VAN VEURNE I I s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ff -lv 69 X' G67. Ï5S0 juai’. Zaterdag September 1SS8. Afschaffing van Scholen. Hel is waarlijk een genoegen tc zien hoe ons gezegend klerikaal gouvernement voor de ontwikkeling en de uitbreiding van hel officieel onderwijs zorgt. Het laai geene gelegenheid voorbij gaan om daar van bewijs le geven en hel Staatsblad loonde ons dal zaterdag nogmaals aan. - Het katholiek Congres. Wij lezen in den Koophandel van Ant werpen Hel berucht katholiek Congres, tegen Italië gericht en welk mei zooveel ophef en beslag was anngekondigd; dit Congres, welk koning Umberto zou doen beven en wankelen op zijnen troon, schijnt... in duigen te zijn geva 1 n. De Escaut, die niet verkwezeld genoeg is, om niet te zien aan welk gevaarlijk spel de clericalen zich gingen overleveren, beeft er zich vlak legen verklaard, wel niet terstond, maar zoodra hij zag welke houding de liberalen van zin waren te nemen tegenover die pauselijke en on- vaderlandschc belooging der clericalen. Na hem heelt de Impartial, van Gent, r innerde aan don tijd, toen hij als C knaap voor het destijds nog onvol tooide Hermanngedenkteeken had gestaan, toen Duitschland’s eenheid nog moest bevochten worden, en gaf zijne overtuiging te kennen, dat zij die onder aanvoering van den vorst voor die eenheid hun bloed hadden gestort, in die edele gevoelens zouden volharden. Hij dronk op het welzijn des vorsten en op de welvaart van het vorstelijke huis. In den stedelijke raad van Berlijn, waarvan de meerderheid uit progres sisten bestaat, 47 leden een voorstel nedergelcgd, waarbij aan de stad ge vraagd wordteen halfmillioen mark te stemmen voor do oprichting van een liefdadigheidsgesticht in naam van keizer Erederik III. Dit gesticht zou voor bijzonder doel hebben de ontwikkeling van het welzijn des volks. Men zou aan de keizerin-wedu- we de zorg laten om de bijzonderheden te regelen. Er is ook spraak van de stemming van een belangrijk krediet om te Berlijn een gedenktceken ter nagedachtenis van keizer Frcdcrik op te richten. 1X39 keerde hij terug naar Alge na twee bloedige veldtochten i de Carlisten. Toen was hij kapitein, in 1848 luitenant-kolonel, in welke hoedanigheid hij naar den Krim trok in 1X54. Hoe hij zich hierbij gedroeg is overbekend, want hij keerde terug als divisic-generaal. In 1X62 werd hij geplaatst aan ’t hoofd dor expeditie naar Mcxiko, die eindigde niet het noodlotig uiteinde van keizer Maximi- liaan to Queretaro. In 1X61 word generaal Bazaine ver heven tot de waardigheid van Maar schalk, zoodat hij van rcchtwege senateur was. In 1X69 werd hij be noemd tot hoofdbevelhebber over de keizerlijko lijfwacht. insgelijks deze paapsche vergadering be streden. Het Journal de Bruxelles, welk nogtans de tolk onzer huidige ministers is, weet sedert eenigen lijd niet meer hoe zich te draaien of koeren. Welke kwestie of vraagpunt zich voor doet, het Journal zwijgt als een graf; hel doet alsof er niets op handen ware of van niets gesproken wierd. En als hel eens door den nood ge dwongen of uil zijne schelp gerucht, verplicht is zijn stilzwijgen te verbreken en zijne stem le laten hooren, dan is er nog naar Zoo heeft hel zich, in de zaak van hel I.euvensche Congres, uil Rome laten schrijven, dal de Paus die belooging niet had gevraagd. Daarmee punctum en uit. Maar of het Journal de Bruxelles voor of legen de belooging is, is iets wal nog af te wachten is. Het zou daardoor hel Ministerie kunnen engageeren, en daar is het bang voor, zoo bang als hel Ministerie zelf. In die omstandigheid kan zwijgen niet verbeterd worden. liet Ministerie doet lijk de hond hel ziel de kat uil den boom en... wacht hoe de zaken draaien zullen. Wal uu de andere clcricale bladen be treft, <lc doordrijvers, die naar niets zien als hel de belangen der paperij geldt, zooals de Cournier tie Bruxelles, de Bien Public en andere A mi's de l’Ordre, die builen de bisschoppen geen anderen leidsman kennen dan M. Woeste, zij dringen er nog altijd op aan dat hel Congres zou plaats grijpen. Al heeft de Paus die manifestatie niet gevraagd, zij welen dal zij hem toch aangenaam zou wezen, en om al de rest bekreunen zij zich geen oogenblik. M. Woeste is dezelfde meening loege- daan, al laat bij niet van zich hooren. In den grond is hel Congres dus een strijd lusschcn de dwarsdrijvers en de behen- digen, lusschcn M. Woeste en hel Minis terie, want men weel dat de heer Woeste hel Ministerie maar duldt en gedoogt om belerswille. Kon hij het omwerpen, zon der vaar voor hel clericalism, M. Beernaerl en zijne collegas waren geen 24 uren langer aan T bewind. Wilde hij, dit zou gaan als op rolletjes, maar ’t oogenblik is niet gunstig. Van daar dan ook, dal M. Woeste zich thans niet laat hooren. Hij zal betere lijden afwachten en zachtjes maar zeker op zijn doel afgaan. Wij mogen daarom met stelligheid zeg gen, dal de clericalen zullen klink trekken en het Congres van Leuven niet zal wor den gehouden. STAATKUNDIG OVERZICHT. De fransche kabinetsraad heeft eone beslissing genomen in zaken der bovenbelasting op graan. De beslis sing was, dat hier niet af tc rekenen was met de bijzondere omstandig heden, aangehaald in artikel 1 der wet van 21 maart 1887, welke bepaalt dat: in uitgezonderde omstandigheden waaruit de prijs van het brood zoo klimt dat daardoor het volksvoedsel in gevaar komt, het gouvernement de macht heeft, in afwezigheid der Kamers, geheel of gedeeltelijk de uitwerksels der wet op te schorsen, door een enkel decreet van den presi dent, op voorstel zijner ministers. Dien ten gevolge zal de bovenbelasting van 5 fr. per 100 kilos graan, blijven worden gelicht. Eone depcche uit Madrid meldt dat do ex-marschalk Bazaine maandag avond overleden is. Do loopbaan van Bazaine, die zoo schitterend begon, is door en door ellendig geëindigd. Hij werd geboren op 14 februari 1811 uit ccnc militaire familie, werd soldaat op 20 jarigen leeftijd, won zijnc eerste epauletten 24 jaren oud in Afrika en kreeg het kruis op het slagveld. In 1 rie, tegen Den 15 Juli 1870 werd hij benoemd tot hoofdhevclhebher over het 3' korps van het Rijnlcger en de veldtocht die er op volgde vaagde al dien roem uit, deed al de grootheid verdwijnen als rook. De keizer van Duitschland is dinsdag avond te 8 uur te Detmold aange komen en zoowel door de overheden als door het publiek met geestdrift ontvangen. Dc stad was in feestdos gehuld en schitterend verlicht. Op liet den keizer aangeboden feestmaal, dronk de vorst van Lippe-Dctmold de i gezondheid des keizers, die door alle I Duitschers bemind wordt. i Dc keizer betuigde zijnen dank voor i dc schitterende ontvangst. Hij her- Men meldt uit Cairo dat generaal Grenfell en kolonel Kitchner, die uit Engeland naar Egypte terugkeeren, zoodra zij zullen aangekomen zijn, zich naar Socakim zullen begeven. De Engclschen zullen nieuwe verster kingen, waaronder wellicht ook rui terij, naar Soeakim sturen. Het douanentarief, door de repu blikeinen van den Senaat der ameri- kaansche Vereenigdc Staten opge maakt, is aan de llnanciëneommissie onderworpen geworden. Het ver mindert de ontvangsten met ongeveer 65 millioen dollars. De, commissie zal het waarschijnlijk dcaanstaande week naar den Senaat terug sturen, met de melding dat zij het niet goedkeuren kan. Een dreigend voorteeken. Dc Belgische Grondwet waarborgt aan alle burgers de vrijheid van geweten en de vrijheid van om het even welken godsdienst te belijden. Dezelfde grondwet zegt dat dc inrich ting van hel openbaar onderwijs door de wel zal geregeld worden. Is hel niet klaar en duidelijk dat deze inrichting moet overeenstemmen met hel princiep hetwelk de vrijheid van geweten en van godsdienst waarborgt? Dit aangenomen zijnde, volgt er niet uit dal het officieel onderwijs uitsluitelijk onzijdig zou moeten wezen? Zoo loeren de ketters, maar zij dolen, zeggen de katholieken. Zij hebben aan de omwenteling van 1830 deel genomen, niet uil liefde voor de onafhankelijkheid van den geboorte grond, maar uit vrees voor den invloed van het protestantisme. Na dal dc liberalen hen geholpen had den om de kastanje» uil vuur te halen, was hunne grootste bezorgdheid van ze alleen op te eten. Nauwelijks was dc Belgische Staat ge- Gezien de groote uitbreiding van het klerikaal- of kloosleronderwijs, zou het besluit hebben moeten zeggen, is hel niet noodig dal er nog Staatsscholen bestaan; de zuivere broederkens en de weldenken de nonnekens zullen daarvoor zorgen. Indien de Jloniteur dit alzoo niet ge zegd heeft, mag men toch zeker zijn dal minister Devolder het aldus gedacht heeft, toen hij het besluit toekende welk de twee Staatsmiddelbare scholen van Audenaarde en Selzaele afschaft. De minister zegt dat er in de school van Audenaarde, tijdens hel laatste school jaar, maar zestien leerlingen waren; maar dal is begrijpelijk: de stad, staal, geeste lijken en al wal klerikale overheid is, werken om die school le ontvolken, ten einde gelegenheid le hebben ze af le schaffen, moet zij eindelijk wel bezwij ken. Voor Selzaele brengt men in dat het 'l gemeentebestuur is, welk de afschaffing heeft gevraagd, nadat dit zelfde bestuur in 1881 er de oprichting heeft van ge vraagd. Dc reden is dal de gemeente de noodige fondsen niet bezit om haar aan deel in de uitgaven le betalen. Wij hebben niet noodig hier bij le voegen dat dc afschaffing der middelbare school van Selzaele gestemd is door eene kleine meerderheid, die tot de buitenge huchten behooren en hel gouvernement, dal reden had om die afschaffing niet goed le keuren, heeft zich integendeel verhaast de school te doen verdwijnen. De Staal zal daardoor de subsidiën be sparen welke zij aan die scholen gaf en dat geld op de staat-scholen bespaard zal natuurlijk dienen om dc broederkens- en nonnekensscholen te bevoordeeligen. Besluitdal maakt in min dan veertien dagen de afschaffing van twee normaal scholen en twee staatsmiddelbare scholen in liet reeds zoo verkwezeld Vlaanderen! Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen oO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I Inunderen, alsmede dte voer het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VANDKN KEHCJiJloVE, Drukker-Uitgever, Oost si raat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 6-52 9-26 6-02 6- 34 7- 13 9-34 11-00 3-08 3- 46 4- 24 7-03 9-33 BRUSSEL O EXT VEURNE OHYVELDE ÜUINKERKE 5-00 7- 32 8- 16 5-37 8-07 8-26 8-57 DU1NKERKE GIIYVELDE VEURNE O ENT BRUSSEL 1-41 4-02 6-19 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-22 6- 16 7- 47 10-11 10- 51 11- 18 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 5-07 5- 41 6- 21 9-18 10-41 MUI IHH»«II IIIIU «■IIHHII I lIJHBMjrilt ■F Ter nagedachteBÏs van Fredarik III- 9-33 3-00 3-00 4-09 6-00 6-21 8-52 Frankrijk. Do«d van Bazaine. Dc reizen van keizer Willem. De Engelschea in Afrika. Do Vereonigde Staten. 7-06 9-07 12'06 1-57 4-22 7-06 9-13 7-35 9-40 12-35 2-23 4-51 7-32 9-38 7- 45 9-50 12-42 2-30 5-53 8-24 f.9-4 8- 16 10-19 1 06 2-59 6-19 8-53 10-13 Vertrekuren van den ijzeronweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en DIxtnudc naar Nieuport. - - 9-33 9-33 3-00 3-00 5-58 11-04 12-00 4-09 6-00 7-35 1-21 2-55 6-21 8-52 10-02 3- 40 10-39 4- 07 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 1