VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT S Olw IM' 631. 65J' jam*. I In zitting van woensdag werd het Zaterdag Januari 1SSS. M. de Moreau heeft een wetsontwerp ncêrgelegd, waarbij hij de herziening vraagt van de wel betrekkelijk den werk- rechiersraad. Ziehier de veranderingen die hij voor stelt De bestuurlijke overheid zal het recht niet meer hebben, naar willekeur, de lijsten samen te stellen. Alle Belgische werklieden welke den ouderdom van 25 jaren bereikt hebben, en sinds vier jaren hun beroep uitoefenen in de gemeente waar zij hunne woning hebben, zullen als kiezers mogen optreden. Men kan zijn recht van kiezer ontnomen worden niet alleen voor dezelfde feilen aangeduid voor de politieke kiezingen, maar ook voor alle veroordeeling van meer dan zes maanden gevang, zelfs voor politieke veroordeelingen. De herbergiers en de kroeghouders mogen geen deel nemen aan de kiezing voor den werkrechtersraad. De meesterknechten mogen als patroons gekozen worden, doch zij hebben ook het recht te kiezen als wei ker. De raad die eenen patroon voor voorzitter zal hebben, moet een werkman aannemen voor onder voorzitter en wederkeerig. In elke zitting moet er een gelijk getal afgevaardigden der twee categorien aan wezig zijn. De raad die weigert te be slissen zal plichtig zijn aan rechlsmis- kenning. De leden eener zelfde firma en de werk lieden van een zelfde werkhuis, kunnen geen deel maken van eenen zelfden raad. De kiezingen zullen als die voor de politieke kiezingen gebeuren. Later zullen wij op dal ontwerp terug keeren want dit jaar zullen de Kamers hel niet kunnen bespreken. Terboden wapens. Ten gevolge eener beslissing van hel verbrekingshof van Luik heeft de minister van justitie den omzendbrief van de maand October, be- trekkelijk hel dragen van verboden wa pens, ingetrokken. Deze laatste moet dus als niet bestaande aanzien worden. Uit Luik. Maandag moest de ge meenteraad van Luik overgaan tot de kiezing van vier schepenen. De heer llanssens, volksvertegenwoor diger, die in de Kamer de rechten der Vlamingen zoo warm heeft verdedigd, en daardoor de misnoegdheid der Walen heeft verwekt, bekwam op 29 stemmers, 12 stemmen; in de (weede slamming 10 stemmen en in de derde stemming 9 legen 6 gegeven aan den heer Stévarl cn veertien witte briefjes. De heer llanssens verklaarde hierop de plaats van schepen niet te aanvaarden. De lieer schepen Leon Girard, in zijnen Brugge-attraclions. Brugge, waar hel gras in de straten groeit, zoodal hel aan een grooten bleek- hof gelijkt, heeft het nog te weelderig. Het getal koffiehuizen en andere open bare gestichten, waar vermaak tc vinden is, moet er zoo talrijk zijn geworden, dal het clericaal Gemeentebestuur zich ver plicht ziet er paal en perk aan te stellen. In den Gemeenteraad heeft burge meester Visarl hel volgende voorstel gedaan Gezien de vermenigvuldiging van de Cafés-Coueerls is hel gemeentebestuur verplicht, naar hel voorbeeld van andere steden, bijzondere maatregels te nemen. Daar dergelijke Cafés eene zekere stoornis bijbrengen voor hel publiek en de geburen en eene meerdere waakzaam heid van wegc de policie vergen, zoo is het billijk dat zij ook aan bijzondere verplichting onderworpen worden. Een café-conccrt zal voortaan niet meer mogen geopend worden zonder eene voorafgaandelijke toestemming van het college van burgemeester en schepe nen en enkel op vertoon van een bewijs van betaling der volgende laks. Indien hel college de toelating wei gerde zal de laks teruggegeven worden. De cafés-concerts zijn gerangschikt in vier klassen Scholen met God maar zonder geleerdheid. De clericale dagbladen slaan gedurig vol met opkomelingen van de voortreffe lijkheid der vrije scholen en in bijzonder der scholen met God. Welnu, de verwoeslers van het officieel onderwijs kunnen nu weeral in hel Staats blad hel bewijs dezer voortreffelijkheid vastgesteld vinden. Hel Staatsblad kondigt den uitslag aan van don kampstrijd voor gansch hel land, lusschen de jongens der hoogere afdeeling van de lagere, gemeen telijke, private en aangenomen scholen. 2,254 gemeentescholen hebben deel ge nomen aan den prijskamp; er waren 186 bijzondere en 560 aangenomen scholen vertegenwoordigd. In de gemeentescholen, waar al de leerlingen van de hoogere afdeeling moeten deel nemen aan den kampstrijd, werden 3,893 bekwaamheids-geluigscliriflen be haald op 11,156 leerlingen. In de bijzondere scholen, waar men slechts de sterkste leerlingen uitkiest om ze naar den kampstrijd te zenden, waren er maar 1373 mededingers, waaronder 863 een certificaat behaalden. De aangenomen scholen hebben met 2412 mededingers 690diplomasbckomen. Deze cijfers zijn verpletterend voor de bijzondere en aangenomen scholen. Het is de veroordeeling van de schandelijke schoolwet Jacobs. Ook is het met deze wet dat de liberalen, zoodra zij terug aan 't bewind komen, eerst en vooral kort spel zullen maken. budjet der gendarmerie met algemeene stemmen aangenomen. Op T einde der zitting stelde Coremans voor dal, terstond na de Paaschvacantie, de discussie zou beginnen over zijn wets voorstel, waarbij de wel van 17 Augusti 1873 betrekkelijk het gebruik der Vlaam- sche taal voor de rechtbanken gewijzigd wordt. M. Beernaerl verzotte zich daar tegen en de vraag van Coremans werd van de hand gewezen. den londenschen Times zegt dat de vredelievende verzekeringen van den keizer van Rusland geen groot uit werksel in do hoofdstad van Oosten rijk hebben teweegebracht. Men maakt de opmerking dat Rusland noodig heeft leeningen aan te gaan, cn om dit te kunnen doen heeft het er alle belang bij nu de vrees vooroorlog te doen insluimeren. Men zal maar gelooven dat Rusland rechtzinnig den vrede wil, wanneer het zijne, wape ningen zal opschorsen. In afwachting stelt gemelde bericht gever vast, dat al de tijdingen uit Polen voortdurend gewagen van troepenbewegingen, het aanleggen van krijgskundige banen en het maken van barakken voor hel legeren van troepen langs de grens. Het Militar Wochenblatt van Ber lijn bevat een antwoord op cm arti kel van de Russische Invalide, en toont daarin aan dat de legersterkte in vredestijd in do grensprovinciën is als volgtin Rusland «15,500 man cn 698 stukken veldgeschut; in Oosten rijk 38,000 man cn 160 stukken veld geschut; in Duitschland 98,200 man en 338 stukken veldgeschut. Ter ver gelijking van de legcrindeeling op het Duitsch-Russische grondgebied wordt eene landstreek aangenomen van nagenoeg gelijke oppervlakte, in Duitschland van 119,156, in Rusland van 119,311 vierkante kilometer. Op het grootere Duitsche stuk grond vindt men 81,714 man, 11,520 paarden cn 338 stukken geschut; op het Russi sche zijn 123,275 man, 23,198 paarden en 271 stukken geschut. Sedert 1878 zijn in Oost-Pruisen, West-Pruisen, Posen en Silezië slechts 1865, en niet, zoo de Invalide beweerd heeft, 1350 kilometer spoorweg aangelegd. De Keizer heeft in antwoord op de nieuwjaarwenschen der vercenigin- gen van het Hoode Kruis eenen brief geschreven, waarin gezegd wordt Vertrouwende op Gods alwysheid, koester ik de koop dat de tyd, waarop het Hoode Kruis zijne ernstige zaak te vervullen zal hebben, tot zegen des vaderlands nog lang zal uitblijven. -—«-?uw - I>e Kamer. Bij den aanvang der zitting van dinsdag werd door M. Beernaerl, minister van financies, een wetsontwerp neergelegd, om de militaire pensioenen te verhoogen. Wij gaan naar de kiezingen; de lok- wetten komen af. In de laatste zitting werd door den heer Desmedt een wetsvoorstel neergelegd, betrekkelijk de evenredige vertegen woordiging, en de secties hebben er thans de lezing van toegelalen. Dit voor stel beslaat niet minder dan 82 bladzijden tekst. Hel zal worden gedrukt en uitge deeld. Aan de dagorde was de discussie over het budjet van oorlog, welk na eenige aanmerkingen werd aangenomen met 67 stemmen tegen 6 en 3 onthoudingen. STAATKUNDIG OVERZICHT. De parijsche Figaro bevat eene uitgebreide studie over dc ontwerpen tot versterking de Maas, welke eindigt met de volgende overwegingen Alles goed nagcrckend, is het zeer moeilijk aan te nemen dat Belgie, in do tegenwoordige omstandigheden kan beschikken over een leger van meer dan 90 of 95,000 man. Wat meer is, het meeste deel der reserven is samengesteld uit mannen die, ge middeld sedert zes jaren, gcene oefe ning meer hebben gedaan. Het schijnt, ongelukkiglijk, meer logick aan tc nenmn dal Belgie niet zeer vast voornemens is zijne onzijdig heid te verdedigen, inaar dat het zich van dien plicht, te zwaar voor zijne krachten, zal ontlasten op eenen machtigen nabuur, die er belang bij heeft van nu af aan eenen der grond slagen zijner gebeurlijke krijgsver richtingen te doen voorbereiden. Mctz en Straatsburg hebben zeer duur gekost aan Duitschland. Voor Luik en Namen zullen de vergeldin gen op eene andere w(jze betaald worden. Kan men, in zulke voorwaarden, de verklaringen van Belgie, aangaande de verdediging zijner onzijdigheid, ernstig opnemen l Waarom dan kostelijke verster kingen oprichten, welke men bij de eerste opeisching zal moeten verlaten Toch zeker niet om het huis Krupp mot eenige milliocn te verrijken l De Capitan Fracassa zegt dat de heer Crispi, minister van buiten- landsche zaken van Italië, aan de vertegenwoordigers van Italië bij den vreemden, eenen omzendbrief heeft gestuurd, waarbij het gedrag der italiaanschc regecring in de zaak van Florence wordt uitgelegd. Gemeld blad voegt er bij, dat de heer Crispi dinsdag die zaak in zeer duidelijke en klare bewoordingen aan den raad van het diplomatische betwistbare onder worpen heeft. Die raad was bijna eenparig van gevoelen, dat dc zaak van Florence bewees eenige puntea der consulaire verdragen met Frank rijk aanleiding tot onnauwkeurige uitleggingen konden geven. Het Fremdcnblatt van Weenen zegt dat de hoop van vrede, door den keizer van Rusland in zijn schrijven aan den gouverneur van Moscou uit gedrukt, ten vollen beantwoordt aan het verlangen, dat men overal heeft om den vrede te zien handhaven. Men kan echter niet loochenen, voegt gemeld blad er bij, dat ofschoon dit verlangen bestaat, de twijfel cn de onzekerheid rakende do toekomst in de gemoederen blijven heerschen. Dc berichtgever uit Wcenen van Voor hel bestendig plaatsen Tan speeltuigen wordt betaald Reizende gezelschappen betalen voor eiken dag of avond 5 fr. De café concerts moeten om 11 ure ’s avonds gesloten worden, uitgenomen op karnaval en de dagen der gemeente en nationale feesten. Sapperdepitje 50 fr. voor een piano, 250 fr. voor een orchestrion en 200 fr. voor een orgel, dat snijdt nog al diep door liet vleesch Hel gaal goed waar dc klerikalcn mees ter zijn. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Insehrijvingspriji, voorop betaalbaar; 6 fr. 's jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 50 eeniiemen den drukregel. De groote letters volgens ptaalsraimle. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoneen voor Belgie, ter uitzonderiny etesbmde Vltendermt, alsmede dte teer het Beutenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Mnn schrijft in bij L. VAtwnuM KEftcauav», Drtfkker-Uitgever, OoMstra«t, te Venrne, en in de Postkantoren des Rijks. i I J NIEUPORT DIXMUDE D1XMUDH NIEUPORT 5 44 4-04 IM 4-47 4 -44 7-44 14-04 14-5! 11-11 4-51 7-35 4-se 10-24 10-42 4-00 1-44 7-06 9-07 12-Oi 1-47 4-22 6-18 7-35 9-40 12-35 2-20 4-51 4-46 7- 45 4-45 12-45 2-30 5-05 8-24 8- 15 10-14 1 16 2-54 5-36 8-57 Allerlei. klas: cafcs-concarts met 4 uitv. betaalt 400 fr. 2« - 3 300 fr. 3° - - 2 - - 200 fr. 4' - 1 - - 100 fr- --a ni ii n r, mi r. i BRUSSBb GR.V4’ VEURXB ORTVRI.DM DUINIBRCB Do grenslegers van do drij Keizerrijken. De onzijdigheid vin België. Frankrijk en Italië. Oostenrijk en Rusland. Keu orchestrion 250 fr. Een draaiorgel 200 fr. Een piano of harmonium 50 fr. 4-44 3-04 14-44 4-00 25B 14? 4-44 4-47 Vertraknran vn« dea IJzereawet ®aluk4?ko, Veiraa, Oeat aaar KSraaael en IJlxmude naar TWicupoi-t DUINKERKS 4-02 10-47 t-OS 5-07 GIIYVELDB 4-44 1 1-25 4 46 5-41 TKURNH 4-04 7-14 12-14 4-24 4-14 GENT 7-44 9-34 4-14 7-C4 4-14 BRUSSEL 1-44 11-60 4-22 944 16-46

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 1