VAN VEURNE i r 1 I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT II jt kauaal van Panama. ir,r.ja>gftQ£e*g&Gia het De Senaat der amerikaansche Ver- eenigde Staten heeft in geheim comi- teit een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de regeoring de som van 250,000 dollars wordt toegestaan voor de bescherming der belangen van de Verecnigde Staten in Panama. Eenedepcche uit Philadelphia luidt: De amerikaansche oorloschepen At lanta en Ossippe bevinden zich te Astinwal. De Mohigan zal binnen kort te Panama aankomen. Men denkt dat die drie schepen voldoende zullen zijn voor het beschermen der amerikaan sche belangen in de landengte. Zaterdag Februari BSSS9. Vuur onder de assche. Dat er scheuring in de liberale partij heerscht, is voor niemand een geheim moer, daar zijn helaas de jammerlijke gevolgen genoeg van te zien. Maar dat de eensgezindheid in het clericale kamp meer schijn is dan werko K!>c Senaat. De verkiezing van den heer De Meester van Bessembroek lol senaleur van Mechelen werd dinsdag goedgekeurd. Door den heer Voorzitter werd lezing gegeven van een brief, waarin de Koning laat weten, dal hij de afvaardiging van den Senaat niet kan ontvangen, doch dat hij zeer gevoelig is aan de deelneming der Kamer in den rouw der Koninklijke fa milie, ter gelegenheid der dood van prins Rudolf. Eene interpellatie werd door den heer Tereelin gedaan, om de afbraak te be komen van den tunnel van ’s Gravenbrakcl lijkheid, dal is ook waar. Indien dit voor hel algemeen publiek nog niet duidelijk zichtbaar is, dan is dit alleen te danken aan de zwakheid, de vernederende gehoorzaamheid van Ministerie tegenover M. Woeste. Maar vroeg ol laat, wellicht cerder dan men denkt, zal de bom barsten met groot ged ruis. Twee kapitale zaken, waaraan de clericale partij zich niet ontwringen kan, en die willen of niet lol eene oplossing moeten komen, slaan hun voor den neus en zullen lol de uitbarsting moeten leiden. X.’ Ö3' Dc Kamer. >1. de Lantslieere, voorzitter, gaf bij den aanvang der zitting lezing van een brief, waarin de Koning insgelijks meld de, dat hij de Deputatie der Kamer niet kon ontvangen, om haar rouwbeklag te hooren. Vervolgens werd de discussie over liet budjet van jusliciö voortgezet. Het voorstel van M. Lejeune, om het artikel 30 van het budjcl der godsdiensten te verhoogen met 40,000 fr., werd aange nomen met 56 stemmen tegen 21, rech ter- tegen linkerzijde. En nog klagen de lieve paapkens Hun wordt hel geld met volle handen toegesmeten, maar hel volk is zoo arm, verkeert in zulke ellende, dat het met heele dorpen het land moet verlaten, om in den vreemde een beleren toestand of... een graf te zoeken. -- Vergelijking.? Bij liet jaarlijks verslag van den oorlog secretaris der Noord-Amerikaansche Staten, blijkt dat hel leger aldaar bestaat uit 2,188 officieren en 24,549 soldaten, verdeeld zoo volgt: Tien regimenten ruiterij, 7,279; vijf regimenten geschut, 2,720; vijf en twin tig regimenten voetvolk, 11,148; afdeelin- gen, vormir.gkorps, enz. 2,736; staf 2,254; dus zamen 26,736 officieren en soldaten, allen vrijwilligers. Het getal der manschappen bij de krijgs vloot, ook allen vrijwilligers, kennen wij niet, doch zulks mag nagenoeg op 10,000 berekend worden. Daar is nu een groot en als machtig alom bekend land, dat tijdens den oorlog met de Zuidenstalen wegens de slaven vrijmaking, met talrijken legers en op grooter afstanden oorlog voerde, dan wel eens Napoleoa 1. Dien oorlog was nauwelijks geëindigd toen bel dal talrijk leger afdankte. Hoog geplaatste officieren, lager •fficiereti eu soldaten betrokken hunne haardsteden en hernamen hunne voorige zaken en bezig heden: advokaten, nijveraars, ambachts lieden en ladbouwers. Het oorlogstuig werd, als onnuttig, verkocht ran Duitschland en Engeland; die Americanen, welke tijdens den alge- De heer Chamberlain heeft op eene meeting, dinsdag te Londen gehou den, hevig de iersclie politiek van den heer Gladstone, aangerand als gevaarlijk voor do hoofdzakclijkste belangen der natie. Volgens den heer Chamberlain beduiden de laatste ge deeltelijke kiezingen te Do van en elders, dat de bevolkingen van Enge land en Schotland de ierschc zaak, die den vooruitgang dwarsboomt, moede zijn. Men zou tot een vruchtbaarder politiek gedrag dienen over te gaan. Onder het getal der in te voeren her vormingen haalde de heer Chamber lain de vrijheid van onderwijs aan, de uitbreiding der wet op den aan koop van landerijen en de verbete- tering van don toestand dor kleine schotsche pachters. De pruisische burgerlijst. Met groote meerderheid heeft de pruisische Kamer der afgevaardigden de verhooging der burgerlijst van 12,000,000 tot 15,500,000 mark aange nomen. Niet alleen de zoogenaamde /vorZeZZ-partijen, maar ook oen deel der duitsch-vrijzinnigen stemde er voor. Van deze partij stemden 16 voor de verhooging, terwijl vier afwezig waren en de heer Virchow zich van stemming onthield. De heer Richter, de leider der partij, stemde tegen, .doch werd slechts door zeven zijner aanhangers gevolgd. Do organen van de regecringspartij wijzen niet zonder spijt op deze scheuring in de liberale oppositie, doch de heer Richter haast zich te verklaren, dat van verdeeldheid onder zijne, partijgenoot'en geen sprake kan wezen. Immers, zegt hij, het gold hier geen punt van ons programma noch een politiek beginsel. Het was hier slechts de vraag, of do koning meer geld noodig had, eene bereke ning, welke ieder op zijne wijze kan maken. Hetzelfde geschiedde ook in 1863. Ook toon stemde een gedeelte der /'’orZscVzrZZZ-partij voor en een gedeelte tegen de verhooging der burgerlijst. De Frcisinnige Zeilung geeft daar om aan do regeeringpartyon den raad zich vooral niet te vroeg over deze verdeeldheid onder de liberalen te verheugen. Algemeen stemrecht in Spanje. Men bereidt zich in Spanje om er het algemeen stemrecht te herstellen. Er hebben reeds onderhaudelingen plaats gehad tusschen den minister van binicnlandsche zaken en de par lementaire commissie gelast met het wetsontwerp te onderzoeken, Volgons eene depcche van de Dêbats heeft men zich verstaan om de vertegenwoor diging dor minderheden te handhaven en de kiesomschrijvingen zouden der mate gewijzigd worden, dat de kiezers voor zoover mogelijk aan den invloed der kiesagenten zouden onttrokken zijn. Duinkerk», Veurne, Genl naar Druksel en Dixnnule IVieuport. 3-00 6-60 8-52 Vertrekuren vnn <len ijzerenweg DUINKERKE guyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL STAATKUNDIG OVERZICHT. Het fransch Parlement. De fransche Kamer der afgevaardig den heeft maandag de beraadslaging aangevangen van liet wetsontwerp, waaTbij de stemming bij arrondisse ment hersteld wordt. De heer Gomot vroeg in naain der commissie en in overleg niet de regeering. dal de dringendheid zou verklaard worden. De heer Henry Maret zegde dat de Kamer al den tijd had om de ver schillende stelsels van kieswijz.e te bestudceren en er geene aanleiding bestond om de dringendheid te stem men. De dringendheid werd in stem ming gelegd en aangenomen met 283 stemmen tegen 271. Hierna werd onmiddellijk tot de algemeene be raadslaging overgegaan. Verschei dene sprekers namen het woord voor cm tegen. De algemeene beraadslaging gesloten zijnde werd dio der artikelen aangevangen. Na de, verwerping van verscheidene voorgestelde wijzigin gen werden opvolgenlijk al de arti kelen aangenomen. Het gehcele van het wetsontwerp werd aanvaard met 268 stemmen tegen 222. De fransche Senaat hoeft, na eene korte beraadslaging, de stemming bij arrondissement aangenomen met 266 steuinion tegen 52. Da iersche zaak. De eene is de kwestie van dcu persoon lijken dienst. Jkt Ministerie en eenige kopstukken, zooals de heer Nolhomb eu leden der Brusselsche deputatie zijn er voor. M. Woeste is er legen en houdt het grootste deel der rechter zijde op sleep touw. De Ministers zouden den persoonlijken dienstplicht willen doordrijven, maai' zij durven niet, omdat M. Woeste niet wil. En daar de Ministers zoowel hunne aanhangers hebben als M. Woeste, ziel men van zelf, dat hel maar scheef zit in het huishouden, al brengt men het niet uil op de straat.' De tweede kwestie is degene van hol beloonpn der onderwijzers, die in 1879 mrineedi» en verraders zijn geworden. M. Woeste, en met hem alweer een aantal zijner sleepdragers, wil dat die overloopers en eedverbrekers beloond worden. Hel Ministerie wil niet. Tweede reden van ruzie en verdeeld heid. In de eene kwestie wil het Ministerie, maar mng niet. In de andere wil het niet, en hel meet. M. Woeste wil of wil niet, en de Minis ters moeten gehoorzamen. Is dat vernederend genoeg Daar moet echter vast eens een einde aan komen, zegt de Kotphandel. Hei is niet mogelijk dat een ministerie zich zoo maar altijd kan onder den pan toffel laten leggen, zonder dat het op den duur zijn bloed voelt koken en manhaftig het hoofd opricht. Zulk een Minis'eric zou geene eer geene waardigheid moeten bezitten, in alle gcvaljminder dan de laatste lakei. Wij begrijpen dal ministers al eens eene toegeving doen, maar altijd in be dwang gehouden worden, altijd moeten kruipen eu zich vernederen, neen, dut is niet vol te houden eu vroeg of laat, wij herhalen het, zal uil dien bcschamenden toestand eene scheuring ontslaan, die des te erger zal zijn, dal men ze zoo lang heeft moeien verbergen en tegenhouden TIs een vuur dal nu nog onder de assche smeult, maar bij hel minste zuchtje kan opvlammen en een groolen brand verwekken. Eerlang zullen wij er misschien reeils hel begin van zien, niet in de militaire zaak, die nog niet spoedig ter tafel terug zal komen, maar in de kwestie van hel voorstel-Woesle, lot beloouing van hel verraad der clericale ouderwijzers, dal weldra op de dagorde zal komen, en waartegen, volgens liet Journal de Bruxelles, al de Ministers zich zullen verzetten. Wij zullen zien wie hier hel hoofd zal moeten buigenM. Woeste of hel Ministerie. Wij hopen het laatste, want dit kan enkel bijdragen om de oneenigheid, die nu smeult, openlijk en zichtbaar te doen worden. Braine-lc Comte), die gevaren schijnt op te leveren voor de reizigers. M. Allard ondersteunde deze vraag, doch was van gevoelen, dat men de oorzaken der ramp van Groenendaal erg overdreven eu dal hij volle vertrouwen in hel onderzoek had. Daar zijn de slachtoffers goed mee Andere redenaars sloten zich aan bij de vi*aag van M. Tereelin, waarna M. Vanden- peereboom, zich steunende op een verslag van een ingenieur, verklaarde dal er geen gevaar bestond en het niet noodig wss den tunnel af te breken. En M. Allard was... te vreden, doch vroeg dat men toch„in?,ar iets zou doen, om hel publiek gerust te stellen. Op hel verslag van M. Montefiore over eene petitie van den Drukpersbond, vra gende afschaffing of vermindering des taks van 5 p. c. op den prijs der abonne menten van dagbladen besteld door tus- schenkomst der poslerij, heeft M. Vanden- peereboom geantwoord, dal hij dal niet kon inwilligen. De heeren Allard en DeConinck hebben echter de vraag ondersteund, waarna de petitie naar den Minister werd verzonden, met den wensch er gunstig gevolg te zien aan geven. Dit Blad verschijnt den 'Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklaraen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoneen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede the voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office iie Pubucité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VASOEN KEIICK1IOWK, Drukker-Uitgever, Oostslraat. 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-22 7-00 9-03 12-00 1-48 4-10 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 5 07 i-12 6-21 9-20 1 0-56 6-02 6- 36 7- 15 9-34 11-00 vnn BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDK DUINKERK!? 5-37 8-07 8-36 8-57 3-08 3- 16 4- 24 7- 03 8- 23 6- 16 7- 17 10-11 10- 51 11- 18 5-06 7- 32 8- 48 5-58 7-37 10-02 10- 39 11- 08 9-33 11-58 2- 55 3- 40 4- 07 NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT - -»-• 1 ----- 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-03 84g- 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8‘?9

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1