VAN VEURNE I I I a fes NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1, I s IV Zaterdag flO gepteinber 388X jaar. !n. >1 he !n er K ir >r M Bil Clericale onverdraagzaamheid, VEBVOLG. et I. neemt geene geweldige ok I *8; de BRUSSEL GUNT VEURNE GHYVBLDE DUINKERKS OBgll— den. Wel komen ze u vleien als dc kiczing 12-00 2- 53 3- 10 4- 07 NIRUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT on ii DUINKERKE GIIYVEl.DE VEURNE GENT BRUSSEL 5-44 8-04 8-24 8-57 ost en de rnt b0 ‘on er ’on or, lat er- die go- 2-03 4-03 5 22 5-58 7-35 9-58 10-19 10-50 'ah "11» dn >i«. de >ak b». !el» »n- dor 'er- ke) kn Ion ion ion en- "n ■en fr is- to 5-04 7- 30 8- 46 ir 2 6-02 6-36 9-34 11-04 «40 7-47 10- W 11- 51 11-13 9-88 11-02 1-03 ion ais »r. do "et d» ■dt tr ie id: «n n. 7-11 9-26 10-41 ig- on w. Se- 1 *n ‘j<U negenheid door hel stemmen van de wet op de dronkenschap. Luistert, liever. 7-0« 9-0« 12-06 1-51 4-22 7-01 8-‘8 7-35 9-35 12-35 2-20 4-51 7-30 9-25 7- 45 9-45 12-45 2-30 5-52 8-2S 9-35 8- 14 10-14 1 14 2-59 6-21 8-57 10-04 Er blijven nog die iwee vraagkens van den Veurnaar Wie bestrijdt de vrijheid van godsdienst en denkwijze’ En wij voegen er bij, wie bestrijdt de vrijheid der drukpers? Slechts uit oorzaak dal de clericalen trachten hunne aanhangers te beletten de liberale nieuwsbladen en onze weder legging te lezen, durven zij onbeschaamd dergelijke vragen, die ze zelf zouden moeten bewijzen, in hunnen Veurnaar drukken. Welhoc, gij die de inkwisitic, de Si. Barlhelsnacht, de moorderijen in de Ce- neschc gebergten en bij de Albigenscrs, de intrekking van hel Nanles-Edikl, de koniiigs-moorden gepleegd door Ravailhac en Ballhazaar Gérard in uw verleden hebt; gij die alle ccredicnsten builen de uwe als ketterijen bestempeld, banvloekt en vervolgt; gij die, zamenspanncnde met Philip de muntschroder, de Tempelhoeren aangaat, kan de herbergier, ieder maal eene jonkheid in zijne herberg komt, wel vragen ol hij 16 jaar is Verbeeldt u alweer dat wij in eene stad zijn, waar partijhaat zeer hevig woedt. Boe gemakkelijk zal het niet zijn voor oenen klerikalen commissaris tegen eenen liberalen drankslijler onder dit voorwend sel een proces in te spannen Ja, ja, bazen, ge zult allicht schoone tijden beleven hebt gedoodigd en thans, onder T geleid der jezuïlen, overal, onder voorwendsel van godsdienst, haal en nijd doet ontslaan en de oorlogen veroorzaakt, gij durft aan uwe tegenstrevers, aan de liberalen, ver wijten dat zij de vrijheid van godsdienst bestrijden Een blik in T ronde en eene herdenking sedert 1830, zal, al wie eenige kennissen bezit, overtuigen dat de clericalc partij, met haretallooze aanhangersde topman nen, congreganislen, paters, nonnen en broederkens, vooral ia de laatste jaren, ongelooflijk aangegroeid en vermeerderd is. Vroeger waren er weinig kloosters, noimengestichten of scholen te lande; thans zijn er bijna geen dorpen meer waar zulke kloosters, gestichten ol schooien niet bestaan. En in zulke omstandigheden durven die vermetele clericalen, aan ons liberalen verwijlen dal wij den godsdienst be strijden Klaar bewijs dat zij clericalen met den huidigen toestand noch niet voldaan zijn, maar alle middelen aaideggeir en be werken om de priesterheerschappij inle- voeren en te doen overheerSchen. Hoort gij den Veurnaar aan de liberalen nog verwijlen dal zij liberalen dc vrijheid van denkwijze bestrijden Voor wien schrijven of drukken zij zulke dommigheden, zij die Galileus hebben veroordeeld; zij die aanleeren dal men, zonder tegenonderzoek, alles moei ge- looven wat zij voorhouden; zij die blinde- lings, zoo op geestelijk als op politiek gebied, de richting door bisschoppen en priesters aangewezen, moeten volgen en nakomen en daarenboven zulks aan hunne tegenstrevers de liberalen nog zouden willen opleggen De vrijheid der drukpers, deze hebben de clericalen vooral lief, doch slechts voor hun eigen. Clericale dagbladen, vlugschriften en boeken worden aanbevolen en opgehe- meld, en deze clericale nieuwsbladen mogen dan ook do aankondigingen van tooneelvertooningen, bals en dergclijke wereldsche vermaken mededeelen, im- meisdat wordt betaald en daarvan ont vangen zij kluiten. Maar wee aan de liberale nieuwsbladen. Jaarlijks, regelmatig eenigen lijd voor nieuwjaar, T is te zeggen voor ver nieuwen der abonnementen, worden op alle predikstoelen des lands, bij bevel van onze genadige hoeren bisschoppende liberale nieuwsbladen en schriften als vcrgiflend en verpestend uitgeroepen en afgeschilderd, zij die ze opstellen of lezen verdoemd en vermaledijd, en zulke ser moenen en predikatiën warden intusschcn meermaals vernieuwd, bijzondelijk legen kieslijd, wal dus welhaast wederom T ge val zal zijn. Daarmede nog niet te vreden hebben onze clericalen,geheel op einde van den laalsten zittijd, eene wel opgedrongen en door hunne aanhangers doen slemmen, ingevolge welke alwie bijwoorden, ge- di ukte of ongedrukte schriften lol over tredingen zoude uitgeloki hebben en ofschoon zonder uitvoering gebleven, strafbaar is met zware geldboeten, ja lol T gevang. Dit alles belcl niet dal zij clericalen, zich als voorstanders en verdedigers onzer grondwet en daarbij gewaarborgde vrij heden, valschelijk noemen en uitgeven. Dal lezen wij dagelijks in hunne nieuws bladen en schriften, dat zien wij in hunne gebaren en wendingen. In den stoet ter inhuldiging van Burge meester Dc llaene, was er een groep maagdekens, meisjes uit de nonnenschool, die daar prijkten mei groote baandcrollen Art. V. zegt Zullen gestraft worden met eene gcld- boele van 5 tol 25 frs, de herbergiers en alle andere drankslijlers die, T zij zelve», T zij door lusschenkomsl van personen die zij hebben aangeslcld, in de uitoefening van hunnen handel sterke dranken zullen toegediend hebben aan eenen minderjarige, die min dan 16 jaren oud is, indien deze niet onder de bc- waking staal van eenen anderen per- soon. 3- 00 4- 09 6-01 6-15 8-50 nabij is, maar deze cens voorbij, dan is het ook uit met hunne liefde voor u. Dal laat zich verslaan Ge doel immers eoncurrencic aan hun ne lappen, zwarte kringen, enz., waar men eene pint bier verkoopt aan VIJF CENT Nu tot daar De klerikalen komen u een nieuw be wijs te geven van hunne vaderlijke ge dragende de opschriften der grondwettige vrijheden, als vrijheid van onderwijs, vrijheid van vergadering, vrijheid van ge- geweten en denkwijze en vrijheid van drukpers 1 Gij denkt zeker: welke huichelarij, welke comedie In T geheel niet, de clericalen meenen dal zeer ernstig, wel te verslaan voor hun eigen, maar voor anderen, voor hunne tegenstrevers? Geenszins. Daarbij willen zij dat nog behendig en logiek uitleggen; hoort liever hoe zij dal uitkramen. Terwijl gij onze tegenstrevers, zeggen zij, u Liberalen noemt en waant, zijl gij ons vrijheid verschuldigd, doch dat moe ien wij wederkeerig niet; want wij zijn de verdedigers der goede zaak en gij onze tegenstrevers, de verkondigers, de aan hangers der slechte zaak, en wijl het goede niet aannemen mag wat slecht is, konnen wij u niet aanveerden noch het recht erkennen T slechte te. verspreiden. Zoo men ziel T is altijd dezelfde streek, T politiek gebied kwansuis verlaten en altijd den Godsdienst aanroepen en zich er achter verschuilen, wal voor onmis baar gevolg medebrengt dat de geeste lijkheid in politiek rechtstreeks lus- schenkomt, liet aanleidt en ovcrheerscht, hetwelk, bij uitbreiding, ons onvermijde lijk onder het onlijdelijk juk der Pries terheerschappij zou doen buigen. Ziedaar de strekkingen, dc drijfveer en het doel der clericalen, het menschdom regccren en overbecrschen door de Pries terheerschappij. Dat mogen wij liberalen niet aanveer den; op T Godsdienstig gebied moeten wij allen strijd vermijden en weigeren, volgens ons aangenomen stelsel der ge wetensvrijheid. Als voorstanders der vrijheid moeten wij als politieke» of staatspartij optreden, zoo verdedigen en behouden wij tevens de gewetensvrijheid. Dat is ons recht door de vrijheid van denkwijze en de vrijheid van drukpers ons bij dc grondwet gewaarborgd. Dal is onze plicht die vrijheden legen de inbreuken der clericalen te behouden en te verdedigen; allecnelijk door dezen te bestrijden en te overwinnen konnen wij vrij blijven en konnen wij die duur bare vrijheden welke onze voorzalen wis ten aan te winnen en ons le laten, ook ongeschonden aan onze nakomers over leveren. Medeburgers en Kiezers overweegt en onderzoekt de strekkingen, de handelin gen en grondstclscls der clericalen tegen over diegene der liberalen. Bij de clericalen zult gij vinden ver blinde en slaafsche onderwerping aan de verstompende Priesterheerschappij. Dc Liberalen zullen u leiden lol dc geest verheffende, lot de veredelende Vrij heid. Daartusschen valt niet te aarzelen noch kan geen twijfel beslaan. Als vervolg zullen wij, op T gebied van vrij onderzoek, uwe rechten aanwij zen tol navorsching en kennis uwer vrij heid tevens uwe plichten tot beramen en uilvoeren de noodige middelen om uwe vrijheid le behouden en uit le breiden. ---- Da wet op de dronkenschap. Herbergiers, de tijd is nog niet wijd van hier dal de klerikale» u hel kiesrecht afnamen, door uwe patent niet meer te laten mederekenen om den kiescijns le volmaken. Ge herinnert u dal nog wel Dc klerikalen zijn uwe gezworen vijan- Belangrijkheid der aanstaande Gemeentekiezing. De belangrijkheid der aanstaande ge- meentekiezingen in het geheele land, kan aan niet een opmerkzaam oog ontsnap pen. De plicht van eiken liberaal gebiedt van in hel strijdperk le treden en een drachtig hel hoofd te bieden aan de geestelijke partij. In de omstandigheden, die wij beleven, zouden hel verraders zijn die twist stoken of de twisten doen blijven voortduren. Laat ons eendrachtig zijn en werken. Wat wil de klerikale partij? Het land in slape wiegen, de karakters verbaste ren om des le zekerder over een lijk te heerschcn. Wij moeten strijden voor hel grondbe ginsel: de burgemeester op liet stadhuis en de pastoor in de kerk. Volstrekt is hel noodig dal dc stadhuizen geene tweede sacristie» worden. De zwartjes hebben zich meester ge maakt van hel Staatsbestuur, den provin cialen raad en menig gemeenteraad onder de bedriegelijke belofte van alles te doen bloeien en herleven. Wat is er van dit fopperskraam geworden Niels, min dan niets, integendeel, nooit waren de klach ten algemeener en gegronder dan in onzen klerikalen lijd, die alles doel uitbloeden en laat uitsterven. Het klerikaal gouvernement leeft enkel, zegt men, en neemt geene geweldige maatregelen. Dc moord op hel openbaar onderwijs is reeds genoegzaan om hel de openbare verachting tc doen vei dienen; want deze moord zal de treurigste gevol gen na zich slepen voor onze kinderen en dc volkszonen aan wie men beletten wil door hel verstand en de kennis op le klimmen in de maatschappij. Zulks is eene afgrijselijkc wandaad. De klerikale partij werkt als de mol; •zij ondermijnl om hel gebouw uwer vrij heden, van uwe onafhankelijkheid, van uw welzijn le doen instoricn. Zij wil meester spelen op al de stad huizen en moest zij tot zulken uitslag kunnen komen, dan zou hare heersch- zucht geene palen meer kennen. Dan zouden de sleden kloosters worden en wij zouden geheel en gansch den ouden lijd zien herleven, waar de kleine man zicti ooit verheffen kon en de gelijken worden van edelen en grooten. Laai ons dan vereenigd blijven, libe rale burgerij, om te beletten dal de kle rikalen over alles en allen meester wor den en slechts de duurbare vrijheid van het land exploitceren tot hun eigen voor deel Art. VU voegt er bij Zal gestraft worden met eene boele van 26 lot 100 frs. ahvie den tninder- jarige, die ten volle zijne 16 jaren niet bereikt heelt, zal doen drinken of drank zal geven hebben lol dal hij blijkbaar dronken is. Oefent de schuldige 't beroep van hei - bergier of drankslijler uit, dan zal de straf verdubbeld worden. Nochtans zal de belichte, in de go- vallen bij dit en bij het vorig artikel voorzien, aan geene straf onderworpen worden, indien hij bewijst dat men hem aangaande den ouderdom van den min- derjarige heeft misleid. heden te voorspellen, die zulke wetsarti kels op den hals der herbergiers zullen trekken, vooral in die gemeenten, waar de strijd der partijen wal hevig is. De tribunalen zullen, binnen kort, werk op hel getouw hebben. En art. VIII voegt er nog bij In geval van bewailing in hel mis- drijf, bij art. 7 bepaald, zal de schuldige gestraft worden met eene gevangzillitig van 8 dagen lol 3 weken en eene boele van 50 lol 200 fr. Ziedaar een schoon regiem te weeg 1 Voorcesl wat de ouderdom van 16 jaar Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’3 jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk - J - -*-«I l>.» f MI-A nl^nf «Illimt A PnUnnarvn RH D L ..1111. j t Artikel IV van die wel zegt Zullen gestraft worden met eene boet van 5 tol 25 franks de herbergiers en alle andere drankslijlers, alsmede hunne anngeslelden, die in de uitoefening van hunnen handel, bedwelmende dranken zullen loegediend hebben aan blijkbaar dronken personen. In geval van hervalling binnen de zes maanden zal hel minimum der straf 10 fr. boele zijn. Bij herhaalde hervalling binnen den tijdverloop van 12 maanden zal de boet van 26 lol 50 frs bedragen. Het is niet moeilijk al de onaangenaam- nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Ue groote letters volgeis plaatst uimie. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor ttelgie, ter uitzondering der beide flatnderen, alsmede che vor hel Dailenland, worden ontvangen door den Oftjce Piii.icitè, .ffagdalenaslraat, Brussel. Men schrijft in bij VAIWOKRT KERCK1IOVK, Dukker-Litgcver, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ■VerLi’cktii’eii vmi tien ijzereuweg vmu Oulnkcrke, Veflrae, Oeut aanr Rruwnelen Dlxintiile nnnr IVIeuport. 10 47 3-OS 5-07 11- 27 3-48 5-43 12- 15 2-03 1-25 6-19 3-13 4-03 7-03 9-15 5-22 5 22 8-23 10-41 ip

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1