VAN VEURNE I 1 I s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 3 1/5 September PI tt.' Ill A STAATKUNDIG OVERZICHT. OSS'- jaw. Kieshervorming. capatxu erdag t t J i De Cza.r en de Keizer. generaal i i XIEU PORT DIXMUDE DI KM UDE XIEUPORT BRUSSEL GE XT VEURXE OH WELDE DUIXKERKE 9-33 11-04 1-15 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-56 9-17 7-35 9-10 12-35 2-25 4-51 7-33 9-42 6-02 6- 36 7- 15 9-31 10-55 10-17 11 -25 12-15 3-13 5-24 6- 16 7- 17 10-11 10- 51 11- 1« 5-58 7-37 10-01 10- 39 11- 08 7-03 9-26 10-12 5-09 7- 32 8- 16 6-00 8-52 5-37 S-U7 8-26 8-57 1 -56 l-Ol 5-2 1 rpnc. jr»t*i»TrTr» »~in De National Zcitung van Berlijn meldt dat het bezoek van den Czar zal plaats hebben voor het einde van september, na de sluiting der groote k rijgsoefeningen. Onrustbarende geruchten. Men meldt uit Weenen aan le Temps dat de tijdingen uit Sofia zeggen dat de bulgaarsehe bewapeningen het karakter aannemen cener mobielma- king. Men gaal zelfs zoo verre te zeggen dat die troepen zouden be stemd zijn om eenen opstand in Macedonië te ondersteunen. Do heer Tauchanovitz verklaart dat de bijeengeroepen troepen voor krijgs oefeningen de 35,000 man niet zullen overschrijden. Mon meldt uil Athenen aan le Temps dat (’habir pacha nieuwe* troepen zendingen heeft gevraagd tot dat het bezettingskorps het cijfer van 3:>,0t)-) man bereikt hebben, welkt* hem noodig schijnen om de rust op duur zame wijze te verzekeren. Door welke kiezers worden de ver- stooletie bekwaamheidskers van rechts wege vervangen Het wetsontwerp verlaagt den le be talen cijns voor de provinciale kiezers van 20 Ir. tot 12 en den te betalen cijns I 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-53 8-24 9-49 8- 22 10-25 1 22 3-10 6-30 8-53 10-18 Gelijk de Indêpendance den anderen dag schreef, is bel wetsontwerp eene vermin dering der wel van 1883 en eene ver zwaring der wel van 1871. Zal dit onzinnig en schaamteloos ont werp gestemd worden zooals het thans bestaal Het zal afhangen van de krachtdadige bonding der liberale partij, dat de onzin nigste bepalingen uil de wel geweerd worden. Op de bros dan om protest aan te leekenen legen de plannen door onze tegenstrevers gesmeed Het programma van Boulanger. De Gaulois bevat het nieuw program van generaal Boulanger. De eerste daad van den generaal zou zijn, als hij aan het bewind moest komen, al de inkomrechtcn af te schaffen. Hij zou dus den volkomen vrijhandel uit roepen; hij zou het monopool der Bank van Frankrijk afschaffen en een nieuw stelsel van bescherming der nijverheid door den staat invoeren. Men schijnt zich in Engeland meer bezig te houden met den generaal dan men wel in Frankrijk doet. Alhoewel in volle kicstijdpcrk, hoort men nauwelijks te Parijs zijnen naam uitspreken, zegt de briefwisselaar der Indêpendance. De werkstaking te Londen. De werkstaking duurt voort. Geen van beide partijen wil verder toege ven. De lord-mayor heeft, evenals de bisschop van Londen, de verdere pogingen ter verzoening opgegeven. Beiden hebben Londen verlaten. De werkstaking wil maar niet ein digen. Zeer vele werklieden zijn er, die, met het oog op loonsverhooging in januari, niets liever zouden willen dan nu reeds weder aan het werk te gaan. Maar het wordt hun met geweld belet door hunne makkers, die de dokken bewaken. Dit leidt herhaal- De heer Goblet, oud-minister van buitcnlandsche zaken, kandidaat voor de aanstaande kiezingen in de eerste omschrijving van Amiens, heeft tot zijne kiezers eenen omzendbrief ge richt, waarin hij herinnert dat hij sedert 1871 afgevaardigde van Amiens is en getrouw is gebleven aan de vrij zinnige en vooruitstrevende politiek. Hij gelooft niet dat de Republiek bedreigd is. Vort rekiiron vnn DUIXKERKE ghyvelde VEI RXE GE.XT BRUSSEL •lelijk tot baldadigheden. Men noemt dat picketing. De pikets, troepen werkstakers van 10 of meer mannen, houden wacht en trachten van ieder een, die naar de dokken gaat, te ver nemen wat hij er wil doen. Blijkt het dat het is om er te gaan werken, dan wordt alles gedaan om hem terug te houden. xaam; het kan afgelegd worden door alwie zijne studiën in de lagere scholen ten einde gebracht heeft. Andere kennissen behoort men niet te bezitten. Nochtans neemt het ontwerp van minis ter De Volder het kiesrecht af, aan bur gers, die ongetwijfeld andere studiën dan lagere moeten gedaan hebben om de diploma te verwerven die zij bezitten; zoo bij voorbeeld de officieren bij het leger, die niet uit de krijgsschool, maar alle graden doorloopen hebben, worden door het ontwerp voor onbekwaam ge houden. Om het tot officier te brengen, hebben zij nochtans verscheidene examens moeten afleggen, namelijk hel exaam van ouder luitenant. Welnu vergt dit exaam niet meer ken nissen dan die, welke in de lagere scholen worden aangeleerd Hel ontwerp van De Volder is even on rechtvaardig tegenover de bekwaamheids kiezers van rechtswege krachtens het ambt dat zij uitoefenen, of krachtens de bediening die zij vervullen. Hel ontneemt bij voorbeeld het slem- ri cht aan de officieren der burgerwacht, aan de leden van gemeente- of provincie raden. Het geelt eenen onverdienden kaakslag niet alleen aan de burgers, die tot deze bedieningen geroepen werden, maar ook aan hen die deze burgers lot deze be dieningen benoemden. In één woord hel wetsontwerp ont neemt hel stemrecht aan een aantal bur gers. die lot de beste bestanddeelen van In t kiezerscorps behoorden, zoowel uit hoofde der bekwaamheid, die zij nood- z.akelijk hadden opgedaan om de maat schappelijke plaats le kunnen innemen die zij bezitten, als uit hoofde der onaf hankelijkheid die zij aan die plaats zelve onlleenen. Voor omkooping en bedreigingen van afzetting zijn zulke burgers niet vatbaar. Zij hebben waardigheid genoeg over om den rug le draaien naar de kiesmakelaars en kiesdravers, die hun voorstellen van omkooping zouden durven doen. Zijn er burgers die verdienen op de kiezerslijsten behouden te worden, dan zijn hel stellig al de bekwaamheids kiezers van rechtswege, zooals zij aangewezen zijn in de wel van ’83. Dooi’ de clericalen zullen zij nochtans geslachtofferd worden, daar zij in hunne oogen aan groot, onverschoonbaar ge brek lijdend gaan; zij behooren in groote meerderheid lol de liberale partij. Dit gebrek is voldoende om hen van de stembus te verslootcn. Daarom is hel wetsvoorstel De Volder niet alleenlijk bespoltelijk en onzinnig, maar hoogst onrechlvaardigd, daar hel legen eene onzer staatspartijen een aan slag bedrijft, die niet te verschoonen is omdat hij langs wettigen weg gepleegd wordt. De kiezingen in Frankrijk. Blijkens de opgaven der prefecten hebben zich tot dusver is geheel Frankrijk 1022 kandidaten voor de kiezingen opgegeven. Onder deze vindt men natuurlijk in de eerste plaats de namen vnn de tegenwoordige partij leiders in de Kamer. Wat de houding der regeering tegen generaal Boulanger betreft, handhaaft de Temps de niedodeoling.door eenigo bladen in twijfel getrokken, dat de redering zich niet aan den brief van o-eneraal Boulanger zal storen. Het gercchtelijk onderzoek naar verduis tering der gelden, welke* Boulangei ten laste is gelegd, wordt voortgezet en eerst wanneer dit is geëindigd, zal men tot eene daarvaarding overgaan. In de twee weken, welke nog voor den dag der kiezing beschikbaar zijn, kan daarvan natuurlijk geenc sprake wezen, zoodat generaal Boulanger rustig te Londen kan blijven. van fr. 42-32 op 20 fr. en op 10 fr. bracht. Dank aan deze verlaging en aan de nieuwe kiezers die lot de stembus werden opgeroepen, slaagden de clericalen erin hel bestuur van een aantal gemeenten ten platten lande en van vele kleine steden, in handen le krijgen en in het stadhuis van aanzienlijke steden, voor het eerst binnen te dringen; (en platten lande had hel liberalisme zulke algemeene en diepe nederlaag, dal hel zelf nu, na achttien jaren, er nog onder gebukt gaal. Eene nieuwe en gevoelige slag is voor onze partij weggelegd. De nieuwe cijnsbetalende kiezers be hooren tot de onderste lagen der kleine burgerij, die op uitzondering na dergene van ruze groote handel- en nijverheid- sleden, geheel en al van den clericalen winkel afhangt. Onder hen worden vele lieden van den builen aangetroffen, die door de aanhou dende crisis van den landbouw, naar de omliggende sleden zijn uitgeweken en er handel drijven in aardappelen, vruchten, groenten, enz. Wanneer zij bun dorp ver lieten, heeft hunne pastoor zorg genomen hun eenen brief van aanbeveling in han den te sloppen en ternauwernood waren zij in stad aangekomen, of zij werden op staanden voel in eene gilde of in eene confrérie binnengelijfl. Hel zijn zulke mannen, die niet ecus op de gedachte zijn gekomen dat het stemrecht waarde heelt voor eenen bur ger en dal hel hem verstrekken kan tot een nuttig gebruik, die geroepen worden door den wetgever om over be stuur van provincie en gemeente le be schikken 1 In de memorie van toelichting van het wetsontwerp lezen wij Het Staatsbestuur acht dal hel noodig is, in eene juiste male, rekening le houden van de vermeerdering van wcl- stand en van de bevordering van onder- wijs in de werkende standen, waar de nieuwe kiezers zullen aangetroflen worden. Die zinsnede is de veroordceling van de verlaging van den cijns Is hel waar dal de welstand onder den werkerstand uitbreiding heeft verkregen, dan ook wordt er door dien stand meer belastingen betaald en kan hij des le ge makkelijker den beslaande» cijns bereiken. Verlaging van cijns is dus overbodig en onnoodig om lieden, die hel beier stellen, lol de stembus toe le laten. Langs eene andere zijde, indien de wet gever meent, dal hel onderwijs meer is verspreid onder den werkersstand dan vroeger en dal er door hem met deze verspreiding behoort rekening gehouden le worden, is hel stellig de cijns niet, die geschikt is om die verspreiding vast te stellen. Hel kiesexaam dal door deze wet gever als de beste, trouwste, nauwkeu rigste en onfeilbaarste maatstaf wordt aangenomen zou onontbeerlijk moeien opgelegd worden aan die nieuwe kiezers. 3-96 11-58 4-09 2- 55 6-20 3- 40 4- 07 voor de gemeente van 10 fr. lol 8 fr. Verder verleent liet stemrecht aan alwie uitsluitelijke eigenaar is van hel huis door hem bewoond. Wij begrijpen len volle dal de clericalen hel prijs stellen den cijns voor provincie en gemeente nog le verlagen. Zij hebben overgroote voordoden ver kregen door de kieshervorming van 1871, die den cijns \oor provincie en gemeente U, III 11 v.-rschiinl den Zateida- en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jnars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nuininei' 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 Ir. Pe \nnonren voor belgie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office he Publicité, Magdalenastraat, brussel. Men schrijft in bij VAMOEX KEIICKIIOVK, Drukker-Uitgever. Ooststraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. <len Ijzerenweg vnn Duinkerke, Venrne, Gent nnm- Brussel en Dixnmde nanr CVieupoi-t. 3-08 5-07 3-16 5-12 1-24 6-21 7- 03 9-20 8- 23 10-42 B<-| - Hel ontwerp van kieshervorming door Minister De Volder nvèigelegd kan niet Slreng genoeg geoordeeld worden zegt de brugsche beiaard. Hel vernietigd de degelijke bepalingen der wel van 24 Oogst 1883 en eerbiedigt de bepalingen, die zouden dienen weg te valen of len minste geheel en al gewijzigd le worden. Verder breidt hel nog ecus het kiezers corps uit met lot de stembus nieuwe categorien kiezers loe le laten, die niet ecus blijken de vereischle waar borgen van onafhankelijkheid en be kwaamheid le bezitten. De wel van Oogst '83 had een nieuw beginsel uitgeroepen en gehuldigd, name lijk datgene der bekwaamheid. Deze werd aangewezen door het afleg gen van het kies xaam of afgeleid van hel diploma of van hel ambt, die de burgers bezaten of bekleedden. Hel wetsontwerp De Volder blijft hel kiesexaam onveranderd behouden; hel verwerpt de veronderstelling van be kwaamheid afgeleid van hel ambt en laat slechts gedeeltelijk de veronderstelling beslaan, afgeleid van hel diploma; in andere woorden het ontneemt hel stem recht aan een aantal categorien bekwaam heids kiezers van rechtswege en spaart slechts eenige, die hel le onzinnig zou geweest zijn van de stembus te houden. Waarom deze verschillen? Waarom dit diploma aanvaarden als hel bewijs van bekwaamheid mcè h agende en gene ver werpen, als dit bewijs uitsluitende. Al de diplomas door de wet van '83 bedoeld wegen immers meer dan T diplo ma, dal uitgereikt wordt aan wie zijn kiesexaam afli gt. Men vergtsse zich echter niet over de werkelijke waarde van het beruchte kies-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1