VAN VEURNE l ik a ife l NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT lr s Htö ra.' ssa Liberale Federatie. De brusselsche bladen melden dat het comileil van de Fédéralion Libérale haar bureel heeft hernieuwd als volgt VoorzitterM. Neujean, lid der Kamer van volksvertegenwoordigers; onder voorzitters MM. Graux en Frederic Delvaux; secretarissen MM. Jozef War- nanl en Camiel Liefmans; hulpsecretaris: M. K. Masson, provinciaal raadslid te Luik. Nu een nieuw csmiteit is aangesteld en nieuw blood in die vereeniging is ge komen, hopen wij ook dat zij wat meer van zich zal doen spreken. Te Parijs blijft alles rustig-, in af wachting van wat er lieden in de Kamer der afgevaardigden gebeuren zal. Men denkt, dat het ministerie eene stemming van vertrouwen zal vragen; wordt die geweigerd dan 'zal het natuurlijk aftreden. De tijding der dood van den kroon prins van Oostenrijk, te Parijs ver spreid, heeft er eene diepe ontroering veroorzaakt. Van zoodra zij gekend was, heeft de president der Republiek een der officieren van zijn militaire huis bij graaf Iloyos, gezant van Oostenrijk-IIongarie, gezonden om hem zijn deelneming in den rouw uit te drukken. -- Da belooning van het verraad. Het voorst el-Woeste is dus, zoonls te voorzien was, door de clericale meerder heid in aanmerking genomen. Men kent dil voorstol. ïn 1879 zijn een zeker getal onder wijzers, op aanhitsing der geestelijkheid, overjeloopen naar de katholieke scholen, aldus meineed en verraad plegende en hunnen plicht onder de voelen tredende. Dat was schandalig, 't was lang, doch hel clericalism juichte dil toe en noemde hol eene heldendaad. 'l Spreekt dus van zelf, zegt de Koop- hendel, dal vroeg of laat eene belooning zou worden gevraagd voor die helden; overigens, de geestelijkheid eischte dil en als die eischt, neen als dia maar wenscht is M. Woeste, hel kolfje naar hare hand, aanstonds gereed om hare bevelen of wanschen slaafsch en eerbiedig uil te voeren. Hij deinst in dal geval voor niets achter uit, hoe laag en verachtelijk het ook wezen moge. Die ambtverraders, die plichtverkrach- ters, die eedverbrekers hebben dan ook terstond in M. Woesle een beschermer gevonden. Dal wisten zij op voorhand; immers, de man die eens de onderwijzers, welke trouw aan plicht en woord waren gebleven, toesnauwde in ’t aanschijn van heel het land van onzen Mcierlingen, niet ver Bad en-bij -XV concn leden. Aartshertog Rodolf de erfgenaam der kroon burgs, L.j keizer Erans-Jozcl en Elisabeth. Het was welke omstandigheden de dood van den aartshertog gebeurd is. Hij had dinsdag gedurende gansch den dag gejaagd. In den avond nam hij een licht maal en hij verwijderde zich in zijne kamer, om woensdag vroeg op te slaan. Wanneer het woensdag morgend was, verwonderde men er zich over, dat hij niet opstond. Men geloofde dat hij, ten gevolge der vermoeienissen van den dag te voren, langer dan naar gewoonte verlangde te slapen. Het was maar later dat men besloot in de slaapkamer te gaan. Men naderde het bed en riep her haalde malen en het is alsdan dat men kon vaststellen, dat aartshertog Rodolf had opgehouden te leven. Eene depeche meldt dat de oosten- rijksche kroonprins schielijk gestor ven is ten gevolge eener slagader- breuk, eene andere dat hij door eene schielijke geraaktheid getroffen werd. Aan koning Leopold werd de nood lottige tijding woensdag om vier uur door twee offlcieele depechcn kenbaar gemaakt. Zijne Majesteit deed oninid- delüjk graaf von Khovcnhüller, ge zant van Oostenrijk tc Brussel, ver wittigen, doch de graaf bevond zich op dit oogenblik tc Parijs. Zoodra de leden van het diplomatisch korps de tijding hadden vernomen zijn zij den koning in hot paleis van Brussel hun Trekt er van door die man moest natuurlijk de verdediger, da beschermer zijn dengenen, die hel schandalig voorbeeld van plichtverzaking, verraad en oproer tegen de wet hadden gegeven. Hun gedrag was laag; hunne verdedi ging is hel niet minder. Gedurende eenigen lijd hadden xij in de penaioeakas gestort en loen zij hun ver raad hadden gepleegd vroegen zij dil geld terug, iets wal nooit of nergens geschiedt en doer de wet verboden is. Wel 1 bah, wat bekreunen zich de clericalen nog om de wel M. Woeste is daar boven; bij gebiedt in naam der bisschoppen en jesuilen, en wat hij wil moet gebeuren. Hij eischt dat men de overgeloopene onderwijzers de gelden zou teruggeven, die zij in de pensioenkas hebben gestort. Zij hebben daar recht op, zegt hij. Ja, gelijk Judas op zijne zilveren pen ningen, nadat hij zijnen meester verraden, verkocht en geleverd had. En de overloopers, de verraders van 1879 zullen op hunne beurt hunnen Judas penning krijgen. Dat zal hunne belooning wezen. Minister De Volder heeft verklaard, dal bij zich niet verzette tegen hel in aanmer king nemen van het voorstel, maar dat hij legen het aanvaarden van het voorslel zelf is. Is deze verklaring echt of is hel eene Jesuielenuilviuclil Wij gelooven het laatste. Als de verklaring gemeend is, heeft M. De Volder, zoodra hel voorslel ter dis cussie in de Kamer terugkomt, een gè- makkclijk middel om te beletten dal bel aangenomen worden. Het is voldoende de kwestie van porle- foclie of, indien hel Ministerie hel met hem eens is, de kabineiskweslie te stel len, om de meerderheid te doen afzien van haar ontwerp. Zoo zou een minister of een ministerie, dat krachtdadig is en eer e» karakter heeft, handelen. Maar zoek dil alles eens bij onze huidige Ministers T is er niet te vinden. M. De Volder of zijne collegas zullen dit niet doen; zij durven, zij mogen niet. De man heeft zich maar tegen hel voor slel verklaard voor de gedoogen hij heeft een kluchtje gespeeld, welk wij reeds meermalen hebben zien spelen. Wanneer de zaak terug roor de Kamer zal komen, zal hij, dal is zeker, het voor- stel-Worste bestrijden, maar heel touw tjes en flauwjes, met de grootste onver schilligheid, alsof hij zeggen wilde sleml maar op, T is mij om het even 1 En hel voorslel-Woesle zal met klank worden aangenomen en de eerlooze eed verbrekers, de verraders en pliclitschen- ners zullen hunne belooning krijgen. Zij hebben dal wel verdiend, want M. Duucel heeft het bekend, zij hebben het liberaal Ministerie helpen omver werpen. Dat kon, dal mocht niet onbeloond blijven. rouwbeklag gaan aanbieden. Ver scheidene ministers hadden zich reeds in het paleis doen aanmelden, wan neer de koning de dcpeche van den keizer van Oostenrijk ontving, die hem aankondigde, dat do aartshertog aan eene hartaderbreuk herzschlag bezweken was. Zoodra de koning do dcpeche van den keizer van Oostenrijk ontvangen had, liet hij de schrikkelijke tijding aan de koningin mededeclen, die zich in het paleis van Laken bevond. Om vijf ure zijn de graaf van Vlaanderen en prins Boudewijn den koning hun rouwbeklag komen aanbieden. Met honderde personen doen zich in hot paleis van Brussel inschrijven, om hunne deelneming te betuigen in den rouw, die onze koninklijke familie getroffen hoeft. was niet enkel i van de Habs- hij was de eenige zoon van i van keizerin den 10 mei 1881 (Vat te Wccnen het huwelijk gevierd werd van aartshertog Rodolf met prinses Stefanie van Belgie. Men zal zicht nog de feesten herinneren te Brussel bij gelegenheid hunner ver loving gegeven, alsook de vreugd, waarmede die vereeniging begroet werd. Alles scheen dit jonge paar toe tc lachen. Eene schielijke dood heeft die vereeniging nu wreedaardig verbroken 1 Na nauwelijks acht 'aren huwelijk is aartshertogin Stefanic nu weduwe geworden en zij heeft geen zoon, maar enkel een dochterkun, (hans vijf jaar oud, aartshertogin Elisabeth, geboren den 2 september 1883. Aartshertog Rodolf had nog zijn 31-1’jaar niet bereikt: hij was geboren den 21 augusti 1858. Eene depeche uit Weenen luidt Ziehier, volgens een ofllcicel bericht, in Da vreemden bevoordaeligd. Thans bevestigd do Belgique militaire, wal wij reeds in ons voorig nummer aan- kondigden, namelijk dat de aanzienelijke leveringen der ijzeren koepels voor de forten rond Luik en Namen, door ons clericaal Ministerie aanbesleed werden bij den vreemde, alsaan de gieterijen van Grüson-Duitache-; Cltolillon-Gom- menlry, S‘ diamond en Creusot-Fran- schen. Hel Journal de Bruxelles, willende zijne meesters eenigzins ter hulp komen, be weerd! dal onze Belgische gieterijen niet uitgesloten zijn, aangezien voormelde gieterijen van Grüson en S' diamond in mededeeling gehandeld hebben met onze werkhuizen van Seraing; Chalillon- Commenlry met Gouillel en de Maasge- stichten, eindelijk de Crensot mei de firma P. Vanden Kerckhove, tc Gent. Dus stellig en tegenstrijdig bevestigd dal in ons land minstens vier verschillige groole werkhuizen bestaan in slaat en bekwaam om bedoelde leveringen dier ijzeren koepels voor die Belgische forten tc verrichten; dat die leveringen niet te min door onze opperbazen bij den vreem de werden aanbesleed en dal onze natio nale werkhuizen om eenig aandeel daarvaa te bekomen met vreemden moeten han delen anders gezegd, uit dio vreemde handen moeten eten Ware zulks niet vastgesleld, met achte bet ongelooflijk. De levering van 300 kanonnen door Engelsche gieterijen, ook voor die Maas en Naamsclic forten, wordt niet gelogen straft. Wij herinneren ons nochtans dat vroe ger door een Luiksche nijveraar die be weerde dal in de staats wapenfabriek en kanongieterij te Luik, een zijner ge- breveleerde werktuigen werd nagemaakt, rechtsvervolgingen legen den slaat wer den ingespannen, doch toen de rechterlijk aangestelde deskundige zich voor de noodigc beslaligingen, in staatswerkhuis aanboden, werd hun den toegang ge weigerd, onder voorwendsel dal de wer kingen aldaar moesten geheim blijven. In dien tijd werden ook aldaar kanonnen voor den vreemde vervaardigd, maar thans dat alles averechts wordt aangelegd, besteedt Belgie zijne kanonnen bij den vreemde; zwarte draaiers werken achter uit. Dit Bind verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Be greote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Amioneen voor België, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede the voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Puin.icnfi, Magdalenastraal, Brussel. Men scln ijlï in bij VA.iwoietw kerckhove, Dru'-.ker-Uilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. STAATKUNDIG OVERZICHT. De keizerlijke tainilie vttn Oog ten rij k eifde koninklijke familie van Belgie zijn door oenen harden onverwachten slag getroffen geworden. De kroon prins van Oostenrijk-IIongarie, aarts hertog Rodolf-Frans- Karei- Jozef schoonzoon van onzen koning, is tc van het steedje schielijk over- 3-09 6-90 8-58 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-4 4 5-37 8-07 8-26 8-57 1017 11- 25 12- 15 3-13 5-22 3-08 3- 46 4- 24 7- 03 8- 23 6- 16 7- 47 10-11 10- 51 11- 18 5-09 7- 32 8- 48 6-02 6- 36 7- 15 9-34 11-00 <S3T JjSÏ-iS*. *.1 NI EUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT sst^>.iag« sr a 5-58 7-37 10-02 10- 39 11- 08 De toestand te Parijs. ii? De noodlottise tijding ta Brussal, 9-33 11-58 2- 55 3- 40 4- 97 (=335 BRUSSEL O ENT VEURNE OHYVELDK DUINKERKS n—aa—m 7- 45 9-59 12-45 2-35 5-03 84g- 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8*?9 rekuren van <len ijxorenweg vnn Dninkcrko, Vetmne, Gent nnnr EtriisMel en S&ixmiitïe nnni' Rlïeïipoi't. 5-07 5- 42 6- 21 9-26 10-56 DU1NKERKE ghyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL Djod van aartshertog Rodolf.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1