VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT fiF jaar. EJeccinber to Zaterdag -> ure uiteen, Woelige Tot hiertoe Geene L-- Intrekking van waren geest dor grondwet handelen, wanneer zij de nieuwe wei sieminen. De gouverneur, benoemd door hot hooger bestuur, wordt, even als de arr< n- dissrinents-coinmissai is een zeer onbe duidend persoen, die niet cens zijne lioogere benmh in benoemen mag. Al de macht van het provinciaal bestuur wordt toexertr 'Uwd aan de Deputatie, benoemd door den provincieraad, die zelf door het volk gekozen is. En ook de schepenen worden nu rechtstreeks benoemd door de gemeenteraden, die zelven door tiet volk gekozen worden. Is dal niet heerlijk Ja voorwaar, dat zou zeer heerlijk zijn indien niet onder dien schijn geheel andere zaken verborgen waren. Men eet hoe op den buiten de gemeen- lekiezingen geschieden; de bevoegdheid van den pastoor krijgt eene nieuwe uit breiding; tot nu toe mocht bij alleen de gemeenteraadsleden noemen nu zat hij zelf de schepenen mogen noemen. Wan neer de burgemeesters Met de provincie heeti men hetzelfde de geestelijkheid steil in de Vlaamsche provincies den provincialen raad saam en duidt de loden aan der deputatie. Bij mid del van die leden die nu almachtig wor den, zal zij de bedienden van hel gouver nement noemen en de provincie besturen, alsof de gouverneur niet bestond. Als nu nog ooit eene wel gestemd wordt, die niet naar den smaak der bisschoppen is, wal zal het gemakkelijk zijn om die wel machteloos te maken Beiaard De Kamer. Heel de zitting van Dinsdag is ingeno men geworden door de discussie over verschilligc amendementen. De discussie heelt alle belang verloven sedert de stemming van hel artikel, welk zegt dal voorlaat! de schepenen benoemd zullen worden door de gemeenteraden zelven. M. De Volder heeft een overgangs maatregel voorgesteld, luidende dal de benoeming der schepenen zal uitgesteld worden lol dal hun loopend maandaal ten einde is. Op T einde der zitting werd door M. Woeste op hel bureel een voorstel neer gelegd, betrekking hebbende op hel be heer der Weldadigheidsbureelen. dat M. Andrieux en de generaal Bou langer er deel zullen van maken. Verschillige geruchten zijn in om loop. verklaren aan al de organen der voor uitstrevende zaak. Niets wordt gespaard, noch leugens noch laster, om de liberale'nieuwsbladen af te schilderen, voor al wal slecht, leelijk en vuil is. Zelfs worden zij in die haatdragende laak geholpen, door sommige katholieke gazetten, die daarenboven de hroodroo- verij en vervolging aanprediken jegens eenieder, die zich onledig houdt nut de lezing van een liberaal tijdschrift of nieuwsblad. Op die klerikale nnrcchtstreekschc in- kwisitie van hatelijker gedachtenis, moet eik I beraal antwoorden, door eene ern stige.propagande ten voordode der voor uitstrevende nieuwsbladen. Dal op de walgelijke seftnoen n onzer politieke priesters, die alles doemen en verwenseden wal mei hunne opper heerschappij in sn ijd is, die het volk langs om meer in de onwetendheid dom pelen om het naar willekeur te behande len, onze politieke vrienden de wet der wedervergelding bewerkstelligen, met al degenen op wie zij macht en invloed hebben aan te raden, een abonnement te netnen op een liberaal blad. Dat zij verder met hel zicht op de aan staande stemmingen, zooveel mogelijk een kosteloos abonnement verlecnen, aan de weinig b‘goede en twijfelachlige kiezers, als hel beste middel voor den zegepraal onzer denkwijze met Juni aan staande. Niet eenige dagen voor de kiezing, maar enkel door de aanhoudende lezing van oen politiek blad, wordt onze enkwijze vergroot en verstrekt. Dit. weel de paperij en daarom ver klaart zij zoo hevig den oorlog, in hel belang van haren winkel en opperheer schappij. aan de liberale drukpers. Liberale eigenaars en kiesvereenigin gen, vergeel dil niet en steil u van heden aait het werk voor de propagande der vooruitstrevende zaak, onder het volk. Daardoor zult gij de priestermacht kortvlerken en hun bedrog ohtmaskei en. Daardoor zult gij bij hel kiezerskorps de valscho beloften onzer tegenstrevers blootleggen en meer nul trekken dan uil al het geld dat gij soms nutteloos verteert eenige dagen voor de kiezingen. Politieke vrienden, schrijvers on grondeigenaars, aan hot werk voor den bloei der liberale pers Slechts aan dien prijs kunt gij ons ver- kwezeld Vlaanderen poliliekerwijze op beuren, hel beletten van allen verderen ondergang en verval. Verder vergeel niet, dal u door de libe rale propagande enkel de zegepraal ver zekeren is, bij de aanstaande kiezingen van Mei en Juni, op den klerikalen vijand. Da nieuwe partijwet. Dus, het is beslist. Zooals ten andere zeer goed te voorzien was heeft de cleri- cale meerderheid der Kamer hel wetsont werp over de kiezing der schepenen ge stemd, dal door den heer Jacobs was neergclegd geworden. Zaterdag laatst legden wij uil, waarin deze wel bestaal en welke de bedoelingen zijn van de vaders dier wet. De dag bladen hebben er veel over gesproken en ze langs alle zijden beschouwd, en onge lukkiglijk, ze is langs alle kanten even slecht. Voor hel oogenblik kan dil mis schien geen kwaad, maar hel is, van wege de clericalen, eene voorzorg, een machtig wapen voor de toekomst. Wal zij beoogen is te beletten dal er wezent- lijk nog vrijheid heerschc in België. Do grondwet zegt Alle macht komt uil het volk, en het schijnt dal zij in den M. Woeste lieefl woensdag zijn voorstel ontwikkeld. Dit voorstel vraagt om mei eene boet van 30 tot 300 fr. te straffen, de leden of bedienden der weldadigheid§.besturcn,der comileilen of besturen van openbare liefdadigheid, die hel toestaan van huid of onderstand zouden onderworpen aan do verplichting van kinderen naar deze of geene schooi te zenden. Het art. 2 van. bei voorstel verklaart dal alle beraadslaging van een Weldadig heidsbureel ongeldig zal zijn, als er van de ouders geeischl werd hunne kinderen naar eene bepaalde school te zenden. M. Pirmez lieell den lieftalligwi Woeste echter fel groote oogen doen..openen. De beer Pirmez verklaarl zich in, grondbegin tegen alle soort van drukking; hij ook wil niet dal men do ouders zou dwingen hunne kinderen naar deze of geene school te zenden, maar hij vindt en mei recht cn leden hei voorstel-Woeste onvol- t ledig. Dil voorstel is enkel gericht tegen do besturen van Weldadigheid, en vergeet dal er ergere, ja schandaligeredrukkingen worden uitgroeiend door de geestelijken i en door clericale particulieren, om de Herneming der zitting. Parijs, 1 December. De zitting der Kamer wordt om 1 u. 15'heropend. Na eene korte beraadslaging, wordt besloten de zitting tot 6 ure te ver schuiven in afwachting der door ’t gouvernement beloofde mededeeling. Op eene hem gestelde vraag, ant woordt M. Floquet dat de ministers, die op de banken zitten, grondwette- lijk het gouvernement vertegenwoor digen en dat zij verantwoordelijk zijn voor de openbare rust, f Toejuichingen links. De Senaat verschuift, insgelijks zjjne zitting tot 6 ure. Parijs, 1 December, 6 ure. De betoogingen nemen, met ’t val len van den avond, een geweldig karakter aan. De garde te paard verdrijft M. Déroulède van de brugrfe la Concorde, waar hij eene redevoering wilde doen. Het volk roeptLeve Déroulède Het volk tracht de garde te over rompelen op de trottoirs van het Bourbon-paleis. Het wordt door de ruiterij achter- uitgedrevon. De wachten te paard doen eene charge. M. Déroulède trekt zich terug in het Bo irben-paleis. Een pastoor, die zich naar de Kamer begeeft, wordt geweldig uitgejouwd. Om 4 12 ure komt ceu peloton garden te paard de andere wachten versterken, liet volk huilt. De wach ten doen het tot op den hock van den boulevard St-Germain en de Bour- gognestraat achter uit gaan. Om 4 1.2 ure komt eene versterking van 100 republikeinsche garden te voet in den omtrek van het Bourbon- paleis post vatten. De menigte groeit gedurig aan. Z(j gaat voort met uit te jouwen en de Carmagnole te zingen. Alle oogenblikken hoort men roepen: A bas Ferry Om 5 ure worden de betooging- makers op den boulevard St-Germain achteruit gedreven. Zij roepen Leve Boulafigeron beginnen de Marseillaise te zingen, gemengd met het geroep Weg met Grévy Weg met Ferry Demission De toestand is gespannen. -- -a>e Dit Bind verschijnt den Z.ileidag, nummer 10 cent. - 1 !>e \nnoncen voor Belgie. ter Tijdschriften en nieuwsbladen. Opreep aan vrienden. Ter gelegenheid van de vernieuwing der abonnementen op de 'ijdscluifien en nieuwsbladen, zijn de politieke priesters weer aan het werk, otn den oorlog te - i r».Mi.mwm rwr-wiwiii wnigssaBSBSSE=i=a=saMK=^ en allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop bel aaibaar: 8 fr. ’s j.iars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk A Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Dc groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. uitzondering der beide I laanderen. alsmede die voor het Buitenland warden ontvangen door den Omee tut PcauciTÉ, Magdalenastraat, Brussel. VAWDEX KHRCKHOVK, Drakker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Vearne, en in de Postkantoren des Rijks. Duinkcrke, Ve«r»e, 4»enl naar EBrusmel en Dirntude naar Xieuport. In den Frauschen Senaat. Parijs, 1 December. Da minister van zeewezen maakt aan den Senaat het besluit van M. Grévy en liet ontslag van het minis terie bekend. Toejuichingen links eii rechts M. de Marcèrc vraagt of liet ont- slaggcvcnd kabinet in staat is de orde handhaven. De minister van zeewezen antwoordt dat het kabinet zijn plicht zal weten te doen tot aan de vorming van een nieuw ministerie. De Senaat gaat tot l De toestand te Parijs. straatlooncclen. Parjjs, 1 December. Het nieuws dat M. Grévy op zijn post bljjft, heeft in de couloirs eene groote verwondering verwekt. De meeste afgevaardigden weigeren er geloof aan te hechten. Een duizendtal nieuwsgierigen zijn voor het Bourbon-paleis. Zij staan de afgevaardigden na te kijken. is alles rustig, betoogingen doen zich voor. De prefect van politie, zijn alge- meenc secretaris en talrijke pvlicie- agenten ter plaats. Men verzekert dat een nieuw kabi- net zich b(j de herneming der zitting zal voorstellen. Men zegt insgelijks STAATKUNDIG OVERZICHT. het ontslag van M.'Gróvy Parijs, 1 December. Achttien gewezen ministers hebben eene zitting gehouden in het Elyseum onder voorzitterschap van M. Grévy. Deze kondigde aan dat de toestand veranderd zijnde, er heden geene med' dueling aan het Parlement zou gedaan worden. M. Bouvier zal dit besluit aan de Kamer kenbaar maken en het minis terie op nieuw afgetreden verklaren. Men verzekert dat M. Grévy eerlang een nieuw ministerie zal vormen. In de Fransche Kamor. Parijs, I December. Kamer. (Zitting van donderdag December.De openbare tribunen zijn proppensvol. De diplomatieke tribune is ook goed bezet. De afgevaardigden komen in groe pen aan. De zaal geraakt spoedig vol voor de aankomst van M. Floquet. Eene groote beweging heerscht op al de banken. MM. Rouvier, Spullcr on de Heredia komen binnen. M. Rouvier meldt dat de Voorzitter der Republiek zijn besluit gewijzigd heeft en het ministerie met, geene mededeeling gelast heeft, Dicnsvol- gens is het Kabinet opnieuw ont slaggever. Herhaalde toejuichingen links De zitting wordt tot 4 ure geschorst, De Kamer gaat traag uiteen. NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT 5-04 7-36 »-46 3-00 6-01 S-59 5-07 5- 43 6- 19 9-15 10-37 5-41 1-04 »-t(J i-57 6-02 6-36 9-34 11-04 5-5S 7-35 9-58 10-19 10-50 9-38 12-00 2- 58 3- 10 4- 07 0-20 1Ó-0» 10- 51 11- 11 BRUSSEL OENT VEURNE OIIYVELDK DUINKERKE KaKBOEpOK Wanorders. Bagtn van revolutie. Men schrijft in bij I,. Vertrekuren vmi den Ijzeren we# van 10- 47 3-ns 11- 27 3-4.3 12- 15 4-25 3-13 ’7-08 5-22 9-37 7-05 9-05 12-0.7 1-50 4-21 6-15 7-35 9-35 12-35 2-20 4-51 8-45 7-45 <-45 12-45 2-30 5-05 8-2» 3-14 10-14 1 14 2-59 5-34 3-57 DUI.NKERKE GHWELOIJ VEURNE GENT BRUSSEL cv»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1