VAN VEURNE '1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ■I Bi A B n.' yo:; j de Zaterdag «Juni 1SSV. (5ÏV jaar. Het groot debat, door M. Janson uitge luid. is woensdag, na eene stormachtige zitting, ten einde grloopcn, zonder dal de rechterzijde eene dagorde van verlrouwen in hel gouvernement heeft voorgestel d. De lieer voorzitter heelt eensklaps de discussie gesloten verklaard. Dezen keer is M. Woeste er hij geweest niet, zooals men eerst dacht, om hel Miuisleiie te verdedigen of te onder steunen, maar om M. Janson aan te randen en te spreken over allerlei dingen, welke niets gemeens hebben met de zaak der mouchardei ij en het laten vervolgen van Coureur. Hij wilde de redelwisting van terrein doen veranderen. Heel slim, niet waar 1 Maar T en heelt niet gepakt. M. Janson antwoordde hem, dat hij gereed was over dit alles te praten, zoo- dra M. Woeste zou willen, maai-dal er nu te spreken viel over het eerloos samen werken van de Ministers met mouchards, om arme werklieden in ’t ongeluk, in de schand ie dompelen en lot zware gevan genissen le doen veroordeelcti, r Hel is dus besloten. -- --aHaHiQoxax-- Belastingen Nooit kan genoeg herhaald worden welke valsche belovers de klerikaleii zijn. Zij verminderen de invoerrechten van eenen cent op den kotlij, maar verdubbe len de belasting tier saus van den werk man door een hoog recht op den azijn. Er is nog veel meer, hel ministerie be er nog De Munsters, overtuigd van daden waarvooralle treffelijke lieden zich zouden schamen, blijven aan hel bewind en de rechterzijde zal hun getrouw blijven. Goed zoo I Als ze niet uil eigen beweging willen heen gaan, dan zal er een dag komen dal ze door hel land met schande zullen weg geschopt worden als schurfte bonden. Hel debat is voor de tweede maal ge sloten, maar... niet geëindigd, want hei is te verwachten dal hel nog dikwijls zal heropend worden, zoolang tot hel Minis terie in zijne eigene schande zal vergaan, zijne even lage meerderheid na zich slepende. De berg die eene muis baart. Weken en weken lang heeft de Frur- naar willen hel proces Schram bespreken, de aanhouding van den onderpastor be knibbelen en de handelwijze van den heer Verdeyen laken. Wij hebben hem gevolgd op hel tererin dal hij zelf gekozen bad. Aan zijne lichtzinnige beschuldigingen bobben wij geantwoord. De door hem verdraaide feilen hebben wij in hunne waarheid en wczenllijkheid herplaatst. Zijne leugens hebben wij geschand vlekt En ieder rechtschapen mensch hoeft kunnen oordeeien wat men van de recht zinnigheid en de welvocgclijklieid van de schrijvers van den Veurnaar moet denken. Als wanneer een huisdier, bij voor beeld een houd of eene kal, zich in hel huis van zijne meesters vergeel, de grond regelen der welvoegelijkheid le buiten gaat, en op hel tapijt van eenen salon slinkende en walgelijke leekens neder- legl van zijne onbeschaafde gewoonten, dan neemt de eigenaar van het buis die hond of die kal bij den nek, en wrijft het dier met den neus in zijne eigene vuilig heden om hel lol betere manieren aan le learen. Zoo hebben wij do schrijvers van den Veurnaar met den neus in hunne vuilig heden pardon, in bunnen apocalypse gewreven, alsook in al de leugenaehlige artikels welke zij op eene kalme en koelbloedige wijze daaromtrent ge schreven hebben. De puntjes hebben wij op de i’s ge steld De feiten hebben wij verteld zoo als zij eigenllijk gebeurd zijn De leugens van den Veurnaar hebben wij ontmaskerd! En de Veurnaar hebben wij uitgedaagd van één enkel woord van onze gezegdens te wedeileggen! Van een enkel der door ons aangehaalde teilen le durven logen straffen! Van eene enkele terechtwijzing aan onze antwoorden le kunnen doen! De Veurnaar heeft onze uitdaging onbe antwoord gelaten Geen woord weel hij tegen onze ge zegdens aan le halen Den mond hebben wij hem gestopt! En nu, als hij overtuigd is van machte loosheid, als zijne handelwijze betrekke lijk deze zaak door iedereen geschand vlekt is zoo als zij dient door eenieder geschandvlekt le worden, uu, meent hij zich uit den slag te trekken met le zeg gen zoo als hij woensdag laatst doet: Arme sukkelaar, loch T is waarachtig om medelijden met u le hebben. Als leugenaar zijl gij gekenmerkt, en machteloos zijl gij om nog langer uwe leugenaehlige en ecrlooze artikels staande te houden A Nog een leugen bij de anderen. De Veurnaar drukt iu groole letters hel volgende De liberale associatie van Veurne heelt eenen brief van gelukwenschingeii gezonden naar den republikeiii-sociaiisl- godloochenaar Janson. Eu de heilige jezuïet voegt er bij Maar men durft er niet van gebaren in ’1 Adcerlentie-blad. De burgers mogen dat niet welen dal is goed voor de fran- mafoiis onder elkander Dit is van wegens den Veurnaar eene nieuwe leugen. Wij weien wel dat liegen hem niet veel houdt al de belastingen en maakt nieuwe. Telt maar op de vingeren 1° Vroegere belastingen 2" Onikeering der stuatrenten 3* Meer baat der spoorbanen 4° Belasting op het vee 5* Verhooging op deu geuever 6° Sacchariuo-beiastiug »e Kamer. M. I*> •ern ierl en zijne collegas, zoowel als de cleric de meerderheid die hem en Dourbaix ondeisieiitii, h<*bben dinsdag niet <>p een bankje van rozen gezeten, of, als bel rozen waren, hebben zij er hevig <le doornen van gevoeld. Nauwelijks had II. Juason zijnen ge in uikulijkeii eed algclegd, of hij begon liet Ministerie en zijtrn handlangers naar de ziel te tasten, hun ontslag en de ont binding der Kamer le eisclien. Wij kunnen niet genoeg de aandacht «rnzrr lezers roepen op de redevoering van den heer Junsou, die alle oogenblik- ken ren storm deed opgaan in de Kamer, terwijl de araie 11Beernaei t daar bleek als ren doode op zijne batik meer lag dan zal. Wat vooral opschudding maakte was, tO'-n M. Woeste met galachtige stem vroeg, of M. Fiére de kiezing van M. Janson genegen was, dat de heer Fiére iccblslond en plechtig verklaarde: Ja, mijnheer Ganscli de linkerzijde en zelf de tribunes barstten iu geestdriftige toejuichingen uil, die geen einde schenen te zullen nemen. Het w.i8 eene echte ovatie, welke voorzitter niet kon onderdrukken. Aan deze verklaring had de galaclilig Woeste zich zeker niet verwacht, en bij hield dan ook blijkbaar spijtig dun bek gesloten. Toon M. Janson zijne verschrikkelijke afzweeping had geëindigd siorid M. Beer- naerl, 'Ie vriend en medewerker van hel huis Pourbaix-Laloi en C", meer dood dan levend recht en begon eene verdedi ging, die zooveel aaneenhing als gekapt stroo. T Was om er medelijden mêe te krijgen, indieu hij dit nog waardig ware geweest. Bij wijlen beproefde hij zich stout te tonnen en verklaarde dat hij zijn ontslag niet zou geven eu dal bij zich steunde op zijne meerderheid. Zijne meerderheid Talrijk is ze, ja; maar waaruit bestaat ze? Uil een acht-of tiental De Malamler’s, die geen recht hebben van spreken wan neer hel zaken van eer geldt; uit 14 inde- peiidenlen, die veroordeeld zijn door hel kiezerskorps van Brussel en uil de Minis ters zelven, die thans op de bank der beschuldigden zitten. Trekt er dit alles van al, en er schiet van die formidabele meerderheid weinig of niets over. De zegepraal van M. Janson zal niets Jd van hel klerikaal Dit Blad vet schijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Ir. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer D> cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Rcklamen iW cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. I>e Annouren raar Itelgie Ier iiiltondertng der beide l laanderen. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office iie Pvblicité, Magdaleiiaslraal, Brussel. Men schrijft in bij 1-- VAX»EX liKItClilIO VIC, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, on in de Postkantoren des Rijks. Verlrckiireii vnn «lei» ijzerenweg van Buinkerkc, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude nam* Nieuport. min dan den dood ministerie kosten De zegepraal van M. Janson beteekont dal de liberale partij, te Brussel als één man zich ineengeslolen heeft, hare onge lukkige vorige twisten vergeten heeft, om het ministerie der mouchards en der verklikkers te beoordeelcn en le schand vlekken. Dit ministetie heeft zich onwaardig gemaakt om langer in ’s lands regeering te blijven zetelen. Het heeft het land onteerd Hel heeft, wel is waar, eene slaafsche meerderheid in de Kamer gevonden die eene stemming van vertrouwen heeft durven uitbrengen ten voordode van dat mouchards ministerie dalzich tiielschaain- tle onschuldigen aan hel assisenhof over te leveren. iMaar het heeft zelf gevoeld dal zulke stemming niet genoegzaam was om zwarten wit te wasschen, en hel heelt eenen oproep gemaakt aan hel Brussels kiezers korps van welk bet gevraagd heeft den klerikalcn heer De Becker te be noemen en alzoo het gedrag van hel ministerie goed le keuren. Hel kiezerskorps van Brussel was door minister Beernaert zelf geroepen om een vonnis te vellen En de uitspraak van het vonnis heeft zich niet laten wachten. Met 2000 stemmen meerderheid hebben de kiezers van Brussel gezegd aan hel Gij leest wel een en dertig miljoen vijl honderd duiiend franks nieuwe eu behou- dewe belastingen. Leg ze me daar. Eu nog durft men bollen met zulk een minis terie dal zoo diep in iedereeiis beurze zit. Geelt onze miljoenen terug roept den landbouwer, maar de pastoor zal zorgen dat de opbrengst der veebdasliiig 'Ooi de geestelijkheid bestemd zij. --- Liberale betioging te Brussel. De coininileitender Association Libérale en der l.igue Libérale hebben gezamenlijk besloten, de liberale belooging te Brussel le doen plaats hebben op zondag 30 juni. Men is verplicht geweest dien dag te kiezen, dewijl vele liberalen en namelijk die van Antwerpen op zondag 23 juni verhinderd zouden zijn aan de belooging deel te nemen. Iteeds is de uiinoodiging ondertcekend door de voorzitters en sekretarissen van de l.igue en de Association, aan al de liberale kringen gezonden. Een spoedig antwoord wordt gevraagd, welk men kan zenden T zij aan het secre tariaat der l.igue, Henri Mausstraat, T zij aan dit der AssuciatiouDo Broitckere- plaats te Biussel. Het liberaal vaandel in de Espérancc. De liberalen, zegt de Veurnaar, hebben over acht dagen hun vaandel uitgehangen in de Espérancc omdat Janson, een republikein- socialist- godloochenaar te Brussel gekozen wierd. En de Veurnaar gaal voort, en besluit daaruit dat de liberale partij «T partijtje is van kom kijkt Vescliooning, a. l. b., allerbeste con frater Indieu hel liberaal vaandel, op 11 juni, in de Espérance uitgehangen is geweest, is het niet alleenlijk omdat een liberale representant te Brussel gekozen wierd, en dat de liberale partij dus eene slem meer in de Kamers lelt. De beduidenis der kiezing van Brussel is iets meer belangwekkend Want de gevolgen ervan zullen oneindig gewichtig zijn, mouchards ministerie Verdwijnen moet gij, en verdwijnen zult gij En, met u, zal ook verdwijnen de slaafsche klerikale meerderheid die zich aan medeplichtigheid schuldig heeft ge maakt Daar is de eerste bèteekenis der kiezing van Brussel. Zij heeft er eene tweede Zij beieekeut dat, van heden af, de liberale partij zich vereenigl, en te Brus sel ecu einde stelt aan de noodlottige twisten die alléén de oorzaak zijn geweest dat de klerikalcn aan hel bewind hebben kunnen geraken. De eendracht der liberalen te Brussel is de vernieling der klerikale brussel»clie deputatie Zij is de aanmoediging die de andere arrondissementen noodig hebben om, op hunne beurt, zich van het klerikaal jok le ontmaken dal hun sedert jaren lood zwaar op de schouder weegt. Zij is de hoop op eene aanslaande ont binding der Kamers welk voor gevolg zal hebben dat <lo klerikale meerderheid als glas aan stukken zal verbrijzeld worden, en dal een liberaal ministerie in korten tijd aan hel bewind zal komen. De verlossing is nabij Dit alles beteekont dw laatste kiezing van Brussel. En daarom is het dat de liberalen hun vaandel in de Espérance uitgestoken heb ben, Veurnaar Daarom is hel ook dal uwe lange- zoo wel als kortgerokte belden zich alzoo al» druipneuzen weglrokken als zij met hel nieuws bekend gemaakt wierden. Zij wisten wel van welk belang de kiezing van Brussel was. En, langs alle kanten, zij iu de statie, waar zij om nieuws gingen, T zij van uil den hoek der Appelmarkt van waar zij hunne kapellaaiitjes. Zonder om te zien indien erop de markteen vaandel uitsiak, zag men ze wegsluipen met neuzen langer dan dien van minister Beernaert, zoodra zij den uitslag vernamen of zagen dat hel de Espérance en niet den SurLel was die bevlagd was 6-16 n-rnwriii-.tn .-jr.f 3-00 0-00 8-52 6-02 6- 36 7- 15 9-34 11-00 PUINKERKe gii welde VEI IIXE G EXT BRUSSEL 10- 11 18-51 11- 18 5-5.8 7-37 10-02 10- 39 11- 08 5-07 5-12 0-21 9-20 10-50 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-22 5-37 3-07 8-57 9-3.3 11-58 2- 55 3- 10 4- 07 BRUSSEL (JENT TKURNR OIIYVELDE DUINKERKB 5-00 7- 32 8- 48 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT II 7-00 9-03 12-00 1-48 4-10 0-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 0-44 7- 15 9-50 12-45 2-35 5-03 84g- 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8*? 9 Wij hebben den heer Verdeyen peper genoeg gegeven in de artikels die wij over zijne handel wijze geschreven hebben en laten hem nu iu deu oven. «4? ,...r 3-08 3- 46 4- 24 7- 03 8- 23 12,590,000 fr. 7,000,000 fr. 6.000,000 fr. 3,009,000 fr. 2,5*0,000 fr. 500,000 fr. Totaal 31,500,000 fr

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1