VAN VEURNE I i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Ai keizer Frederik indertijd zelf STAATKUNDIG OVERZICHT. en naar 4687 4750 4792 F- 0 H aan professor Geffken zijn dagboek ter hand gesteld en hem vrijheid gegeven het, drie maanden na zijn dood, open baar te maken. Wanneer dit waar is, zal dan de vervolging toch worden doorgezet Het heelt er veel van, te oordeelen naar de woede waarmede de Bisinarck- geziende dagbladen in den inhoud van het dagboek, welks echtheid thans voor eenieder buiten kijf is, blijven wroeten. Niet zonder reden betoogt inmid dels in de londensche Times een rechtsgeleerde, dat, wanneer iemand in deze onder de strafwet valt, hot de rijkskanselier is door hetgeen hij, naar aanleiding van het dagboek, in het openbaar heeft verklaard. Na eerst gezegd te hebben, dat de man, die het dagboek uitgaf, staatsge heimen heeft geopenbaard, en daarom strafbaar is volgons de wet, verklaart von Bismarck zelf, en dit nog wel op uitdrukkelijk verlangen van den zoon des betrokkenen, dat de oude keizer Willem hem indertijd verboden heeft om met den kroonprins over zaken te spreken, omdat hij vreesde, dat onge paste onthullingen aan het engelsche hof zouden worden gedaan. Is het nu niet onthulling van een zeer teeder staatsgeheim openbaar te maken, dat de overleden keizer zijn eigen zoon en schoondochter wantrouwde en tevens dat hij wantrouwen koesterde tegen over het engelsche hof? In dien geest wordt er meer ge schreven en er zijn dan ook genoeg die van oordeel zijn, dat liet Leipziger gerechtshof, welks onpartijdigheid boven verdenking is, geene termen zal kunnen vinden om professor Geff ken te vcroordeelen. .ww: F-5 Berlijnsche dagbladen over het be sluit sprekende in Frankrijk tegen do vreemdelingen genomen, zien er cene daad van wederwraak in, tegen den maatregel der reispassen om in Elzas- Lotharingen toegelaten te worden, alsmedecene wederwraak tegen Italië. De fransche regeering voelt zich te zwak om aan de drukking der dag bladen weerstand te bioden. De Nationale Zeitung vraagt zich af, of het besluit der vereischte stukken aan do vreemdelingen het recht zal ver zekeren zich in Frankrijk te vestigen, of wil de fransche regeering bij het cischen dier stukken zich enkel de middelen aanschaffen om naar goed dunken opzichtens de vreemdelingen te kunnen handelen, om hen te kun nen uitdrijven en aldus hunnen han- de.lsondergang te bewerken l Hot besluit zal de betrekkingen van Frankrijk met zijne naburen niet vriendschappelijker doen worden. Het ministerie der spaarzaamheid. Hel Statistiek jaarboek van 1887 is ver schenen en bevat eenige cijfers die de bijzondere aandacht onzer lezers waardig zijn. In 1883 waren er in ons gebenedijd landeke, 4687 door den Staal betaalde plaatsen van dekens, pastoors en onder pastoors, dus Dit getal klom in 1884 tot Nieuwe kieswet. Hel Journal de Liège zegt, dat M. Woeste eeue nieuwe kieswet heeft gereed gemaakt, die in hel begin van den aan staanden wetgevenden zittijd zal worden ncergelegd. De wel schaft de ambtelijke bekwaam- heidskiezers af, behalve de gediplomeer den, en zou de provinciale en gemeente lijke belastingen overdragen op den Staat, 0111 aldus de groole steden, zooals Ant werpen, Brussel, Gent, Luik en anderen, onder de buitenkiezers te verpletteren. Wat M. Woeste wil is, de clericalcn meester te maken van de stadhuizen dezer groole sleden. Zullen de liberalen, om hel even van welke kleur, dit lijdzaam laten gebeuren, zonder in het land eeue beweging te ver wekken, die de vermetelheid der cleri- calen zou intoomcu 1886 4803 1887 48 Di Tol.in 1884 waren er geene door den Staat betaalde plaatsen voor de gods dienstige herders des legers. In 1887 zijn er reeds 21. T Is nog niet alles, want in een bij voegsel van T jaarboek, staan nog 32 door den Staal bezoldigde geestelijken en 70 anderen die nog niet betaald worden, maar 't weldra zullen zijn. Sedert 1887 heeft de aalmoesoniers- diensl eene groole uitbreiding bekomen en, te naaste jaar, zal men bij de lijst der door den Staat bezoldigde geestelijken, de ontelbare professors van catechismus der atheneums en middelbare scholen moeten voegen. De giften aan de kerken beliepen in 1883 lot fr. 417,807 In 1886 waren zij reeds geklommen tol fr. 066,598 Ziedaar hoe spaarzaam onze meesters met het geld der belastingschuldigen om gaan Staatsrecht op de kerkgoederen. Volgens uagetneldc korte herhaling overgenomen uil de Indépendance, heeft de heer Mesdach de ter Kiele, procureur generaal aan T verbrekingshof, bij zijne Mercuriaal of berisping» redevoering, bovenstaande voorwerp behandeld, ter wijl volgens het Uien public en andere nieuwsbladen, dal voorwerp veel meer staatsgezag op de kei k zou bedoelen. Dat zal blijken bij de volledige uitgaaf dier redevoering. Intusschen schrijft de Indépendance De heer Procureur general handelt in zijne mercuriaal over de wettigheid van hel verbeuren der kerkgoederen en de afschaffing der geestelijke orden. Hij heeft de vroeger verbanningen de stelsels van openbaar recht aange- haald, welke niet alleenlijk zulks wettigen inaar ook reclilveerdigen, aanwijzende dat sedert de vroegste kerkelijke tijden, bij onderscheid van T geestelijk domein’ T Liberalism verworgen. Waarlijk de kerkpartijen worden buitgengewoon stoutmoedig en dwingend ia alle landen. Hoe meer de liberalen ver deeld zijn, des te meer gaan hunne tegen strevers voor niets meer uil den weg. Belgie viel over vier jircn in de han den der klerikale partij En nu, over eenige maanlen, was ook zulk lol be schoren aan Holland, waar de protestan ten en katholieken, in bondgenootschap, zich meester tan het gouvernement maakten. Vroeger, toen de liberalen in Belgie regeerden, schreeuwden de klerikale» hevig legen de groote arrondissementen Brussel, Gent, Antwerpen, Luik, Charle roi, Bergen, waar liberalen gekozen wor den. en vroegen de splitsing dier arron dissementen. Doch nu is het gerucht en vragen naar verbrokkeling in ons land geheel opgehouJen, sedert Brussel 16, Gent 8 en Antwerpen 8 klerikale repre sentanten kiezen, te zamen 32 gelooh-ed- ders, die 'nel klerikaal kraam recht hou den en gezag geven. Maar in Holland, waar bet conservatief ministerie enkel eene kleine meerder heid bezit, zal er anders te werk gegaan worden om het klerikaal beheer voor altijd te vestigen. Daar draagt hel mini sterie cene wel voor om de liberale ar rondissementen Amsterdam en Rotter dam in stukken te schuren, die 14 libe rale afgevaardigden kiezen. Men ziel het dal de achteruitkruipers nooit aarzelen parlijaanslageu te bewer ken om hunne heerschappij stand te doen houden, door de macht aan de landelijke kiezers te geven boven de steden. Vroeger was in Belgie ook veel spraak van Halle van Brussel; Waarschoot en Wacblebeke van Gent; de heide- en mastloppengcmeetilen van Antwerpen af' te scheiden. Is waarlijk te betreuren dat de liberalen nooit tot dien maatregel overgegaan zijn, die ongetwijfeld tol heil des lands aan de liberale partij kloeke krachten zou verschaft hebben, en ook zagen wij dan nooit gelijk nu het treurige schouwspel dat Belgie in de wetgeving verdeeld is volgens de gesprokene talen, terwijl de groole vlaamsche steden libe rale gemeentebesturen bezitten. Het gerucht loopt te Cairo dat Osman Digina het beleg van Soeakim door Abu-Girgey af keurt en hem aan hulp weigert. Er zouden ook geschil len uitgeborsten zijn tusschen do aanvoerders der opstandelingen van Sarraks en van Dongola. Generaal Grenfell heeft de toelating gevraagd om de egyptischc bezetting te ver meerderen. Generaal Dormer, die over de engelsche strijdkrachten in Egypte het bevel voert, en generaal Grenfell zullen omtrent het einde der maand vertrekken, in opwaartsche richting van don Nijl. Dc houding van president Cleveland opzichtens het wetsontwerp rakende de Chineezen heeft in Californie eene hevige ontroering verwerkt, uithoofde der verklaring, luidende dat de Chi neezen, thans op reis, of voorzien van bewijsschriften van terugkeer, op nieuw op het grondgebied der Ver- eenigde Staten moeten toegelaten worden. De senateur Jones, vertegenwoor- Vertrekurun van den ijzeren weg van Diilnkerke, Veurne, Genl 5-07 Hit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eeiherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Relgte, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die veer het Buitenland werden ontvangen door den Oitice be Pcbijcité, Magdaleiiastraat, Brussel. Men schrijft in bij 3,. VANDEN EiiciüioVK. Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, én in de Postkantoren des Rijks. Itrussel on Dixmude naar IVienport. Dinsdag avond om tien uur is de keizer van Duitschland uit München vertrokken, na een allerhartelijkst afscheid van den prins-regent en de vorstelijke familie. Ook de houding der in groeten getale toegestroomde volksmenigte was zeer toegenegen. Aan het in den middag ten hove ge geven feestmaal werden tusschen den prins-regent en den keizer heildronken gewisseld. De keizer sprak daarbij het volgende Gelijk in 1870 liet beierschekonings huis en het beiersche volk den eersten stoot gaven tot de duitschc eenheid, is de prins-regent de eerste geweest die, nadat de keizer de regeering had aanvaard, hem de zorgen hielp ver lichte». In de moeilijke tijden, welke tic volkeren beleven, is het eene nood- zakelijke vereischte, dat de vorsten elkander trouw ter zijde staan. Met Hohcnzollern-trouw beloofde ten slotte de keizer aan den prins- regent en diens Huis zijne bonds- vriendschap, onder dankbaarheid voor de grootschc en hartelijke wijze, waarop men licin had ontvangen. Woensdag morgend, om negen uur, kwam keizer Willem tc Weenen aan, waar dc ontvangst weer even schit terend en hartelijk was. Keizer Frans Jozef, in pruisischen uniform, de aartshertogen en oen aantal groot- waardighcidsbcklcedcrs waren aan de statie aanwezig, waar bij zijne aan komst de keizer door de muziek met de nationale duilsehe liederen werd begroet. Na de gebruikelijke omhel zingen en voorstellingen en na wapen schouwing der eere-compagnic, reed men naar don Hofburg, door eene talrijke volksmenigte toegejuicht. Naar thans beweerd wordt, heeft I diger van Nevada, heeft eene beslis sing nedergelegd, waarbij president Cleveland uitgenoodigd wordt om verdragen met dry ving der Chineezen. Saterdag <5 Octol>er IV €5^° jaar. it '2 o n I. k e 11 n NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT Ie !t BRUSSEL GENT VEURNE GH WELDE DUINKERKE t> 1: n 1. Is k 3-00 0-00 8-52 kt r- O >t n F It Ij h ir n 6- 16 7- 17 10-11 10- 51 11- 18 n !s 5-37 8-67 8-26 8-57 5-00 7- 32 8- 48 l<> 1017 11 -25 12-15 3-13 5-22 6-1'2 6- 36 7- 15 9-34 ll-0> U n DI'JNKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 9-33 11-58 2- 55 3- 40 1-07 ■I t> n u u 1- 3-0.8 3-46 1-24 7- 03 8- 23 it De vreemdelingen in Frankrijk. De reizen van keizer Willem. 1885 'yi "■'*4 i 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-03 8-24 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8-59 Hat bsleg van Soeakim. De chincesche zaak. 5- 42 6- 21 9-20 10-56 5-58 7-37 10-02 10- 39 11- 08 Het dagboek van keizer Frederik.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 1