VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i A A: -T II 2£ntei*<3a£ Februari X' 633. so# <-oe «•34 7-IS »-3« 11») jtmr. De Pesther Lloyd van Buda-Pesth kondigt een artikel af, dat voor offi cieus mag gehouden worden en waar bij de belangrijkheid der russische samentrekking van troepen wordt vastgestcld. Dit artikel doet opmerken dat het gewestelijk stelsel van Oos tenrijk en Duitschland het aan die twee mogendheden onmogelijk maakt om op de russische krijgsmaatregelen met maatregelen van even groot be lang te antwoorden- Zullen dus die twee mogendheden veroordeeld zijn ,om door een zeker noodlot de bedrei gingen van Rusland te moeten dulden, zonder do noodige tegenmaatregelen te kunnen nomen? eene vraag, die men van den eersten dag af in overweging hoeft genomen en welke men uit het oog niet vendoren heeft. Zij wordt met iedcren dag dringender. Volgons de laatste ontvangen be richten uit Konstantinopel kan men verwachten, dat het voorval to, Da mascus op eene voor Frankrijk be vredigende wijze uit den weg zal geruimd worden. De inhechtenis genomen persoon te Damascus zou beschuldigd zijn van 11 misdrijven. De regecringen van Frankrijk on Turkije zullen in ge meenschappelijk overleg een onder zoek Instellen. De Daily News vernoemt uit Odessa dat de Russische regeering bezig is Libau te maken tot eene oorlogshaven van den eersten rang. Aan le Soleil wordt uit Sofia gemeld dat Zankoff getracht heeft, gedurende de afwezigheid van den vorst, een opstand in te richten, maar de samen zwering intijds ontdekt is. Prins Ferdinand is te Stara-Zagora aangekomen en langs djm geheelcn weg daarheen met geestdrift begroet. Dat. prinses Clementine naar Konstan- linopcl zou willen gaan, wordt tegen gesproken. De Times meldt dat M. Stourdza terugkcort naar Bucharest, zonder zijn doel, namelijk eene Duitsch- Oostenrijksche waarborging van Ru- monio's onschendbaarheid, te hebben bereikt. M. Stourdza kroeg den raad, Rus land uit te noodigen om deel te nomen aan oenen gozamenlijkon waarborg der grootc mogendheden. Vijf millioen. De vijf millioen, door Mgr. Bernard zekeren dag op bevel naar Amerika ge voerd, opdat de wel niet weten zou welke onwellelijkc schallen er in de bisschopskas van Doornik lagen, zijn door de clericale Ministers teruggegeven aan den bisschop. M. Bara heeft in de voorlaatste zitting der Kamer doen zien, dat daardoor de rechten van den Slaat op de schandaligste manier verkracht en onder de voelen ge- Nog de kieshervorming. De klerikale dagbladen houden zich bezig met aan le kondigen dal er eene kieshervorming zal worden voorgesteld, hetzij door het gouvernement, hetzij door hel parlementair initiatief. Wij welen voorop wal die hervorming zal wezen, als zij van de klerikalen uiigaat. liet is gekend, als de klerikalen eene verande ring voorstellen, het geheel en al in voor deel hunner partij is en de berekeningen voorop gemaakt zijn, wal stemmen zij er mode kunnen winnen. ILl bewijs dat hel eene part ij wel zal wezen, bevindt zich in hel ontwerp, door de klerikale dagbladen bekend gemaakt dat men zal beginnen met eene zekere categorie van bekwaamheidskiezers af le schaffen, om ze door eene nieuwe cate gorie cijnskiezers te vervangen. In plaats van de bekwaamheidskiezers zooveel mogelijk te vermeerderen, waar door men een verstandig kiezerskorps zou bekomen, wil men integendeel hel getal builenkiezei s vermeerderen, welke <lc geestelijke doen stemmen zooals zij willen. Want dat men hel wel wete; hel mede- rekenen tot liet vormen van den kies- cijns, van de opcentiemen der gemeente en provinlie, moet eene groote aanwinst oplcvcren van builenkiezers, ten einde op die wijze de groote steden te overvleu gelen en alzoo het klerikaal bestuur aan het bewind te kunnen houden. Dal de liberalen, die stelselmatig tegen de uitbreiding van het kiesrecht zijn, dal ecus goed overwegen. De klerikalen als Do gewezen Overloopers. Op bevel der geestelijkheid, in haren schoolstrijd ondersteund door de dom pel spat lij, gaven in 1879 ten gevolge der nieuwe schoolwel, een aanlal schoolop zieners en ouderwijzers hun ontslag. Daardoor verloren zij hunne persoon lijke pensioenrechten cn door valsehe beloften misleid, daehtett velen niel aan de gebroken toekomst, die hun later le wachten stond. Door de wel Jacobs, zijn een groot deel dezer overgeloopeu opvoeders, in hel staatsonderwijs teruggekeerd. Door die nieuwe benoeming, verkrij gen zij hun oude rechten bclrekkclijk de pensioenkas. Gezien die reden, worden alle open slaande ambten in liet officieel onder wijs door-hen ingepalmd en is hel voor hel beschikbaar onderwijzerskorps en de normalisten der staatsnormaalscholen onmogelijk eene plaats te bekomen, bij de klerikale gemeentebesturen. De andere helden van 1879, die niet trappeld zijn geworden. Inderdaad, aan wie behooren die vijf millioen 1 Noch aan Mgr. Dumont, die werd af gezet, noch aan Mgr. Durousscaux die zijne plaats heelt ingenomen, op de ma nier en in de omstandigheden die gekend zijn. Aan wie dan? Aan hel bisdom van Doonik? In de versie verte niet, want een bisdom heeft geen erkend weltelijk beslaan. Er is niemand die xich als de eigenaar dier millioenen aanbiedt; want bood zich iemand aan, dan zou hij daarvan de be wijzen moeten overleggen. Niemand zich aanbiedende beslaat er dus geen eigenaar, en de wet zegt klaar cn duidelijk, dal alle goederen cn gelden, die aan niemand loebehooren, met volle recht Staatseigendom worden en zijn. Do vijf millioenen in kwestie moesten dus in handen van den Staal komen, ten bale cn voordeele van het algemeen. Een proces was door hellibetaal Mi nisterie ingespannen, om de rechtbanken daarover te laten beslissen, maar de 'clericalen zijn aan T bewind gekomen; zij hebben kort en goed dit proces ge slikt en hel geld terug gegeven aan den bisschop van Doornik, die er geen recht op heeft. Maar 'l is niet sterk le verwonderen. Wie is Mgr. Durousscaux? De oude klant van twee der huidige Mi nisters, de beeren Beernaert en Lejeunc, en van den eersten voorzitter der Kamer, M. de Landsheere. Wij vragen liet aan heel de wereld kunnen die hoeren iets weigeren aan hun nen klant, die hun zooveel geld liet winnen, cu levens hun baas en meester is Neen, zij hebben voor diens bevel ne derig het hoofd gebogen, de wel ver kracht en de justitie.... brutaal weg op hel schab gezel. Welnu, zegt de Koophandel, dal is een schandaal boven alle schandalen, dat niet krachtdadig genoeg kan gebrandmerkt en openbaar gemaakt worden, cn meer dan ooit hel bewijs leven, dal onze clericale ministers niel de lakeien, maar de slaven zijn van de bisschoppen, te wiens voor deele zij de Staatskas, dit is hel volk, be- roovett van vijf millioen. En dal hier eene schandelijke daad is gepleegd is zoo waar, dat de ministers er niel hebben durven in toestemmen de stukken openbaar le maken, zooals M. Bara gevraagd heeft, die hel overhandigen van die millioenen zijn voorafgegaan. Als de Ministers recht in hunne schoc- z-ij nog eenige jaren aan het bewind zijn cn geheel meester van het land wezen, zullen, met eene kieshervorming voor den dag komen, die aan de liberale partij alle hoop zal ontnemen om nog ooit aan het bewind te komen. Men zal het zich alsdan beklagen niel geluisterd te hebben naar de vooruitstrevende liberalen om hel stemrecht le geven aan allen die bekwaamheid bezitten, terwijl hel nog tijd en mogelijk was. -W giiyvei.dk TEURNB OH NT BRUSSEL STAATKUNDIG OVERZICHT. De parlementaire onderzoekscom missie uit de fransche Kamer denkt spoedig haren algemeenen verslag gever te zullen kunnen benoemen. Bijna heel de Kamer is heteensom te zeggen dat dit onderzoek zoo spoedig mogelijk moet eindigen. Wanneer dit echter tot eene openbare betwisting zou leiden zullen er waarschijnlijk xvetenswaardige zaken aan het licht komen rakende de laatste voorvallen onder de magistratuur. Do zitting van den duitschcn Rijks dag was dezer dagen hoogst merk waardig. Aan de dagorde was de beraadslaging rakende het vervangen der mandaten van afgevaardigden tot öjaar. M. von Bcnningsen, een ver trouwde van prins von Bismarck, die zelden of nooit over de buitcnlandsche politiek gewaagd, gaf op dringend verlangen van M. Windhorst eenige uitleggingen die wij hier laten volgen. Ofschoon dit niet gewoon, wil ik u op de vraag omtrent hot bestaan van een geregeld oorlogsgevaar geen algeheel stilzwijgen bewaren, maar eenige punten in het lichtstellen, liet geen gebeurde aan geene zijde van den Rijn in Frankykheeft ons overtuigend doen zien, dat wij ia het afgcloopon jaar onverwacht tot twee maal toe aan oenen aanval van Fran- rijk hebben bloot gestaan. Door het ontslag van generaal Boulanger en het aftreden van president Grévy zijn de zaken aan het licht gekomen. Dat generaal Boulanger zijnen wil niet heeft doorgedreven hebben wij vooral te danken aan do bedacht zaamheid van president Grévy. Ik meen dat die zaken bekend genoeg zijn, en dan spreekt men nog van het op een dwaalspoor gebracht volk, van politieke invloeden. Gelooft gij dat wij eerst onverhoeds voor het oorlogs gevaar gesteld zijn Bestaat de vrees daarvoor niet reeds sinds jaren En heeft dit ons niet tot de noodzakelijk heid gebracht om ons leger met dry vierden millioen manschappen tc ver sterken teragkeeren in dienst van den slaat, zen den allerlei smeekschriften naar de beide kamers, otn hunne verloren pensioen rechten le doen gelden. Juist gelijk zij niel wisten wat zij weg wierpen, door hunne ontrouwheid aan eed, vorst en wet. Daarom kunnen de liberalen uit beide kamers, telkens dal diergelijke petities ter bespreking komen op bevel van M. Woeste cn Gu, die overloopers geene harde waarheden genoeg naar het hoofd werpen. Eere aan de heeren Magis en De Kerc- hove-De Denlerghem, eere aan de gan- sche linkerzijde voor hunne manhaftige handelwijze iu de kamer der volksver tegenwoordigers op 20 Januari laatst, gedurende de discussie dier opgezonden smeekschriften. Maar wat gaan velen dier terugge- plaatsle onderwijzers doen onder eene nieuwe schoolwel Gaan zij nogmaals hun ontslag geven om de grillen der paperij te voldoen T is te denken van ja, want anders zouden de liberalen ten hunnen opzichte andere iniatregels moeten nemen. Et- zal immers moeten plaats gemaakt worden voor hen, wien men door de wel van 1884 brutaal heeft op straat gezet. En hoe zouden zij kunnen gehoorza men aan «ene nieuwe schoolwel, zij die aan deze van 1879 oiilrouwig waren Wat vertrouwen indien zulke hel den ten dienste van het gouvernement bleven zou een liberaal Staatsbestuur mogen hebben in die gewezen overloo pers Daarom zeggen wij tol hen gij hebt wal gij verdient en wal gij in 1879 zelf gezocht hebt. En tot de geestelijkheid en de katholie ke partij laat de staatskas gerust. Iu de bisschoppelijke paleizen en kloos ters liggen er genoeg millioenen om uwe meesters mot geloof le onderhouden, die gij door valsehe beloften schandelijk hebt misleid en bedrogen. Dit is, zegt de Pesther Lloyd, Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprij», voorop betaalbaar: 8 fr. ’s j’aars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen •ciitieaien den drukregel. De groote letter# volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoiteen voor Belyie, ter uitzondering dia- beide leenileiai, alsmede <he veer iet Dwtteeleed werden entvaHgen door den Office df. PfWciTÊ, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij 1L. VANDEN KKAGKIIUVR, Diakker-L'itgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ■I 14# 1C4J *--i>c>*OG3eC54i 3-0) #-00 3-32 N1KUPORT DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT 5-»l S-43 4-84 7-C4 04t 5-5S 7-35 9-52 10-23 10-58 »-4# 3-C# »-ti 1-17 8# 7-43 l#-0» 11-13 Oostenrijk en Rusland. Het geval van Damascus. Russische wapeningen. Bulgaarscha rakan. Rumcnlsche belangen. 7-06 9-07 12-0; 1-47 4-22 6-13 7-35 9-40 12-35 2-20 4-51 6-46 7- 45 9-45 12-45 2-30 5-03 8-28 8- 16 10-14 1 16 2-59 5-36 8-57 - inrtiifrS.#»-,- DUINKERK! Frankrijk. Duitschland. I8-#f> 8-3» 3-iO 4)7 aoKzm BRUSSHI, GK.NT VEURNE ONTVKI.DK DUINKERK R V«rtreknr«n van den ijrereawej vno Duinkerks, t'cnrae, (Jent aanr lirunael en Dixinude nnar IWicuport. 10- 47 Stl 5-OT 11- 85 S -<« 5-41 18-15 4-84 «-19 3-13 5-je

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 1