VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Da Duitsohsrs In Afrika. Tamiues Wachtebeke Cal mphoul Eiichove Mu no Wcrvik Contiscli Veurne Licrneux van naar Da Engelschcn in Azic. De engelscho expeditie in het Zwarte Gebergte zat heren voorwaartschen tocht voort. Vier afdeölingen rukken langs verschillende kanten tegen den vijand op. Kolonel Vincent heeft zich van oenen heuvel meester gemaakt, die het vijandige kamp beheerschte. De Thibetanen hebben reeds zware verliezen geleden. 315 Octobter 3SSS. 197 135 128 144 184 150 140 120 114 Clericale haatdragerij. De cleriealen, welke geene gelegenheid laten voorbijgaan om hel officieel onder wijs le vernietigen en de ouderwijzers te vervolgen, le verdrukken, hebben weer een middel gevonden om hunne hatelijke gal uil le wei ken. Minister De Volder, zeggen de clericale bladen, heeft eenen omzendbrief naar de heeren gouverneurs gezonden betrekke lijk de wachtgelden der onderwijzers, die Frankrijk. De commissie van het budget in Frankrijk is zeer ver met haar werk gevorderd. Er zijn in ’t geheel 25 millioon uitsparingen gedaan en maandag aanstaande, 15 October, zal naar alle waarschijnlijkhpid, met de opening der Kamers, ook het verslag der commissie worden neergelegd. Duitschland. ■1 Vej ?3S Men zegt dat Duitschland zware vergoedingen aan den sultan van Zanzibar zal vragen, voor de schade in de duitsche plantagiön door de opstandelingen aangericht. Men vreest dat de sultan niet zal kunnen Le'alcn on de Duitschers dan cischen op Zanzibar zelf zullen doen gelden. De betrekkingen met gansch de afrikaan- sche kust zijn nog onderbroken. Do sultan heeft beloofd die te herstellen, indien de Duitschers niet tusschcn- komen. Wetsontwerp op de Burgerwacht. In de nieuwsbladen van alle kleur, wordt er thans nog al veel geschreven over een wetsontwerp op de Burgerwacht, dal bij de aanslaande Kamerzittingen zou overgelegd worden, met hei oog zegt men, een sterk en talrijk noodkorps voor hel leger uillemakcn. Dat gedacht is goed, maar alles hangt af van de inrichting; doch volgens helgene tol alsnu over die herinrichting wordt bekend gemaakt, zou deze zeer gebrekkig zijn. De Burgerwacht is voorschreven bij de grondwet, waarvan art. 122, luid zoo volgt Er bestaal eene burgerwacht, waarvan de inrichting door de wel bepaald wordt. De litelvocrders van allen graad, lol dien van kapitein, worden behalvens de i it- zondcringen voor de rekeninghouders door de wachten benoemd. Thans is de burgerwacht ingericht bij de wel van 8sle“ Mei 1848, gewijzigd door deze van 13d,“ Juli 1853. Voorstanders der persoonlijke vrijheid, de eerste en voornaamste aller vrijheden, verwerpen wij zoowel hel huidige loting- stelsel voor den krijgsdienst als het veel voorgehouden stelsel van den verplichten dienst of alle man soldaat, wel te ver slaan voor den gewonen legerdienst, welk uit vrijwilligers zou moeten beslaan. De legerdienst zou een beroep, eenc loopbaan even als alle andere beroe pen, bedrijven of loopbanen moeten uitmaken, en zulks voor hel gestadig dienstdoende leger, dal even daarom ge- duriglijk voltallig met onder de wapens in werkelijken dienst aanwezige manschap pen, veel min talrijk dan de thans ver- eenigde mililie-klassen beloopen zou. Met de burgerwacht, slechts beslaande als noodkorps, om op lijd en stond dienst le bewijzen, is het gansch anders ge legen daar moet liet stelsel elk burger is tol zijne vaderlandsverdediging vei plicht, krachtig, moedig en met geestdrift uitge voerd worden. Doch om den dienst der burgerwacht ernstig en aantrekkelijk te maken, moet deze gestadig in verschillige bans bestaan, niet op het papier ingevolge de elde of den stand der wachten, maar wezenlijk verdeeld en beslaande, elke ban met zijne volledige kaders van korporalen, onder officieren en officieren uil zijn midden gekozen; slechts de eerste ban bestaande naar Brussel en Dixmude naar IVieupprl. 5-58 7-37 10-02 10- 39 50 jaar oud zijn en meer dan 30 jaar dienst tellen. Om den staat, de provincie en de gemeente van de betaling dezer wachtgelden te verlossen zullen deze onderwijzers worden uitgenoodigd hunne rechten op pensioen tc doen gelden. Weigeren zij hieraan gevolg te geven, dan zal er worden onderzocht of hei niet geraadzaam zijn zou hun de wachtgelden le onttrekken. Dit laatste middel zal het eenvoudigste wezen, hel is echt clericaal en zal de bij zondere goedkeuring der geestelijkheid verwerven. schatting zal niemand verwonderen. De russische gezant heeft terstond aan de Porte eene nota overhandigd, zoodra do handelingen der Porte met duitschekapitalisten overeeneleening van anderhalf millioen pond bekend werden. In die nota herinnert de russische regeering beleefdelijk maar stellig, dat hare vorige aanvragen om de achterstallige oorlogsschatting te betalen nog onbevredigd bleven. De russische regeering hoopt dat hare rechtmatige aanspraken ditmaal niet voorbijgezien zullen worden. D j bulgaarsche zaak. Dailij Neics meldt uit Constanti- nopel dat de onderhandelingcn raken de de regeling der zaken in Bulgarie voortduren. Rusland moet afgezien hebben van het sturen van commis sarissen naar Sofia als voorloopige bewindvoerders; alles wat de czar nog verlangt is het zenden van eenen turkschen commissaris tot ontbinding der Sobranié, om daarna nieuwe kiezingen uit te schrijven onder een 1 ministerie met de heeren StamboulofT, Zankoffen Karaveloff. Oostenrijk zou 1 berusten in het vertrek van prins Ferdinand, in afwachting van den afloop der kiezingen. Van het gedrag der andere mogendheden wordt niets vermeld. I Scholenverwoesting. Bet is vreesefijk als men de optelling maakt van de goede burgerlijke scholen, die reeds door T clericaal Gouvernement of met zijne medeplichtigheid afgeschaft zijn. Het is vooral vreeslijk als men denkt dal aldus honderden en honderden kin deren aan het zedelooze onderwijs der broerkens of aan de onwetendheid zijn prijs gegeven; als men denkt dal aldus ook honderden brave onderwijzers en totaal 10 scholen 1487 Wal de jongens-normaalschool Brugge betreft, men weel dal zij Gent is overgebracht met in de 60 leer lingen en 15 nieuwe, terwijl de Waalsche school van Cuuvin maar zes nieuwe in tredenden had en in T geheel een Sülal leerlingen. Als hel liberale land niet wakker wordt dan zal er weldra geen deugdelijk wereld lijk onderwijs meer beslaan, en zal hel kwaad door een later liberaal gouver nement in geen vijftig jaar te vergoeden zijn. T Wordt tijd, hoog tijd daarop eens diep en rijp na le denken. STAATKUNDIG OVERZICHT. jaur. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters vaigens plaatsruiaile. Reklamcn 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Innoncen voor Reigie, ter uitzondering der beide l Inunderen, alsmede die voor het Bmtenland worden ontvangen door den Office de Publicjté, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij u. VA.rvi>i£iv i£i£ltC34iioVE, Drukker-Uilgever, Oostslraai, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnn den ijzerenweg van Duinkerkot Veurne, Gent I onderwijzeressen op straat zijn geworpen, i meestal met de armoede in T vooruitzicht voor heu en hunne familie. Ziehier dal overzicht dat met hel einde der vacantien vooral le pas komt, als een onderzoek van geweien ten laste der cleriealen Sedert 1884 hebben do klerikalen afge- schaft1500 gemeente-scliolen, 1080 scholen voor volwassenen, 328 bewaar scholen, 325 leergangen voor handwer ken en 113 leergangen voor landbouw- onderrichl. In zijn laatste verslag over den toestand van hel lager onderwijs, vraagt M. Melot de verdwijning van nog 96 gemeente scholen. Dal geeft een totaal van 3342 afschaffingen. (Officieele cijfers). T Is slechts eenige dagen geleden dal de joiigensnormaalscliool le Brugge, die voor meisjes tc Geut, on de middelbare scholen van Oudenaarde en Zelzacle ver dwenen. Onderlusschcn zijn 1450 scholen met God tol stand gekomen, waar eene bende van ruim 3000 broerkens, nonnen, kos ters en stoeltjeszetters het woord Gods aan de jeugd verkondigen, op kosten van den Staal. De cleriealen zoggenindien wij scholen afschellen, T is dal ze ledig slaan, dal ze geen of le weinig leerlingen hebben. Ziehier eenige staaltjes van de waar heid dezer bewering Werden afgcschaft de scholen van Geeraardsbcrgen met 175 leerlingen. Dr. Gcffcken is de man van het. oogenblik, de Rundschau, het blad dat hem heeft vooruitgezet. De Fos- sische Zeilung wil nu weten dat in I860, en dit vermoedelijk met goed keuring van den kroonprins, de gevol machtigden van Noörd-Duitschland samenkwameh, bij eenen minister ergens in Thuringen, ten einde te beraadslagen over de kwestie der herinrichting van het duitseh keizer rijk. AI de gevolmachtigden namen ecu besluitsel aan krachtens welk de koning van Pruisen werd uitgenoodigd den titel van keizer te aanvaarden, maar prins von Bismarck weigerde stellig dit besluit den koning over te brengen: Daardoor viel toen het ont werp in ’t water. Indien die feiten, aangchaald door de Vossische Zeilung nauwkeurig zijn, moeten deze in doorslaanden tegenstrijd wezen met de bevestigingen van den grootkanse lier in zijn verslag' aan den keizer, rakende de onthullingen van dr. Gcffcken. Naar alle waarschijnlijkheid zal de duitsche Rijksdag worden geopend den 20 november. De reizen van keizer Willem. Sommige dagbladen, vooral russi sche willen weten dat het bezoek van keizer Wilhelm te Weenen niet zonder invloed zal blijven op den gang der zaken in Bulgarie. Hun gevoelen is, dat na de beloften van den duitschen keizer te Sint Petersburg, om zooveel raogclijk den vrede tc handhaven, hij bij zijnen keizerlijken gastheer te Weenen moet hebben aangedrongen eene spoedige regeling der zaken in Bulgarie, hoofdzakelijk om der wille van den lieven vrede. Het schijnt niet zonder rede dat M. Krüger naar Rome is vertrokken, want M. Crispi moet de leaders der republiekeinscho fracties hebben ge polst. Sommigen dezer, de minst voortvarenden gaven voor antwoord dat hunne handelwijze zou geregeld worden naar de wijze waarop de Duitschers zich zouden gedragen, bij gelegenheid van het bezoek huns keizers. Alleen de intransigenten gaven ten antwoord dat zij geene uitlegging schuldig waren. Rusland en Turkije. Dat Turkije een slechte betaaider is weet iedereen, en dat Rusland nog niet veel gezien heeft van zijne oorlog- 3-00 0-00 8-32 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEI.UE DUINKERKK 0-33 11-58 2- 55 3- 10 -1-07 6-03 6- 36 7- 15 9-34 11-0) 5-07 5- 42 6- 21 9-20 10-56 6- 16 7- 47 10-11 10- 51 11- 18 3-rtS 3- 46 4- 24 7- 03 8- 23 5-00 7- 32 8- 48 NIEUPORT DIX.MUDE DIXMUDE NIEUPORT 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-14 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-03 8-24 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8-59 11- 08 5-37 «-•7 8-26 8-57 DUINKERK E GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 10- 47 11- 25 12- 15 3-13 5-22

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 1