VAN VEURNE l' 1 Is Ik Ia NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT IV coo. Xnteiulikg .luni H883. 453“ jam*. bewapening ziet veranderen, is het ver- n. enr i ƒ-» ?en, er scZ/e Nog de vleeschbelasting. 0:is katholiek gouvernement heeft over «enige dagen eene wel doen stemmen, waardoordc hoornbeesten en het geslacht vleesch, dal in ons land komt, belast plichl, op straf van zeil en legen zich zelve eene noodlottige ongelijkheid te doen ontstaan, de verbeterde wapens aan te nemen, welk spijt hel ook moge heb ben van de sommen, welke hel nieuw stelsel kost, mei lol andere doeleinden le kunnen bezigen. Wal moei gedaan worden voor de wapens, moei ook gedaan worden voor de inrichting deze moeien ook op de hoogte der verschillende vereiscblen van hel tijdvak zijn. De particuliere, die zich in een moeilijken toestand gevoelt, wendt, om er uit le komen, niet enkel de pogin gen aan die hetn niet vermoeien, maar al de pogingen waartoe hij bekwaam is. Indien hij hel niet wil doen, indien zijne loomheid de bovenhand heelt op liet zelfgevoel van hel behoud, is hel verloren. De naties zijn groepen buigers: wal nuttig is voor elk hunner in hel bijzon der, is het voor de algemeenheid, en dal is insgelijks waar, of liet de verdediging van hel land, de uitbreiding zijner nijver heids en haudelsbronnim geldt, ofwel hel welzijn van de verschillende standen der maatschappij zonder onderscheid allen belangen aan dewelke ik, van den eersten dag mijner regeering, eene diepe bezorgd heid heb luegcwijd. Vele dagbladen spreken over deze rede voering. De Koophandel, onder andere, zegt hel volgende .Men ziel dal de Koning in deze aan spraak afgeweken is van de alledaagse.ie volzinnen, die gewoonlijk eene oflicieele redevoering uilmaken, en ditmaal flink weg zijn gedacht heelt uilgedruki. Hij moet redenen hebben, om op ecu schier intiem feestje, zoo onbewimpeld aan iedereen wenken te geven en le raken aan de gewichtige zaak der landsver dediging en er al de gebreken te doen van uitscliijnen. De anti-militarislen, die enkel en alleen uil partij- en kiesbelang zelfs de veilig heid en hel voortbestaan des lands zou den in gevaar brengen, zullen erg den neus opsleken legen deze redevoering. Elke ware vaderlander, ieder echt Belgisch burger, daarentegen, zal de wooiden des Konings, die niets dan waarheid bevallen, warm toejuichten. Maar nu is de groole vraag wal zul len de Ministers doen, want 'lis vooral lol hen dal deze koninklijke woorden gericht zijn, wanneer de Kamers zullen geroepen zijn om le beraadslagen en te stemmen over hel invoeren van den persoonlijken en verplichtenden soldaten dienst Zullen zij den moed en vooral de waardigheid hebben, om die koninklijke wenken gehoor le verleenen en liever hunne poriefóeiies le verspelen, dan hel land ten gronde, ten verderve le laten voeren door eene zoo moedwillige als fanatieke meerderheid Laat ons hopen, dat zij zich man zullen toonen, wanneer pas zal geven; doch hun voorgaande gedrag doet er ons sterk aan twijfelen en erg voor vreezen, dat zij niel zullen durven. Het grootste gedeelte der zitting van woensdag werd ingenomen door de be spreking der wet nopens het preventief concordaat der failliet. Binnen weinige dagen zal de Kamer zich bezig houden met hei wetsvoorstel van M. d’Oullremonl, nopens den persoon lijken dienstplicht, en met de sociale wetten. In een vroeger nummer durft de Veur- naar schrijven dal de slad Veurne onder het bestuur der liberale partij in dien beklagelijken toestand gekomen was, dien iedereen nu kent. Iteklagelijke toestand! Hoe dikwijls heeft hel Advertentie-blad de valscliheid, de leugenachtigheid van die beschuldiging niel doen uilschijnen? De waarheid is, dal hel liberaal bestuur altijd gezorgd heeft voor hel welzijn der algemeenheid der inwoners; dat het ouderwijs, en bijzonderlijk hel volkson derwijs, hier voorbeeldig was ingericln; dal er hier leergestichten bestonden voor alle noodwendigheden, waaronder de volksbibliotheek eene eereplaals bekleed- l»r kamer. M. Frère heeft Dinsdag geantwoord op de laatste redevoering van M. Beernaerl en met klinkende bewijzen doen zien, dat de rechterzijde gedurig kazak keert, naarmate zij al dan niet aan het bewind is. Nooit hebben de liberalen, daaren tegen, opofferingen gespaard voor de nationale verdediging, ofschoon zij eiken keer, als zij terug aan het roer kwamen, de kas ledig en T land in schulden gedom peld vonden door dc clericalen. De rechterzijde onderbrak den uitste kenden redenaar gedurig met razende kreten on getier, in de hoop hem van zijn sink te brengen, maar zij is er niet in gelukt. Ook herinnerde M. Frère, lot groole woede der rechterzijde en lol hevige ver legenheid van hel Ministerie, dat, toen de liberalen nog hel bewind voerden, de 92 Clericale Kringen, in Bond vereenigd, uitliepen, dal de liberalen forten aan de Maas wilden bouwen met hel geld der verhoogde belastingen en uil al hunne krachten protesteerden. Van dien bond maakte M. Beernnacrt, thans eerste minister deel; hij liet zeggen en sloot zich zedelijk aan bij alles wal op de vergaderingen werd gezegd. En T is thans de heer Beernaerl zelf die de door de clericalen zoo afgekeurde forten aan de Maas vooi stelt te bouwen, mei hel geld voortkomende van de belas tingen door de liberalen gestemd Zonderling toéval. D.t heer Frère volhardt tot het einde in het bestrijden van hel ontwerp der ver sterkingen bij Luik en Namen. Na hem heeft M. Corm sse hel ontwerp verdedigd en vooral beproefd generaal Ghazal aan le vallen. De ouderlingen moeien verdwijnen riep hij uit. Maar M. Scoumamm antwoordde hem Er zijn inenschen dio versleten zijn voor hunnen lijd En M. Cornesse liet het zich zeggen. M. Beernaerl heeft insgelijks nog ge sproken. Aan de bitsigheid van zijnen toon en hevigheid zijner woorden is wel te bemerken, dat hij door de stooten van M. Frère pijnlijk getroffen was. Hij riep cenklapsIk ben boven alles verheven Waarop M. Bara hetn wel verdiend antwoorddeGe zijl boven alles, behalve boven M. Woeste Het woord werd nog gevoerd door de heeren Guillery en Doucet, waarna de discussie gesloten werd. Een voorstel van M. Frère, om de kwestie te verdagen, werd verworpen met 94 stemmen tegen 33 en 1 onthou ding. Het crediet voor de versterkingen aan de Maas werd aangenomen met 81 stem men legen 42 en 6 onthoudingen. Geheel het budjel werd vervolgens aangenomen met 84 stemmen legen 5 en 20 onthoudingen. Bemerkingen. Wij zullen heden spreken over twee zinsneden die men in ons priesterbladje aa ut reft In zijn nummer van 8" Juni leest men En als mee. ziel hoe ellendig laag en diepe de liberale partij gevallen is, moet nii'ii dan verwonderd zijn dat er hier gelijk elders, liberalen die verdoold, T is waar, maar eerlijk gebleven zijn, aan die'partij verzaken en overkomen lol de bewarende partij, of ten minste deze laatste niet meer helpen bestrij- den. Dit gezegde.van den Veurnaar verwon dert ons geenszins. Het is immers gekend dat, voor zijne heilige schrijvers, even als voor onze zes stadhuisbazen, de vastövertuigde en on verborgen liberalen, hoe onberispelijk ook in handel en wandel, ellendig laag en diepe gevallen menschen zijn; 'maar dat de verdoolde liberalen, de draaiers, de kazakkenkeerders, die hunne liberale wel doeners van eertijds heden in hel aange zicht spuwen, als eerlijke lieden verdienen geprezen en ondersteund te worden. Is hel wel waar dal de liberale partij laag gevallen is? In liet geheel niel. De liberale partij, onder dewelke zich over eene halve eeuw zoo veel geestelijken rangschikten, is ge bleven wal zij was, en verdedigt tegen woordig sclioone en edele zending ons vrije Belgie legen de verderfelijke plannen der ronde en zwarte socialisten. De ronden zijn ontevredenen die hun lol willen verbeteren en goederen willen bezitten met geweld, de zwarten zijn onbeschaamde egoïsten, die niet alleen alle goederen willen bezitten, maar ook over geheel het land willen heerschen, en daartoe lot list en bedrog hunnen loc- vh'ic.il némen. Is hel wel waar, bijzonderlijk, dat per sonen in Veurne, die eerlijk gebleven zijn{!), aan de liberale partij vetzaken? Neen, driemaal neen. De liberalen onzer slad, wel verre Nan hunne partij te verlaten, zijn integendeel overtuigd, dal zij de handen uil de mouw moeten steken, dal zij de klerikale egoïsten krachtdadiger moeten helpen bestrijden, dal zij Vent me moeten ter hulp komen, ja, Veurne moeien helpen redden, want zij zien met droefheid op hetgene er tegenwoordig plaats grijpt. Zij zien hoe weinig de ware algemeene belangen door onze verkeerde burger vaders in aanmerking genomen worden, hoe onverstandig onze nieuwe bestuur ders over de gelden der gemeentekas be schikken, en zij vreezen ernstig voor de treurige gevolgen van dusdanige verwaar- loozing. Zij vreezen dal dc politieke ver deeldheid ónder de burgers grooter en groolcr zal worden, dat hel werk voor den ambachtsman en bel vertier voor den neringdoener er door zullen verminderen en dat, daarenboven, de nooit voldane eischen der geestelijken, alsook dc licht zinnige handelwijze onzer stadliuislichien onvermijdelijk eene vermeerdering van gemeentelasten zullen le weeg brengen. Welaan, liberalen, ware Veurnaars! Maakt uw voornemen stellig: handen uit de mouw. Zorgt voor Veurne, zorgt voor hare laslenbetalers, bestrijdt den geest van politieke vervolging en geldverkwis- tïng, die heden op hel stadhuis heerscht, en die, indien gij noch waakte noch werkte, groolere en groolere uitbreiding zou nemen. worden, 't Vleesch is nog niet duur ge noeg en de werklieden eten er nog le veel 11 Waarom is die w> t voorgedragen en gestemd? De katholieken antwoorden huichelachtigom den landbouw le red den. Wij van onzen kant antwoorden: Om aan wat groole heeren hel middel in de hand le geven humte boeren beter le kunnen uitzuigen. Eu wij bewijzen dal. Zal de toestand van den landbouwer nu beter zijn? Een boer met een paard zooals hel meeslen deel zijn, heeft vier of vijf koeien, dus hoogstens vier of vijf kalvers per jaar. Veronderstel dal hij deze vijl kalvers lol een of tweejarigen leeftijd opkweeke en ze dan twintig franken duurder kunne verkoopen, dat gaal hem tachtig ol honderd franken profijt in 't jaar maken. Is de boer daarmede gered?!!! Van eemm anderen kant, onze boeren koopen llollandsche koeien, om lat hel ile beste melkbeesten zijn. Verkoopt onze boer zijne kweekelingen 20 franken duur der, hij zal de koeien, die hij koopt, op zijne beurt 20 franken duurder moeten betalen dan vroeger en de boer zal moeien leggen of mogen vet (rekken. Was wezenlijk hel redmid h-1 voor de boeren eene belasting op het vee? In 'l geheel niel. Welk was dan het middel? Een groole afslag op de pachten en anders niet. De gronden w.onlcn tegenwoordig ver pacht aan 50 en 60 franken en nog meer het geniet. Nemen wij 60 franken als middengetal. Over vijftig of veertig jaren was liet 30 lot 35 franken, nemen wij vijl en dertig franken. Van 35 lot 60 dal maakt een ver schil van 25 franken per geniet of op 20 geniete een wrscliil van 500 franken. Zoo de hoer jaarlijks 500 franken zuivere winst hadde, hij zou dan wel zijnen pacht kunnen betalen. Wie een greintje versland heeft, ziel klaar dat ons katholiek gouvernement de belastingswet op hel vee alleen gemaakt heeft ten voordeele van wal barons en groote heeren, en dat hel weizijn van boer, burger en werkman hun geheel weinig kan maken. En dan geven zij zich nil voor de vrienden van hel volk ah ah! ah! Hopen wij dat de boeren hel zullen onthouden! Morgenblad.) -- De Koning en de persoonlijke dienstplicht. De Koning heeft officieel hel vaandel ei kend dal aan de artilleiie der burger wacht van Brussel door de gewezen leden van dit korps is aangeboden, ter gelegen heid van den 50*“ verjaardag der stichting. De overhandiging van het vaandel door den koning aan het korps, is zondag mor gen op de Palcizenplaals gebeurd, in tegenwoordigheid der burgerlijke en mili taire overheden. De kanonniers dér bur gerwacht waren ouder de wapens ge schaard en de koning, die omtrent 11 ure hel paleis verlaten had, heeft hel in oogcu- schouw genomen. Verschillende rede voeringen werden uitgesproken en daar mee was de plechtigheid ten einde. Onder die redevoeringen is er eene, die in het land eene groote opschudding verwektdc koning heeft eene zeer mili- tairgezinde aanspraak'gehouden, waarvan wij hier de bijzonderste volzinnen laten volgen Met u, zegde de koning, begrijp ik dal de burgers met vlijt hunnen plichl jegens het vaderland moeten vervullen. Dit is een vereischle der hedendaagse.ie toestanden. Uwe wapens zijn moeten gewijzigd worden dit was ook eene noodzakelijk heid geworden, door dc omsiamligheden opgelegd. Wanneer een land rond zich dc Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Insehrijvingsprij», voorop beUtlbn.tr: 6 fr. 'sjaals; tiet de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgen» plaatsruimte. Ileklamen 50 ceut. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Itelgie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede the vtor het Huitetdand worden ontvangen door den Offwk de Pubugté, Afagdalenastraat, Drussel. .Men schrijft in bij u. VAIVIM6IV KI6RC:B£1SOVtC, Drukkcr-Uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, et in de Postkantoren des Rijks. V’erli-ekui’cn vi«n «leu ijzerenweg vuil I>uink«M*ke, Vctwiie, Gent nnm- Brussel en Dixiuude naai* A’ienpoi-t. ura 3-40 het 81. ‘en. ran ok i», Hor n if. NI KL’PORT D1XMUDE D1XMUDE NIEUPORT •ilcn en ost en die •int bij 'en er twn en als nr- da iet BRUSSEL O EXT VEURNE GI1YVE1.DE DUINKERKS at de '01 dl per ils te liei.t; li.’.'U den. luien liken itgo- m Ie b uit i dor door mia- .'■u; i.' .Ie ijdo DU1NKERKE G1IYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 6-02 6- 36 7- 14 9-31 11-01 5-07 5- 43 6- 19 9-15 10-38 3-08 3- 48 4- 25 7-01 9-35 5-04 7- 38 8- 18 8-26 8-57 "lie ge- lli-4 nis do mik l>c- uele ;an- d<-r kil don dru iee nou 'en- 10- 17 11- 27 12- 15 3-13 5-22 5-58 7-35 9-58 10-19 10-50 dat 'e - illo K«- ig. eu‘ .en w- GP- 6- 20 7- 47 8-04 l#-00 10- 54 11- 18 9-34 12-00 6-»l 2- 3S 8-5» 3- 40 4- »7 7-01 9-07 12-17 2-01 4-12 6-21 9-09 7-36 9-12 12-41 2-25 4-51 6-45 9-29 7- 46 9-55 12-50 2-10 5-00 8-28 9-34 8- 10 10-34 1 14 3-15 5-35 8-52 9-58

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1