Bcliouwlxirx vnn Voiit-no. PROGRAM MA. Prijzen der plaatsen als gewoonte. Deuren en bureel open om 5 ure; ten 5 ure op 'l looncel.- Voorbehouden plaatsen ler Galerij, te bekomen op Stadsschouwburg, van 3 tot 5 ure namiddag. v* of do vrouw doa volks. Volksdrama in 3 bcdrijvea en 6 tafereclen door Ticgkuar. GKVOLOD DOOR 'S AVONDS IN DE HANE, Blijspel mat xang in een bedrijf door II. Vax Pxf.xk. I den waterspiegel moet komen, om aan 1 Zoo groot i» de aanvraag Algcmeenc t 1 Landbouw. Woensdag aanstaan- de, 25 Januari, ten Stailliuiz.e, open bare voordracht door M. Van Malde- gein, bijgevoegde Staatslandbouw- kundige voor Westvlaanderen, OnderwerpOver het gebruik der scheikundige meststoffen. De zittijden der militieraden voor de lichting van 1888 zullen geopend worden in de hooldplaatsen der w» arrondissemenlen op de volgende tijd stippen Veurne. 1* zittijd, van 16 lol 18 Februari; 2* td. den 13 Maart; 3* den 27 Ma tri. Dixmude. Van den 27 Februari lol I Maan; 2* id. den 11 Maarl; 3’ den 26 M aarl. Drama te Oostende. Eene moord, woensdag nacht, op do Schouwburgplaats gepleegd, heeft heel Oostende in rep en roer gebracht; een welgekende ariisl. Victor Cremers, opsteller en leckcnaar van hel blad Ox/em/e-.4 It actions, heelt rakelings een revolverschot gelost, op tien heer Jaak Deweert, zeil-fibriekant, die doodelijk gekwetst werd. Eene nietigheid heeft aanleiding ge geven lot die moord; tic heer Cremers had twist gehad in Hotel de Bavii're, nn-l den heer beween; eerstgenoemde had zijnen tegenstrever T woord luiaard naar hel hoofd geslingerd De heer beweert had die belecdigin; onbeantwoord g -luien om geen beslag te maken in hel etablis sement. Vóórziende dal de beleedigde tol ge welddaden zou overgaan, besloten eenige vrienden den heet Cremers le vergezellen tol aan zijne woning bij den Nicupoorl- schcnsleenweg. Men hegaf zich op weg. Op de Schouw burgplaats werden zij ingehaald door den heer Dcwcerl die, den heer Cremers op den schouder likkende hem zegde Daar straks hebt gij inij voor lafaard uitgemaakl, zoudt gij nu nog durven het beginnen 1 Voor alle antwoord, plaatste de heer Cremers eene knie op den grond en loste een revolvecrschot op den boer beween, die door den kogel in den buik getroffen werd en bewusteloos ten gronde viel. Da moordenaar werd aangehouden en. na door don onderzoeksrechter le zijn ondervraagd, heelt men hem tien volgen den morgend naar hel gevangenhuis van Brugge overgebracht. liet rijtuig, waarmede hij naar de statie gevoerd werd, was omringd door eene woedende menigte, die hem dreigde uil de handen der gendarmen te halen. P. S. De heer beweert is ten ge volge zijner wonden bezweken. Men schrijft uil Wenduine, 16 janua ri Gisteren avond, toen hel reeds donker was, ging Leonie Rabacy, naar hel dorp om eenige boodschappen te doen. Om lol daar te gei aken, moest zij over een brugs- ken. Door de gladdigheid slibberde zij uil en viel zoo ongelukkig mei hel hoofd voorover in een gracht die bevrozen is, dal de schedel verbrijzeld werd. Wanneer Verbetering van het Runderras. Optelling der Slieren bestemd tot den Springdienst van het jaar 1888. De heer Gouverneur roept de aandacht der houders van slieren, voor den spring dienst bestemd, op hel volgende artikel der provinciale verordening ler verbete ring van hel runderras Art. 2. Alle eigenaar of houder van eenen of meer slieren, die voor den springdienst bestemd zijn, zal ze aange ven, telken jare vóór tien 1 februari, bij hel gemeentebestuur der plaats van bun verblijf, met aanduiding van hun signale ment, hunnen ouderdom en hun ras. Hij zal gehouden zijn lol het doen eener nieuwe aangifte van degene van welke bij zich zou ontmaken zonder ze te ver vangen, en van degene welke in zijn bezit zouden komen lusschen de cersle aan gifte en den dag die voor de keuring be paald is. De verbinding van Frankrijk en Engeland door overbrugging van hot Kanaal. Hel reusachtig plan om Engeland en Frankrijk, in plaats van door een tunnel onder hel Kanaal, door eene spoorweg brug le verbinden, wordt thans in Frank rijk met allen ernst en voortvarendheid voorbereid. Zooals bekend is, stutte hel plan, eener lunnelverbinding af op do vrees van Engeland, dal, ingeval van oorlog met hel vaste land elk voordeel, dal voor een verdedigenden krijg een eiland steeds aanbiedt, zou verloren gaan. De tegen standers van den tunnel stelden bijzonder op den voorgrond, dal men reeds bij hel begin van staalkundige verwikkelingen I de tunnel moest laten springen of onder water zetten, waardoor natuurlijk de ge- heele bouw met een ontzaglijk kapitaal zoo goed als ten gronde zou gaan. De zaak wordt evenwel geheel anders wanneer men eene verbinding wil ver krijgen boven water. De vernieling toch vau eenen der pijlers in de nabijheid der beide kusten is reeds voldoende om elke strategische onderneming onmogelijk te maken. Op dezen grond wil men thans de verbinding verkrijgen door eene over brugging, hoewel de technische bezwaren zeker niet minder zijn dan bij den bouw van eenen tunnel. Hel nieuwe plan dezer reuzenbrug wordt krachtig ondersteund door den ad miraal Clouó, en hel is zeker dal deze oud minister van marine zich niet aan hel hoofd zou stellen eener zoo stoute onder neming, wanneer zij niet zoowel uit een practise!) als wetenschappelijk oogpunt uitvoerbaar ware. Hij heeft zich reeds de medewerking verzekerd van de inge nieurs Hersent. Fowier en Baker, de eerste door Suëz en Panama bekend als ondernemer van groote werken, de beide andere als zeer zaakkundige engclsche ingenieurs. Ook is er reeds een aanvang gemaakt met de ontwerpen voor den ijzeren boven bouw door de ingenieurs der ijzerfabrie ken te Creusol. De grootste moeilijkheid is daarin ge legen, dal de spoorbaan 56 meters boven naam en in diengene van de lieeren Reu- leau en Stóvart, ook schepenen, meldde dat zij ook de vernieuwing van hun man daat niet aanvaarden. Op voorstel van den heer Magis is er besloten geworden dat de kiezing der schepenen tot eene volgende zitting zal uiigesleld worden. afgclcgd hebben. Men beweert dal, op het oogenblik dal de gendarmerie van Quiévrain de uitgangen der statie be waakte, Conlesenne op zijn gemak naar Hensies wandelde, waar hij oude kennis sen heelt. De policie zou goed doen, aangekomen met eenige minuten verach- lering, ziehier de oorzaak Twee paarden die de vlucht genomen hadden lusschen Handzame en Zarren, wierpen zich op de ijzeren baan, op hel I oogenblik dat de trein moest voorbij trekken; een derzelve werd door de locomotief doodelijk getroffen; bel ander paard zich in lijds hebbende kunnen los maken vluchtte hel veld in. Een ongeval heeft plaats gehad met den trein die van Gent vertrekt om ten 9 ure te Duinkerke aan le komen. Ver- ledene week, nabij de statie van Deytize, sloof eene kudde schapen verschrikt uit een bij de nadering van het locomotief, 30 a 35 werden door den trein vermor zeld. Dinsdag zijn vuurschoten gelost ge weest le Ooslvleleren lusschen vvild- slroopcrs en jachtwachters. Een dezer laatsten heelt een kwetsuur ontvangen, gelukkiglijk niet erg. Hel parket van IJ per is ler plaats geweest. Schrikkelijke ramp te Comen. Eene schrikkelijke ramp heeft de gemeente Comen, op een uur afstand van Wcryik, op de fransche grenzen, in opschudding gebracht. Maandag, ten 7 ure ’s morgens, deed eene ontploffing een groot deel der buizen van Comen op hunne grondvesten dreu nen, terwijl meest overal de vensterruiten verbrijzeld worden. Hel was de stoom ketel der bleekerij 11. Blanquarl en Cu die gesprongen was en zulks met zooveel geweld dal al de aanpalende gebouwen vernield werden. Van alle kanten kwamen de bewoners toegesneld, doch de rook en hel slof waren zoo dik dat men zich in de eerste oogenblikken geene rekenschap kon geven van de uitgestrektheid der ramp. De arbeiders, die er in gelukt waren de straal op te vluchten, beweerden dal de stoker ouder de puinen moest be graven liggen. En dadelijk begonnen de opzoekingen, Er waren meer slachtoffers le betreuren dan aanvankelijk gedacht werd; in min dan een kwart uurs werden vier lijken opgenomen. Het waren die van: Douchy, stoker; Loon Decollignies. Calteur, Alfred Vandelanotle, bleekcrs- ederzijdsehe gasten. Al die ongelukkige slachtoffers Verbetering van het Paardenras. Gezien de beslissing van den provin cialen raad van West-Vlaanderen, vau 8 juli 1887, houdende inschrijving op de begrooling, voor het jaar 1888. van een krad iel van 10,000 fr. te verdceleu onder de eigenaars, die in de provincie zware belgischetrekhengslcn, gezegd Hrabanlsch in^," riud^jk^vaü kaap Grix N-z. ras, zullen invoeren, van ten minste drie J :1J jaar oud en waardig gekeurd van eene invoerpreinie; Gezien de provinciale verordening ter verbetering van hel paardenras, van 19 juli '887, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 23 augusti daarop vol gende, besluit Art. 1. De volgende preinicn zullen mogen uitgereikl worden aan de eige naars, die te rekenen van den 8 juli 1887. keurhengslen zullen ingevoerd hebben van ten minste diie jaar oud, en voor komende uil de provinciën Brabant, Oosl- Vlaanderen, Henegouwen of Luik 1. Eene premie van 2,400 fr.; 2. Twee premien van 2,000 fr. ieder; 3. Drie premien van 1,2'10 fr. ieder. Art. 2. De prijskamp voor de uitdee- ling dezer premiën zal geschieden te Brugge, op dinsdag 28 februari 1888. op den Burg, onmiddelijk na den prijskamp voor de provinciale premie der hengsten. zijn getrouwd en vader des huisgezin». Het lijk van laatsljenoemde was af zichtelijk verminkt en meer dan twee honderd meiers ver geworpen door de ontploffing; hel was over hel kasteel van Comen geslingerd en op een veld terecht gekomen. Ook eene groote en zware ijzeren plaat is op eene weide te Comen teruggevonden, die over de gebouwen der bleekerij en over de Lei geworpen was. Men verzekert dal lirl getal ge kwetsten aanzienlijk is. Een der kinderen van den heer Blanquarl werd een beert verbrijzeld; een ander beell eene diep® wonde aan hel hoofd bekomen. Hel taliijke publiek dat maandag avond de verlooning van Ali-Baha, in den Alhambra, le Brussel, bewoonde, heeft een oogenblik van ontroering gehad. Eensklaps steeg «ene dikke rookwolk met eenige vuursprankels op van onder de zitplaatsen links. Een deel van de toeschouwers vertrok haastig. De luitenant der pompiers bevond zich in de stallen en liep naar de plaats van waar de rook kwam. Hij riep lieeren en damen, weesl gerust. Er is geen gevaar I Blijft op uwe plaats De heer Oppenheim, bestuurder van de schouwburg, kwam op het looneel en spoorde liet publiek ook aan gerust 18 blijven. Eene figurante had dan een zonderling gedacht, dal een goed uit werksel had. Zij riep tol den orkest- meeslei Speelt de Brabanfonne Dal zul iedereen gerust stellen. De muziekanten begonnen de llraban- {■onne le spelen. De sein ik ging over en men had den lijd le voorzien in hel onge val. De verwarming gebeurt met stoom- buizen die onder den planken vloer lig gen en do warmte wordt gegeven door eenen caloi ifère. Men denkt dal men le veel gestookt heeft en dat het hout rakende aan eene der buizen in brand zal gekomen zijn. De pompiers van den schouwburg beb- het begin van brand geblusclil niet de pompen van den schouwburg. De verlooning is kunnen voorlgezcl i worden. Er wordt verzekert dal hel groot lol van 130,00(1 fr. der laatste trekking van Brussel, gewonnen is door eenen korpo- raal-schoenmaker van hel 2' jagers te voel, in garnizoen te Bergen. Conlesenne. Te Hensies Hene gouwen), is hel gerucht verspreid dal de beruchte Conlesenne, jn den nacht van viijdaglol zaterdag in die gemeente ge weest is on dal hij in renen adem den I weg van Marchiennes naar Hensies zou Rechterlijke kronijk. Du koirek- tionele Rechtbank onzer stad; heeft de volgende voroordeelingen uitgesproken. dc grootste schepen den v rijen dooi gang i le verzekeren. Hel pinu is gemetselde J pijlers van 30 meters lengte en 30 meiers breedte op te richten, lot op eene hoogte van 10 meiers boven water, en daarop de ijzeren constructie le doen rusten, niet eene overspanning van 3i)t) meters. Vol gens de meenittg van den admiraal Clouó k in die afstand nog vermeerderd worden; de in aanbouw zijnde Forlnbrug toch heelt twee overspanningen, elk van 519 meiers. Op eiken pijler zal ee.n vuurtoren, voor zien van eltcirisch licht, worden opge- richl, terwijl voor mistig weder sirenen en klokken zullen worden a.ingebrachl. De brug zal Cran-aux-OEufs. 3 kilo- Folkestone verbinden. Deze kilometers lange richting is gekozen om de geringste diepte le verkrijgen. Aan de Fransche zijde bedraagt de diepte van liet Kanaal voor hel eerste, derde gedeelte der lijn ongeveer 50 meiers; dnu overschrijfl de brug de eerste der twee ondiepten dc Colbarl met 6 meters water, -waar na de bodem weder tol gemiddeld 12 meiers daalt, om vervolgens met eene ge ringe afbuiging, de tweede ondiepte de Warren eveneens met 6 meters diepte, le bereiken; vervolgens geelt de peiling tol aan dc Engclsche kust, 30 lot 33 meiers water. Om du beide ondiepten te kunnen bereiken, maakt de lijn twee lichte krommingen; tol aan de Colbarl gaal zij in eene rechte richting. De brug zal vier spoorbanen bevatten en weg voor voetgangers, alleen eenen bestemd voor opzichters. Hel geheele werk is geraamd op een milliard en zal in zeven jaren gereed kunnen zijn. Volgens eene mededeeling in hut Cen- Iralblatl der llauvcrwaltung, waarin dooi den ingenieur Pescheok, geattacheerd bij hel gezantschap le Parijs, over deze onderneming weid gesproken, hei ft de admiraal Clouó eenige dagen geleden een onderhoud gehad mol deu minister van openbare werken, en kunnen spoedig de noodigc stappen bij Engeland verwacht worden, om toestemming tot bel plan le verkrijgen. Nu eerstdaags in het Engelsch parle njent eene vaste verbinding met Frankrijk weder ter sprake zal komen, kan men vei tnoedelijk aldaar op een sterken steun rekenen. Buitengtwono Vtrlooning gegeven door do tooneelmaatschapplj Onder Ons van Ooslsnde, OP ZONDAG 22 JANUARI 1888. 0 e ir. tl n J-»1 j,k'JU».iLtufcLj» 1 «rr n—,n wwltiiw I - „i.i dnm i dat meu zo nift regt cou g Eindelijk de regte. Ware or gezondheid in erne menigte en ge neeskundige «tofoofo. even als er wegheid ii in iwiie menigte raadslieden, dan zou ziekte iets onbekende zijn in deze eeuw van zoogenaamde ontdekkingen op het gebied der ziekteleer. Do homaiopathon zeggen ons dat liet behoud van ous loven in geval van ongesteldheden at hangt van oneindig kleine dosissen, tot in het onein dige toe verdund; du hijdropathen beweren tie gezondheid te herstellen door stortbaden, of willen do ziekte uit ons weeken door middel van natte dekens, terwijl eene uog uie iwero soort van doctoren zich afgezonderd bebben voorstel- Icude om ons tot aan de oksel te begraven, waardoor zij dus, ten einde ons leven te redden, ons om zoo te zeggen reeds met buide voeten in het graf plaatsen. Vervolgens hebben wij nog Sang: ados, die er altijd sterk voor zijn om ie- maand te aderlaten, of spaanscho vliegen to zet ten, of dio te doen houden: en mineralister, dio in niets anders gclooven dan in kwikzjlyer on zijne exadou. Het is echter te betreuren dat hl deze theoristen geen pratisch bewijs kunnon Infoveren van de door hen aangenomen» onveil- baarheid hunner genezingen. Dit is niet het ge val met Professor Holloway, die werkelijke een nieuw tijdvak van do geschiedenis der gencos- en heelkunde geopend heeft en wiens geneesmid delen in de laatste twintig jaren, jaarlijks tien duizenden van den dreigenden dood hebben be vrijd. Dit is geone veronderstelling maar eene daadzaak door de voorbeeldige bewijzen van eene keur van getuigen. De archieven van zijn hoofdbureau te Londen bevatten meer dan oen half millioon getuigschriften, zoo authentiek mogenlijk, die behalve de mogelijkheid of de twijfel do onfelhaarhuid van zijne Pillen en Zalf in negentien twintigsten der kwalen waaraan du menach onderhevig is, bewijzen. Groot Bri tannic, het Vaste Land van Europa, Indio, China Australië, do Voroenigde staten, West India, Kritisch Amerika, elk beschaafd land, waar de pioniers dor beschaving, zoowel dia des handels al» die dor Godsdienst, zich een weg gebaand hebben, gewagen van de faam dezer alles over winnende heelmiddelen taal, waarin niet getuig schriften kunnen worden voort gebragt van hunne krachtdadige werking, geene gedrukte, waarin zij niet aangokondigd en aanbevolen zijn. j in nlle werelddeelon, groot staj-pro lUCt mag noemen; ook bestaan er tienduizundun vau agenturen. Professor Holloway, wiens veel omvattende geest ile werkende oorzaak is van dit ounoemulijk aantal volks-apotImkoti. is nu in dit land. Er is geene courant in de linie, die zijne preparation niet opgenomsu heelt, geene stad binnen hare grenzen, waar zij niet bekend zijn, on gewaardeerd worden Deze bewijzen zijn sprekend, cu tooneu dutdulijk dat terwijl zoo vele invoerders van nieuwe stelsels in het duister rond getast hebben, hij allocn de ware eu eeuigo middelen um de hoofdoorzaak der kwalen in hut monschulijk lichaam uit te roeijen, heeft oatdekt, en wat meer zegt, heelt weten toe te passou, Hosten Bet. ffi o - rrMai—" Zitting van 5 Januari. Fays Pieter, brouwsr te Bevaren; Candaele Jufos, landbouw#», ts id.: Slosso Engel, metser te Roiisbrugge eu Dupon- chello Cyrillo, timmerman, Ie ifovereft, elk 2 1 maal 21» fr. boet, voor overtreding nau da wot op do vischvangst. Mare hand Karei, werkman te Woumcn. 26 fr. boet, voor slagen on wonden. Vanacker Ronoid, herbergier to Clerckeu, 20 fr. boet, voor eerroof. Vandevclde Emile, werkman te Lombartzijde, 2ö fr. on 200 fr. boet, voor jaehtdelikt. Vuylstcker Aimé, dienstknecht, te Wntoti, 2 maanden gevang en 50 fr. boet, voor blagen eu woudon. Hayaert August, wever en smokkelaar te Boeschepo: Chariot Elias, wever, to id., olk ooii jaar gevang, voor poging van diofte met gewald, eu elk 2 jaron gevang, voor opstand met wapens. 1 j' r’- v met

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 2