VAN VEURNE fe ter NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 id B 3 ■a 63* jaar. September 1889. r n.' yio De Novosti van Petersburg zegt dat het voldoende zou zijn, dat Dujtsch- land afzie van zijn verbond met Oos tenrijk om niets te vreezen te |iebl en van een verbond dat tusschen Frank rijk on Rusland zou kunnen gesloten worden, inaar, voegt de Novotli, er bij, zoolang Duitschland iedere.^gele genheid te baat neemt om zijn bond genootschap en zijne krijgsmacht te doen gelden, zal het geenszins het recht hebben om het kwalijk te ne men, dat andere landen zijn voorbeeld volgen. De Grashdanin beschouwt het arti kel van den Post van Berlijn, dat dezer dagen zooveel besproken werd, al» de voorbode van nieuwe duitschc wapeningen. J n n 9 9 - a zaak, begeeft u naar den builen en maak daar liberalen, vrijheidsvrienden van de landbouwers. Heel wel, heel schoon Die woorden zijn goed, zei de duivel, en hij keek in een misboek, terwijl hij al de bladjes omdraaide. Ja 1 vrienden van Brussel, sedert de langdurige en noodlottige twisten onder de liberalen der hoofdslad, die in 1884, 1886 en 1888 zulke rampzalige gevolgen gehad hebben, is het vast en zeker dat eene onlochenbare moedeloosheid en gelatenheid in de provinciën ontstaan is; en wij dien geestdrift niet meer zien die vroeger in hel liberaal leger heerschle. Is waar, in menig arrondissement is er oneindig veel te doen. Zulks valt niet ie ontkennen wanneer men weel dat ontelbare gemeenten in de handen der geestelijkheid gevallen zijn, waar vroeger liberale burgemeesters en schepenen hun woord te zeggen hadden en zich kloek moedig gedroegen, wetende dal zij in de sleden ondersteund werden en aanmoe diging vonden. De zwartjes hebben onge nadig hunne politieke tegenstrevers ten gronde geslagen en machteloos gemaakt, en zijn dikwijls hunne vijanden te gemoet gegaan met een jesuiliek wezen om er een vriend van ie maken Stellig is hel eene moeilijke zaak, in eemge weken, liberalen te maken van de buitenlieden, die van de wieg af in de handen der pastoors gedoopt, opgevoed, gekneed werden en alle zondage sermoe nen ontvangen, bovendien nog ingelijld worden bij lap en congregatie. Zoo ken nen wij dorpen waar al de bewoners aangeworven zijn, de jongelingen bij de Xaverianen, de meisjes in de congregatie, ,1c gehuwde mannen en vrouwen bij de heilige Familie. En zulks duurt reeds jaren vooral in de Vlaanderen, die vroeger le Brugge, te IJperen, le Dixmude, te Vcurne, te Nieuporl, ie Coslende, te Meenen zoo deftig ten strijde gingen voor de zege praal der liberale zaak. Maar daarom den strijd niet laten varen, liberalen. T Is de plicht van allen, dubbe len moed en eendracht aan den dag te leggen, en eene werkzame propaganda in te richten voor de liberale drukpers in den builen. Dal heeft men altoos ver waarloosd, in de goede dagen deed men niets, en nu in de magere wal mag men wel verwachten Doch is eene reden le meer om de liberalen tol hunne plichten le roepen. In de provinciën waar aanslaande jaar kiezing is, moeten de liberalen zich ten strijde voorbereiden zonder rust noch verpoozing; en zelve hel geheele land door, dewijl er ook in 1890 overal ge wichtige gemeenlekiezingen moeten plaats hebben. Wilt gij het einde der geestelijke domi- nalie, den val van hel klerikaal ministerie, aan het werk liberalen Maar zult gij, inorbleu, wel luisteren of wederom ver kiezen den dooveman le spelen Onze Taak. Zeker en vast is hel dat hel Ministerie Beernaerl voor het oogenblik op geen ntalsch beddeken ligt le slapen, en dat de onthullingen dezer laatste lijden zwaar op sommige minisleriëele schouders drukken. De zaken Pourbaix en de Mondion heb ben aan onze khr.kalc ministers niel weinig slapelooze nachten en angstvolle droomen gekost, en nooit zullen zij zich van zooveel modder wit kunnen was- scheti. Wijl Beernaerl en De Volder met den beruchlen Pourbaix en andere ver klikkers helsche plannen beraamden legen hongerlijdende koolputslaven, ontving een vreemde spioen, door Boulanger’s ge in ime Staatsfondsen betaald en die leeraar g. weesl was der kinderen van M. de Cltimay, in de salons onzer regeerders liarlelijk onthaal, en werden de Staats papieren geplunderd. Wij moeten bekennen dat onze tegen woordige bclgische ministers met een zeer aardige soort van lui omgaan, en dal zij al hel mogelijke in het werk gesteld hebben om aanzien en gezag te verliezen. Heeft M. Beernaerl van zij ie pluimen ver loren, dan is toch wel door zijne eigene schuld. Zag men ooit ministers zulke weinig vereereude betrekkingen aauknoopen en ondet houden, op zoo schandelijke wijze de binnetilandsche rust in gevaar stellen en zoo onvoorzichtig handelen op hel gebied der buitenlandsche politiek Ministers die tol zooverre plichlvergetcnd geweest zijn en die onze goede nationale faam gekrenkt hebben, zijn onwaardig van langer aan T bewind le blijven, en hoe zij ’s Konings vertrouwen blijven J Niet slapen maar werkzaamheid Een bl id van Brussel, zegt de Dixmude- naar, doel een warmen oproep tot de liberalen der provinciën, opdat zij de handen aan hel werk zouden slaan en van nu af propaganda maken voor de aanstaande kiezingen van 1890, die maar tien maanden meer verwijderd zijn. Op I op liberalen, neemt op uw bed en wan delt, bewilligt den lande voor uwe goede behouden, kunnen wij maar niet begrij pen. Dal de tien miljoentjes voor den Congo daarin eene groole rol gespeeld hebben, daaraan valt, ons dunkens, niet te twijfelen. Nu, aangezien de Koning, zoo’t blijkt, de jongste gebeurtenissen met onver schillig oog heeft nagegaan, en zijne mi nsters zich radeloos aan T bewind vast- klampen, moeten deze laatste van hel kiezerskorps een wel verdiend lesje ont vangen. Hel hatelijk papenministerie is door allerlei gedane omhullingen, doode lijk getroffen; hel wankelt; bij de minste aanraking zal hel ten gronde storten. Eiwel, wij zullen het, in Juni aanslaande, den laalslen stoot toebrengen. Maar om dal gewenschle doel te berei ken, moei er overal fel gewerkt worden. Liberalen, ontwaakt! Opgestaan uit uwen Ontzenuwenden slaap, waarvan onze te genstrevers zoo wel hebben weten te benuttigen, en allen aan ’t werk, hand in hand. Ten spoedigste de groole gedach- lenpropaganda doorgedreven, waarvan wij reeds zoo vaak gewaagden, en van het naderende winterseizoen gebruik ge maakt, om overal zoo op den builen als in onze kleine vlaamsche steden, onze gedachten te verspreiden. Wij moeten de loopende vakantieweken benutten om eene rechtzinnige en ernstige toenadering te verwezenllijken tusschen al diegenen welke vooruitgang en recht betrachten en om een gemeenschappelijk volkslievend programma daar le stellen. En dan dien; dal programma, in zijne hoofdpunten, overal door kundige en gloeiende rede naars uitgelegd ie worden. Willen wij dal hel volk in onze partij zijn vertrouwen stelle, dan moeten wij tot datzelfde volk gaan en daar onbewimpeld en klaar onze gedachten eischen en oplossingen bespreken en ophelderen. Alle onze landgenoten dienen voorafgaan delijk slipt le weten wat de vertegen woordigers der herschapene liberale denkwijze meenen te doen en zullen doen wanneer zij het bewind weer in handen zuilen hebben. En dan zullen ook allen die niel slaafsch afhankelijk zijn en die hunne eigene belangen beseffen, ons ondersteunen en met ons als een man op trekken tegen de eeuwenoude vijanden van vrijheid en vooruitgang. Maar geen tijd verloren, want binnen eenige maanden dal verlieze men niel uit hel oog wordt de groole slag ge leverd, en zullen wij wonderschoon de kans in handen hebben om voor ’s lands welzijn ons volkshatend ministerie van kant te ruimen. Op eene meting, door de werksta kers gehouden, heeft de heer Burns gezegd, dat hij zal pogingen aan wenden om heden of morgen de werk staking te Glasgow en te Southampton te doen verklaren. Uit Liverpool komt het bericht toe, dat de dokarbeiders aldaar het werk hervat hebben, dewijl de eigenaars hunne vragen hebben ingewilligd. Dnlnkerkc, Veurne, Gent naar Brussel en Dixinude naai* I^Jienpoi*t STAATKUNDIG OVERZICHT. De kiezingen in Frankrijk. Het blijkt uit de inlichtingen over de wetgevende kiezingen, die dage lijks in het ministerie van binnenland- sche zaken van Frankrijk toekomen, dat de republiekeinen overal moedig den strijd hebben aangegaan tegen de samenspanningen der monarchisten en boulangisten. Volgens de vertrou welijke berichten der prefecten zal de slag, die den 22 september moet ge leverd worden, gunstig aan de repu- bliekeinen zijn. Overal zijn op dit uur de republei- keinsche kandidaturen voorgedragen, behalve ten hoogste in een veertigtal kiesomschrijvingen. Al de kandidaten zijn vast besloten bij eene herstem ming de republiekeinsche tucht in acht tc nemen, die bestaat in het overbrengen der stemmen op den kandidaat, bij de eerste stemming het meest begunstigd. De vergaderingen met het oog op de kiezingen beginnen zich in Frank rijk te vermenigvuldigen; die welke te Parijs worden gehouden vestigen evenwel het meest de aandacht. In het eerste arrondissement der hoofd stad, is de heer Yves Guyot, minister van openbare werken, kandidaat. Op eene vergadering, gaf hij rekenschap van zijn politiek gedrag. Met mij uwe stemmen te geven, zegde hij ten slotte, zult gij tcnzelfden tijde dat gij uwe geh< c itheid zult bewijzen aan de be ginselen, die. ik altijd heb voorgestaan, uw vertrouwen schenken aan de re- geering, van welke ik deel maak. Eene andere vergadering greep te Montmartre plaats, De heer Joffrin bekwam er grooten bijval op. Hij trachtte het oneerlijke gedrag der radikalen te bewijzen, die, na generaal Boulanger uitgevonden te hebben, nog de verdeeldheid in de republi- keinschc rangen willen werpen. De namen van Boulanger en Anatole de la Forge werden geschuifeld, terwijl die van Joffrin werd toegejuicht. Men telegrafeert uit Londen, woens dag, dat de toestand niet veranderd is. De onoerhandelingcn zijn opge schorst en de twee tegenover elkander staande partijen blijven verklaren, dat zij krachtdadig hunne wederzijd- schc verhoudingen handhaven. De dokmaatschappij heeft eenen brief aan de dagbladen gestuurd, waarbij zij zegt welke toegevingen zij aan de arbeiders gedaan heeft en uitlegt hoe zij steeds niet goedheid en welwillend heid jegens hun gehandeld heeft. De maatschappij voegt er overigens bij, dat meestal de werkstakers den arbeid hernemen zouden, zonder de schrik aanjaging, die op hen wordt uitge oefend. Zij verzekert daarenboven dat het getal der mannen, die het werk hernemen, dagelijks vermeerdert. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamcn 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De innoncen voor lleh/ie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pcblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijlï in bij i- vanden kerckhove, l>, ukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg 6-62 10-47 3-08 5-07 I 1 0 u 0 t o k NJEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUI’ORT 9 t 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-56 9-17 7-35 9-40 12-35 2-25 1-51 7-33 9-12 p i* ii DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL o 5-00 7- 3? 8- 46. van BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DU IN KERKE 1 -56 4- 01 5- 24 3-08 3- 46 4- 24 7- 03 8- 23 11-5* 2- 55 3- 10 4- 07 7-03 9 -26 10-42 5-58 7-37 10-04 10- 39 11- 08 5-37 8-07 8-26 8-57 9-33 11-04 1-15 4 ii b t j 9. r 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-24 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-53 8-24 9-49 8- 22 10-25 1 22 3-10 6-30 8-53 10-18 ".A 3- 00 4- OS 6-00 6-20 8-52 M - Duitschland en Rusland. 6- 16 7- 17 10-11 10- 51 11- 1S De werkstaking te Loaden. 6- 36 11-25 3-46 5-42 7- 15 12-15 1-56 4-24 6-21 9-34 3-13 4-01 7-03 9-20 10-55 5-24 5-24 8-23 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1