Aan de don ven. u Hechtarlijko krowijk. Du knirrk- liomde Rechtbank onzer stad, hci-ft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Een persoon, door een zeer eenvoudig middel genezen van doofheid, zal koste loos deszelfs beschrijving medcdeelen aan allen die er de aanvraag van doen aan I.. Simpson, 4 rue Drouot, Parijs. voor koophandel c:i nijverheid en daarbij lalijnsche klassen, eindelijk 'l is er van hertje wal lust je Gelooh ook niet, goedsullige Veurn- ambachtsc.ir kiezers, dat het aan geld middelen ontbreekt, bijlange niet. Volgens «Ie cleiicalc opgaven is er ecu aanzienlijk overschot, doelt dal spek is niet voor uwen bek Ge moogt gerust slapen, welhaast wor den de forten rond Luik en Namen aanbesteeil en tie /Mi/igue militaire be wijst duidelijk, dal er thans een leger korps ontbreekt om de betrekkingen lusschen die forten te Luik en Namen te onderhouden en te verdedigen. ().>k is er spraak van den verplichten persooneelen dienst inlericlilen; no* veel mannen moeten met uwe centen vet be taald worden om pluimen te laten zwaaien, sleepsabels te dragen, sporen te laten klinken en galon te doen blinken; «lil alles noemen wij pocsjenellenspel doch zoo moet hel zijn en zoo zal hel wezen. Des te beter, zoo veel 't eet der gei aken wij van de zwarte dwingelandij verlost. Algemeene tijdingen. Onder de gezworenen voor de P reeks van liet 2' kwartaal 1888, van hel hof assisen dezer provincie, onder hel voorzitterschap van .M.' Fiedericq, laads heer bij hel hof van beroep te Gent, waarvan de opening zal plaats hebben op Maandag 23 Mei aanslaande, bevindt zich de heer A. De Iluyssclier, burgemeester te Alverinjhem. Bij koninklijk besluit van 26 «lezer, is M. L.-C. Da Bois, onderluitenant der gendarmerie te Veurne, bevorderd tol luitenant. Bij koninklijk besluit van 22 dezer, is de nationale maatschappij van buurt spoorwegen coneessionaris verklaard van de linie Vcurne-Yper. De Staat komt lusschen voor 351,000 fr. betaalbaar bij negentig jaardoodingen van 1 12,285 frank. Bij koninklijk besluit van 21 Maart, is M. A. Dtmueler, burgemeester be noemd der gemeente Lotnbsrizijde. Een ministerieel besluit van den 17 «lezer, verleent de bemachliging om op hel grondgebied van Dixmude de ontei gening te doen voor de uitvoering van verbeteringswerken aan den Yser m de nabijheid dezer stad. Uitslag der verkoopin; te Dixmude, van 6 jonge stieren van zuiver Durhams ras, kortelings in Engeland aangekocht lol verbetering van hel veeras in onze provincie. Major, roode slier, geboren den 21 Oc tober 1886. Toegewezen aan M. L mis lloulsaeger le Ramsripelle, mus 1030 Ir. Ixion, rooilu slier, geboren den I* de cember 1886. -- Toegewezen aan M. Louis Verineesch te lloulhem, 630 Ir. Haron Fogyalhorpe, rouaande stier, ge boren den 24 drceinbei 1886. Toege wezen aan M. Emile Sobry, te Adinkerkc, mits 830 fr. Gazelle Duke, rouaande stier, geboren den 17 februari 1887. Toegewezen aan M. Ileuri Lauvvers, te Aerseele, mits 450 fr. Faust, rouaande slier, geboren den 1" maart 1887. Toegewezen aan M. Jan Declerck, te Vive-Sl-Baafs, mits 425 fr. Carabineer, rood bonte stier, geboren drn 7 maart 1887. Toegewezen aan M. Ch. Vandevehle, le Sl Joris, mits 405 fr. Dit komt mei het verhoog dooreenge- nomen 690 fr. per kop. De gemcenieraaii van Oostende heelt den heer Paul Lindoy, herbenoemd tol bestuurder van hel Kursaal van gemelde badstad. Er is te Roussclaero een ccmitcit lol stand gekomen om een praalgraf op te richten aan Albieehl Bodenbach,geboren le Bousselaere en aldaar in 1880 over leden. Albrecht Bodenbach was schrijver van talrijke vlaamsche gedichten en ook van een dramatisch gedicht, Gudrun, dat le Antwerpen bekroodn werd. De dag der onthulling van hel graf- gcdcukleeken zal er een prachtige stoel worden ingcricht. Eenige muziekmaat schappijen hebben aanvaard om die fees ten le komen opluislercu. vaarten kent, blijkt dit, om zeggens, de vooideeligste, weeldrigste en beste lig- ging der wereld, en nochtans is hel nen verlaten hoek. Inderdaad men treft er eene zeekust i van drie uren uitgeste ktlieiil, met een natuurlijke zeehaven <li«' wel «Ie beste reede liet westdiep of Nieuport roede van de gansche Belgische kn:d heeft en dit alles tegenover de monding der Thames, dus in de nabijheid van Londen de groot ste wereldmarkt. Dien ho. k, door «le natuur zoo mild begunstigd, heelt ecu stroom de Y/.er, I strekkende van aan zijne monding te Nieuport, naar Dixmude, Rousbrugge en Ei aukrijk. Eene schoone scheepvaart van Nieuport I naar Veurne, op twee meiers diepgang, en strekkende van Veurne naar Duinkerke; I doch dit gedeelte van Veurne tol aan de I fransche grens, even als de Neder Kolm ol Bergenvaart, voor het gedeelte ook lusschen Veurne en de Fransche grens, blijven aangeslijkl en in órtbruikbaren slaat. En zoo is hel ook met de Nieupu't haven waar sl.-chts, ter nauwer nood, op de zeebank eenige uilbaggei ingswe.rken worden aangevaiigen. doch waar «I» zoo I lang beloofde havenwerken, altijd in ontwerp of als verdwijnende schimmen I zich in een verwijderd verschiep laten I ontwaren. Ziel haar kaaimuur die instorting be dreigt, de schepen mogen er niet meer lauden en aan de binnenzijde waar eene I ruime losplaats bestem*! was en zou I moeien beslaan, bevindt zich erne ake- I lige kuil. En zulke toestand bestaal daar sedert I jareti; de Minister heeft het gezien,senator I en volksverlegewoordiger hebben het be- I statigd en.... T blijft er bij Zulke zaken- I toestand verzande haven, geen vlotkoin en I aangeslijkle binnenvaarten beletten allen I handel en vernietigen alle nijverheid. Omioodig over de hoedanigheid van den I grond of der landerijen le spreken. Veurnauibachl was van ouds gekend I als hel weeldrigste gedeelte van Belgien; I aangewassen schorren, diep van goeden I bodem, en bevattende ook beste weiden. Doch de landbouw is lijdend aan eene verergerende crisis, en ofschoon meu afslag voor tabakleell alsook op andere taksen aankondig!, blijven de grondlasten altijd even drukkend en zwaar vu buiten alle verhouding met den opbrengst en de pachten. Ware de Nieuporlhaven wel ingcricht, zou hier rechlslreeksche uiiyoer van boter, melk, eieren, aardappelen, ajuin, klaver en sainloin-hooi en meer ai,d-rr landltouwvoorlbretigselen namelijk ook de hier zoo menigvuldige aangek weekte konijnen en kickerij naar Engeland kou tten verzonden worden, wal voor onzen landbouw en voor den groensclteell eene wezenlijke hulp en onderstand zou bij brengen. Doch dit alles blijft in sejiimmen zweven, alleenclijk de openbare, lasten moeten wezenlijk betaald worden en zoo blijft deze verlaten hoek zijn zwaar aandeel in de grondlasten afdragen, zon der wederkeerig zijn aandeel der uitgaven voor openbare werken te genieten. Wio heeft daar schuld aan? Gij onbezonnen kiezers, die voor u te verbeelden bij de tolksvcrtegenwoordi gets Kamer, en vooral m uwe gemeente raden, mannen kiest die zich met uwe belangen niet hezig houden, zonder in vloed zijn, mannen die zich om hun mandaat weinig bekommeren en u kiezers als slaalschü schepsels in minachting houden. Omioodig hier te herhalen dat eenieder den invloed heeft -dien hij verdient. Gij kiezers hebt uwen invloed verloren met in meerderheid voor de clericaleu te stemmen, men ontziel u niet meer; ze welen in T ministerie dal gij toch zwart stemmen zult, en bewaren hunne lokazen voor elders. Zoo gaal hel ook te Brugge waar alles zwart is; voor de kwijnende lióoliisiad van Westv laandet en is ook niets le be komen dan ijdele beloften, Terwijl le Oostende waar de kiezers stand houden en in groote meerderheid liberaal stemmen, nen liberalen volks vertegenwoordiger naar Brussel sturen, liberale raadshecren bij den Provincie raad hebben en oenen volledige liberale I gemeenteraad kiezen, daar te Oostende bekomen die mannen alles in overvloed. Verdieping der passen op den stroom- bank en ut de havengcul; verwijding en vernieuwing der havenhoofden en staket sels, nieuwe dokken, kaaien en vlot- kominen voor de visscherij, tic slootn- bootendiensl en <lc koopvaardij, vervoer der visscherij opbrengsten met sneltrei nen en bijzondere toestellen en wel aan verminderde prijzen; drie Stoombool- diensien daags op Engeland; eene school voor scheepsjongens; nen schroever van 1000 ton voor hel toezicht der viascherij; koninglijk Aiheneum met leergangen I De liberalen te Brussel. De Chrono/ue gaf maandag een artikel over do verzoening tier liberalen le Bi usse! en hoopt dal die verzoening zoo niet een voltrokken feil, dan toch op h«l punt is gesloten te worden. Hel brtisselsch blad leidt dit hieruit af, dal c.r maar drie liberale dagbladen zijn, eene te Gent, eene te Luik en de derde te Brussel, die zich tegen de verzoening hebben verklaard. De overige liberale bladen van hel land, zijn allen eene toe nadering lusschen de twee linten der liberale partij genegen. De openbnre denkwijze is ook voor de verzoening en vindt hel noodzakelijk de tangen der liberalen dicht te sluiten tegenover <len vijand hel klerikalism. Men moet de vei bitterde kvvesliën verwijderen en het reus zijn om al de maatregelen van vooruitgang le minen zootlra dit maar mogelijk is. Hel liberaal schip, eindigt de Chronique is voor de haven, eu hel zou wonder zijn, dal men met dc hulp van allen waai op men rekenen mag, hel niet in veiligheid zou brengen. Hel is te hopen dal de wcnsch van hel blad in kwestie zich zal verwezenlijken, maar hel wordt Imogen lijd dat men eene beslissing neme, die voldoening geril aan de verschillige liberale linlen. ------ De verlaten hoek. Dal is Veurnambuchi, waarin begrepen Nieuport stad. T is le zeggen, die kom lusschen den Yser, de Fransche grens en ’t zeestrand. Voor wie deze ligging, den aard van .den grond cd de vroegere aangelegde Alweer afslag. M. Beornaert heelt verleden v.iijdag in de Kamer eenige wetsontwerpen neerge legd. Volgens het Journal de Hruxelles zullen zes van deze ontwerpen eene nicuire ontlasting geven van 2 millioen, welke de belastingschuldigen minder zullen le be talen hebben. Dus, alweer afslag van lasten. Bravo! bravissimo! Onze clericale Ministers gaan goed. Als dit nog zoo een weinig voorlgaat, dan zullen wij, met de belastingen die reeds verminderd werden en de inspa- ringen, die door de verschillige minis ters gedaan zijn, geene belastingen tutter moeten betalen, en, wie weel? ten langen laatste misschien nog geld toetrekken. Belgie is onder hel clericalism een echt Luilekkerland geworden, ten minste voor de paperij, en ectt wezenlijk land van be loften voor de burgers, want die hebben reeds duizenden beloften hooien doen, maar lot hiertoe hunne belaslinten met geen «luit zien verminderen. Kiesmiddelljes, anders niel dan kies- middeltjes Ecna kiesltervorming. De radikalen zingen en tempeesten u lioorende doof dal eene hervorming der Grondwet er noodig is om tot de uit breiding van hel stemrecht te komen en het getal kiezers le verdubbelen, le ver- drijdubbelen. Daarom zoeken zij twist in hel liberaal kamp en stellen zich aan als apostels alleen in slaat om hel land te redden van de klerikaie heerschappij. Wal snoeverij Inlusjchen staan de godgewijde lappen op om ook meer en meer kiezers le vragen en uil le Hompellen dal de lande lijke gi-meeiitcn geen genoegzaam getal stemmers bezitten. Minister Beeruaort studeert dag en nacht aan (‘ene kiesltervorming. De kle rikale gazetten zeggen dal hij het oud plan Malou zaliger bij de hand genomen heeft en hetzelve lol een gewetischl einde hoopt te brengen. Dus de verplettering der steden; de triomf van den buiten en zulks voor eeuw ig, De rijke klerikale lu-eren zouden de grondbelastingen met de pachters deelen, die dan kiezers zouden worden. De Staat zou al de gemeentebelastingen, gekend onder den naam van opcenliinen, voor zijne rekening nemen; en de opbrengst ervan als hulpsom in hel gemeentefonds storten. Op die manier zo«den vele nieuwe kiezers bijkomen. Alzoo heeft hel Handelsblatt van Ant werpen berekend dal in T arrondissement Geul 1000 nieuwe kiezers zouden bij komen, 300 in de stad en 700 in den buiten. Wal zegt ge van dien witten meelzak, in welke eene kal gewonden zit ter juc.hl op muizen. ’l Is de verplvllering der steden ten protijle van den buiten. Moest die staats aanslag kunnen verwezentlijkl worden dan zouden Gent, Antwerpen, Brussel, Luik van geen lel meer zijn in België. Een oproep wordt gerichl lol alle vlaamsche maatschappijen van liet land, zonder ondcrsclietd van gezindheid, ten einde haar aan te sporen 1- Om den 2" september naar Bousselaere te komen, met de kenteckeiis der maatschappij ol gilde, eu deel le nemen aan <!en stoel, die na de rouwmis ter nagedachtenis van Bodenbach, rond 10 ure ua dezes be graafplaats zal trekken, om daar hel praalstuk in te huldigen; 2’ Om haren mildeti penning te gunnen voor hel ontwerp. De stad Bousselaere wil de hulde aan Bodenbach opluisteren door openbare feestelijkheden waarvoor zij eene aan zienlijke som beschikt heeft. K«m gedenkpenning zal aan de maat schappijen gegeven vvoiden, die op voor hand van hare komst verwittigen en met tan minste 25 man aan den stoel zullen deel nemen. Men verzekert dat de heeren Delcour, Dclanislieere en Saincielette, vóór de kieziiigen van juni, tol staatsministers zulleti worden benoemd. De pjesidenl der fransche republiek zal, daar hij talrijke uitnoodigiiigen te beantwoorden heeft, zijn bezoek in Belgie nirt afl‘jgen, voorde 2* helft van juni. De prijskampen die gedurende de groote lentoonslelliiij te Brussel, voor hervoorlbretigende dieren zullen plaats hebben, zijn vastgcsteld als volgt Kiekens, duiven, vogels, konijnen enz., op 26, 27 en 28 mei. Paarden op 23, 24, 25, 26 en 27 juni Bunder- schapen en varkensrassen, op 7, 8, 9 en 10 juli. Maandag heeft in het lokaal Carnot, in dc Carnotstraal, te Antwerpen, dc openbare verkooping plaats gehad van dc I duiven, voortkomende van hel hok van wijlen den heer Vekeinans, in leven be stuurder van den Dierentuin 141 duiven hebben de som van 7000 fr. opgebrachl, dat is gemiddeld 50 fr. per duil. Om een gedacht te geven van de hardnekkigheid waarmede deze pluimdieren betwist wer den, kunnen wij melden dal voor een enkel koppel den hoogen prijs van 600 frank betaald werd Een wonder De Gazette van Charleroi verhaalt een zonderling geval, misschien eenig in de annalen onzer nationale milicic, dal zich verlcdene week voorgedaan beeft in hel arrondis sement Charleroi. Een tniliciaan van dees jaar, dus 19 a 20 jaar oud, bracht den diensttijd van zijnen broeder in om vrijgesteld le wor den. Zijn reklnam was volkomen geldig en werd aangenomen. Welnu, wil men weten wanneer zijn broeder zijnen diensttijd voltrokken heeft? van 1831 tot 1833 Tusscben dc twee broeders bestaal een verschil van ouderdom van 56 jaar Wij verzoeken onze lezers, zegt boven genoemd blad, le willen gelooven dal wij niets verzonnen hebben. Velen zullen overtuigd zijn wanneer zij zullen weten dat hier spraak is van een der zonen van den ouden grafmaker Miclie, weinige jaren geleden te Charleroi overleden. Dc palrlark was drijmaal gehuwd ge west en heelt ecu groot getal kinderen gehad; toen hij voor dc derde maal in (Ic'i echt trad, had bij den eet biedwaar- «ligim ouderdom bereikt van 77 jaar. Aan 8,jarigen ouderdom schonk hij hel vadeiland nog oenen verdediger! Hij is het die dees jaar deel genomen heelt aan de milicieloting. Den dag dal dit kind ten doop geboden werd, zegde de vader op ernst gen tooit tol den priester Tol toekomend jaar Hij heeft zijne belolïc niel kunnen houden. Men kan wel denken dat in eene familie waar zulk groot verschil van ouderdom lusschen de kinderen bestaal men zonder linge toestanden moet tegenkomen. Zoo heeft onzen tniliciaan voor peter, zijnen achterneef, den heer Leon L...., van Charleroi, deze had zijnen grootoom over de doopvont gehouden. Wij zullen hier ophouden, zegt bet Waalsch blad, want de familieleden zel- ven verliezen hel hoofd bij de verwikke lingen waartoe deze toestand zonder voorgaande aanleiding geeft. ikKixicii r. De heer Emanuej Htiisman-Atigusi, Amerikaansche Tand meester, woonachtig le Brugge, in de Sint-Joorisslnaat, N' 8, zal kunnen ge raadpleegd worden te VEURNEden VRIJDAG van iedere weck van 10 i j ure ’s morgens tol 3 i i ure namiddag, in de Pannesiraat, N* 32, te VEURNE. Voor verdere inlichtingen gelieve men le lezen zijne groote aankondiging op de vierde bladzijde. Zitting van lit Maart. TouIoum Aniaml. landliuuwcr te I'otliucliove, 15 «lagen gevang, voor vernieling van afsluiting. Siunaghel llregoor, Sinnaghcl Modesto, Vandaele l’hilippns, werklieden te Clercken, elk 50 Ir. boet, voor jachtdelikt. Willaerc Engel, werkman to Oostduiukerke, 2 maal 100 fr. boet, voor jaiditdelikt. Eugelboen Roclins en l’ylyaer Pieter, zonder beroep, beide to Ooatduiukorka, elk 25 fr. boet, voor jachtdelikt. Werrebrouk Henri, visschcr tu Oostduin- kerke, 50 fr. boot, voor jacht zonder machti ging. Winns Cardinal, werkman te Zarren, 1» d. gevang, voor slagen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 2