VAN VEURNE I II H i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT g BI Scl'rijri «róauww. lln,t't'e7Srg„e,.. O.,MSl,6 ,f v.,.,"~'cn i„ ,1. A 1 1 ?Apri3 IV.' Een afzonderlijk AIVIbHiv KEHCKIIOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, zijn 10 millioen frank, terwijl <S:3e jaar. y- ij De verraders van 1879. M. Woeste had 30 duizend frank meer gevraagd, om de verraders van 1879 eene nieuwe belooning te schenken. Hat viel niet in den smaak van M. De Volder en van M. Beernaert, die zich mordicus legen dit voorstel verklaarden en zegden dat zij er zich legen zouden aankanten -< Terwijl de leden van bijna al de Parlementen reeds de Paasclirusf genieten, wordt alleen in den fran- schen Senaat het werk mot buitenge- wonen iever voort gezet. De commissie heeft terstond oenen aanvanggeinaakt mot het onderzoek dor stukken, welke de procurcur-gcneraal haar over generaal Boulanger heeft, voorgelegd, en deze arbeid is inderdaad niet gering. Het geheclc dossier bestaat uit 10.320 stukken van verschillenden aard, waaronder 3000 dagbladen, een duizendtal kaartjes van Boulanger, waarop do generaal het antwoord op tot hem gerichte vragen pleegt te schrijven, en een groot aantal liedjes. De, voorzitter der commissie, de hoer Merlin, is dan ook begonnen met gebruik te maken van het hem verleende voorrecht om zich eenige leden dor commissie als helpers toe te voegen; op zijn verzoek zullen de heeren Cordelet, Domolo en Trarictix hem bij het onderzoek behulpzaam zijn. Nadat nu da formaliteit is vervuld rakende, het afwezen der drie eerste beschuldigden, zal aan die drie hoeren te Brussel eene dagvaarding worden gezonden. Volgens een te Parijs alge meen verspreid gerucht, zal dan ook eene vervolging worden ingesteld togen de heeren Laguerre, Naquet en Laissant. Aan geld hebben de Boulangisten geen gebrek, ten minste naar zij zelven zoggen. Volgons de Boulangis- tischo Presse is de heer Arthur Meyer, een dor Boulangisten met 10 millioen frank voor generaal Boulanger naar Brussel vertrokken, welke som bij het daar gevestigde kantoor van het Crédit Lyonnais berustend is. De republikeinsche bladen hechten echter weinig waarde aan deze be richten en vooral de République Fran- $aisc, kan niet nalaten den spot te drijven m$t don hoer De Meyer en zijn w minioen tranx, terwijl een der secretarissen van generaal Bou langer, die langs eenen anderen weg dan de generaal van Parijs naar Brussel roisde, zelfs zijne reiskosten niet kon betalen. Hoe dit ook zij, in elk geval zal Brussel, waar de gene raal zich nu mot zijnen goheelea staf voorleopig heeft ingericht, het uit gangspunt blijven van waar de octo- berkiezingen zullen worden voorbe reid. I ders gestraft worden, dan zullen deze laststen wroeging gevoelen in hun gewe ten; dan zullen zij de waarheid uitbul deren en eon storm van verwenschingen en vervloekingen losbarsten boven hel hoofd der geestelijkheid en harer kleri kale handlangers, die hen, de onderwij zers. zoo schandelijk misleid en bedro gen hebben. naar rvicuport -- Drie-en-twintig nieuwe onderpastoors. De Moniteur van zaterdag kondigt een besluit af, waarbij niet min dan drie-en- Iwintig plaatsen van onderpastoors wor den ingericht, in de vcrschilligc provin- tien. Weslvlaandcren heeft er vijf. De noodwendigheid deed zich hoogst gevoelen tol benoemen van... kiesdra- vers. Men ziel waar hel geld naartoe gaat. Welke eer Al de klerikale bladen behelzen de grooic lijding, waarbij de aartsbisschop van Mechelen, M. Goossens, verheven is lol kardinaal, en zij roepen vreugdevol uilWelke eer voor België Maar zij vergeten te vragen of dit ver hevene nieuws de Belgische lastenbelalers zóódanig zal verheugen; inderdaad, men weel dal den kardinaalshoed aan wijlen M. Dechamps verleend, aan ons land de kleine bagatel van 40 duizend frank hecfl gekost En hel is dus hoogst waarschijnelijk dal dezen nieuwen.... rooden.... hoed.... maar voor den zelven prijs zal afgeleverd worden. Merci, voor de eer STAATKUNDIG OVERZICHT. De zittijd der fransche algemeen* of departementsraden wordt den maandag, 29 dezer maand, goopend. Hij zal maar een achttal dagen duren. Die zittijd is de laatste, welke die vergaderingen zullen houden. Trou wens, zij moeten den 15 augusti aan staande bij helft vernieuwd worden, gelijkvormig do wet van 10 augusti 1X71. Die vernieuwing zal ditjaareen bijzonder belang aanbieden. Zij zal eonigerwyze de voorbode zijn der algemeene wetgevende kiezingen van October aanstaande. Zij zal in eene zekere maat de voorspelling van den uitslag dier gewichtige kiezingen toelaten. Drie ministers zijn leden van departementsraden de heeren Rou- vier, Spuller en Faye. Dil Bind verschijnt den Zuleidag, en allen Woensdag in Supplement InschriiVinesnriis vnnrnu betoomP P -- --v>mne, en m de Postkantoren dos Rijks Vc-u-ek...-,.. v„„ n.,uk.rk., vo.rn., Ce„t Eene nieuwe kieswet. Het schijnt dat wc toch eene nieuwe kieswet zullen krijgen. T Is de C.iniriier de Bruxelles die hel meldt. Hel Ministerie, welk allijd en in alles de slaaf is van M Woeste, die achter zich .Ie huele rechterzijde heeft om hem te ondcisleuiien, hel Ministerie, zegt de ('.carrier, heelt daarover de rechterzijde raad gevraagd, en' deze heeft, zonder een oojenblik te dralen, zeven harer leden afgevaardigd, om de wenschen en de verlangens van hel land in te zamelen. Natuurlijk, de wenschen en verlangens van hel clericale land, want van hel libe raal gedeelte des lands wordt geeue rekening meer gehouden; dil teil nog zooveel als eene in T cijfer. Dus zullen zeven delicate representan ten gelaat zijn de denkwijze van het land te onderzoeken. Op voorband is dan te zeggen, welke de uitslag van hun onderzoek zal wezen zij zullen komen verklaren en, op hunne ziel en geweten verzekeren, dat heel bel land bidt en smeekt om eene nieuwe kies wet le bekomen, zoóals M. Woeste die wil; eene wet, die voor eeuuij bet libe ralism machteloos zal maken en belenen nog aan hel bewind te komen. Ziedaar de gevolgen der handelingen van de heeren Feron en consoorien Als de lijdi: g van den ('.tinnier de Bruxelles rclu is ca waarom zouden wij er aan twijfelen noemen wij het een schandelijken parlijaanslag. Indien het Ministerie bezield ware met eerlijke en deluge bedoelingen, dan zou de commissie, die zal onderzoeken wat hel land verlangt, niet uilsluiielijk mogen samengesteld zijn uil clericalen, maar uil mannen, uit representanten der beide partijen, en dal durft men niet dom. Men moet er dus ep uit zijn eene slechte daad le begaan, en hel clericalism wel weinig vrrlrouwen hebben in een nog langdurig bestaan, dal men voornemens is toevlucht te nemen tol eene verknoeiing der kieswetten, om zich aan hel bewind le kunnen bestendigen. Is door en met de beslaande kies wetten aa» hel roer gekomen; als hel die wetten niet meer goed vindt en er geen betrouwen meer in stelt, bewijst dil dal hel voell dal hel aanzienlijk gedaald is in de openbare opinie. Wal er van zij, hel is zeker dal hel ver knoeien der kicsncitcn in een uilsluiielijk clericalen zin niet kalm en bedaard zal afloopen. Openbare werken. Op 22 dezer maand, in T gemeentehuis le lleysl, zal plaats hebben de aanbeste ding voor hel bouwen van een Slachthuis aldaar, waarvan de begrooliug beloopt lol Ir. 31,135-12 c. Te Blankenbergho, Brugge, Ooslende, Nieuport, Yper, Wervick en meer andere plaatsen, beslaan ook slachthuizen, ingc- riclil zoo voor T nul der ingezetenen, als om hel toezicht le vergemakelijken. Hel bloed en afval wordt er in putten gelost, bij middel van zuigdarmen uilge- pompl en in ijzeren ketels vervoerd, dus danig dal die werkzaamheden bij klaren dag, zonder eenigen slank le veroorzaken, konnen uilgevoerd worden. Wij vragen of hier ook bij de aange- kondigde openbare werken, een slacht huis zal aangelegd worden? Koris voor de. laatste gemecnlekiezingcn was zulks ontworpen, doch na dal sche pen Pd zich ten huize onzer vleeschhou- wers begeven had, werd er van afgezien; wellicht had ons schepeticollegie in slede alleenelijk T nul der ingezetenen te be- oogen, de belangen der vleeschhouwers, anders gezegd zekere kiesbelangen ge raadpleegd Nu T zal te zien zijn wal onze burger vaders zullen aanvangen. Maar zeker is hel dal Veurne onder veel opzichten altijd achteraan komt. April is omtrent voorbij; van T aan leggen der voetpaden in de Pannestrnat T verleden jaar stellig besloten is nog geen gewag. Wordt dal werk in T midden des zomers aangevangen en moet er andemaa! voor levering van tichels of ander tuig ge wacht worden, dan liggen nogmaals met kermis, zoo als T verleden jaar, de straten overhoop. Boeren en landbouwers kuisschen jaar* Zij bedreigden zelfs de kabinelskwestic te stellen. Wij luchten duur mcê en schreven dat die krachtdadigheid maar schijn was, ge mankte mannekens, en dat dil kluchtspel weer gelijk al de anderen zou uildraeien op.... toejeven en buigen voor den heer Woeste. T Is ook zoo gebeurd. Hel voorstel is gestemd eene nieuwe som is op hel budjut ingeschreven om ze als judaspenningen le kunnen uitdeden en hel verraad te betalen. Welis waar is hel maar 10,000 fr. in plaalsvai 3 ),000 fr., maar grijnslachende heel! Woeste er zich mcê te vreden gesteld, wel wetende dal, als hij loe- komendtj jaar eene nieuwe, vraag doel, men hem weer zal gehoorzamen. Door de hecrcii Bara, Netijean, Houzeau en andere der linkerzijde is die handel wijze naar verdi*nste en gedueht ge schandvlekt geworden, en de rechterzijde poogde den maatregel le rechtvaardigen, met le zeggen, dat de overloopers van 1879 enkel gthandeld hadden volgens de slem van hun geweten. Hun geweien Dal is onwaar zij hebben loegegeven aan de loklaal van hel eigenbelang, van hel winstbejag. Nog onlangs zejde het Land, dat, als hel voorstel-Woeste niet gestemd werd, de onderwijzers van 1879, die naar de klerikalen waren overgeloopen, met volle recht mochten uitroepen, dal men hun bedrogee had. Er moeien die mannen dus beloften gedaan zijn, want zonder beloften kon men hen niet bedriegen. Wie kan deze beloften gedaan hebben Niemand anders dan de geestelijkheid en de klerikalen. En dal is zoo. Wij zouden dil kunnen bewijzen mei verscheidene brieven van onderwijzers zelvei, die overgelopen zijn en ons schrijven dal zij hunne daad van 1879 bejammeren, dal zij betreuren gehoor le hebben gegeven aan de beloften en verleidingen der geestelijken en der kle rikalen, en nu de slachtoffers van hunne goedgeloóvigheid zijn. Neen, niet hel gewetensbezwaar heeft de onderwijzers-overlooper» doen han delen, maar bel winstbejag. Een bewijs. Wie waren de eersten en de moesten in geial om hunnen post le ontvluchten Hulponderwijzers, die terstond, voor hel meereudeel werden aaugesleld lot hoofdonderwijzeis der klerikale scholen. T Was dus om le verhoogen in graad, en niet uit gewetensbezwaar dat zij verraad pleegden. Do meeste hoofdonderwijzers, daaren tegen, bleven op hunnen post, zoolang tol hunne school en dus ook hun ambt werd afgesehaft. Hadden de hoofdonderwijzers mis schien een slechter geweten dan hunne hulponderwijzers Niemand zal het durven beweeren. Maar ook is hel niet te ontkennen of le loochenen, dat de verraders van 1879 niet gehandeld hebben volgens de in spraak van hun geweten, maar wei om dat zij er profijt en baat bij vonden en oindal zij door de geestelijkheid en de klerikalen met schooue beloften en zelfs met bedreigingen daartoe werden aange- dreven. Voor bel oogcnbhk zullen zij dil niet bekennen; maar cens zal de dag aanbra ken, wanneer de liberalen lenig aan hel bewind zullen gekomen zijn en eene nieuwe schoolwel gemaakt hebben; dan, wanneer de trouw geblevenen aan de wei ia hun recht zullen hersteld en de verra- G! 6-16 13-11 13-51 11-1* .3-08 3- 4(1 4- 24 7-03 3-23 3-02 7-15 3-34 11-30 5-37 3-W 8-2* 8-57 5-53 7-37 13-02 10- 39 11- 03 -37 -42 (5-21 3-23 13-5(5 13-17 11 -25 12-15 3-13 5-22 9-33 11-53 i-r>i 3- 43 4- 37 3-03 3-33 3-52 I 1$ 7-03 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12 .35 2-25 4-51 6-44 7- 45 9-53 12-45 2-35 5-0.3 84^- 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8'? 9 nriN’KEUKK (1HYVKI.DK VEI'RN R (5 ENT BRUSSEL «CU"-. 5-33 7- 32 8- 13 2 MU ■XjK'TSMXE«KKMCLVa De franeche-departementsradou. Vervolging tegen Boulangsr. RRU9SML ENT ▼KURNB •HTVBLBK MHNKBRKR -- NIEUPORT D1XMUDK DIXMUDE NIEUPORT

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1