J VAN VEURNE BI NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1, Zaterdag Aiiguali ESSS?. he A-.' ^13 63’ jaar. i|n er ‘in. Pjeier in de oogen. De Kamer heeft dezer dagen liet wets ontwerp aangenomen, waarvan de titel als volgt luidtHerinrichting der jaar wedde van de vrederechters en griffiers; afschaffing der emolumenten. Afschaffing der emolumenten Vele personen zullen denken dal wij nu eene goedkoopere rechtspleging gaan hebben, en zeggen Die Becrnaerl dat is toch een klep per. Hij vermindert al weer eene belas ting en zal hel zoo ver brengen dat wij op den duur geene gerechtskosten meer te betalen zullen hebben liet g»rucht loopt dat de russische regeering aan hare vertegenwoor digers inlichtingen gevraagd heeft over de inzichten der mogendheden opzichtens Creta, met het doel om deel te nemen aan de werking, die men zou noodig oordeelen. Volgens zekere berichten zouden de mogendheden de voorhandneming aan Turkije laten en enkel het in voeren van zekere hervormingen bc- studeeren, door de Cretenzers ge vraagd en wtlke men voor rodelijk houdt. Een groot getal aanhoudingen wer den te Athenen gedaan. De betooging- makers wilden don heer Tricoupis spreken om hem uitleggingen te vragen over zijn politiek gedrag jegens Creta. De heer Tricoupis heeft geweigerd hen te ontvangen. De rust werd volkomen hersteld. 'Lr, lat JBr- ■t!llo Jge- ti pst on ./!nt ,4b,J Z" j.tlOI" 1U°n ir;"' iff Dat zou ’t manneken zijn, hé? Maar niet te gauw, als u belieft 1 T Is louter poeier in de oogen. M. Becrnaerl, T is waar, schaft derwir»- lumenten wel af voor de vrederechters en greffiers, maar... hij palmt ze binnen ten voordecle van den Slaat, en... hij verhoogt ze nog in passant. Hel verschil is enkel, dal de burgers de emolumenten niet meer zullen moe ten betalen aan de vrederechters en de griffiers, maar wel aan den Staat en nog al met groote verhooging. Zoodat wij weeral eene nieuwe lasten vermeerdering bekomen. M. Beernaerl steekt nogmaals de hand in onzen zak, want de nieuwe wet ver hoogt al de griffierechten aanzienlijk en voert zelfs nieuwe rechten in. Ziehier hoe de Flandre libérale dit uit legt In alle lijden was de rcclitpleging voor bel vredegerecht nagenoeg kosteloos. Zoo betaalde men niets om eene zaak op de rol te bréngen. Voor elke zaak, die in ’l vervolg op de rol komt, zal nu 2 franks moeten betaald worden. Volgens de statis tieken worden jaarlijks 70,000 zaken voor de vrederechters gebracht; derhalve is dal voor degenen, die voor de vrede rechters moeten verschijnen, eene nieuwe jaarlijksche belasting van 140,000 frs. Hel op de rol brengen eener zaak voor de koophandelsrcchlbanken, wat 2 franks kostte, is nu verhoogd tot Ir. 4-50 c. Laat ons nu nemen dal er zoo 40,000 zaken zijn alle jaren; dus nogmaals eene laslenverhooging van 100,000 fr. De zaken, die aan de beroepshoven werden onderworpen, moesten een recht betalen van 7 fr.; dit recht is nu verhoogd tot 12 frs.; en van 2 tot 4 a 6 frs. voor degenen die onderworpen zijn aan de rechtbanken van eersten aanleg. Eveneens verhoogt de nieuwe wet. van fr. 1-70 lol 5 fr. hel griffierecht voor een groot getal acten, zooals aannemingen van erfdeelen ten titel van inventaris, de openbaarmakingen van huwelijks contrac ten, de vonnissen van echtscheidingen, de acten van inrichting of ontbinding van maatschappijen enz., enz. Wij zouden deze lijst van nieuwe rechten en verhoogde rechten nog kunnen rekken, maar bovenstaande is voldoende om te doen zien, welk hel karakter is van dit nieuw geschenk van M. Beernaerl. -A ■rschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’sjaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Be.lgic. ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Orrici-: de Pcblicitè, Magdalenastraat, Brussel. i.. keiickiiove, Drukker-Uitgever, Oóststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Zij rusten nooit Reeds meermalen hebben we onze politieke vrienden tot onmiddelijke en onverpoosde werkzaamheid aangespoord, en wij zullen op die kwestie nog meer dan eeus terugkomen. Immers, het is tijd, ja hoog lijd, dal wij ons mul de aanslaande kiezingen voor de Wetgevende Kamers bekommeren, en dal wij, van nu af, den strijd inl ichten in de verschillige arrondissementen die in 1890 hunne vertegenwoordigers zullen te herkiezen hebben. Onze tegenstrevers bij wie wij nog veel te loeren hebben zijn, van hun nen kant reeds ten volle aan werk zij Stellen zich in betrekking met de kiezers, leggen hun alles op hunne manier uil, zoeken ze, door schoone b.■lollen of door de eene of andere geringe dienst te ver leiden, er bij voegende dal ze veel meer zullen bekomen indien hunne partij aan ’i bewind blijft. Klerikale gazellen en vlugschrifijes in de platte volkstaal geschreven worden overal kosteloos gestuurd, en zoo zijn ze wanneer de dag der kiezing ge komen is, geheel en al bereid om met groote kans van overwinning den strijd aan te gaan. Deden wij ook zoo, en ware ons kies werk op gelijken voel ingcriclit, dan zouden we ongetwijfeld weldra de boven hand hebben daar waar thans onze partij machteloos schijnt. Maar ongelukkiglijk, is nergens meer werkeloosheid en onver schilligheid Ie vinden dan in onze partij. Wij rekenen, wel is waar, op de dege lijkheid onzer zaak, op de gezonde rede mi op het rechtvaardigheidsgevoel der kiezers; maar daar rekenen wij wellicht al te vee) op. Wij vergeten dat voor onze tegenstrevers alle middels goed zijn om hun doel te bereiken, dat zij voor geen middel, hoe walgelijk ook hel voorkome, terug deinze n, en dal ze overigens over miljoenen beschikken... Zeker is het dal, indien wij met ongelijke wapens strijden, wij op voorhand geklopt zijn. Oneerlijke middels wijzen wij natuurlijk van de hand; logen, laster, omkoopcrij laten wij aan onze tegenstrevers over maar noglans moeien wij deze op welk ander terrein volgen, willen wij niet voor lange jaren nog, zoo niet voor altijd, hun juk ondergaan. De kiezingen van Juni 1890 zullen bij zonder belangrijk zijn. Immers, er zijn 67 uiltredendc Kamerleden; daarbij zullen er, ten gevolge van het aangroelen der bevolking, twaalf of veertien nieuwe volksvertegenwoordigers moeten gekozen worden, ouder welke, naar alle waar schijnlijkheid, twee te Brussel, en twee te Antwerpen. In de Chronique verscheen, over eenige dagen, een artikel, waarin de toestand, met hel oog op de toekomende Kamcr- hernietiwing, op volledige en duidelijke wijze wordt blootgelegd. Uil de cijfers der vorige kiezingen blijkt dat jn de meeste arrondissementen de vrijzinnige kandidaten doorgaans slechts onder eene zeer geringe meerderheid van eenige stemmen bezweken zijn. De liberale en de klerikale schaal wegen tegen elkan der gelijk op. Welnu, sedert dien, is er in de ge dachten een groote omkeer geschied, en hebben wij veel weg afgelegd. Hel land heeft, sedert, hel klerikaal Ministerie aan T werk gezien en dat thans de wind in onze zeilen blaast is een onbe twistbaar feil. Moedig en hoopvol dus aan ’t werk, hand in hand, en zonder meer tijd te verliezen. Wij hebben de kans voor handen. Zullen wij haar laten ontsnappen Ten spoedigste onze propaganda ingerichl en haar dan met onvermoeibaren iever doorgedreven. Indien wij allen hel ernstig meenen en hel krachtdadig willen, is de veilossings- dag nabij. STAATKUNDIG OVERZICHT. De fransche Senaat, als Opperge- rechtshof zetelende, is maandag om een uur namiddag, in geheime zitting bijeen gekomen De beraadslaging liep over de bevoegdheid. Nadat eenige leden de bevoegdheid bestreden had den, las de heer de Kerdrel den tekst voor van eene beslissing, waarbij de onbevoegdheid van ’t Oppergerechts- hof verklaard werd, daar de aange- haaldc feiten geenen aanslag uit maken. liet Oppergcrechtshof besliste bij naamoproeping, met. 212 stemmen tegen 51 het vraagstuk van bevoegd heid bij de grondzaken van ’t proces te voegen, achtende dat zijne be voegdheid door het feit zelf zijner vereeniging vastgesteld is. van ’t korps der lijfwacht gehouden. Keizer Willem voerde in persoon het bevelhebberschap uit. Eerst deed hij geheel hot korps voor den oostenrijk- schen vorst defileeren en vervolgens het eerste regement der lijfwacht alleen. Keizer Frans nam daarna het bevelhebberschap over het regement Frans en deed het defileeren voor keizer Willem. De nieuwe kiesknoeierij. Ziehier den tekst van het ontwerp van nieuwe kiesknocierij, door minister De Volder neergelegd ART. 1. Hel n° 2 der gerangschikte kieswetten wordt vervangen door de volgende bepaling Om provinciaal kiezer te zijn moet men 1° Belg van geboorte zijn of de natura lisatie bekomen hebben; 2“ te volle 21 jaar oud zijn; 3° in de Staatskas storten, in rechlstreèkschc belastingen, palenten in begrepen, de som van 12 fr. ART. 2. Hel n’ 3 der gerangschikte De rechterzijde van den franschen Senaat hoeft na het verhoor van maandag eene vergadering gehouden waarop eenparig beslist werd geen deel meer te nemen aan de verhooren van het Oppergerechtshof. Zij heeft afgezien van het uitgeven van oen manifest aan het volk. De geheime zitting van het Opper gerechtshof werd dinsdag, om half twee uur geopend. De beraadslaging ving aan met de feiten van aanslag en samenzwering. Het Oppergerechtshof heeft bij stem ming van op het spreekgestoelte, uit gebracht ten gevolge eener naamop roeping, met 206 stemmen tegen 6 onthoudingen, Boulanger plichtig verklaaard aan de misdaad van sa menzwering. Daarna werden Roche fort en Dillon schuldig verklaard aan medeplichtigheid van samenzwering en aan de voorbereidende daden voor den aanslag. In de zitting van woensdag worden Boulanger, Dillon en Rochefort ver oordeeld door het hooge gerechtshof, tot de deportatie, in eene versterkte vesting. Deze veroordeeling werd te Parijs met kalmte vernomen en heelt niet do minste opschudding veroorzaakt De aankomst te Berlijn van den keizer van Oostenrijk heeft weder de gelegenheid tot feestvieringen ge geven Na keizer Frans de tafelgast der keizerlijke familie was geweest, werd ter zijner eer een groote taptoe ingericht die hij van uiteen venster van het kasteel aan de zijde van keizer Willem en van de keizerin bij woonde en die door een prachtig weder begunstigd werd. Wanneer de beide keizers zich vertoonden werden zij door eene groote volksmenigte warm toegejuicht. Gisteren morgend werd eene parade De Annoncen voor Men schrijft in bij Vertrekuren van <Ien IJzerenwj.g van Duinkerke, Veurne, Gent naar Gruwel en »ixrnu<le naar IWeunort 6-02 10-17 3-08 5-07 1 O AM hot 1. NIEUPORT 1)1 XML'DE DIXMUDE NIEUPORT 'hr i/i BRUSSEL GENT VEURNE giivvei.de DL’INKKRKE 5-58 7-37 10-04 10- 39 11- 08 6-16 10-U 10- 51 11- 18 5-'):) 7- 32 8- 10 Ion ion W- ge- i te nit tier nor lu ien ir. i de i<lt er- i te sid: ini on. 7-03 9-26 10-42 1 -56 1-01 5-24 9-33 11-04 1-15 5-37 S-07 8-2» 8-57 11-58 2- 55 3- 10 4- 07 De zaak van Creta. an .pilo pe- jl in jlis- ,t'do 'jak „bo- (<1O „lor (jer- ;kel ‘Jon a|°“ alon ef«n ,lr“' e» ih 0<‘. fe* ffen 1 on L [t.'lB Jdö de 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-56 9-17 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 7-33 9-42 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-53 8-24 9-49 8- 22 10-25 1 22 3-10 6-30 8-53 10-18 M ig- D n* en lis i,ii utl. ••■'-7 1 - - ï- - -T- ------ :i„ •- - 3- 0» 4- 0» 6-00 6-2» 8-52 DUINKERK 14 GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL De zaak Boulanger. Boulanger en consoorten gevonnisd. Keizer Frans te Berlijn. Dit Bltul vi liuintner 6- 36 11-25 3-46 5-42 7- 15 12-15 1-56 4-24 6-2J 9-34 3-13 4-01 7-03 <J-2u 10-55 5-24 5-24 8-23 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1