VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I i A Cl S8 Dus eene tiieciderhcid van 33 Ligue r 1 a 3 DUINKERKS OHYVEi.DE yeiirne GENT BRUSSEL r>i 18 C5^'! Juisi*. De loejland. De clericale nieuwsbladen boffen en stoffen om hel nicest over den uitslag der laatste wetgevende kiezingen, en wijzen met krop en hoogmoed op de samenstel ling der Kamer van volksvertegenwoor digers, alwaar clericale en vermomde onafliangelijken zameii bel getal bereiken van 98 T-’gen de aldaar ovei blijvende liberalen 40 Ziedaar in welken toestand de clericale partij zich tegenwoordig bevindt. Men moet niet denken dal hare groole meer derheid eene waarborg van sterkte voor haar is. Zij zou even spoedig kunnen verbrokkeld worden als zij opgekomen is. Van den anderen kam is de verplette ring der liberale partij belangrijke!- in schijn dan in wezenlijkheid. Men hóude vooral hiervan rekening dal ondanks de erge verdeeldheid, in haren school heerscheiide, ondanks hel verraad hurer bondgenoolen en de kolossale pogingen door de clericalen aangewend om hunne positie te behouden, de liberale parlij bijna overal mei eene kleine min derheid is geklopt geworden, eene min derheid die gemakkelijk kan ingewonnen worden, die zich spoedig kan verplaatsen. 150 stemmen te Brussel, I te Nijvel, 3 te Virion, 26 te Oostende, ziedaar liet broos voetstuk waarop de clericale overheer- sching haren troon gevestigd heeft. Hoe licht kan bij aan T waggelen gaan Eene onvoorzichtigheid, «ene onvoorziene om standig1 ei I kunnen hem doen uiteen springen. M. Beernaerl, T is waar, zal wel trachten de onvoorzichtigheden te beletten, maar hij lieelï met M. Woeste ai' te rekenen. Diensvolgens is de toestand niet hope loos, wel integendeel. Ook de macht onzer tegenstrevers moet ons niet af schrikken. De strijd zal des te meer eer vol etr hartverheffend zijn. Van heden af moet hij mingevangen worden en dit wel door eene aaneensluiting onzer rangen. Men kan partijganger zijn van allerhande hervormingen, men kan daarvoor pro paganda maken, men moei op alle piiulen niel dezelfde meening hebben als zijnen medestrijder, als men het maar eens blij ve op dil hoofdpuntdal de clericale parlij onze gemeenschappelijke vijand is, dal wij het eerst en vooral legen hem hebben gemunt en dal wij onder elkander niet meer zullen twisten over punten van ondergeschikt belang, zoolang wij met onzen doodsvijand niet afgeleid hebben. Onder dit oogpunt heeft de herstem ming van dinsdag 19 eene opheldering doen ontstaan. Het verraad der radicalen zal dees goed gevolg hebben dal wij voor goed zullen omslagen zijn van de onver zoenelijke politiekers, de politiekers van T mes op de keel, die do eendracht ver hinderden en de liberale propaganda verlamden. Verlost van dit onverdraag zaam element, kunnen de liberalen van alle gezindheden hand in hand de toe komst te gemoet gaan en zullen zij op vier jaren lijd het terrein herwinnen dal zij verloren hadden door eene le verre gaande toegevendheid tegenover den vijand en door onderlinge onverdraag zaamheid. Morgenblad Bij gevolg eene meerderheid van Nu'tmrlijk volgt op hun luid gekraai e« getier, allerhande vernederende opvattin gen vv<*g«n« de verpletterende nederlaag der liberalen, hunne machteloosheid en vooral de gewaande vermindering hunner aanhangers. Dil alles is louter blaai en bluf, wam dien toestand is geenszins de ware uit drukking det kiezers, maar slechts de toevallige uitslag van hel vulscha kies .stelsel der volstrekte meerderheid. Ofschoon verdrukt en met weinig verde diger» in de wetgevende Kam-rs, moeten wij geen moed opgeven, wij voorstaan- •ders der vrijheid hebben de volskm.icht; ■als volksmacht hebben de meerderheid, wij vormen legio. Zelfs bij de laatste kiezingen, niette gcnstaande den priesterdwang, ondanks die 'uitkoopingen en den voorraad der bi*jch«pp<dijke kassen, ongelet de olli cieele pogingen, voordeclcn en beloften, moesten do liberalen, op de z.aimmtelling van vijf kiesomlrekken, maar 550 «tem men meer hebbea om T clericaal Minis- larie omver te werpen. Men moet geen oolijkaard zijn om zulks te bewijzen, de welsprekende cijfers be staan. Inderdaad bij verandering van 100 .stemmen te Namen. 35 te Pltilippeville, 15 te Nijvel, te Antwerpen en 100 te Brussel, dus verandering van stemming door »50 kiezers op de zamengevoegde stemming in die kiesomlrekken, waren er 32 liberalen in plaats van 32 clericalcn en vermomde otiafhankelijken gekozen, en bestond er in de Kamer van volksver tegenwoordigers eene meerderheid v«n 6 stemmen voor de liberalen in plaats van 58 voor de clericalen. Het ministerblad Journal de Bruxelles schrijft u ‘i is klaai blijkend dal zulk stelsel bedreigend en vol gevaren is en dal de evenredige verbeelding der minderheden het eeuig billijk stelsel is. Ook de Bé/orme sthrijft dal Minister Beernaerl overtuigd is dal onze beide staatspartijen omtrent even talrijk zijn; dal gevolgenlijk een aanzienlijk gedeelte der kiezers in de wetgevende Kamers niet verbeeld is, waarbij de minste mis slag alles kan overhoop helpen, en dat de huidige toestand de evenredige verbeelding der minderheden vereischt. In alle gevallen behoorden alle ernstige siaaispirtijen, zoo veel mogelijk volgens getal hunner aanhangers, in onze wet gevende Kamers vertegenwoordigd le zijn. De meerderheid zij slechts bel beslis send stelsel, en de evenredigheid hel stelsel der vertegenwoordiging. De leus der aanhangers van de even- tedige verbeelding der minderheid bestaal zoo volgi De macht of 't beheer aan de echte meerderheid van T land. Het toezicht aan de minderheden. Do Pauselijke encycliek over vrijheid. De Paus heeft eene Encycliek of om zendbrief over de vrijheid geschreven waarbij, volgens do uittreksels zoo door Ziedaar wal er hel land le wachten staat, dank aan de schandelijke onder steuning, door de radicalen en de socia listen aan de clericale partij verleend Hei is een somber vooruitzicht. Doch, wij herhalen het, daarom moeten de liberalen niet wanhopen. Al beschikken de clericalen in België over eene meerderheid, zooals nooit reaige partij er eene dergelijke in ons land bezeten heeft, dil belet niet dat zij zich op een beweegbaar terrein moeten bewegen, gedurig gevaar loopende van door d’eene ot d’andere inzakking in pcrijkel gebracht te worden. De clericale parlij is immers meer verdeeld dan men hel wel meent. De independenten, om te beginnen, ondanks hunne karakterloosheid, hunne onbe duidendheid als persoon, hunne platte onderwerping aan de cischen van M. Beernaerl, vormen het eerste ontbindend element. Gekozen door een kiezerskorps dal zich wel door een independenten masker heeft laten verleiden, maar het welk niettemin eenen afkeer van hel clet icalisine heeft slaan zij in den weg van de puriteinsche clericalen die de regeering volop in hel vaarwater der clericale reactie zouden willen trekken. M. Woeste heelt op het katholiek congres te Uperen openlijk zijne verachting voor de independenten uitgedrukt en dezer dagen nog schreef een katholiek blad van Gent dal de independenten de verwezen lijking van het katholiek programma in den weg staan. Voor minister Beernaerl, die liet smeer en de kandolcer wil ont zien, zijn de independenten als een soort van reddingsboot legen hel oogenblik waarop MM. Woeste on Jacobs, moede van toe le geven, heel den boel naar hunnen zin zullen willen doen drijven. Laat de Kamers bijeenkomen, en men zal weldra gewaar worden dat de toestand der clericalen schitterender in schijn dan in wezenlijkheid is. Zaterdag 30 Juni 1888. Een onweerlegbaar bewijs. Wij schamen er ons om voor hen. Nu hunne misdaad, hun verraad vol bracht en hunne bedreiging volvoerd zijn, pogen de fadikalen le loochenen, dal velen hunner voor hunne natuurlijke vij anden, de clericalen, gestemd hebben. Ontkennen is hier ónmogelijk. Op 12 Juni verwierf de lijst der Ligue gemiddeld 6,650 stemmen, en die der Association gemiddeld 3,400; le zamen hadden zij 10,500 stemmen. De clericalen behaalden er zoo wal 8100. Velleden dinsdag, 19 Juni, verkregen de liberale kandidaten gemiddeld 9,250 stemmen, derhalve 13 a 1,400 minder dan op 12 Juni. De clericalen kregen bij de ballolecring 9,400 stemmen, wat eene aanwinst maakt van 13 a 1,400. En er waren maar een groot 150 kiezers meer opgekomen dan den eersten dag. Van waar die 1,400 stemmen vermin dering voor de liberalen en 1,400 ver meerdering voor de clericalen Van hen, die geluisterd hebben naar het trouweloos bevel van de heéren Janson en FcTon en van de ïlé/'orme zoowel als van Le l'euple, die gezegd had, dal hunne vrienden liever moesten gaan stemmen voor de clericalen dan voor de liberalen. Dal is onbetwistbaar. Te Brussel. De Association libérale van Brussel heeft woensdag avond eene algemeene vergadering gehouden; er waren slechts 400 personen aanwezig en alleen M. Feron voerde hel woord. Op minder dan eene half uur was de zitting afgeloopen. Met algemeene stemmen, behalve twee, werd besloten hel verhoud met de libe rale associaties der voorsteden te ver breken en hel liberalism in hel arron dissement Brussel herin te richten. Wij zijn zeer nieuwsgierig le zien, wat die mannen, welke lol hiertoe nog niets gedaan hebben als ufbreken, zullen kun nen stichten of opbouwen. nu Bind verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jmirs; met de post 7 fr. - Een afzonderlijk Dit Diaff veyscmji n on -(...I-i —<.-->■» I*»—-i-....-- Rechterlijke eerherstellingen 1 Ir. de PiiiLic.nÉ, Magdalenastraat, Brussel. en in do Postkantoren des Rijks. unnr BrusseS en I>Sxniu<le nnar fVJeuport. NIEITORT DIXMUDE DIXMÜDE NIEl'fORT Eene nauwkeurige verbeelding van alle ernstige denkwij.-.en van hel kiezerskorps. Zoo moet liet zijn, zoo zal het wezen, want de drie grootste steden van T l«ud waar de liberalen eene aanzitudijk» meerderheid hebben, Brussel. Antwerpen en Geut zijn om zeggens uil de wetge vende Kamers verbannen, aangezien de vertegenwoordigers dier streken bij Kamer en Senaat slechts hun mandaat van de groole meerderheid der buiten kiezers bekomen hebben. la vier provinciën Wrfslvlaanderen O-iSlvlaauderen, Antwerpen en Limburg, zijn de liberalen in Kamer cu Senaat uit gesloten. Brabant lult maar 2 liberale volksvertegenwoordigers en 2 Senators. Luxemburg 1 liberale volksvertegenwoor diger en 1 .Senator. D.l alles dank aan eene vlottende, wan kelende en uitgekochte Hoeveelheid van 550 stemmers, die zich met de clerical-n voegende 20.000 liberale stemmen ver nietigd hebben, en met de liberalen stem mende ook 2O.0;O clericale «temmen zouden vernietigd hebben. Zulke uitslag, zulke toestand is aan slootelijk. Het weisonlweip op de evenredige ver beelding der minderheden werd tijdens de laatste kamerzittingen ncdergelogd; T zal te zien zijn of onze wetgevers aan lec'it en iele ol wei aan partijschap zullen de voorkeur geven. Een blik in da toekomst. De liberalen zouden ongelijk hebben van le wanhopen. Zeker is de versterking van de clericale meerderheid eene erge zaak voor hel land. Gedurende ten minsten vier jaren indien er zich gectie buitgciigewone gein ui lenissen voordoen zuilen de clericalen ongehinderd hunne hcillooze werking kunnen voortzelten. De vcrkrisielijking der openbare be sturen en in T bijzonder der magistratuur zal doorgedreven worden. De wet op de voorvvaardelijke veroor- decliiig mi invrijh'idsielliug zal door hel ministerie als ecu kieswapeu geëxploiteerd J worden. De liberale besturen zullen in hunne geldmiddelen getroffen worden door de verminderingen der schoolsubsidien, door de nieuwe wet op de oiiderstaiidswoonsi, welke aan de sleden den onderhoud der zieken en behoeftigen van den builen zal opleggen, door de afschaffing van de slaclitliuisrcc’ilen, hetgeen den invoer van bedorven vleescli in de groole centrums zal vergemakkelijken. Van den anderen kant is het te vreezcit dal er inkomréclileli op de granen zullen gelegd worden, zooals men er reeds op het vreemd vee en vleesch gelegd hebt; onvermijdelijk gevolg daarvan zal eene verhooging zijn van de noodzakelijkste voedingsmiddelen des volks zondor hel verlies te rekenen welk onze liavensieden zullen óndergaan De openbare gelden zullen ineer dan ooit aangewend worden ten vo«rdee!e van kerken en kloosters en de koloss.de macht der kerkelijke doode hand zal weldra degene van den Staat overtreffen. Eu, wat liet ergste van al is, wij zullen onze laatste olliciecle normale scholen zien verdwijnen. Hel onderwijzerskorps zal gevormd en gekneed worden in de katholieke, door 't gouvernement ruim ondersteunde gestichten, in dien geest van kortzichtigheid, bekrompenheid en fanatisme, die ons de vorming belooft van die dominerikslachlen, ees races de crétins, waarvan een katholieke minister zelveu eens in 't parlement hel gevaar deed inzien. In 'l Senaat te|hm clericalen en pseudo aiiafhangelijken Terwijl de liberalen ovetblijven op nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens pleatsrcimte. Reklamen 50 cent. De Aiinoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen. alsmede die :.'»r hK Bmintland werden ontvangen door den Office Men schrijft in bij L. VAIVIiliN' KKIsISCIkSKOVSl, Dnkker-Uitgever, Oogstraat, 6, te Veurne, Verlrekiircn vnn <len ijzerenvim Duinkerke, Venrne, <*e«t “J U t 1 der 3 t r f B RUSSIA. GENT VEURNE ORYVEI.DE DUTNKKRUH (5-02 6- 34 7- 13 9-34 11-00 >-00 6-00 8-52 500 7- 36 8- 46 5-40 8-0* 8-26 8-57 9-36 18-«0 S-53 3- 1» 4- 07 3-08 3- 46 4- 24 7-0» 9-38 l« it t- I: 1 i. 6 84 7-47 10-09 10- il 11- 1» 7-06 9-07 12-0 j 1-47 4-22 G-13 7-35 9-40 12-35 2-20 4-51 6-46 7- 45 9-45 12-45 2-30 5-05 8-28 8- 16 10-1 1 1 16 2-59 5-3:5 8-57 -r.,;;: - 5-58 7-35 9-52 10-23 10-52 1UI7 3-08 5-07 11- 25 3-18 5-41 12- 15 4-24 6-19 3-13 7-0» 9-15 5-22 9-33 10-36 i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 1