VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT PI 1$ het Ministerie... en van zijne vrienden X' K99. /.aferilag HS Juni ÜMH7. r tegen go er 'Wij staken hier voor vandaag onze be merkingen. Later zullen wij nog een arti keltje schrijven over den.Irani Oostende- Yper. En wel verre van overtuigd te zijn gelijk onze piiestergazel liet zeer fatsoenlijk zegt. van de volstrekte lomp- en plompheid onzer liberale lezers zijn wij, integendeel verzekerd, dat zij in onze aanslaande bemerkingen over den tram meer zullen vinden dan wij zeggen zullen, dat zij niet alleenlijk de reken, maar ook tusschen de reken zullen lezen, en alwie dal kan is geen flauw beestje van bezit, on danks al de genegenheid die het ons toe draagt en hel groot belang welk hel daarbij heeft, daartoe de noodige kracht niet meer. Deze woorden deden langs beide zijden der Kamer proteslalies opgaan. M. Nolhomb zal dus voor de forten aan de Maas stemmen, omdat hij hel voorzichtig en noodig oordeelt op eigene krachten Ie steunen. Na de verklaring van den heer Jules Warnaol. dal hij legen de nieuwe forten stemmen zal, heeft M. he Bruyn, ver slaggever, het woord genomen om deze forten te verdedigen. Men verwacht zich aan eene nieuwe redevoering van den heer l'rère. - Zou het' waar zijn Moeten wij hel Journal de Bruxelles gelooven, dan zou M. Beernaerl hel beu zijn en branden van verlangen, om als minister af te treden. Naar het schijnt moot dit verlangen in hem opgekomen zijn na de laatste rede voering van den aangenamen en lieftal lig™ heer Woeste, die in bedekte woor den bijna zooveel wilde zeggen als IJu’il s' en aillè Als hel waar is, dal M. Beernaerl gaarne ontslagen zou zijn vat) dci) last vatj nieuwe buurtspoorwegen afdragen. En Een opgeblazen klerikale schrijvelaar, maar «een flauw beestje een man die meent zoo onfeilbaar ie zijn als de Paus, D acht te doen gelooven dal hel voordeelig is voor de gemeenten van hunne inschrij vingen voor de trams op groolc sommen te brengen; dal Rel voordecliger is, bij voorbeeld, van iii le tcekenen voor 80,900 fr. dan voor 58,000 fr. Op die bewering zullen wij antwoorden mei de volgende bemerkingen: 1“ De Staal mag, ingevolge de wet, de helft der onkosten voor hel slichten van Men had gehoopt, dat hij zich zou ver hellen boven alle politieke bekommerin gen en partijbelangen, otn enkel de opperste belangen der nationale v< rde- diging in T oog le houden eu le behar tigen. Ja wel; generaal Ponlus heeft weer eens moeten laten zien, dal hij maar minister van oorlog bij naam is cn niet met de daad. Zijne redevoering was gereed geschre ven en hij heeft ze maar le lezen gehad, zooals men hem die in de hand had ge- stopt. want le Brussel beweert men, dal die redevoering opgemaakt en hem ter hand is gesteld geworden door den lieer Minister van financies. Wij kunnen hel heel goed gelooven. want wie de redevoering van M. Beer naert gelezen heelt, weet reeds alles wal in degene van generaal Ponlus voor komt. Deze laatste is enkel de weerglans of nagalm van de eerste, en de minister van oorlog heelt maar dc papegaai ge speeld van den Minister van financies. Na hem heeft M. Jos. Warnant hel woord genomen, om de beweeringen van MM. Beernaert en Ponlus te weder leggen, voor wal het kasteel of de citadel van Boei betreft. I:i deze re<hwoering, die zeer geestig was en de Kamer herhaalde malen lol lachen bracht, heeft M. Warnant al lachende harde waarheden aan de Minis ters gezegd. Minister de Moreau heelt in den Senaat gezegd,.als liet vleescli 10 p. h. zou op slaan, hét gouvernement, de wet zal intrekken, De Journal de Bruxelles, tolk van hel gouvernement, meldt zelf dal hel vleescli ie Sl-Nikolaas Vel leden week 20 ccniimen per kilo is vermeerderd. Zal M. de Moreau de wet, die nog allijd niet goedgekeurd .is door den koniug, nu niet laten verschijnen 7 Gelooft tiaar niets van lezers, want dc minister zal allijd zeggen: T zijn afzonder lijke gevallen cn de opslag zal voort duren. Bijna de gansche zitting van dinsdag is aangenomen geworden door de aan- gekondigde redevoering van generaal Ponlus. den minister van oorlog. Men had gehoopt, dat hij zich zou Bemerkingen. Wij hebben vroeger gezeid dat onze gemeentel aati ongelijk gehad heelt hare inschrijving voor den train Veurne-Yper op 80,090 fr. le brengen als eene som van 58.00ü.fr. voldoende was. jiier op maken onze stadhuismceslers zich gram. Qui se (fiche a lort, zegl hel fransche spreekwoord. tiet moet dus wel waar zijn dat onze gclukkigmakers wat al le lichtzinnig met dc penningen der laslenbclalers omspiin- gen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jams; Bet Ie post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letter» volgen» phtaHrnimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De I nuancen voor Belgie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede dte voor hot Buttnland worden ontvangen door den OitR»: iie PtmudTfc, Magdalenastraat, Brussel. .Men schrijft in bij vanden KERCKiiov’E, Drakker-Uilgevur, Ooststraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. nochtans, hij komt maar tusschen voor een vierde. 2" De Provincie mag voor de trams inschrijven voor zulke groote sommen als hel haar plezier doet. En nochtans, zij ook bepaalt hare inschrijving tot een vierde. N. B. De groote koppen van bel Gouvernement en de groote koppen der Provincie verslaan dus hoegenaamd niets aan de kwestie der nationale buurtspoor wegen Of zijn hel ook al wijstergaais of mannen die van verre naar kalfvleesch rieken 3’ lie tram Veurne-Yper zal op het grondgebied van Sieenkerke liggen voor eene lengte van daaromtrent drie kilo meters; hij zal daarenboven een voornaam gehucliie dezer gemeente doorkruisen, waar er eene standplaats of slulie zal zijn. Wat wij hierboven voor Steenkerke zeggen is ook waar voor Wulveritigliem en Vincliem gezaïnenllijk. EhwelNoch Sieenkerke, noch Wulve- ritigliciu, nóch Vinchem geven geen duil in den train. A'. B. IFtrnr zijn dan de zinnen der ra.idsledrn dezer drie gemeenten? Of zouden die nmnselien eenen slag van den meuten gekregen hebben X 4° Alvcringheni sclirijfi in voor 444,009 fr. Bravo! voor Alveriughem roept hel flauw beestje van den Veurnaar. Dat de gemeenten Alveriughem, Loo en Pollincliove groote sommen in den tram geven, laat zich gemakkelijk begrijpen, want zij hebben aan den tram Veurne- Yper eenen omweg doen maken van 5 kilometers en de onkosten, zegt men, alles gerekend, van een half millioen ver zwaard. Maar, als groote inschrijvingen voor de gemeenten, volgens hel flauw beestje zoo voordcelig zijn, waarom heefï Alve- ringhem niet ingeschreven voor 166,000 fr. 7 Waarom heefi zij de 22.000 fr. die men van Veurne heeft afgeschooid, bij hare inschrijving van 144,000 fr. niel gevoegd 7 ;V. B. Zou de gemeenteraad van Alveriughem wel samengesteld zijn uil mannen flauw van geest, ijdel van fonds»? Ofwel, zou de meerderheid van dien' raad misschien samengesteld zijn uil land bouwers, die bel liedje kennen: De boer zal 't al betalen! De boer zal 'l al betalen! die hem tegen goesting ondersteunen en dit weel hij maar al te goed dan heeft hij alle dagen eene gelegenheid, om zijne Schuil van kant le steken. Hij stelle eenvoudig, vergezeld van de kabinetskwestie, hel wetsontwerp d'Oul- tremonl op den verplichten soldaten dienst aan de dagorde, en op een, twee, drij zal zijn vurig verlangen voldaan zijn. Wocstjc zit reeds lang op loer en brandt van nog vuriger verlangen, om eene portefoelie le grijpen en weer minister ie worden. De papen zullen hel met genoegen zien en gelukkig wezen, dal ze van M. Beernaerl verlos! zijn, die hun nog niel voldoende geetl wal zij verlangen. Aan Woeste zouden zij een echt kolf- ken naar hunne hand hebben. Die 7.ou hun nog meer schenken dan zij zelven wenschen. Wij zijn dan ook van meening, dal het nieuwsken van liet Journal tie Bruxelles louter flauwe praai is en dal M. Beer naerl niet zal aftreden, al ware hel maar om M Woeste le doen barsten van ja- loezij en razernij. Er is nog niet le voorzien hoe lang de discussie over de forten aan de Maas, die door het Ministerie zijn voorgcsleld, nog duren zal. Woensdag was de lieer Nolhomb aan de spreekbeurt. Deze, len minste, verklaarde ree.liltii'. dal hij in deze zaak onbevoegd is cn zich gaiisc.li overlaal aan hel oordeel van de mannen van het vak en hezonder van den heer generaal Brialmoni, in welke hij volle verlronwen stelt. Hij deed iiilschijnen, dat dc toestand voor België sedert eenige jaren gansch veranderd is, dewijl het niel me«‘ials voorheen, zoo zeker op de bulp Engeland rekenen kan. Het De wet der barons. Onder de 38 senators die de vleescli belasting hebben gestemd, lelt men 23 barons, graven en ridders. Onder de 25 senators die ar sleind of zich onthouden helmen, zijn slechts drie graven en een burggraaf. 10 p. h. opslag. slechts in drie opvolgende NIHCPORT D1XMUDE 7-01 7-.3Ö 9-55 12-50 2-40 5-00 8-28 9-31 1 14 3-15 5-35 8-52 9-58 9-07 12-17 2-01 4-12 6-21 9-09 9-12 12-41 2-25 4-51 6-45 9-29 7- 46 8- 10 10-34 BRUSSEL GENT VEURNE OIITVMI.DE DUINKERKS 3-08 3- 18 4- 25 7-01 9-35 5-07 5- 43 6- 19 9-15 10-38 5-40 (-04 8-26 8-57 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 5-04 7- 38 8- 48 6- 20 7- 47 10-0» 10- 54 11- 1» 10- 17 11- 27 12- 15 3-13 5-22 6-02 6- 36 7- 14 9-34 11-04 'i Allerlei. In de Kamer van Volksvertegenwoordigers wordt de bespreking der. ontworpen verdedi gingswerken rond Luik en Namen voortgezet. De tweede uitgaaf der redevoering van Minis ter Beernaert werd door den oorloge minister Generaal i’ontus uitgesproken. Bij de lezing dier redevoeringen van den hoofd- Ministcr Beernaert en van den oorlogsminister Poutiis, ontstaan zonderlinge vragen met na tuurlijk er op volgei.de antwoorden zoo als: Indien bedoelde versterkingswerken wezenlijk zoo noodig,ja dringend en onmisbaar zijn als bij die redevoeringen wordt voorgehoudeii en aangewezen, hoe komt dat het tegenwoordige Ministerie niet alleenlijk driejaar gewacht heeft om die nieuwe versterkingswerken voortestellen en aantevragen, maar dat zelfde werken nu nog ‘X- v Reppen wij thans oenigc woorden betrekkelijk den stoomtram alhier. Dagelijks zijn onze ingezetenen almeer over tuigd en hoort men door vreemden on reizigers bekennen, dat, voor den stoomtramdienst. dien keerdraai aan den hoek der Noordstraat on de Ooststraat zeer mooielijk en gevaarlijk is: dat ook do groote Ooststraat voor den stoomtram dienst te smal is on dat de verbinding met de ijzereuwegstatie onbeduidend en nutteloos voor komt, des te meer, door liet verschillend spoor, geen wagons met koopwaren noch rijtuigen op Staats spoorbaan kounen overgezot worden. Alles bewijst dat de gemakkolijkste en voor deligste richting tan aan do Hanssenslaan langs de wandeldreef, met statie plaats op het oude.Gaaiplcin, moest aangenomen worden, om de vertakking op Yper te vervolgen langs do Lindemlroef, voorbij de kaai naar 't uiteinde der Zuiilstraat. Alzoo werden de belangen van stadswijken voldaan en niet geslachtofferd, zoo het gebaren zal, aan de geldzuchtige willekeur der tram- maatschappij, welke voor den dienst tusschen de Groote Markt en do statieplaats 15 oentimeu eischt; 't is eeno «echte exploitatie eene kluiteu- stekkerij. M Elders is de trammaatschappij geen meester maar wel 't gemeente of stadsbestuur. Zoo nemen wij, bij vertaling, letterlijk over uit het verslag der gemeente raadzitting te Brugge van 4n Juni laatst. Beurtspoorweg van Brugge op Sluis. Mr Ronso, schepen. Do nationale maat schappij van beurtspoorwegen heeft ons laten weten dat zij de wijziging voor de richting in stad, door stadsbestuur voorgehouden, niet aan nemen kan. De maatschappij verkiest do richting langs do S‘ Joorisstiaat, den Vlamingdam on den Vesting wal, terwijl do stad wilt dat die richting ge nomen worde langs de S‘° Clarastraat, welke DUINKERK GIIYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL I»<- Knm©r. Verli ©kuren vnn «Ion ijzerenweg vnn Duinkerk©, Ve«r«e, Gent nnnr Brussel en Dixnitidc naar IVieuport. 9-341 12-00 <01 2- 1* Ü-ÜO 3- 10 4- »7 DIXMUDE NIEUPORT ontworpen zijn om slechts in drie opvolgende dienstjaren te wordep uitgevoerd I Dc natuurlijke antwoord is dat do aanvraag dier werken door hot huidige Ministerie drie jaar word uitgesteld om de valschheid dor cleri- calen bij hunnen tegenstand aan 't liberaal Ministerie zoo wat to verduiken; immers toen zongen en schreeuwden de clericalen op alle wijzen en toonen dat, kwamen zij aan 't bewind, zij geen man, geen peerd, nog geen stuk geschut in meer zouden willen eu na reeds den dienst tijd, met diengenen bij 't noodkorps, op 13 jaren te hebben verlengd, komen zij nu af met die nieuwe versterkingswerken rond Luik en Na men, welke eens in 't werk, zuilen moeten vol tooid worden, met eetion staert van overtreffende kosten en uitgaven waarvan diegene van 't noor den kasteel te Antwerpen nog in 't geheugen zijn. Van daar do vordeeling dier werken en credieten in drie opvolgende dienstjaren. Hoe komt dat de zienswijze eu dc voorschriften van Generaal Briabnont door beide genoemde Ministers ten opzichte der nieuwe versterking^- werkcu gelijkiglijk aanveerd en aanropen wor den, doch voor wat betreft de door hem als noodige vermeerdering aan 't leger op 180,009 manschappen, volstrekt afgewezen en verworpen worden i Omdat ons clericaal Ministerie zijne plans aanlegt even als sommige Ingenieurs en bouw kundigen. Thans werken onze opperbazen met alle hunne krachten en machten om de stemming dier nieuw versterkingswerken te bekomen en daar om beweeren zij dat ons leger 100,000 man sterk met 30,000 mausoltappeu van t noodkorps en do onbepaalde herinrichting der burgerwacht, ge noegzaam zijn om aan allo noodwendigheden te voldoeu. Immers zij vroezen dat do vermeerdering van 't leger door die nieuwe versterkingen we- zcnlijkt veroorzaakt don verplichten dienst of alle man soldaat Zou kounen bijbrengeu, waarvan de clericalen, uit hoofde van den dienst plicht dor seminaristen, niet willen hooreu. Doch even zoo werden vroeger die huidige zoo opgedrongen en afgeeischte nieuwe versterkings werken, ook ontkent eu afgeloochend, cu ook oven zoo zal men later met een nieuw stelsel van hoogst noodige en dringende vermeerdering van 't leger voor den dag kopten. Alles wat met 't gezagstelsel overeenkomt wat het ook kosten moge, moet maar uitgevoerd worden priestergezag op 't politiek gebied vooral; verticudubbeling van kloosters, paters, broerkens en nonnen van alle slag on kleur: gestadige vermeerdering van 't getal der be ambten bij alle ministerien en openbare diensten on uamenlijk voldoening der eischen en begeer ten van militarist, n, galon en pluimdragers. De papen als voorwacht, aan 't hoofd, do mili taristen als achterwacht, om 't overige als banden tusschen in te sluiten, daar is do krijgs- beleiding van 't gezagstelsel. -i- --

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1