VAN VEURNE J i a i a 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 8 H 6E“ jaar. Dccemher 18SÏ- Zaterdag 1? had hem koloniën; TV spruitende uil gebrek van werk ol' op brengst dat die 48,403 mannen zouden opleveren De Arrondissemetscommissarissen. Men verwacht zich aan eene zeer leven dige woordenwisseling in de Kamer, over het verslag waarin het lot der arrondisse mentscommissarissen zal beslist worden. Het besluit tot hel behoud van deze ambtenaars, maar dit besluit zal in de Kamer bestreden worden, waar onder ander M. Melol zal voorstellen heel een voudig het ambt at’ te schallen onder voorbehoud der rechten, verkregen door de titularissen in functie. Wij zijn nieuwsgierig of de rechter zijde deze zienswijze zal volgen. Men wil de kleine gemeenten geheel en al in de macht der Bestendige deputation stellen. voorzitterschap liet ministerie van Vijf millioen duitsche soldaten. Krachtens eene nieuwe wet wordt de Duitsche Landwehr en Landsturm met 400,000 man vermeerderd, waarbij het gansche Duitsche leger tot vijf millioen manschappen lellen zal. Elke soldaat zal onderworpen zijn aan minstens drie jaren werkelijken dienst, vier jaren voor oproeping bij 't werkelijk leger, 5 jaren bij den Landwehr en ver volgens tot de elde van 45 jaar bij de Landsturm. Al die onderverdeelingen, de Landsturm begrepen konnen bij den aanval van T rijk, tot den werkelijken dienst geropen wor den en te velde trekken. Peerden, geschut, krijgsvoorraad, ver sterkte plaatsen en sleden, oorlogsvloot, alles is in evenredigheid. Zoo bestaal hel daar. Hier is de uitslag. Jaarlijks venneerd daar de landver huizing, bij zoo ver dal in 1886, alleene lijk naar de Vereenigde-Slalen van Noord- Amerika, 90,000 Duitschers uil hun vaderland vertrokken zijn. Bij den aanvang der besprekingen der Duitsche begrooting, in den Reichstag, heeft de heer Bebel, hel hoofd der socia listen, eene redevoering uitgesproken welke een gewichtige weerklank zal heb ben, zoo wel in Duilschland als in veel naburige landen. Hij heeft bewezen dal Duilschland eenen onvermijdelijke!) oorlog te gemoet gaal, en dal hel daartoe verplicht is wil hel op geene nog overmijdelijker bankroet uit lopen. Hij eindigde bij deze woorden. De eenigste oorzaak van dien schrik kelijke toestand waarin Duilschland en gansch Europa zich bevinden, dat is de verovering van den Elzas ea Loreinen die gij in 1871 gepleegd hebt De heer Bebel werdt noch lot de orde geropen noch tegengesproken. Op dien toestand en op dien uitslag roepen wij de ernstige aandacht van allen wie menschlievend en weldenkend zijn want ook ons kindeken is door den aan groeiende militarism koorts fel aangedaan en volgt de hiervoren aangewezen onge- luksbaan met groole en haastige schreden. Gemeentekiezingen. Onder de herkiezingen, zegt bet J/or- genblad, welke zondag hebben plaats ge had, verdienen degenen van Lokeren en Breedene onze aandacht. Te Lokeren zijn onze vrienden met 115 stemmen in minderheid gebleven. Vijf katholieken en een liberaal werden ge kozen. Deze uitslag was te voorzien. De Vertrekuren vnn den IJzorenweg van Dit Blad .erschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s ja ars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer" 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaalsi uimle. ReHamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De imiomrn voor Belgie, ter uitsondering der beide Maanderen. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Officx of. Pudlicité, Magdalenastraat, Brussel. Men sehrijfl in bij I— VANnKN kbrckUÓve, Drukker-Eilgever, Ooslslraat, 6, te Veurne, en in do Postkantoren des Rijks. wachten naar de aangekondigdc redding. Laat ons eens het budjel van Landbouw voor 1888 openslaan, om te zien wat er gezegd bestemd en gestemd is voor de Wij treffen er, onder anderen, de vol- Laat ons eens het budjel van Landbouw gedaan wordt met het geld, welk zoo- opbeuring van den landbouw. gende cijfers in aan Zegge 1 millioen 172 duizend 804 fniuk perjaar opeen enkel jaar -- alleen aan jaarwedden voor minister, advocaten, bedienden, beambten enz. En we slaan hier of daar nog wat over. Ziedaar hoe declericalen den landbouw doen herleven en de boeren rijk maken; ziedaar waarom het openbaar onderwijs moest worden vermoord en honderden brave, deftige onderwijzers gebroodroofd. Er moesten een aantal creaturen in vette plaatsen gesleken worden. Ze zitten er nu, en de boer mag intusscheu op de kom bijlen. Terwijl hij geduldig wacht, zitten die heeren te Brussel eens hartelijk in hunnen vuist te lachen, met den onnoozelen landbouwer, dien men zoo afgrijselijk heeft gefopt en bedrogen. Clericale bedriegerij. De laatste kiezingen voor de Volksver tegenwoordigers, werden door de cleri calen aangevoeld onder 'l geroep en getier van vermindering der lasten en geen man, geen peerd, geen kanon te meer. Al de openbare lasten onder T liberaal ministerie gestemd, hebben declericalen behouden, den accijns hebben zij ver meerderd, de krozen van staatsschulden en diegene op de inbewaring genomen gelden van weezen benevens op de borg tochten der kleine beambten hebben zij verminderd; de toelagen vroeger door den staal voor T lager onderwijs afgedragen, hebben zij voor T meeste deel gelegd ten laste der gemeenten, die hel nijpend ge voelen; daarbij hebben zij nieuwe tol rechten gestemd op den invoer van vee en vleesch. Bij de uitgegeven oorlogsbegrooting blijkt dal hel getal manschappen voor 1888 bepaald is op 48,403, terwijl hel getal voorzien voor 1887, slechts 48,203 bereikte, dus voor 1888 eene vermeer dering van 200 man. Dus voor 1888 eene vermeerdering van drie honderd negen en veertig duizend honderd zeventig francs. Het voorenstaande blijkt bij de ofTicieele uitgegeven stukken. Eene korte herhaling. Jaarlijks voor hel leger 46 millioen en vier millioen voor de Gendarmerij, dal komt zamen jaarlijks 50 millioen. Voegt daarbij de buitengewone uitgaven gestemd voorde nieuwe forljens rond Luik en Namen, met de kosten van voltooiing en wapening, ruim honderd millioen en steeltje van onderhoud, nogmaals jaar- lijksch vijf millioen kroos, dat is voor T onzijdig Belgisch leger een jaarlijksche uitgaaf van 55 millioen. En dan blijft te berekenen ’t verlies In de boodschap van den voorzitter I dor Republiek, zegt M. Carnot dat hij al zijne krachten zal aanwenden om I zich het vertrouwen der nationale I vergadering waardig Ie maken. Het congres heeft getoond dat het alle oorzaak van tweedracht wil ter zijne I stellen. De eerste plicht der republikeinen I is van eendrachtig te zijn. De regeering zal trachten deze 'een dracht gemakkelijk te maken. De boodschap roept de aandacht op I practische hervormingen bestemd om het werk aa:< te moedigen, het krediet I te versterken, dc herneming der I zaken te bevorderen, do wereldten toonstelling voor te bereiden, enz. De reg icring zal zich ernstig met het leger en dezeemacht bezig houden. De Kamers hebben voor plicht aan dc regeering de macht te verzekeren om dit programma te verwezenlijken. De boodschap zegt ook dat Frank- I rijk dc goede betrekkingen met de I vreemde mogendheden wil behouden en eindigt met een beroep tot de I vaderlandsliefde der twee Kamers. De landbouw gered. De lib ruien hadden een Ministerie van onderwijs gesticht, daardoor loonende hoe zeer dc vei lichting des volks hun nauw aan het harte ligt. Hel onderwijs is zeker wel hel nutiig- I sic en noodzakelijkste dal in de wereld bestaal; immers hel is de bron waaruit alle vooruitging, alles wat bijdragen kan tol 's meiischcn heil en goed, voortvloeit. Zonder oiiderrichl zou hel menschdom nog in volslagen slaat van barbaal sch- henl verkeeren. Wie dus wel meent met het mensch dom, moet hel onderwijs genegen zijn cu beschermen. De clericalen zijn dc vijanden van hel onderwijs, juist om de tegenovergestelde reden van de liberalen. Deze laaislcn willen dal ieder verlicht en vrij vveze; dc clericalen betrachten niet anders dan de onwetendheid des volks, om het des te gemakt dijker onder liet juk, in den staal van verslaving te houden. Hel voed;., 1 des geestes is voor hen geene pijp tabak waard; de spijs voor hel lichaam is in hunne oogen genoeg voor liet volk. Wal zij dan ook het eerst van al deden toe.’ zij l'TUg aan T roer kwamen, was hel Ministerie van openbaar onderwijs afschillenen vervangen door een minis* Ririe voor den aankweek van rapen en peeën, kolen en savoeien enz. O n daar een schijn van reden aan le geven, riepen zij uil dal zij den landbouw, die men altoos'verwaarloosd had en die in dc grootste ellende verkeerde, gingen doen herleven en op korte dagen al dc boeren rijk maken. Vier jaren zijn haast verloqpen hel openbaar ouderwijs is uilgeróeid. En wat is er van den landbouw geworden? Hoe is het mei den boer Helaas! de landbouw kwijnt al langer zoo .neer en de boer.... betaalt nog altijd even veel en meer, maar.... wint nog minder dan ooilILj slikt nog pap mei brok .en; maar er zijn andere personen, die eten vette biokken en leven in weelde, terwijl de arme, met beloften gepaaide landbouwer, nog altoos op de uilkijk zit te De heer Tirard is er eindelijk in gelukt een nieuw ministerie samen te stellen, welke zich dinsdag in de Kamers heeft aangeboden. Maandttg namiddag om 3 ure was de lijst gereed en werd zij aan den hoer voorzitter der Republiek aange boden; ziehier de namen van het eerste ministerie van den voorzitter Carnot. M. Tirard neemt het van den raad en het Hnantien. Deandere portefeuillen zijn verdeeld als volgt M. Sarrien, bmnenlandsche zaken; M. Flourens, buitenlandscho zaken; M. Fallièrcs, openbaar onderwijs; M. Louvet, justitie, M. Faye, openbare werken; M. Dauiresme, koojilitmdel en nij verheid; M. Viette, landbouw; M. do Mahy, zeewezen ee Generaal Logerot, oorlog. <>1' ens de Nation zal het progi.im van het kabinet Tirard zeer liberaal zijn- het zal zich bezig houden om het evenwicht in ’t budget te brengen en wetsontwerpen op verscheidene be langrijke kwestien voorbereiden. STAATKUNDIG OVERZICHT. I Een schandelijke aanslag is zaterdag in de Fransche Kamer van Afgevaar digde gebeurd, tegen M. Jules Ferry, een der bijzonderste Staatsmannen van Frankrijk, wiens kandidatuur voor den voorzitterszctcl der Repu bliek zoo bestreden is geworden. Een gimaamde Aubertin, deed M. Ferry roepen, zeggende dat hij hem eene gewichtige mededccling had te doen. Hij zegde een Elzazer te zijn en dat hij begeerde M. Ferry oogcnblikkelijk te spreken. De heer Ferry komt bjj den man die hein doen roepen heeft, deze haalt I eene brochuur uit eene portefeuille die hij mm M- Ferry geeft en terwijl deze bezig is met dit werkje in te zien, loste Aubertin drie revolver schoten op den heer Ferry. De heer Franchioni, opsteller van dc Lyon Rêpublicaih, die zich nevens M. Ferry bevond, nam dc gekwetste bij den arm en trok hem in de neven staande zaal. Inmiddels was een bediende op den moordenaar gesprongen en had hem ontwapend. Op hetzelfde oogenblik kwam een tweede kerel te voorschijn, die ook een revolver uit den zak haalde, maar die door de aanwezigen belet werd er gebruik van te maken. Gelukkig zijn de wonden van M. Ferry niet erg. Van de drie kogels zijn er twee die hem geraakt hebben, maar niet in het lichaam zijn gedron gen. pi hi te H.öOO 120,000 DU1NKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEI.DE DUINKERK E 5-49 8-04 s-2i; 8-57 5-07 5- 43 6- 19 9-15 10-37 5-04 7- 36 8- 16 10- 17 11- 27 12- 15 3-13 5-22 9-38 3-00 12-00 6-01 2- 53 8-50 3- 40 -1-07 -i- 7-05 9-05 12-15 1-50 4-21 6-15 7-35 9-35 12-35 2-20 4-51 6-45 7- 45 M5 12-45 ,2-30 5-05 8-28 8- 14 10-14 I 14 2-5» 5-34 8-57 6-02 10-17 3-08 6- 36 11-27 3-48 7- 14 12-15 1-25 9-34 3-13 7-03 11-04 5-22 9-35 E»iiinkerke* Venrnc, Gent naar 6- 20 9-38 3-00 5-58 7- 47 12-90 6-01 7-35 10-09 2-53 8-50 9-53 10- 51 3-40 10-19 11- 18 4-07 10-50 RriiBsel en DU.nitule nnar IVteuport. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT .mi- 21,000 30,000 215,850 653,394 91,060 29,900 Minister van lahbouw, jaarwedde fr. Honorarium aan de advocaten van het Ministerie van Landbouw Aan de landbouwingenieurs van don Staat Beambten, bedienden en knechten van het Ministerie van Landbouw Drukwerken en bureelbeboeften Reis- en verblijfkosten voor de beambten van 't Ministerie Secretarissen enz. van de Hoogereu Raad der Provinciale Laudbouw- commissie Aan het Landbouwgesticht Dus te zamen fr. 1,172,804 Do oorlogsbegrooting beliep in 1887 tot fr. 45,624,100 In 1888 wordt zulks voorzien op fr. 46,003,270 De boodschap. i Een nieuw Ministerie. Aanslag tegen M. Ferry.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1