VAN VEURNE s s I Hg NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Il - I I /,:1terdag November 18S8. x.’ C'y» negen tegen twee moet betalen, zooals Trill *z/irrcrr»n na- La Chronique zegtTwee mannen en 1 R'.' Les Neuvelles stelt vast dat de radikalen voorden kandidaat van Al. Woeste beb- bjn gestemd en dat zij de schaamteloos heid zoover drijven van bet zelven te bekennen. €5SC jaar. i La Nation, opgesteld door den pro gressist Victor Arnould, zegt dat degenen aan wie er weinig genoeg liberale eer is overgebleven om, tweemaal achtereen, openlijk den klerikalen kandidaat te be- voordeeligen, hoegenaamd niets gemeens meer hebben met de liberale partij. La l'landre libérale zegt dat de uitslag der kiezing van Brussel eene levendige blijdschap zal verwekken in de katholieke wereld waar men geweldig bevreesd was voor de intrede van M. Graux in de Kamer. Dc uitslag zal ook, in de radikale wereld, zekere politieke en persoonlijke veelen, die slechts verachting verdienen, bevredigen. Al de liberalen, die boven alles hel be lang der openbare zaak tellen, zullen d< n uitslag met een diep spijl en eene wettige verontwaardiging onthaald hebben. Hel blad brandmerkt niet alleen bet verraad van de radikalen der Associatie, maar ook de onverschilligheid en lauw heid der Brusselsche liberalen. Verder zegt La Flandre liberale dal de liberale partij, ontslagen van de Feron- nislen, eene nieuwe krachtdadigheid zal welen terug te vinden, door de overleve ringen te hernemen van 1857 en 1878. Zij zal zich herinrichten door eenen op- roep te doen lol de toewijding der solda ten, die nooit hel vaandel verraden hebben en die, altijd geitouw gebleven aan de liberale gedachten, ten zelfden titel de radikale onverdraagzaamheid en de klerikale overheersching verwerpen. Tot slot brengt het blad, in naam der liberale partij, eene dankbare hulde aan M. Graux, waarbij hel Vaderland zich ten volle aansluit. ■I Clericale handelwijs. De waarheid en T recht opzoeken, komen en verspreiden, is wel een eerste plicht voor alwie zich vrij en recht schapen waant; doch zoo verstaan hel de clericalen niet. Gij gedraagt u builen berisping, door werkzaamheid en eerlijkheid hebt gij de hoogste ambten bekomen, aan de katho lieke staatspartij hebt gij zelfs groote diensten bewezen, dit alles kan niet balen zoo gij uw eigen gedacht vrijzinnig durft uitdrukken. Dan wordt gij behandelt zoo als Lammenais en pater Hyacint. T is wel te zien bij de woede der clc- ricalen legen den heer Mesdach de ter Kiele, de achtbare procureur-generaal aan T verbrekingshof, ter oorzaak zijner redevoering bij de heropening der zit tingen op het geschiedkundig en rech terlijk stelsel dat de kerkgoederen, als bestemd voor den dienst van een geslicht van openbaar nul, aan siaalsbeschikking blijven, in andere woorden hel recht vaardig is dat Cesaar beschikt over het gene hem toekoml. De Courtier de Bruxelles noemt zulks de coran der groote dieverij; de lof- Het oordeel der drukpers. De Indépendance zegt dat M. Woeste mag te vrede» zijn en dal de onverzoen lijke radikalen de kiezing van zijnen kan didaat verzekerd hebben. La Gazette verkiest de nederlaag van de liberale partij boven den triomf van M. Feron, die maar een woord te zeggen had om hel verraad te beletten. men in de sportmanstaal zou zeggen. Ónmogelijk om een gedacht te vor men van den drift, waarmede aan gene zijde van den Oceaan de kies strijd gevoerd wordt. Een enkel feit zal er een gedacht van geven De vrienden van den president hebben het recht gepacht om in al de rij tuigen der spoorwegstreins plakbrie ven te hangen. Wat hebben zijne tegenstrevers ge- dan Al de beschikbare plaatsen langs beide kanten van den ijzeren weg, hebben zij gehuurd om er’hunne plakbrieven aan te hangen. Wat een aldus gevoerde kiesstrijd kost is onbe rekenbaar. Do moraal der cijfers of da kiezinj te Brussel. Dus Powis heeft 8047 stemmen en klopt zijnen mededinger Graux, die er 7843 bekomt, mei 200. Op 22 October kwamen 13362 Brussel sche kiezers naar de stembus. Maandag 15890. Dit verschil van 2528 stemmers, is het eerste wat wij aanleekencn moeten, willen wij de moraal trekken uil de stem bus van maandag. Hoe zijn deze nieuwe opgekomen en samengesteld, vraagt de Koophandel Wanneer men nagaat dal Graux en Féron de vorige week 7734 stemmen be haalden en Graux maandag 7843, terwijl Powis en Van Bunnen toen 5628 stemmen bekwamen en Powis nu 8047, dan zou men hij den eersten oogslag moeten be sluiten van de 2528 zijn er slechts U)9 liberalen, al dc rest, of 2419 zijn cleri calen. Deze gevolgtrekking zou juist wezen, indien al degenen die maandag laatst voor Féron hielden, hunnen slem nu op Graux hadden uitgebracht. Maar T scheelt hem nogal. De Associalie onthield zich. Dus slechts een deel dier 2419 zijn clericalen. Vanwaar dan die 2419 stemmen die Powis nu meer In-haalde dan op 22 dezei Hel antwoord luidt met wiskundige zekerheid gedeeltelijk van radicalen. De overlooping van een ruim aantal radicalen lol den vijand, kan men ditmaal met de hand tasten. Op 12 juni hadden de cleiicalen onge twijfeld meer manschappen te heen ge bracht dan maandag. Toen had men de groote trom geroerd, hel gold degansche deputatie, er «aren geen kosten gespaard. De clericalen bereikten hun maximum. Toen waren er 19301 kiezers komen opdagen, legen maandag slechts 15890. En toch behaalden de cleiicalen toen slechts 8024, legen maandag 8047 stem men Ofschoon veel minder talrijk dan op 12 juni, kregen ze nu toch evenveel stemmen. Van waar dit verschil Antwoord weeral; van eene aanzienlijke groep radicalen. Geen rechtschapen man, bij weze in princiep nog zoo vooruitstrevend, kan de gevoelens eerbiedigen die een deel der Associaliemannen ten tweeden male heeft gedreven tot deze zwarte daad. De onthouding, hoe weinig ook te ver rechtvaardigen in de lijden die wij be leven, laat zich immer nog verklaren. Maar dit snoode verraad, uil haal cn wrok geboren, is een schandelijke stuk. Zonder dit verraad waren wij in juni en maandag boven. Door dit verraad is de Brusselsche deputatie tol twee maai toe in dc handen van dc papen gespeeld. Dh Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Ir. 's jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die vc»r hot Buitenland warden ontvangen door den Office de Piiiiir.in-., Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VANDEN KKRCKKIICVE, Drukker-üitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. vnn den ijzerenweg van DtiinkcrKe, Veurne, Gent nam- Brussid en Dixnmde naai* IVicuport. Verl reknren reae parlij werden maandag geklopt. De twee mannen zijn MM. Karei Graux en Paul Janson. M. Karei Graux is geklopt geworden door de klerikalen. M. Paul Janson is hel door de radikalen geweest. En de liberale partij is overwonnen ge worden door een walgelijk bondgenoot schap. En verderDc draad die nog de kleine kapel van de onverzoenlijke sekte aan de liberale partij kon verbinden, is onwedci roepelijk dooi gesneden. Hel blad is ook van gevoelen dat hel liberalisme, mits eene werkzame propa- gande in te richten, de medewerking der Liberale Associalie van Feron kan missen. Wie zoo iels doel, noemt men in goed Nederlamlsch een aterling. Die het woord niet verstaat, vertak: hel door boef of schurk hel blijft hetzelfde. Woeste mag tevreden zijn. Hij wist wat hij van die brave bondgenooten verhopen mocht; hij keek hun dwars door T schel menlijf; zijn doorzicht heeft niet gefaald. Zij zullen hun loon ontvangen, Woeste zat hen van de hoogte der nationale tribuun eerlijke, verlichte lieden doopen. Eene soort van adelbrief niet ongelijk aan dien, door den Spaanschen Filips aan de erfgenamen van Ballen Gerard’S uilge- reikl. Wij vragen ons af, welke de houding nu wezen zal van de hoofden der Asso- cialion, tegenover die kerels. Féron zal hel van zich afschudden, door te zeggen ik heb het noch bevolen, noch goedge keurd, dus heb ik er geen schuld aan. Maar deze uitvlucht zal hem niet geluk ken. De Association bergt dat volkje in haren school en, waar ge mee verkeert, wordt ge mee geëerd. Zal Janson, wiens goede houding deze weck als eene blijde mare vernomen werd, de vraag niet te herde brengen of de politieke eer wel duldt, dat loeien der Associalie voor de clericalen stemmen En zoo daar neen op geantwoord wordt of de eer der Association niet vergt, dat zij hare rangen zuivere van die eerloozen? Wij schreven onlangs dal liet vaartuig van het liberalism te Brussel op eene zandplaat vastzitT Is geene zandbank, T is eene modderbank, en bij elke kiestij zinkt het schip een voel dieper in hel slijk. Wanhopig vraagt men zich af, na zulken uitslag te hebben opgeleekend, of het Ant werpsche stelsel hier wel helpen kan Of bij elke stembus, ondanks alle toege ving en afspraak, niet eenige honderd radicalen, in drooddronken woede, legen de liberale kandidaten zullen stemmen, wie deze ook zijn mogen En dan komen wij lot de slotsom, dat hel oude stelsel versleten is tol op den draad en dal alle de lappen die men er wil inschieten, afscheuren zullen nevens den naad. Ja, ons hcele kisslelsel is een slelige boel. Op den bodem der leeggeschudde stembussen van maandag is iels blijven liggen, dal de volksuitspraak voor alle toekomst vervalschen moet, zoo men liet niet wegneemthel onzinnige princiep, dal een paar honderd stemmen, dal ééne stem desnoods, over hel lol ran duizenden beschikt. De evenredige vertegenwoordiging kan nog alleen de redding aanbrengen, niet slechts te Brussel maar voor ganseb hel liberalism. STAATKUNDIG OVERZICHT. In zitting van de franschc Kamer der afgevaardigden heeft de vergade ring, in het geschil tusschen de kwestuur en de parlementaire dag bladschrijvers, haar vertrouwen uit gedrukt in het bureel en de kwestors en hun gevraagd om hun ontslag in te trekken. Het bureel zou dit reeds gedaan hebben, doch de kwestors zouden hot hunne handhaven. De Kamer heeft daarna de beraad slaging van hot bud.jet van hot zee wezen hernomen. De hoer minister wederlegde de beknibbelingen, togen zijn budjet ingébracht. Wanneer de keizer van Duitschland maandag Hamburg verliet, heeft hij zich naar Friedrichsruhe begeven, alwaar hij rond acht uur des avonds is aangekomen. Do rijkskansclier wachtte hom in de static af; dc keizer stak hem de hand toe en drukte die herhaalde malen. Hierna reed men naar het kasteel. Do keizer is slechts in den namiddag uit Friedrichsruhe naar Berlijn terug gekeerd. Bij het verlaten van het kasteel gaf Zijne Majesteit den arm aan prinses von Bismarck en bij het afscheidnemon kuste hij haar de hand. Het publiek juichte geestdriftig sden vort toe. Eene depeche uit do duitsche hoofd stad meldt dat de vier kiesomschrij vingen liberalen gekozen hebben. De tijding der moorderij van de expeditie Stanley, aan de aardrijks kundige maatschappij van Ry’scl toe gekomen, vindt to Londen geen ge loof. Hetcomiteit van de Enun Relief Expedition is integendeel overtuigd, dat Stanley in de maand december of januari laatst te Wandeler is aange komen. De moeilijkheid der gemeen schappen belet alleen het verkrijgen van tijdingen. Indien Stanley dood ware, dan zou het comiteit er onmiddellijk en voor alle anderen ervan bericht zijn ge worden door zijne agenten der Oost- of Westkust, en deze hebben nog geen nieuws, hetzij goed of slecht ontvangen. Hoe, meer de dag van G november nadert, hoe heviger de kiesworsteling wordt in de Vereenigde-Staten van Amerika. President Cleveland wint gedurig veld cn zijne kiezing schijnt verzekerd te z(jn, volgens de kwotec- ring dor weddingen, die op de twee kandidaten gedaan worden. Generaal Harrisson staat aan zes tegen een, terwijl men voor president Cleveland BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELBE DUIN KERKE 3-00 6-«0 8-5? 5-37 8-07 8-26 8-57 6- 16 7- 47 10-11 10- 51 11- 18 5-58 7-37 10-02 10- 39 11- 08 5-00 7- 32 8- 48 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-22 9-33 11-58 2- 55 3- 40 •1-07 6-02 6-36 9-34 11-00 3-08 3- 16 4- 24 7- 03 8- 23 NIEUPORT D1XMUDE Dl KM UDE NIEUPORT -- I H-»<4WfrTTTI~ - ■/'•k I i ---■■■ - 5-07 5- 42 6- 21 9-20 10-56 DRINKER KE Gil WELDE VEURNE GENT BRUSSEL 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-03 8-21 8- 22 10-25 I 22 3-10 5-40 8-5.’ yuia z'zuu.- Het fransch Parlement. Keizer Willem en prins Bismarck. De kiezingen te Berlijn. De expeditie Stanley. Eene presidentieële kiezing.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1888 | | pagina 1