VAN VEURNE I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 3 a N.' yio 4135' Ja«i*. ons Zi n (ei*«i n;; September 3^SS5. 221 159 Do fransche dagbladen. In dc fransche dagbladen worden allerlei beschouwingen geleverd over de beteekenis van den uitslag der Gedeeltelijke kiezingen in Engeland. De eerste der zes gedeeltelijke kie zingen, die in het Vereenigd Konink rijk moeten plaats grijpen, gebeurde te Dundee Schotland alwaar wijlen dc heer Firth, liberaal gladstonistisch afgevaardigde moest vervangen wor den. De conservateurs en de afge scheidene liberalen hebben den strijd niet durven aangaan en alzoo werd de heer Leng, liberale kandidaat, be stuurder van het liberale dagblad der streek, tot lid der Gemeentenkamer uitgeroepen. -MMeaaxa m-» M. De Volder dc getrouwe uitvoerder der bisschoppelijke besluiten dacht ook nog aan hel werk van schbolafbre- vm> BRUSSEL O ENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE 5-58 7-37 10-04 De nieuwe fransche Kamer. Het wordt bevestigd dat dc nieuwe fransche Kamer maar in dc eerste helft van november zal bijeenkomen. Het tegenwoordig ministerie zal bin nen kort in handen van den president der republiek zijn ontslag geven. De heer Carnot zal alsdan den heer Tirard uitnoodigen om aan het bewind te blijven, daar hij om het tegenwoordig ministerie te kunnen vernieuwen of wijzigen eerst kennis moet kunnen maken met de elementen, waaruit de nieuwe Kamer is samengesteld en weten moet welke politieke richting de meerderheid wil aankleven. kerij en onderwijs vernietiging waaraan hij zich niet zooveel iever wijdt. Om dat helsch werk voor te zetten, heelt hij de medeplichtigheid noodig der provincie besturen en inzonderheid der bestendige Deputaties. Drie provincie besturen op negen zijn nog in handen der liberale partij, en daar vinden de buitengemeenten nog steun, wanneer hel de verdediging geldt der zoo fel bedreigde volksscholen. Welnu, daar ook moeten dc afgevaar digden der pastoors dc plaats innemen en dan zal eerst de klerikale dans ten volle beginnen. En met dat inzicht wil M. De Volder den kiescijns voor de provincie van 20 fr. op 12 fr. brengen, waardoor het getal der kleine buitenkiezers merkelijk zal aangroeien, wijl door de afschaffing der bekwaamheidskiezers, die vooral talrijk zijn in de steden waar de liberalen boven liggen, hel kiezerskorps dier steden ge heel zal wijzigen.Tol datzelfde doel slrekl de wet waardoor sommige kantons der brusselsche omgeving, die in den pro vincieraad liberale vertegenwoordigers hadden, derwijze gesplitst worden dat, door die ovei wicht van hel landelijk ge deelte, dc kans der klerikale!) daar mer kelijk zal aangroeien. Ziedaar, in T kort wal de nieuwe kies- wet bedoelt, en waartegen voorzeker de openbare meaning zich krachtig zal ver zetten. De geweldige aanslag dien hel Pourbaix ministerie legen onze partij belegd heeft, mag niet en zal ook niet gepleegd wor den, indien alle weldenkende burgers, den toestand klaar inziende, hunne plicht krachtdadig weten te vervuilen. Wat het ministerie bedoeld. Een voorstel van kieshervorming is neergelegd. Dit voorstel is zoo geweldig als Waar blijkend legen de liberale partij gericht. Toen minister De Volder hel bezon en wanneer hij hel neerschreef op bevel van zijnen heer en meester, den aarts bisschop var. Mechelen, natuurlijk, die in ons verpaapschl België koning en regce- ring speell was hij in geener mate, zoo als een vaderlandslievend minister, van bekrompen partijgeest en van kliek- dwang vrij, het zijn zou, hiermede be- Eerste liberale hervorming. liet eerste werk der liberalen, wanneer voor hel land de zoo gelukkige dag zal aanbreken waarop zij weer het regerings- roer in handen zullen nemen, zal de in voering van bet verplicht onderwijs zijn. Stellig, andere vraagpunten van even groot politiek en maatschappelijk belang staan reeds lang aan de beurt, en de vrij zinnige partij is gehouden ze allen op te lossen, omdat de vooruitgang, het be werkstelligen van ’s volks stoffelijk en zedelijk welzijn, hare plicht, hare roeping, de reden van haar beslaan is. Daartoe kan de eendracht tusschen de verschillige fracliën machtig veel bijdragen. Maar, hel mag gezegd worden, hel verplicht onderwijs is de eerste en oo.k wel de bijzonderste der door haar intevoeren hervormingen, omdat alle verbeteringen, hetzij van staatkundigen of socialen aard, willen zij duurzaam zijn en goede vruchten afwerpen, de algcmeene geestesontwik keling der natie tol grondslag moeten hebben. In onze groole sleden, onder het kundig en democratisch beheer van libe ralen slaande, mag het onderwijs ten huidigen dnge aanzien worden als zijnde nagenoeg algemeen. Hel getal der onge- letlerden vermindert er elke dag, zoodat binnen weinige jaren in steden als Ant- Dc kiezingen in Parijs hebben aan de rcpubliekeinen 100,000 stemmen meer gegeven dan in januari laatst. Men houdt zich veel bezig met de mislukking der partijhoofden, zooals MM. Goblet, Jules Ferry, Rochefort en Boulanger, welke laatste het getal stemmen niet heeft bekomen waarop hij gerekend had. Dc radikalen zijn zeer te. vreden over den uitslag der kiezingen. Zij zijn overtuigd dat de republikeinsche meerderheid der nieuwe Kamer meer vereenigd zal wezen dan in de vorige en dat do opportunisten, onmachtig zonder de radikalen eene meerderheid te vormen, zullen ongetwijfeld toe stemmen de noodige hervormingen intevoeren. Duinkerke, Veurne, Gent nam* lïrussel en Ekixinude nam* rvienpoi-t. 7-00 9-03 12-00 1-4.8 4-16 6-56 9-17 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 7-33 9-42 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-53 8-24 9-49 8- 22 10-25 1.22 3-10 6-30 8-53 10-18 NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT kommerd, attn een al te lang bestaande en schreeuwend onrecht een einde te stellen. Dit ware immers wal veel ge vraagd, in ons verkwezeld, ontzenuwd, voor alle onderdrukking rijp en Congodul Belgie welk Leo XIII zoo leederlijk lief heeft, et pour cause. Neen; de talrijke onrechtvaardigheden van ons kiesstelsel te herstellen, daaraan dacht M. De Volder niet eens. Dat in een land van zes miljoen inwo ners, dat toch zoo fel over zijne grond- wettelijke rechten en vrijheden bluft, slechts op 130 duizend cijnsbeta- lendc burgers (dal is: 1 op 12 van de anderhalf miljoen meerderjarige Belgen van T mannelijk geslachtde wet voeren; dat slechts die geringe verhouding be voorrechte burgers het recht bezitten diegenen te kiezen die gelast zijn met hel opmaken der wellen waaraan wij allen nochtans, zonder onderscheid, ons moe ten onderwerpen; dat zoo vele burgers, die geleerdheid bezitten en, in alle geval, gezond verstand genoeg om over ’s lands aangelegenheden uitspraak te kunnen doen, die lezen, denken, redeneeren, werken en zwoegen kunnen, en ruim schoots hel hunne bijbrengen lot’s lauds welvaart en faam, en op wier schou deren alleen de zwaarste burgerlast drukt, de zorg van 's lands verdediging, dal die allen, aanhoudend maar vruchteloos, sinds lange jaren hun burgerrecht, hun kiesrecht afvragen, hun aandeel afbe delen van die zoo beruchte volkssoeve reiniteit waarover zooveel gepocht wordt en die tot nu toe eene grondivelte- lijke leugen gebleven is en als een hoo- nende spotternij moet aanzien worden, om dit alles bekreunde Minister De Volder zich biller weinig.... Wal hem hel enge brein kwelde en wal hij beoogde, was de liberale partij to kortvleugelen; te maken dal zij nergens meer, tot zei Is op hel terrein der gemeen- tekiezingen, op zegevieren mocht hopen; waaraan hij dacht, was aan de liberale partij, zelfs daar waar tol nu niets te doen was voor T papengebroed, eenen gevoelige» slag, zooniet den doodslag, toe te brengen; haar te muilbanden en ie ketenen, haar voor altijd zoo moge lijk van alle wetgevende en besturende macht verwijderd te houden. Ja, daarmede was hij bekommerd, wan neer bij schaamteloos, met eenen enkelen pennelrek, dc bekwaamheidskiezers heeft uitgeschrabd, omdat onder hen te veel verlichte, vrijzinnige en volkslievende burgers zijn, wien men niet gemakkelijk appelen voor citroenen verkoopen kan en die niet gedwee den nek weien te bukken; die afkeer hebben van T papenjuk en schrikken voorde heerschappij der zwarte menschenhalers; die voor volksrecht strijden en vooruitgang betrachten.... Die kiezers liepen M. De Volder in den weg, en daarom moeten zij verdwijnen. STAATKUNDIG OVERZICHT. De kiezingen in Frankrijk. De Republiek zoo hevig in de laatste tijden aangevallen heeft zich sterk getoond tegenover de samenspanning van de konings en keizorsgezinden en do overige reaktionnaire, boulangis- ten en anderen. De uitslag heeft bewezen dat het fransche volk de Republiek wil be houden en van geen orleanisten, bona- pa’ tisten of boulangisten wil weten. Ziehier de laatste uitslagen die zijn toegekomen Gekende uitslagen 560 op 576. Rcpubliekeinen, gekozen Opposanten Ballottceringcn 177 Onder de rcpubliekeinen bevinden zich 167 gematigden en 57 radikalen. En in de oppositie 86 koningsge zinde!), 51 bonapartisten en 22 boulan gisten. Wat de balloteeringen betreft 135 zijn door het getal stemmen dat de kandidaten bekomen hebben, voor- declig aan de rcpubliekeinen en 12 onvoordeelig. Men veronderstelt dat de Kamer 369 Rcpubliekeinen en 201 der oppositie zal tellen. kiezingen van zondag laatst. Daar deze uitslag nog zeer onvolledig is, dewijl er 180 herstemmingen moeten plaats grijpon, staan uit den aard der zaak deze redenêeringen nog op eenigszins losse schroeven. Van waar de is eigenlijk alleen, wat door velen wordt toegegeven, het feit namelijk, dat tot nu toe het behoudend republi keinsche element nog al vele heeft gewonnen, de schakeering," waartoe Léon Say behoort, die, gelijk men weet, den Senaat heeft verlaten om zich bij deze Kamcrkiezing kandidaat te stellen en gelukkig geslaagd is. Door de Norddeutsche allgemeine Zei- tung wordt dit feit met blijdschap begroet en de hoop geuit, dat deze groep de kern zal worden eener krachtige regeeringsmeerderheid. De fransche republiek. Ondanks het onmiskenbare feit, dat d<» republikeinsche meerderheid in Frankrijk zeer verdeeld is, verheugen de republikeinen er zich buiten mate over, dat de republiek den leeftijd van 18 jaren, den gevaarlijken leeftijd voor alle fransche regeeringen der laatste jaren, heeft overleefd. Het eerste fransche keizerrijk duurde van 1802 tot 1815, de Bourbons regeerden van 1815 tot 1830. Lodewijk Philips van Orleans van 1830 tot 1818, en het tweede keizerrijk bestond van 1852 tot 1870. De republiek bestaat nu ook 18 jaren, maar is nu weer door liet alge meen stemrecht voorloopig gehand haafd. Hot zal thans van de republi keinen zelven afhangen, of de fran sche republiek als geheel buiten gevaar kan worden beschouwd. Dit Blad verschijnt den Zateidag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. I>e {nnoncen voor Belgie. ter uitzondering der beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Oifice de Plbi.iciié, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij kehckiiove, Drukker-Uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van ijzeren weg Kar r-7~nrrn»rTvBOTMM«iT.-iM»g»TO»Mam(BM<»»l 5-00 7- 32 8- 16 5-37 »-(>7 8-26 8-57 5-07 5-12 0-21 9-20 10-12 9-33 11-04 1-15 DUINKERK E ghyvelde VEURNE O EXT BRUSSEL 6- 10 7- 17 10-11 10- 51 11- 18 10- 39 11- 08 11-54 2- 55 3- 10 4- 07 1 -56 4- 01 5- 24 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-24 I 3- 00 4- #9 6-00 6-20 8-52 7-03 9-26 10-42 6-02 10-17 3-08 6- 36 11-25 3-16 7- 15 12-15 1-56 1-24 9-34 3-13 4-01 7-03 10-55 5-21 5-24 8-23

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1