VAN VEURNE 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 1 jaar. X.' Zaterd;!;; *2 2 September vnn A U Eenc groote vijandelijkheid heerscht van wege de werkstakers die het her vatten tegen de werklieden die niet de werkstaking waren bijgetreden en die de bestuurders in dienst houden. Verscheidene gevechten zijn on. staan tusschen gewezen werkstakers, die verklaren niet gebonden te zijn door de overeenkomst van zaterdag en de werklieden aansporen om te werken naast de niet-werkstakers. De surintendent der dokken heeft verklaard dat de mannen verbonden zijn door het handteeken hunner ver tegenwoordigers. Een groot getal mannen hebben het werk gestaakt en de dokken verlaten, verklarende dat zij er over met de hoeren John Burns en Tillet zullen spreken. Twee bestuurders der dokken aan den lord-meier geklaagd hebbende dat de werklieden de voorwaarden niet in acht nomen en weigeren te werken met, do niet werkstakers, heeft do lord-meier zijne bemoeiing beloofd. Eenc samenkomst heeft vervolgens in Mansion-House plaats gehad tus schen den vertegenwoordiger der dokken en den heer Burns, met het doel de moeilijkheid te overwinnen. ----- vooruitzicht uil op eene ontbinding der Kamers. De reeds zoo benarde toestand der liberale partij zou nog erger worden, daar hare tegenstrevers niet alleen zouden blijven beschikken over ’s lands algemeen beheer, maar de laatste vestingen in handen zouden krijgen, die thans nog hun wederstand bieden. V I De algemeene strijd die zal geleverd worden binnen zes of zeven maanden, ten gevolge der ontbinding van provincie- en gemeenteraden, zal beslissend zijn voor de beide partijen, voor de onze vooral. Met al onze krachten zullen wij be lmoren te velde te rukken. Geene opoffe ringen zullen ons te zwaar mogen voor komen. Hel worde luidt gezegd T Is niet op hel laatste oogenblik, ecu paar weken voor de kiezingen, dal wij den veldtocht mogen openen. Uil ervaring hebben wij aangeleerd hoe zwaar hel ons le verduren slaat den ouden slenter le volgen; vele nederlagen, om niet, le zeggen alle nederlagen, hebben wij geleden omdat wij slechts aan den vooravond van dezen of genen kieswor- sleling op de gedachte zijn gekomen, dal wij een strijdende houding behoorden aan le nemen. Begaan wij nog cens denzelfden uitslag, dan loopen wij geene min of meer eer lijke nederlaag le gemoel, maar stellen wij ons bloot aan eene overrompeling, aan eene verplettering. Wij zullen inderdaad slaan vóór een splinternieuw kiezerscorps, dal gezuiverd zal zijn van zijne besteen vertrouwbaarste bestanddeelen, van de bekwaamheids- kiezers van rechtswege, en op wiens nieuwe bestanddeelen wij weinig mogen steunen, voor hel oogenblik ten minste. Willen wij deze nieuwe opgeroepen kiezers langs onze zijde krijgen, dan is er geen oogenblik meer te verliezen, voor zooveel hel nu reeds niet le laat zij. Wij, liberalen, wij kunnen slechts over twee wapenen beschikken, hel geschre ven en het gesproken woord, om over tuiging en beginselvastheid aan le kwee- ken. Wij kunnen niet dreigen met hel en vagevuur; wij willen niet dreigen met broodrooverij; drukking, welke ook de vorm zij die zij aannemen, stool ons legen de borst, als zijnde de verlooche ning der beginselen van vrijheid, die de reden eu kern van ons programma uil- maken. Drukking immers baat tot weinig; wordt zij matig uitgeoelend, zij blijft zoo goed als vruchteloos; wordt zij te krachtig toegepasl, zij verwekt tegenstand en reactie. Voor eene partij is overtuiging alleen vruchtbaar in blijvende gevolgen. ’t Is zij die wij, vrijgezitiden, moeten aankwoekeii. Door verspreiding onzer beginselen zullen wij alleen in onze po gingen slagen. Aan liet werk dan Wij beschikken STAATKUNDIG OVERZICHT. Do kiezingen in Frankrijk. Het tijdbestek voor het aangeven der kandidaten voor de kiezingen in Frankrijk is verstreken. In het geheel meldden zich ruim 1800 kandidaten aan, waarvan bijna 1200 leden zijn der provinciale raden in hun district. De republikeinen beschouwen deze sterke deelneming dor raadsleden als een gunstig toeken voor hen, daar het grootste gedeelte dezer kandida ten republikeinen zijn, die den 28 juli tot leden van den raad werden ge kozen. Men meent daarom te mogen verwachten, dat zij ook don 22 sep tember tot leden der Kamer zullen worden gekozen. Bezoek van de» czar to Berlijn. Van goed onderrichte zijde wordt gemeld, dat de, rijkskanselier tegen woordig zal zijn by liet bezoek van den czar te Berlijn. De staatkundige heteekenis tan een mogelijk onder houd van prins Bismarck mot den czar valt niet te miskennen, al behoeft, men het gewicht daarvan te over drijven. Do keizerin van Rusland zal een bezoek afleggen bij het mecklenburg- sche hof en aldaar waarschijnlijk door de duitschc keizerin bezocht worden. Op deze wijze zullen zekere etiquette- liczwarcn, aan het bezoek te Berlijn verbonden, vermeden worden. Uit Hanover wordt gemeld, dat de russische grootvorst-troonopvolger, na afloop der krijgsoefeningen, zich niet naar Parijs, maar naar Fredcn- Dorg zal begeven. De werkstaking tis Londen. De Daily Telegraph gaat nog cens uitvoerig na, wat deze werkstaking te Londen heeft gekost. liet verlies, hetwelk aan handel en nijverheid elke» dag is toegebracht, raamt men op 80,000 pd. Het geheele verlies be draagt dus ongeveer 2,000.000 pd.; maar daarbij komen nog da verliezen welk men eerst later zal gevoelen. Goederen, dio anders niet zeilvaar- tuigen worden verzonden, moeten nu, oin den tijd in te halen, per stoomboot verscheept worden; reeders moeten schadevergoeding betalen; hooge re keningen van advocaten over de ge schillen zullen volgen en het vertrou wen is zoo geschokt, dat het wel een jaar zal duren, voordat alles weer is, gelijk het geweest is. Eenc tweede werkstaking, gelijk deze, zou doodend zijn voor Londen als haven. De reeders zijn daarvan overtuigd en daarom zal het hun eerste werk zijn, in overleg met de besturen der dokken, zich onafhankelijk tc maken van de losse dokwerkers. De vaste werkman zal nu voortaan zijne 6 stuivers per uur verdienen, maar de losse werklieden, die tot dusver voor enkele uren werden aangenomen, zullen nu elders Jr.tn brood rnoetwn zoeken,. ViTl ivUnron vnn den ijzeren weg Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Ir. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nninnirr 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 lï. De \nnoncen voor Relgte. ter uitzondering der beide I laandcren, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pubi.icitè, Magdalenastraat, Hruxsel. Men schrijft in bij VATVI>1«MV KERCKIIOVF., Drukkrr-Uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Ikuinkerke, Veurne, Gent naar IkriiRsel en Dtxnnidenanr TVieuport. Om deze lossen op te dot»n, heeft Londen 2,000,000 pd. schade moet lijden, maar bovendien heeft het den aandeelhouders enden dokmaatschap- pijen nog 1,000,000 pd. gekost;! want sedert den aanvang van de werk staking zijn de aandcelen, die eene normale waarde vertegenwoordigende van 17,000,000 pd. st. van 4 tót 8 p. c. in waarde verminderd. Dat eindel ij k eene schikk ing tusschen werkgevers en werklieden ii getrof fen, heeft men vooral te danken aan kardinaal Manning, die bij zijn po gingen krachtig door den lord-mayor word gesteund. de liberale partij aan hel bewind zouden lerugbrengen. Wij staan dus in alle geval vóór oenen hevijen strijd, waar het te doen zal zijn om alle provincie en gemeenteraden van het land. Deze strijd zal beslissend zijn en een eindvonnis vellen over de geheele toe komst onzer partij. Verklaart hel nieuwe kiezerscorps, vol gens hel ontwerp van kieshervorming samengesteld, zich tegen ons, dan is onze heerlijke blauwe vlag zoo goed als voor immer neergetrapt; dan is de hoop op betere toekomst onveriniddelijk verloren; dan is en blijft de clericale partij over Belgie beschikken even als over een win gewest gedurende jaren en jaren, om de jongere geslachten in hare scholen en volgens hare leerstelsels op te leiden en derwijze een nieuw, kloek en talrijk leger uit le rusten, dal op zijne beurt nieuwe lauweren zal plukken. Men werpe ons niet legen, dat eene clericalc zegepraal in de aanslaande pro vincie- en gemeenteraden zonder duur zame en ernstige gevolgen zou blijven, indien zij opgevolgd werde door eene liberale zegepraal in. de Juni kiezingen voor de Kamer, daar deze liberale zege praal aanleiding zou geven tot eene ont binding van Kamer on Senaat en de daarop volgende verkiezingen noodzake lijk ten gunste der liberalen zouden uit vallen; dal gevolgenllijk er terstond eene meerderheid in de niéuwgekozone Kamers zou aangelroffen worden om de clericale kieswet voor provincie en gemeente af te schaffen. Eerst deze afschaffing verkregen worde, zouden wij twee schitterende zegepralen voor Kamer en Senaat behooren te be halen; in de huidige omstandigheden, te midden d r algemeene slaperigheid, der ongeneesbare onverschilligheid, der inge wortelde lamlendigheid der liberale partij, mag die dubbele en schitterende zege praal voor het minst twijfelachtig gc- no-md worden. Welnu laat ons veronderstellen dal de eerste dezer zegepralen behaald worde; dat in Juni aai staande, en Gent, en Ver viel s, en Charleroi, en Waremme, enz, de meerderheid aan de liberale partij leruggeven en dal er bij de kroon aange- drougen worde op ontbinding. Zullen de cler.culen zich op hunne beurt niet beroepen, niet alleenlijk meer op de overgeblevene meerderheid in Kamer en Senaat, maar veeleer nog op de behaalde zegepraal in de gemeente en provincickiezingen om lol den Koning le zeggen De natie is met ons en tegen de libe- ralen; de uitslag der kiezingen voor ge- meeule en provincie bewijzen het ten overvloede, op onomstootbare wijze Zou de Koning, met hel oog op dien uitslag,, niet aarzelen, ja niet weigeren naar de eischen der liberalen le luisteren en tol geene ontbinding overgaan Ja, wij zeggen hel rondborstig; eenc clericalc zegepraal in de aanstaande ge meente- en provincickiezingen sluit alle Aan onze strijdgenooten. Onder dezen titel vinden wij in den Rruijschen beiaard hel volgend goed ge schreven ai likcl. Hel valt niet meer te betwijfelen Alle cleiic.de dagbladen, zoo wel de miiiislei ieele Journal de bruxelles als de volbloede ullramonlaaiisclie Courtier de llruxelles, zijn het cens om le verklaren, dal de clericale meerderheid van Kamer en Senaat er vast toe besloten is reeds met bel aanvangen van den aanstaande zittijd, hel ontwei p van kieshervorming in zijn geheel te stemmen, opdat bel ministerie onmiddelijk daarna zou kunnen overgaan tol de ontbinding van alle pro vincie- en gemeenteraden en dadelijk nii uwe verkiezingen uilscln ijven. Volgens alle waarschijnlijkheid zullen die Kiezingen plaats grijpen in Maart of April van hel aanstaande jaar, in alle geval vóór de Juni kiezingen, daar de clericalen vreezen dal deze tol eene ont binding van Kamer en Senaat aanleiding zullen geven en dan tol vei kiezingen, di^ 1 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT DU INKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-1 >0 7-:)? S-4' 9-38 11-04 1-15 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERK E 5-37 1-07 8-26 S-57 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-24 7-03 9-26 10-42 I -56 1-01 5-24 3-08 3- 46 4- 24 7- 03 8- 23 11-5» 6-20 3- 40 4- 07 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-56 9-17 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 7-33 9-42 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-53 8-24 9-49 8- 22 10-25 1 22 3-10 6-30 8-53 10-18 3- 00 4- „ 6-00 8-52 E. 6-0? 10-1“ 3-08 5-07 6- 36 11-25 3-46 5-12 7- 15 12-15 1-56 4-24 6-21 9-34 3-13 4-01 7-03 9-20 10-55 5-24 5-24 8-23 10-42 -MlWWtn nrr.-urf- iM M -■ -rw-.. 6- 16 7- 47 10-11 10- 51 11- 1» 5-58 7-37 10-04 10- 39 11- 08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1