g® VAN VEURNE 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT duinkerk e jg ES En dan Niels, niets, tenzij de intrede in die Kamer van een nieuwen wetgever, waar van zij waardig is: sieur De Malander! Da fasstsn to Brugge. De tweede Breidelfeeslcn welke den maandag, 15 Augusli, te Brugge plaats hadden, werden door hel beiaardspel en gelui der zegeklok geopend. Kwart na 19 1/2 ure kwamen de koning en de koningin te Brugge aan. Drie stuk ken geschut van Gent gekomen, losten schoten. Onze vorsten werden aan de statie ontvangen door den burgemeester van Brugge, dc schepenen en leden van den gemeente- en provincieraad, alsmede door den gouverneur der provincie. Mev. Visart, echlgenooie van den burgemeester en mevrouw Crombrugghe, echtgenootc van een dér schepenen, boden de konin gin prachtige bloemtuilen aan. De koninklijke stoel begat zich naar de Grooie Markt, begeleid van hel tweede jagers Ie paard, waar de uitvoering plaats had der léesl-canlale. Er waren 600 zangers en spelers. De menigte was ontzaglijk. De koning en de koningin, alsmede prins Baudewijn, in groolen tenue, werden geestdriftig loegejuicht, als zij op de Grooie Markt kwamen. Er waren vier ministers aan wezig. Kond het standbeeld staan prachtige groene triomfbogen geplaatst. Dc koning sprak mei veel nadruk, de volgende redevoering uil Volgaarne heb ik uwe vraag beant woord, mij hij u aan te sluiten om deze standbeelden in te huldigen, die zulke grootsche herinneringen opwekken. Nagenoeg 690 jaren geleden door worstelde Vlaanderen eene der zwaarste beproevingen, waarvan zijne jaarboeken melding maken. Overrompeld door den vreemdeling, verscheurd door de inwen dige oproerige partijen, verlaten door ieder, gescheiden van zijne vorsten, die in kerkers opgesloten waren en in de onmogelijkheid vet keerden iets te beproe ven om Vlaanderen dienstig te zijn,scheen het onherroepelijk gedoemd te zijn tol den ondergang, lot de slavernij. Toen verschenen Pieter De Coninc en Jan Breidel als eene levende prolesiatie legen de tweedracht die ontzenuwt, legen de aarzeling, die in de somberste uren eene zelfmoord is. Zij twijfelden niet aan hel recht van hun land noch aan zijne kracht. Sterk door hunnen moed en hun vast vertrouwen deden zij hel heldhaftige vuur, waarmede zij bezield waren, over storten in hel hart hunner medeburgers. Werklieden en burgers van Brugge en Yperen, Gent en Kortrijk gingen onder hunne aanvoering, een legen drij, onver schrokken den schok trolsccren van een der geduchtste legers van hel leenroerig tijdvak en behaalden op dit leger die schoone zegepraal der Gulden Sporen die, terwijl zij de onafhankelijkheid en de \r j- heid van Vlaanderen redde, levens verre in Europa ging weerklinken ais hel sein der verlossing. Buigen wij eerbiedig het hoofd voor de beeltenis dier grooie burgers; Laat ons, in hen, hulde brengen aan de burger en krijgsdeugden onzer voorvaderen. Door dit sprekend brons op te rich ten, door de gevoelen en de daden te ver heerlijken waarvan hel het zinnebeeld is, roepen de Vlamingen uit, dal zij bezield zijn door dezelfde gewaarwordingen, dal zij bekwaam zouden wezen lol dezelfde daden; dat zij heden öf hooit zullen op-’ houden de waardige zonen te zijn der I Vlamingen van 1302. Doch zoo men hier zegt ze moeten T maar welen want als T vat is vol, T loopt over en wellicht hoe erger hoe beter, zoo geraken die opperbazen T eer der builen. T Zal zijn naar wenschcn, immers dc vermomming van zwartjes en onafhauge- lijken zal niet meer grijpen; daarom heb ben de overblijfsels dier valsche kleur- mannen te Brussel, zich met de clericale vereeniging nauw verbonden; en voor de gemecnlekiezingen te Luik kondigen die kluchlenaars zich aan als nijverheids- of handel voorstanders. lolde hoogte dezer grootsche voorbeel den; laat ons hier allen jegens ons zelven de plechtige verbintenis aangaan, even als deze helden voor geene opoffering te wijken, om in alle tijden de rechten des vaderlands te handhaven en hel lotsbe stemmingen te verzekeren, zijn roemrijk velleden waardig. Nadat de burgemeester op die rede voering geantwoord had; heeft de koning de burgerwacht en hel leger in oogen- scliouw genomen. Vervolgens heeft hij zich naar hel hotel van den gouverneur begeven, waar hij de burgerlijke en mili taire overheden der provincie ontvangen heeft Ten 4 ure zijn IIH. MM. terug op de estrade gekomen, om den hisiorischeti stoel te zien voorbijtrekken! Er waren schoone en rijke coslumen in den stoel, doch .ieder was hel eens om te zeggen dal de groepen niet kunstig gevormd waren en dat de wagens groo- tendeels te wenschee lieten, alles streelde goed de oogvn doch niets trof hel gemoed noch deed hel Vaderlandsche gevoelen trillen. De koninklijke bezoekers hebben Brugge ten 6 ure verlaten, om naar Oostende terug te keeren. De wetgevende zittijd. De klerikale pers is zeer voldaan over den uitslag van den afgeloopen welgc- venilen zittijd. Het km In t volk zal er geheel anders over denken. Er is veel, zeer veel beloofd. Maar wat is er gegeven Lult» 1 weinig of niets. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s ja.trs; «iet dc post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen >0 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. /)r Annoncen voor Ilelyie, Ier uitsondering der beide I Itanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Phi.icitè, Magdalcnastraat, Brussel. Men schrijft in bij VA.MH16W KEIICK1EOVE, Duikker-Uitgever, OoslstriiBl, 6, te Veurne, C» in de Postkantoren des Rijks. Ver trek u ren van <Ie« Ijzerenweg vaa nntnkerke, Venrne, Gent nanr Brunnel en BMxinadcannr mteupoi*!. 6-02 6-36 9-34 11-04 Allerlei. Op T einde van den kaatsten zittijd hebben onze zwarte Ministers nog eene liefdewet jegens de vrijheid der drukpers, door de clericale meerderheid doen stem men, en thans is die wet, door de cler - cale meerderheid in T Senaat, ook reeds gestemd. Volgens de bestaande wetsbepalingen waren alleen strafbaar zulke sclnilleit welke aanhitsten tol hel begaan van mis daden of overtredingen, doch slechts wan neer de uitvoering er aan gevolgd had. Thans zijn zulke aanhitsingen met ge- vangzitling en zware boeten strafbaar, zelfs wanneer geen uitvoering eraan ge volgd had. T verschil is onbeperkbaar; zulke wets bepalingen zijn vatbaar voor willekeu righeid, lol vervolgingen van slrekkings- geesl en werden bij de besprekingen in ’t Senaat als ongrondwettelijk bestempeld. Of een schrift aanhitsing lol overtre dingen beval, kan nen onderzoeksrechter veronderstellen en kan dc partijgeest beslissen; immers T bepaald ol vatbaar feit ontbreekt en daar is T gevaar voor de vrije drukpers, de hefboom des vooruit- gangs, dc slem der openbare denkwijze, de bewaakster aller vrijheden. Zulk-e wetsbepalingen zijn in alle ge vallen gevarlijk; immers in zekere om standigheden konden zij diegenen treilen die ze deeden stemmen. Verondersteld dal de liberalen, tijdens de tegenkantingen der clericalen aan de onderwijswet van 4879, zulke wetsbe palingen hadden voorgedragen en doen stemmen; welke schrikkelijke voorspel lingen en onhcilsvoorzeggingen zouden van allo kanten uit T zwarte kamp hebben opgeslcgen De Elude beoordeelt zeer goed den zittijd in het volgende artikel: De wetgevende zittijd van 1886 87 zal noch voor de waardigheid van hel Ministerie Beernaerl, noch voor de toe komst der klerikale partij, noch voor hel aaiizien dei Kamer goed geweest zijn. Het kabinet, voorgezeten door M. Beernaerl. heeft alle zedelijke kiachl ver loren. Het Ministerie is geklopt, gedurig geklopt geworden, en nog al geklopt door zijne klerikale meel dorheid. In welke zaak ook, nooit heeft dit Ministerie zijne opinie kunnen doordi ijven en als M. Beernaerl nog als minister recht staat, is hel enkel te danken aan uitvluchten en bokkensprongen. Hij was legen de wel-Dumont, hij heeft haar llautv bestreden.en laten stem men door zijne vrienden. In de zaak der aanwerving van hel leger persoonlijken dienstplichtheeft hij hel koninklijk woord laten miskennen en de belangen der natie opgeoflerd voor zijne minislerporlefoelie. Bestaat het remplacement nog en is dc verdediging des lands maar hall verze kerd, dit is de schuld van M. Beernaeit. Hij is maai boold van bet kabinet ge weest bij imam. In meest al de gewichtige kwesties heeft hij moeten gehoorzamen aan den wil van MM. Jacobs en Woeste. Woeste heeft dc Wel-Dumont doen stemmen; Woeste heeft de forten aan de Maas wed willen laten stemmen; Woeste beeft den persoonlijken dienstplicht doen mislukken. Woeste, loegejuicht door dc klerikale meerderheid, is thans zonder tegenspraak de leider der klerikale partij. Beernaerl is niets meer dan de zaak waarnemer van den afgedanklen minister. En niettegenstaande zijnen Imogen toon en zijne ronkende woorden is hij in de banden van den soldaat van den Paus niets dan een rietje. Hij kon kiezen buigen ol harsten. Hij heelt gebogen. Geleid door Woeste is de rechterzijde met volle zeilen den weg der reactie in geslagen. Zij droomt van niets inecr dan hare kiesdominalie voor eeuwig te vestigen. Hel ontwerp-Malou zal terug uil de doos komen. En terwijl men het kieskorps zal kneden, om er altijd klerikale meerder heden uit te bakken, zal de dood van hel openhaar onderwijs de dienaren der bis schoppen toelaleu, de hersens der komen de geslachten te kneden volgens hun goeddunken. En van de <1 rij kleuren van onze na tionale vlag zullen er twee verdwijnen hel rood en hel zwart. Er zal niets overblijven dan eene gele vod, de kleur van den Paus. Dit vaandel wappert reeds op hel P.deis der natie. Wal is het bilan der Kamer? Zoogenaamde maatschappelijke wet ten die den werkman nijpen in plaats van hem te beschermen. Dc uiihongcringswét, die hem treft in zijne middelen van bestaan. Hel behoud van het remplacement dat hem zijn bloed ontsteelt. Eu de wervan liefde die, denkt men, met de drukpersvrijheid te muilbanden, ons zal beletten die schandalige onrecht vaardigheden aan te klagen. Welke overwegingen, mijnheeren, vervullen hier den geest! Welke tegen stelling treft hem langs alle kanten! Zouden de ruwe en krachtdadige strijders der veertiende eeuw, op deze plaatsen die nog vol zijn van bun) aan denken, ooit het lol voorzien hebben, welk hun verre nageslacht was voorbe- schoren Op de hevige maar vruchtbare woe lingen van dit tijdstip, op aanhoudende oorlogen te kind en te zee, zoo binnen als builen kinds, zijn de volledigste onaf hankelijkheid, de uilgeslreksle vrijheid, een vrede, die sedert meer dan vijftig jaren duurt, gevolgd. Onze sleden zijn verzoend, onze provincies hebben zich vereenigd. Na de verbrokkeling en de verdeeld heden van hel middentijdvak, na eeuwen van vreemde overheersching, heelt hel Belgisch volk zijne geschiedkundige per soonlijkheid heroverd. In de algeheele uitoefening van zijne souvereiniteil heeft hel in 1830 de instellingen gekozen die hel wilde; sedert dan heeft het geen enkelen dag meer opgehouden meester te zijn over zijne vrije lotsbestemmingen. Nimmer heeft België een toestand gekend, die vergeleken kan worden aan dengene dien hel thans bezit. Maar hel geluk sleept ernstige ver antwoordelijkheden na zich. De voorspoed heeft zijne klippen. De voortdurende ge nietingen van den vrede hebben hare ge varen. De overmaat van gerustheid, die zij doen ontstaan, hebben vaak duur ge kost aan degenen die er zich aan over lieten. Hel leven der naties is een strijd; ’lis de goddelijke wet. De gevaren die vroeger uwe mach tige gemeenten in- en uitwendig bedreig den, die zoo menigmalrn haar bestaan of hare grootheid bedreigden, zijn allen niet verdwenen. De algcmcene beschaving heeft een aanzienlijken slap vooruit gedaan. Zij heeft den stap der zaken veranderd, maar hare drijfveèren zijn dezelfde gebleven. De staalkundige onbestendigheden der liedendaagsche wereld, over uilge- streklero oppervlakten verspreid, lang zamer en regelmatiger gemaakt, zijn des te meer onweerstaanbaar in hunne vree- selijke uitwerksels, in hunne gevolgen. Dc oorlogen zijn verpletterend ge worden; wie er door verrast worden zijn verloren. Laat dus toe, mijnheeren, dal ik in het aanschijn van dit gedenklceken den drin genden oproep herhale van den kronijk- schrijver, die de heldendaden onzer voor vaderen bezongen heeft. De Leeuw van Vlaanderen mag niet insluimeren. Het edel erfgoed, waarop gij met recht fier zijl, zal blijven beslaan en niet ophouden aan te groeien, door altijd dc moeilijke gevoelen aan te kwee- ken, door bet heilig vuur der vader-, landsliefde te onderhouden, waarvan ik zulke edelmoedige toonbeelden voor oogen heb. Alle vrijheid ontstaat en vergaai met de onafhankelijkheid. Die les staal op elke bladzijde onzer geschiedenis geschre ven. De grooie zaken slaan met malkaar in verband. In de heugelijke dagen, toen uwe kloekmoedige volkslegers onder de muren van Korlrijk streden, vereenigden zich edelen, burgers, werklieden in dezelfde gelederen’, sloegen de handen in malkaar, vergoten in eene bewonderenswaardige opwelling hun bloed; en hunne priesters stonden aan hunne zijde om de levenden te steunen en de dooden te zegenen. Vei beffen wij, mijnheeren, onze zielen 6-15 a 5-07 5- 43 6- 1» 9-15 10-41 t-03 4-03 6- 20 7- 47 10-09 10- 51 11- 18 9-38 11-02 1-03 5-40 8-04 8-26 8-57 BRUSSEL GHNT VEURNE OIIYVELDE DU1NKERKE 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 5-01 7- 36 8- 46 GI1YVE1.DE VEURNE GENT BRUSSEL 7-11 9-26 10-41 3-08 3- 48 4- 2» 7- 08 8- 23 10- 47 11- 27 12- 15 3-13 5-22 NIKUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT 7-OS 9-06 12-06 1-51 -1-22 7-01 8-'8 7-35 «-35 12-35 2-20 4-51 7-30 9-25 7- 45 9-15 12-45 2-30 5-52 8-28 9-35 8- 14 10-14 1 14 2-59 6-21 8-57 10-04 I --»"5=aK>«Dt3Q*C-C- - 3-00 12-00 4-09 6-01 2- 53 6-15 8-50 3- 40 4- 07

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1