VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I i i Watering. ■1 van ver- Wordt voortgezet <53' Ja ar. s-tn »-(z7 •-M 8-57 0 1Z t ,'T 1 .Juni 1S39. tramt- u-nryrn tt.' 703 1 Thans is eenieder gelijk voor de wet, de min begoede burger zoowel als de rijke. Alleen de krijgslasten worden niet door alle Belgen in gelijke male gedragen, doch eene groote beweging is door de liberale partij begonnen, om, ook deze laatste onrechtvaardigheid, de militieloting ende plaatsvervanging te doen verdwijnen. Alleen de klerikalen, de natuurlijke ver dedigers van den goeden ouden lijd, van de tiranny der abdijen en kasleedteeren, doen in deze grootsche beweging titel Sedert dion heugelijken tijd is het volk vooruitgegaan. Hel gevoel van eigen waarde ontlook en boezemde den menscli de kracht in om zich zelven uil dien droeven toestand op ie beuren. De min dere klassen hebben in beschaving veel bijgewonnen. Hel volk heelt eindelijk begrepen, dal hel de macht uitmaakt, dal hel den Slaat moei schragen, dal al de lasten van hel bestuur op hem drukken, en dal het derhalve ook hel recht heelt zijne wethouders Ie kiezen. De uitoefening van hel kiesrecht bracht eene volledige verandering in den toe stand der openbare zaken. Nu is volk zijn eigen meester en ontwikkeld zich onbelemmerd. Niemand heelt vooriaan hel recht den loon des arbeids le ont houden. De menschen werken, en huane bedrijvigheid verschuil hun middelen van eerlijk en onafhankelijk beslaan. Handel en nijverheid bloeien en vormen de grond slagen van den openbaren voorspoed en van ’s lands welvaart. De crisis welke zich thans eeingzins doel gevoelen is maar lijdelijk cu begint reeds ie ver dwijnen. Klerikaal geweld boven recht en rede. Twee onwettige benoemingen. Vervolg. Hel overlijden van Mme De Haene, was de zaak der benoeming van iwee regeerders nog komen verwikkelen en verwarren. Door dit overlijden was de heer De Haene van eigenaar, die hij vroeger was, medetigennar geworden en nad de hoeda nigheid verloren om deel le maken van de Regie en bjgwolg om kandidaat le zijn. Eene Veurnescbe historie van kiesexaam. VERVOLG In ons nummer van zaterdag laatst, hebben wij vet leid hoe de kandidaat X, een echte en zuivere klerikaal die zich lol hel kiesexaam ie Veurne aangeboden had, hoe die kandidaat op heeler daad door een lid der jury betrapt was geweest op het oogenblik dal hij zeurde en bel kies- vraagboek mei antwoorden uilsclireef; Hoe de kandidaat X hel feil van bedrog ontiiddelijk erkend, zijn werk afgegeven had, en de zaal op eene beschaamde manier ontvlucht was; Hoe ook dil feil van bedrog, op uil- moeders mul fierheid T kind hare borsten hingdal kind ten minste zou later een man, een burger, een gelijke van de groote dezer aarde wezen. De jonge landman staarde nut liefde op zijue jonge en moedige vrouw, en zegde haar Vooriaan zullen wij onzen akker be- bouwen en de oogst zal ons toebe- hooien. We zijn niemands onderdaan meer. Als wij oud zijn, zullen wij. omringd door onze kinders, uitrusten in de achaduw van den appelboom, dien wij geplant hebben, zonder dat de be- amble van den beer of de tieniiehefl'er der abdij ons onze vruchten komst! betwisten. Te midden van die verplaatsing der landgoederen, zagen de buitenlieden eens klaps eene nieuwe bron van voorspoed opborrelen. De grond, die onder hel oude stelsel zijne meesleis .niet voeden wou, de aarde die haren boezem ge slote», deed hem weder open, om bare vrije kinderen te spijzen. Boeren der 19’eeuw, ziedaar wat‘gij aan die Omwenteling van 1789, welke uwe pastoors gedurig vervloeken, ver schuldigd zijl. Zij heeft u van een hatelijk dwangjuk vrijgemaakt; zij heeft uwe waarde nis mensch verheven, met u te herinneren, dat uwe rechten gelijk ston den met die der overige burgers. I'our de Omwenteling waai t gij vassa- len, knechten, gemcene kerels, vei vallen wezens, die door uwe meesters aanzien werdl, niet als meiischelijke schepselen, maar als verachtelijk vee. liet jaar 1789 heeft mannen en burgers van u gemaakt. Dal is de ousterlelijke roem der Omwen teling Ja, niettegenstaande al de banblik sems, die Rome tegen haar geslingerd heelt, zal de eerste Eransche Omwenteling altijd de rijzende zon van de vrijheid, van den vooruitgang en van hel geluk der inenscliheid blijven. De Kamer. Met. zeer veel beslag was door de klerikale pers aangekondigd Wacht maar tot het ministerie zal kunnen spreken over de zaak van het complot van Bergen, en 't zal u verpletteren! Welnu, het ministerie heeft gespro ken enheeft zich ellendig uit den slag getrokken met uitvluchten en met rond den pot t» draaie». Als er iemand onder de schande verpletterd is geworden, is het wel ’t ministerie zelf on alleen. In krach tige redevoeringen hebben de heeren Houzeau, Bara en Frère, het minis terie letterlijk aan den schandpaal gespijkerd. Met recht en rede riep de hr. Bara verontwaardigd uit dat het bloed van alle Belgen in hunne aderen kookte, bij het zien der onwaardig heid van ministers, die Belgie. ont- reren Doch, niettegenstaande de klaar bewezene feiten, heeft hot ministerie die het op voorhand zeker was, van zijne meerderheid eene stemming van vertrouwen gekregen. Maar, zonal» de Etoile zegt, zal nu de. Kroon er in toestammen dat de heeren Beernaert en Do Volder nog in haren naam zullen spreken? do hr. d’Ancthan in 1871 on Jacobs on Woeste in 1881 werden weggejaagd voor fou ten die minder erg waren on minder opschudding hebben verwekt. Men kan geen minister dos Konings on tevens beschermer van een Pourbaix, van een mouchard zijn. Do goede oude tijd. Bij den eersten blaa» der Omwenteling van 1789, valt gansch dal belachelijk ge bouw van voorrechten, gebruiken en oude feodale dienstbaarheden in duigen. De hoer werd vrij, bij ademde, hij her leefde. Niet alleen verleent de Omwente ling hem rechten, maar hij biedt hem nog hei middel aan om eigenaar tc worden. Hel was de wenscli, hel ideaal, dal elke eerlijke boer sedert eeuwen najoeg. De rijke abdijen, die op de landelijke bevolkingen onophoudelijk de vernede rende wel der aalmoes hadden Loegepast, ten einde dezelve des te beter ouder hun gezag gebukt le houden, keeren terug aan den Staat, die ze aan lagcren prijs ver koopt. De boer kan zich een stukje grond aan- SClialTen in de uilgesirekle eigendommen der kerk. Elke grondeigendom wordt verplaatst; hij gaal over tot degenen, die hel best in staat zijn hem geldig te maken. Van dit tijdstip dagteekeul inder daad de wedergeboorte van den landbouw. De lijfeigenen, die zoolang aan den bodem, waarop ze geboren werden, had den loebehooid, behooren voortaan hun zelven toe. Krachtens de wet, zijn ze de gelijken geworden hunner oude heeren. Voor dc eerste maal neemt deze met strooi gedekte bul hare plaats in de vrije zoime, terwijl de kasteden met hunne van schietgaten voorziene torens som bere kuilen der feodale troisclihcid cu .verdrukking-r-ipel den vloek des volks beladen worden. Dil oogenblik. eenig in de geschiedenis des ineusciidoms, was de dageraad eener nicti AC wereld.. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voerop betaalbaar: 6 fr. ’s ja ars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer KI cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Be groote letters valgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Itelgie, ter uitzondering der beide I laanderen. alsmede dte voor het Buitenland worden entvangen door den Office de Pcblicitè, Magdalenastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. naar Vienport. ze op alle wijzen te dwarsboomen. Vruchtelooze pogingen I Alles moet buigen voor den wil des volks De bronnen der geestesontwikkeling zijn voor iedereen toegankelijk, en alle man mag er ongehinderd aan puiten, zoolang de dorst der wetenschappen hem prikkelt. De zoon des nederigen dag- looners, die zich door eigen verdiensten verheft, kan geroepen worden lot het bekleeden van het hoogste ambtja, hij kan minister worden en in den raad des Konings zetelen. Alle voorrechten zijn thans afgeschaft. Nu staat hel den pastoor zoo min vrij zich op hel gemeentehuis met de open bare zaken te gaan bemoeien, als hel aan den burger geoorloofd is in de sacristij wetten te gaan stellen. Wij welen wel, dal de 99 honderdsten der burgemeesters van Limburg, Antwerpen en beide Vlaan deren deze verhevene grondbeginselen niet huldigen en voortdurend slaven blijven van Mijnheer pastoor; dat deze niet alleen baas is in de kerk, maar ook op hel gemeentehui», doch hel grond- b»»insel ran de onafhankelijkheid der wereldlijke macht is in onze grondwet opgenomen en zal eenmaal over gansch België zegepralen. Dan zal hel gedaan zijn met allen twist onder de burgers en zal men de volledige scheiding van Kerk en Staal bekomen hebben. -- Geen man, geen paard, geen kanen meer! Het katholiek ministerie, dal de gelijk heid van al de standen voor den soldaten dienst niet wil aannemen, heeft er een handje van om de belastingschuldigen te pluimen. Wal heeft hel niet al gedaan sedert hel zich in 1884 van ’s lands bestuur meester maakte onder den kreetgeen man, geen paard, geen kanon meer 1’ de reserve der mililiens work mans en burgerskindereo, die geer, geld hebben om zich aan den dienst van land le onttrekken op cenen duurlijd van «lertieu Jaren gebracht. 2* hel korps der gendarmerie tncKOO mannen voi nieerderd; 3" <le nieuwe forten aan de Maas opge richt, waarvoor er reeds vijf en vijftig miljoen zijn gestemd en waar er nog een vijftig miljoen zul len moeten bijkomen vooraleer de forten gansch voltooid en voldoende gewapend zijn. Daarmrê is ons katholiek ministerie in appelijte gekomen. Het vraagt nu de stichting van een 40lal plaatsen van officieren en dil nog voor reservcli oepen, die maar op papier slaan. Deze officieren zonder soldaten zouden hel land alle jure een liaif miljoen kosten. Voorts nieuwe generaals en luilenant- generaals. Ziedaar de klerikale beloften mindering der krijgslasten. Het reglement der Watering maakt een onderscheid, inderdaad, tusschen eigenaar en medceigenaar. Een eigenaar bezit en beschikt in den vollen zin des woords. Een incdeeigenaar bezit en beschikt maai dan door tusschenkomsl, dan door toe stemming van anderen. Een eigenaar van 30 hectaren komt in dc algemsene verga dering van rechtswege. Een medeeige- naar, ai beliep zijn deel ook tol 30, of lol 300 hectaren, komt er maar als andeiAi hel hem willen toelaten en moet voorzien zijn van eene delegatie of machtiging. Een eigenaar mag in de algeineene vergadering cenen anderen eigenaar vertegenwoor digen. Een medceigenaar heelt dit voor recht niet. Dil bovengemeld onderscheid of verschil is besproken geweest in de Algemeene Vergadering van 22 December 1881 en werd bekrachtigd door eene groote meer derheid van stemmen. Die bekrachtiging was wel niet noodig, want hel reglement is klaar ten opzichte der beteekenis der uitdrukkingeigenaar die 30 hectaren bezit, alsook ten opzichte van dezes voorrechten. Het reglement is inaar duister gelijk hf t H. Schrift enkel voor dezen die er den zin van verdraaien om er voordeel uit le trekken. Waar de woorden eigenaar die 30 hect aren bezit in het reglement gebruikt zijn, zijn zij toepasselijk aan de eigenaren in den vollen zin des woords, en niet aan de weezen, niet aan de zinneloozcn, niet aan de openbare gestichten, niet aan de mede- eigenaren, die zich in eenen onderge schikten toestand bevinden. Hel art. 20 van hel reglement zegt eene llegie samengesteld uil vijf eigena ren, ieder dertig hectaren in hel ressort der Watering bezittende Hel is onbe twistbaar dat er hier kwestie is, van de voornaamste eigenaren, van de eigenaren die alleen bezitten en alleen beschikken, van de eigenaren der eerste categorie, en niet van de medeeigenaren. Bij gevolg kan de heer De Haene van de Regie geen deel maken. Dit is klaar De bestendige Deputatie was met den nieuwen toestand van den heer De Haene als ook met de bepalingen van hel regle ment zeer goed bekend. Ook heeft zij geaarzeld, beweert men, aan de voor stellen der algemeene vergadering gevolg te geven. Doch aan drukking onderwor pen, zoo hel schijnt, heeft zij later beslo ten, de benoeming der heeren Dc Haene cu Merghelynck, boe dubbel onregelmatig ook, door le drijven. Daar de onderleekenaars der prolestatie gevoegd bij hel proces-verbaal der ver gadering van 4" September de genomen beslissing der Deputatie eenigsziiis voor zagen, en daarenboven vreesden dat de zaak gansch verkeerd ging uitgelegd wor den, zonden zij in januari II. aan den minister van landbouw, nijverheid en openbare werken eenen brief dien wij is ons toekomende nummer zullen mede- dcelen. Men schrijft in bij I*. VAIVIBKTM KEltCKHOve, Drukk*r-Uitgever, üostslraat, 6, te Veurne, I» II I I I JH-IM a* llf e »W?IJM»W—8MI1L MR. IH «I II I V<»rtrekui*«4(i vnn «len ijiz.eren weg van Duinkerk», Veurne, Dent nanr ItriixHet en Dixniucle ----- 3.9t 6-»» 8-52 6-16 Voor de eerst* maal aanschouwden de mede en trachten ieders m«i fierheid T kind, dal aan 5-58 7-37 l»-02 10- 39 11- 08 0-02 6- 36 7- 15 9-34 11-00 BRUSSEL WENT YEURNB OIIYVEI.BE DUINKKRKE 9-33 11-58 2- 55 3- 1» 4- »7 DUINKERK K GHYVEI.DE YEURNB GENT BRUSSEL 3-08 3- |(J 4- 24 7- 03 8- 23 5-07 5-42 <*-21 9-2» 19-56 10-17 11 -25 12-15 3-13 5-22 a. x Hrft/a jra.mr i-.mct m iwi NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT 5-0» 7- 3? 8- 48 ->5X3ao*<a>-G.- - i I T---j 1 M„ r n |,T 7-0» 9-03 12-08 1-48 4-10 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-14 7- 45 9-5» 12-45 2-35 5-03 84g- 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8-? 9 1»-H 1»-51 11-13

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1