdt en het woord laat voeren door M. Beeruaerl. Deze laatste had in de vorige zitting verklaard, dal hel gouvernement de denkwijze van generaal Ghazal niet kende. M. Fi ére heeft eenen brief van dien gene raal gelezen, waarin hij hel gevoelen uildrukl dat de versterkingen der Maas ons niet zullen beschermen legen oenen vreemden inval en integendeel de Fran- schen zullen aansporen om ons grondge bied le schenden. nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens pl«Hl«i oirnte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eet herstellingen 1 fr. De Annoncen voor Iteh/ie. ter iiitzondei ing der beide f laandereii, alsmede die vtor hel llniteuland worden ontvangen door den OiTrra- irr. PununrrÉ, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VAOIHKIV Diukkrr-L’itgever, Oostslra»!, 6, te Veiiriw1, en in de Postkantoren des Rijks. jamt*. .ia». 1 a I l) r 1 t L» t I I I r DIXMUDE NIEUPORT XI REPORT D1XMUDE i 7- 46 8- 10 10-34 5-01 7- 38 8- 48 K-?3 10-0» 10- 51 11- 11 10- 47 11- 27 12- 15 3-IS 5-22 6-02 6-30 9-34 11-04 5-10 1-04 8-26 8-57 unar 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 BRI’SSEL GENT EL’RNW G1ITVM1.DU Dl’INK ERKE 3-08 3- 18 4- 25 7-01 9-35 9-07 12-17 2-01 4-12 6-21 9-09 9-12 12-11 2-Ï5 4-51 6-45 9-29 9-55 12-50 2-40 5-00 8-28 9-31 1 14 3-15 5-35 8-52 9-58 -- n- -jC - - t -- 2» 3-50 3- <0 4- »7 Ui-UHnel en Bixtnude naar TCienport. 7-01 7-36 Vermits ipeu daarover blijft zagen, wij zullen nu eens do waarheid zeggen (Dewijl hij nu cens de waarheid wil zeggen, is dit eene uit drukkelijke bekentenis dat de heilige man do gewoonte Iteeft van altijd te liegen; sprak hij nu zelf-: waarheid, zouden wij niets anders kun nen zeggen dan uue fois nest pas coutuine en - ['exception confirme la régie Sofa van de redactie, om te spreken als de Yrurnaar). De liberale aannemer, vervolgt onze confrater, - lieiTt verwittigd geweest door het schepen- - collogie en de maatschappij van den beurt- - spoorweg dat hij die steenen moest doen weg- voeren: hij heeft liet niet gedaan en liet schepcncollegic zelfheeft ze doen wegvoeren op do kosten van den aannemer! DV1NKERK E GtIVVEI.DE VEI’11 XE GE XT URl’ssEl, I*c Sennnt. - -4- - I De Uuinei*. Vertrekuren vnn <leu ijzerenweg v:»»i Jlninkerkc, Vcrirn,., «ent 5-07 5- 43 6- 19 9-15 10-38 j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1