VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT SJS if f4 jZmertiikg Dl£ Jununri G3: J tins’. ’t noodig zou zijn door herhaalde ont- Lcve De Samoa-eilandon. zich N.’ 683 in voor, dal wij onze lezers thans voor Soldatenplaag volgens t groen boekje. Over den inhoud van j uitgegeven groen boekje, wordt veel schreven en gesproken. Do tverloopers. Do Impartial, van Gent meldt, dat de representanten van Gent, Antwerpen en Namen, met M. Woeste, den noodlol- tigen man, een wetsontwerp zullen aanbieden, den toestand regelende der onderwijzers die onder de wel van 1879 hunnen post hebben verlaten om naar den vijand over te loopen. Dal is clericaal werk, welk zij gaan verrichten. Degenen, die ondanks hunnen eed, hunnen post hebben verlaten, zullen worden beloond en een pensioen bekomen, terwijl de onderwijzers, die getrouw aan hunnen eed en plicht op hunnen post zijn gebleven, en daarvoor zijn afgesteld geworden, hun wachtgeld zullen zien verminderen of geheel ont nomen worden. Hel is weder de noodlottige man, die in dat hatelijk werk de hand heeft, en waar schijnlijk zijn berucht woord dal zij heen gaan zal herhalen, indien iemand de stoutheid heeft de verdediging der vervolgde officieelc onderwijzers op zich te nemen. In eene boodschap aan het Congres zegt do president der republiek van de ainerikaanschc Vorconigde Staten, dat de duitsclie regeering ten aanzien van de Sainoa-cilanden opnieuw ver zekerd heeft, dat zij thans evenmin als van den aanvang af, ccnig plan of voornemen koestert om het inland- sche bestuur omver te werpen. Zij betwist ook geenszins do rechten, bij tractaat aan de Vereenigde Staten toegekend, en noodigt de regeering der republiek uit, om gezamenlijk met haar den vrede en de orde op Samoa te herstellen. Desniettemin schijnen de voorstellen van Duiisch- binding der Kamer. Dal is de bevestiging van een artikel, welk onlangs door hel Land, van Brussel, werd medegedeeld. zeker onlangs - I ge- Hoe wonderlijk toch, over de zaken welke volstrekt onaannemelijk, onredelijk en strijdend logen aller belangen, toch zoo maar sloul weg aangekondigd worden, daarover wordt meest geschreven, gere dekaveld en houdt do menigte zich meest bezig. Inderdaad de naamlooze en tol nu on bekende schrijver van dat groen boekje, vraagt niet anders en niet min dan Eene krijgsvloot aan te leggen, geschat op 0,570,000 francs, kost minstens te verdubbelen als naar gewoonte; het jaar lijks loon van ’i persooneel beraamd op fr. 2,500,000. De Congo als Belgische kolonie aantc- voegen, waaruit natuurlijk eene jaarlijk- sciie begroeiing met de noodige uitgaven volgen zou. De vermeerding van T leger, bij mid del eener jaarlij ksclie inlijving van 20,000 man in plaats van 13,000 huidig getal, waardoor ons leger op 160,000 man zou gebracht worden. Werden die luimachlige voorstellen in onze wetgevende kamers niet aange nomen, zou een bijzonder zaken-minis terie aangesteld worden, om, bij middel van uit beide staatspartijen gekozen leden en bijvoeging van gelijk lal officieren en ambtenaren, die zaken zoo maar onwe- derroepelijk te regelen en te vereffenen. Kon hel er alzoo niet door, ontbinding en herhaalde ontbinding der wetgevende kamers. Dus zoo baast er kwestie is van krijgs macht, militarisinus, pluimdragen, gulden sieraadjes doen blinken en sabeislepen, in een woord de brulaale macht buiten mate te vergrooten, zeker voorteelten van overbeerscliing en dwingelandij dan wordt zoo maar stout weg voorge- sleid alle grondwetlclijke en in alle andere omstandigheden voorschreven wetlclijke pleegvormen, uiltelaten om dat juk, die oppermacht, de uitzuigende soldatenplaag aanlencmen Daartoe zijn de Belgen niet genegen, in zulke strikken laten zij zich niet vangen land aan dit rijk een overwicht te zullen bezorgen, dat met de vroeger aangegane overeenkomsten niet in overeenstemming is. Het Panamakanaal. Volgens berichten uit Panama, zijn de regceringen der Midden-Ameri- kaansche republieken volstrekt niet ingenomen met het besluit van den Senaat der Vereenigde Staten om bij het graven van het Panainakanaal geene bemoeiing der franschc regee ring te dulden. Men beschouwt daar het besluit van den Senaat als eene inbreuk op de rechten der republieken, welke vol komen onafhankelijk zijn en zelven over hare eigene zaken willen be slissen. Het tot stand komen van het kanaal, ook al geschiedt dit met hulp der fransche regeering, is voor Mid- dcn-Amerika van groot belang, zoö- dat het «enigszins te begrijpen is, dat men daar over de zaak anders denkt dan te Washington. Dit Bind verschijnt don Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grotlc letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. l>e Annonccn voor Belgte, ter uitzondering der beide I launderen, alsmede the vaar hei Btntmland warden ontvangen door den Oiticf. de Plblicitè, Magdalenaslraat, Brussel. Men schrijft in hij Bj. VAMIEN EKlCïldKlBOXZSS, Drekker-L'itgever, Oo«tstraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vmi den ijzeren weg van Dninkerke, Tenrne, «Sont nanr Brussiel en Diximide nnnr Kleuport. 11- 47 Huidig België. Onder den titel La Belgique actuelle au point de vue commercial, colonials et milli- taire, Propramme de politique nationale. Het huidig Belgie onder handels kolo niaal en krijgskundig opzicht. Programma van nationale politiek is te Brussel eeue brochure verschenen, die greote opschud ding gaat verwekken, vooral in de cleri- cale partij, en door de clericale pers allerhevigst zal aangcrand worden. Velen denken dat doze brochure, zoo niet geschreven dan toch uigegeven is door den Kouing. Is dit zoo Wij weten het niet, zegt de Koophandel, doch zeker is het, dal zij de weergeving beval van al de denkbeelden en verzuch tingen van den Koning, maar ook van alle ware Belgische vaderlanders. Wij vinden er sthier al de gedachten in weer, die de Koning in zijne laatste redevoeringen heelt uilgedrakl. Zij vraagt de herinrichting eener oor- loogsvlooi, lot beschermingen van onzen handel ia verre gewesten; bespreekt de koloniale kwestie en gispt de geringe aanmoediging, welke de Koning aange- troffcii heelt in zijne zoo groolsche onder nemingen van den Congo en houdt zich ten slotte bezig met den leger en krijgs kundigen toestand van ons land. Du laatste hoofdstuk is het langste maar voor hel oogenblik het gewichtigste, omdat hel meest dringend is. In dit laatste hoofdstuk wordt vooral hel gedrag afgekeurd der partijhoofden, die sinds jaren weigeren de legerkwestie, die gansch in verband staal met de veilig heid der onafhankelijkheid van België, eene oplossing te geven. Wie vooral wordt geroskamd is M. Woeste, de noodlottige man l’homme funeste), zegt de brochure, «die de pretentie heeft de rechter zijde te leiden, en misschien ook hel verborgen ver- langen de Kroon te doen zien, dal zij ongelijk had niet meer van zijne diensten te willen. Ook hel Ministerie, dat zich zoo kinder- achlig onder den panloefel laat leggen door dienzelfden M. Woeste, wordt duch tig gezweept, maar gansch verdiend. Heel de brochure i t een ontleden is niet mogelijk. Doch er kort.t een gedeelte STAATKUNDIG OVERZICHT. De werkmanspartij voert te Parijs «enen hevigen strijd tegen de kandi datuur van generaal Boulanger voor de kiezing van zondag, 27 januari, en ondersteunt zeer krachtdadig de kan didatuur van den republiekeinschen kandidaat. Zij heeft onder anderen te Montmartre en te Belleville verccni- gingen ingericht. Tc Montmartre werd de volgende dagorde eenparig min ééne stem aanvaard De kiezers van hot 1 r arrondissement, don 15 januari vergaderd, laten aan de repu bliek en aan Frankrijk, vaderland der Revolutie, weten dat zij den oud- gencraal Boulanger aanklagen, als kandidaat van al de terugwerkende partijen. Diep aan de republiek ge hecht, buiten welke de werkers hun ne maatschappelijke ontvoogding niet zouden kunnen bekomen, zullen zij die den 27 januari verdedigen met te stommen voor den republiekeinschen kandidaat, citoyen .Jacques. Te. Belleville werden de verschil lende kandidaturen in stemming ge legd. Boulanger bekwam 30 stemmen, Boulé 60 en Jacques 800. De verccni- ging wer<l gesloten onder het geroep van Weg met Boulanger Jacques Leve de republiek De duitsch*! Rijksda*. In zitting van dinsdag van den duitschen Rijksdag heeft prins Bis marck herhaalde malen het woord gevoerd om de koloniale politiek der regeering te verdedigen. Het duitsche keizerrijk is eene mogendheid van eerste orde en mag zich in zake van kolonie door Engeland of Frankrijk niet laten achteruit steken. In zitting van woensdag heeft de minister van financiën uitleggingen gegeven over den linancieelen toe stand. Voor zoover men er nu kan over oordeelen is de begroeting mot 62 inillioen mark verlicht. De ontvang sten en uitgaven komen in evenwicht mot 1.513.891.879 mark. Het overschot van ongeveer 39 inillioen, voort komende van het budjet van hetafge- loopenjaar, zal tot dc aflossing der schuld gebruikt worden. oojen moeten leggen, omdat het van hel grootste gewicht en beteekenis is. Dit gedeelte luidt als volgt Als hel waar is dat de partijen, op de groole kwestie van openbaar heil, waarmede wij ons bezig houden, enkel bekwaam waren om malkaar schaak te zetten uit louter kiesberekening, dan zou ■en moeten afzien van alle hoop dat hel clericaal ministerie van heden of hot clericaal kabinet van morgen een wets ontwerp van persoonlijken dienstplicht met eenige kans van welgelukkeu zou vooratellea. Want van twee zaken eene of dit ontwerp zou gestemd worden, en in dit geval zou de lepenpartij het mis noegen uitbuiten welke hel ontwerp aan een zeker getal kiezers zou verwekt heb ben; of wel het ontwerp zou mislukken, en dan zou hel Ministorie moeten kiezen lussehen zijn ontslag of eene ontbinding, waarvan de uitslag tegen hel Ministerie zou kunnen zijn. Geen enkel kabinet zou zich in dit alternatief willen stellen diemvolgens zou de noodlottige kwestie van den persoonlijken dienst, zooalsM. Woeste haar noemt, voorgoed afgeschrapt worden van de dagorde der Kamer. Om uit dezen doolhof te komen, blijft er maar enkel over een exlra-parlemen- tair kabinet te vormen, met de zending de groote nationale kwesties op te lossen buiten alle kiesberekening, met de mede werking eener meerderheid, in de twee partijen genomen; zelfs al moest men, om ze samen te stellen, lol HERHAALDE ontbindingen toevlucht nemen. Indien eene dergelijke oplossing voor barig schijnt indien de mannen om ze uil te voeren ontbreken, zou men, inogelijks alvorens daartoe toevlucht te nomen, een ander middel kunnen beproeven. De rechter- en linkerzijden zouden hel eenvoudig eens worden om den per soonlijken dienst bij hel leger in te voeren. Dit gedaan zijnde zouden zij elk acht volksvertegenwoordigers en 4 senateurs aanduiden, waarbij het gouvernement acht officiers en vier burgerlijke ambte naars zou voegen. Deze leden zouden eene commissie uitmaken, die zou gelast zijn een wets ontwerp op te «tellen, de twee partijen zouden zich verbinden hel te ondersteunen of hel maar te wijzigen in zijne bijzon derheden. Indien geen enkel dezer oplossingen kans hadde te worden aanvaard, zou er niets meer overblijven dan een wensch te uiten, ten voordeele van eene breede uit breiding van het stemrecht, want de mis lukking vin al deze pogingen zouden be wijzen. dat hel tn de tegenwoordige klas der CIJNSBETALERS niel is dat men de vurigste vaderlandsliefde ontmoet. Deze opmerking is gemaakt, meer dan 40 jaren geleden, door Leopold den f". Wal voor dit land ie wenschen is, schreef hij aan M. J. B. Nolhomb, is een ineer kloeken «ationalen geest, die bij het volk bestaat, maar flauw en maar gedeeltelijk bij de hoojere klassen heeischt. Indien hel moet zijn, om een Parle ment te bekomen, bezield met een groote- ren nalionalen geest, sterker en waak zamer, dat men hel artikel 47 der Grond wet herziene; dan zou het den plicht zijn der voorstanders van den persoonlijken .dienst zich onmiddclijk aan hel werk te stellen, om de dwalingen en vooringe nomenheid te vernietigen, die lot hiertoe eene belemmering zijn geweest voor de aanneming van deze hervorming. Zooals men ziel wil men tol den per soonlijken dienst geraken, kost wal kost, zelfs door hel sametistellen van een Ministerie builen het parlement en, als >'**»**■- NIEUPORT DIXMUDB DIXMUDR NIEUPORT 8-M »-M 8-52 5-37 8-97 124 5-07 5- 42 6- 21 l»-5z> «-I« 7-47 11-11 10- 51 11- 18 «•02 6- 36 7- 15 9-34 11-00 5-0# 7- 32 8- 48 3-0.8 3- 16 4- 24 7-08 8*3 5-58 7-37 10- 02 1Ö-39 11- 08 9-33 11-58 2- 55 3- 40 4- 07 -- „rrt»<-S>j».-- 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 7- 45 9-5» 12-45 2-35 5-03 84g- 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8“? 9 v 4. IJ II, BRUSSRI. GENT VEURNE GHYVBLBE DUINKERKS 11 -25 12- 15 8-18 5-22 bUINKERKB GI1YVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL De kiezlng van^Parijs. tl

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1