VEURNE VAN NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT r-1 I S ra 6-to Lezers, overweegt en oordeelt. En wij <5Hr jsior. ir-oo t-oi ^iktei*4l4»^ «Suni ISSy. Wit! heeft de afschaffing der bewaar school geeischl He geestelijken. En onze siadhnislichten hebben gelijk slrooiati mannen gehoor zaamd. Wilden onze gemeenteraadsleden, zoo als hel hunne plicht was, onpartijdig zijn, wilden zij als ware burgervaders han delen, zouden zij deze school, die aan eene volstrekte noodwendigheid beam- Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: fr. ’s ja ars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgew plaatsruimte. Reklafcen SO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annmtren voor Relgte. ter uitzondering der heide I laanderen, alsmede dte voor het Ituileulond worden ontvangen door den Ovtkf. ut Phrlkité, Mugdalenastraat, Brussel. Men schrijn in bij vani»en Ki.RCKi!O\ E, Drukkcr-Uilgever, Ooatstraat, i, te Teurne, e« in de Postkantoren des Rijks. Wij zullen dil vandaag, terloops, door een koppel feiten bewijzen, ons voorbe houdende er op terug ie keeren en nieuwe feilen van den zelfden aard aan te halen, want veel van die zonden hebben onze katholieke raadsheeren. zij die zoo chris telijk, zoo waarlijk menschlicvend en on partijdig willen schijnen, op hunne cons ciëntie. Tegenover deze verklaringen is het nuttig de stemming, dezer dagen door de Kamer iiilgebrachl, te ontleden. De Kamer heeft gestemd Vertrekuren van <len ijzeren weg vim Duiiikerke, Veurne, Ge«t imai- tlrimnel en Dixmude na«r iVlenpoi-t. woordde, die aan zoo vele Veurnesche ingezetenen voldoening gaf, die zoo voor beeldig onder opzicht van personeel, van materieel en lokaal was ingericht, niet hebben laten bestaan Maar neen, de groote meesters hadden bevolen, en de kleine sladhuismeesters hebben zich verhaast met de grootste onderwerping die bevelen uil te voeren. Ileefi men zich ten minste ten opzichte der oudi’i sder kinderen der bewaarschool, ten opzichte der onderwijzeressen dezer school op eene betamclijke wijze ge dragen l Nogmaals neen. Over de ouders be kreunde men zich niet, en de onderwij zeressen weiden brutaal weggezonden, de eene met een verschuldigd hulpgeld, de andere- zonder hoegemiamde vergoe ding; men zondl ze weg zonder een woord bedanking, bijna als plichligen, evenals men e>m oneerlijke dienstmeid wegjaagl. Geene verhooging van militairs lasten. Integendeel, vermindering! Zeg wel aan uwe kiezers dal hel kat holiek ministerie het bewind slechts ont vangen heelt op voorwaarde der intrek king van het ontwerp op de reserve van het leger. Er zul hoegenaamd geene ver hooging van krijgslasten meer voorgesteld worden. In plaats van de militaire lasten Ie verhoogen, zullen wij trachiet) er den last van te verminderen. Geen man, geen paard, geen kanon meer Tkllerlci. Voor de bewapeningen van hrfi ver- schaiisie kamp fr. 1,300,000 Of) Lijn der Maas fr. 8,000,1)00 Uil Bewapening der infanterie ">,000,000 00 Veldartillerie 316,000 0,0 Verbet ring der kazernering 2,000,000 0’0 De clericale volksvertegenwoordigers in strijd met bovengemelde beloften welke zij aan hun kiezerskorps hadden gedaan hebben deze nieuwe militaire uitgaven gestemd. Waarvan akte Eene premie aan de verraders. Terwijl de clericale partij in honder den huisgezinnen de wanhoop gebracht heeft met aan de onderwijzers, die ge trouw gebleven waren aan de wet, hunne plaats le ontnemen en hunne toekomst te breken, zet zij de kroon op haar harteloos werk door bij hel gouvernement aan le dringen om de clericale onderwijzers, die in 1879 hel voorbeeld van hel verzet legen de wet gaven en hunnen eed ver braken, hel zij hun recht op een staats pensioen, hetzij de teruggave hunner in de pensioenkas gestorte gelden te doen bekomen. De heer Fière-Orban heeft zich vrijdag in de Kamer verzet tegen hel toekennen dezer premie aan de verraders. De heer Guillety, op zijne beurt, brand merkte in krachtige bewoordingen hel schaamteloos plan der clericalen. Wij zullen bij de gegronde bewijsrede nen. door de hoeren Fiére-Orban en Guillery ingebracht, slechls eene be merking voegen, zegt hel Morgenblad. dil punt behandelende. Indien de clericalen zoo sterk aandiingen om door d< n Staal een pensioen aan de overgeloopen onder wijzers le doen verleenen, is dit vooral om reden dat er tusschcn hen en de clcricale schoolmeesters zekere geldelijke vei binlenissen bestaan, welke de clcricale kopstukken moe zijn van te betalen. Daarom zouden die slimmeiikkcii dien last gaarne op den rug van hel gouver nement leggen. Zij willen hunne persoon lijke beurs sluiten om hel geld uit de algcinecne kas, de kasdet belastingschul digen te kunnen nemen. Zal hel ministerie dit schandaal in de band werken 1 Bemerkingen. Wij zijn in de gelegenheid geweest te vernemen wal eenige onzer stadhuisman nen weten te zeggen over onze bemerkin gen van verladene week. Zij gelHitcn er mede le lachen, doch hel is maar gebaren, want zij zijn m hel geheel met te vreden: onze bemerkingen bijlen hen als mostaard in den neus. Al wal wij hun ten laste leggen, be weren zij, best tal nieten is enkel verdicht sel. Neen, zeggen zij, wij zijn geene werk tuigen der geestelijken, wij zijn onafhan kelijk. Van eenen anderen kant verzekeren zij, dat zij het wereldlijk onderwijs niet tegen werken, en zij zweren, bij God en al zijne heiligen, dat zij geene vervolgers van de liberalen zijn. «0! wel integendeel: hunne handelwijze in bestuurlijke zaken. is ten vuile onpartijdig; zij kennen noch' katholieken noch liberalen, zij kennen' enkel burgers. Indien onze stadhuisinannen geene huichelaars, geene jezuïeten zijn, dan be driegen zij zich gelijk oni.oozelaars. «Ol. IL l is voor niemand oen geheim, dal eenige onzer klerikalen wij zouden er twee voorname kunnen noemen slechts eenen gr ringen eerbied voor de bruine nonnenscb >oi laten blijken. In bijzondere gesprekken, inderdaad, hebben zij dikwijls over die school menige klachten laten liooren. Dil kan bewezen worden. Wat meer is, die zelfde klerikalen ont kennen niet, dal de wereldlijke meisjes school alleszins als eene goede school mag aanzien worden en dal de kinderen er een grondig onderwijs ontvangen. Nochtans, nauwelijks zaten er van die mannen op de sledelijke stadhuiszetels; of zij legden zich toe om den ondergang dezer school te bewerken. Wal was, in deze omstandigheid, de drijfveer, de reden van dusdanig gedrag? Slaafsche onderwerping aan de zwarte meesters. Mei. de wereldlijke meisjesschool gingen onze verkeerde gelukkigmakers even grof en partijdig le werk als niet de afge- schafle bewaarschool. Men weel hoe opperbest deze school in 1884 was ingericht, en hoe de ware Vvur- naars er met recht móchten tier op zijn: vier alleischoonste welbezelle klassen in acht section verdeeld, met een zeer vol ledig schoolmaterieel, en vier bekwame onderwijzeressen, die, met hel beste ge volg, zich van hunne moeielijkc laak wisten le kwijlen. Dit onderwijsgesticht mocht zoo niet blijven bestaan: de zwartjes oordeelden dal hel te goed was. En wal deden onze onafhankelijke en onpartijdige bui genaders Zij dankten eene onderwijzeres af en deden al de schoolbanken en al de leer lingen, die zich nauwelijks in vier klassen konden bevinden, in drie klassen plaatsen. Boe de liberalen in den gemeenteraad zich ook toelegden om de hatelijkheid van dien maatregel te doen uitschijnen, hoe zij ook poogden de gewichtige bezwaren van dusdanige verandering voor oogen le leggen, en ofschoon de afgedankie onder wijzeres liet voorstellen, dal zij hel aan deel der stad in hare jaarwedde zou terug geven, zoodanig dal zij, in bediening blijvende, geen duit aan de stad kosten zou, niets kon haten: de groote meesters hadden gesproken, de kleine meesters moesten gedwee gehoorzamen. En alzoo bracht men eene allerschade lijkste sloornis te weeg aan een onzer beste on lerwijsgesliclilen en wierp men onmecdoogcnd eene onderwijzeres op straat, zonder middelen van beslaan, een kind van Veurne, die alle achting verdient. ohm i DIXMUDE NIEUPORT NIEURORT DIXMUDE •-•7 11-17 ?-0I -1-1» 6-21 9-09 9-lt 11-41 t-25 4-51 6-45 9-29 •-34 2- 5t «-&• 3- 40 4#7 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 6-02 6- 36 7- 14 9-34 11-04 •-55 lt-50 S-10 5-00 8-28 9-31 1 14 3-15 5-85 8-52 9-58 7-01 7-3* 5-04 7- 38 8- 48 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-40 8-04 8-26 8-57 10- 47 11- 27 12- 15 3-13 5-22 3-08 3- 48 4- 25 7-01 9-35 -J=»= l»-00 10- 51 11- 1» A Alwio eenigzins met den landbouw bekend is en naziet wat er Inerte lande zoo al omgaat, moet het aanzienlijk groot getal frausch rund vee bemerkt hebben dat jaarlijks voor liet bel -g onzer weiden wordt aangekocht. Men kan dus reeds de hevige klachten voor zien welke, met het toekomende jaargetijde ouder onze landbouwers zullen opstijgen wegen» de betaling dier zware inkomrechteu op dat vee welk velen onder hen rechtstreeks in Frankrijk aankoopen of dat voor hen aldaar wordt aange kocht. Dat zal eeno bittere teleurstelling zijn. Wilde 't Ministerie den landbouw hulp bieden, het moest de grondlasten verminderen, want met <le landbouw voortbrengsten en met de pachten staan die grondlasten thans in veel te hooge verhouding. Maar ja wel, in plaats van vermindering der grondlasten doet 't Ministerie 10 millioen nieuwe lasten stemmen, welke meest door den land bouw zullen betaald worden, en dan is 't gemak kelijk eenige onbeduidende verminderingen toe te staan op sterken drank, kotlij, zegelrecht der verzekeringen, en op de registratie rechten der pachten en landelijke luiliugen; allemaal prullen die weinig of niet d n landbouw kounen baten, echte oog verblinding. in tegendeel en voornamelijk met inzicht op ‘t zedelijk, verstandelijk en lichaamlijk gebied, moesten de rechten op sterken drank merkelijk verhoogd worden; daar kon men zware rechten heffen eu gewichtige geldmiddelen vinden om van anderen kant den landbouw te bovoordeo- ligen eu de grondlasten merkelijk te vermin deren. Ouze libvrale staatsbesturen waren krachtig vastberaden en vooruitstrevend. Men heriuuero zich do ellende der Vlaanderen toen 't Ministerie Rogier aan 't bewind kwam. Eene veel ergere crisis dan de tegenwoordige bestond onder landbouw, naudol en uyveihoid. Aanstonds werden nochtans do noodige maat regelen ingespannen en uitgevoerd. In de Vlaanderen werden werkhuizen aange legd on openbare werken uitgevoord. Opvolgcnlijk werden de rechten op 't zout en de octrooien of stedelijko tolrechten afgeschaft, 't gemeentefonds ingericht en de tolrechten op de Schelde afgekocht, wat do scheepvaart op den Scheldestroom vrij maakte en van toen af den ongelootlijkc aaugroei van den handel on der daarmede verbonden nijverheid verzekerde. Eindelijk nooit werd voor 't volksonderwijs meer gewerkt en verbetering toegebracht dan wel door do liberalen; zonder de heftige tegen werking der clericalen moest, na eenigo jareu, dat alzoo verbeterd» en uitgebreide volksonder- wijs aan onze werklieden in 't algemeen, zoo landelijke als stedelijke, buiteugewoouo kunde eu bekwaamheid verschaffen, wat hen thans ontbreekt om tegen don vreemde te kunnen wedijveren. Clericale plakbrief te Gent voor de seuatoriale kieziug van 1884 5-07 5- 43 6- 19 9-15 10-38 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 Verklaring van M. Beernnert aan M. do Cartier, clericalen kandidaat te Char leroi voor de aenatoriale kieziug van Juli 1884 Redevoering van M. Uasier De Ilemp- tinne in de clericale associatie van Gent voor de senatorial» kiezingen van Juni 1884 7- 46 8- 10 10-34 ■■cnMMrawMwii in iti ii m in TT» betrouwen ten volle dal gij ons niet zult tegenspreken als wij herhalen dat onze stadhuisbazen als vijanden der ware be langen van Veurne en als hatelijke partij mannen Ie werke gaan. -...-a<g-»r- - Bij de werktuigmakers te St Jans Molen boek was eene werkstaking ontstaan; oumid le lijk stelde zich de heer burgemeester Hollevoet met do afgevaardigden dier werklieden in onder- handeüng, om hunne grieven te aanhooren. Zij klaagden namelijk over de handelwijs van Staatsbestuur. De werkcommissie waarvan, zegden zij, do werklieden wezenlijke diensten verwachtten, heeft haar verslag opgemaakt, en in plaats die gewachte wezenlijke voijrdeeleu te stemmen, hebben de kamers eene wet gestemd welke do voorname voeding van ons werklieden belast. Dat alleen is reeds eene aanleiding en oor zaak onzer werkstaking. De heer Burgemeester antwoorde aan do afge vaardigden, dat, reeds vroeger, do gemeente raad klachtbetooging tegen dat wetsontwerp had ingediend, eu hij zich gelaste de Kouiug met dezo nieuwe klachten bekend te maken. Reeds des underdags was de werkstaking ten einde. Donderdag 16" werd de heer Burgemeester, bij den Kouing in gehoor ontfangen. Zijne Majesteit klaagde dat, sedert driejaren, die werkstakingen zich alzoo op korten tus- schentijd herhaalden, eu hoorde aandachtig naar het vertoog der werkeregrieveu welke do heer Hollevoet aanhaalde: de bijzondere klacht wegens do inkomrochton of belasting op vee eu vleosch, scheen op den Koning groote indruk te maken. Omtrent eene uur tijds heeft de zamonspraak geduurd. Ik veronderstel zegde hij dat magistraten verklaren dat hun geweten zich tegen de toe passing eener wet, hij voorbeeld, tegen de wet op de echtscheiding, verzet zult gij hun daarna een pensioen verlcencn t Welnu, 't geval «Ier onderwijzers is hetzelfde zij hebben 't officieel onderwijs verlaten. ï'.-yen- spraak, rechts.Iiidieu men weigert rekening met dien toestand te houden en hen op pen sioen wil stellen, dan wil men iet» dat niet kan gerecht vaardigd worden Gij wilt dat de Regecring eene belooning geve aan hen die wecrstuudcu aan eene wet 1 Tei/ea- spraah, rechts. Er bestaat geen land hoegenaamd waar do o; onbare machten zo uit dien hoofde zouden kunnen belonuen Ik zal niet beweren dat er geene slechte wet ten zijn, maar ik zeg dat uwe Regecring, die gelast is de wetten te doen eerbiedigen, degenen die zo schenden niet mag betoonen Zulke thesis kan onmogelijk verdedigd wor den; zij is hoogst gevaarlijk en voor de open bare orde en voor de zedelijklieid. Ik vestig daarop do ernstige aandacht mijner tegen sprekers. Men vindt dat liet wettig zou kunnen zijn weerstand a»n de wetten te l>io ton. Dergelijoe leerstelsels dienen niet verspreid te worden. Ja, riep hij uit meu kan onrechtvaardige wetten aantreffen dat is namelijk 't geval met do wet van 1884 op 't lager onderwijs, die do openbare Schatkist tou dienste stelt vin de kloostervereenigingen f Ontkenning rechts); dat is ook 't geval met de wet op de militie, die de vrijheid van zekere burgers verlieurt, zonder hun e ne billijke en voorafgaande scliadelooslelliug te gevon. Is dat mogelijk Volgens de rechterzijde zou er eene overeenkomst bestaan hebben tussclien d<- Regecring en do onderwijzers in zake de wet van 1812, eu den dag waarop do Regeering van meening veranderde, zouden do hoeren onder wijzers liet recht hebben op eene nationale be- looning! Gerucht, rechts). Als men grondbeginselen van <)ion aard in de Kamer van volksvertegenwoordigers hoort ver dedigen door den heer Woeste, dan vraagt men zich nf wat gij zult antwoorden op de eischen der anarchisten I Wat zult gij zoggen tot hen die, door honger gedreven, zullen eischen wat zij als een recht beschouwen I Zult gij hun antwoorden dat zij ongclijk heb ben omdat zij den bissehoppolijkon zogen niet ontvangen hebbo i I Het beginsel dat do achtbare heer Woeste voorsta.it. zou tot regeringloosheid leiden, indien do Kamer het ooit goedkeurde. Zeer wel links. |i i ■■■ii r'

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1