VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I ■Is1 II B I ES tl 1 I <»:s" jane. voelen, dal en De nieuwe fransche Kamer. ft.’ duinkerkr WELKE VEURNE GENT BRUSSEL Generaal Boulanger heeft maandag avond om negen uur Londen verlaten om zich, zooals hij had aangèkondigd, naar Jersey te begeven. Hij was van eene dame vergezeld. Zijn zwart paard was reeds van den dag te voren op het schip gebracht. Hij is zeer geheim vertrokken; dc dienstboden van het huis, dat hij op Portland Place be woonde, waren zelfs niet verwittigd geworden. De hoeren Rochefort en Dillon blijven te Londen. Zij schijnen met Boulanger in geschil te verkeeren en zouden zijne nieuwe verplaatsing niet goedgekeurd hebben. Dinsdag heeft te Elgin and Nair (Schotland) de wetgevende kiezing plaats gehad voor de vervanging van wijlen den heer Anderson, gladsto- nist. De heer Seymour Kay, liberale kandidaat, werd gekozen met 2571 stemmen. Zijn tegenstrever, de heer C. Logan, conservateur, bekwam 2030 stemmen. De liberalen hebben dus eene meerderheid van 532 stemmen. Bij de kiezingen van 1886 behaalde de heer Anderson maar eene meerder heid van 119 stemmen. De gladston- nisten hebben dus eene nieuwe en schitterende overwinning behaald. De vuurstokers der Gazmaatschappij van Bristol zijn in werkstaking ge komen, ten gevolge der weigering om hun loon te vermeerderen. Dc andere werklieden ten getalle van 500, zijn voornemens hun voorbeeld te volgen. Eene depeche uit Bristol meldtEr waren 110 mannen gekomen om de werkstakers der gazmaatschappij te vervangen, doch zij zijn moeten terug- keeren tegenover de bedreigende houding der werkstaker». in de Postkantoren des Rijks. Oorlogswapens. Onze voorvaders waren toch domkop pen, in vergelijking met onze hedendaag- schc krijgskundigen. Met boog en pijl deden ze hunnen vijand in zand luimden, mei lans en zwaard brachten ze malkander doodelijke wonden toe en mei knots en bijl sloegen ze hunne tegenstrevers ten gronde. Hunne sleden werden mei diepe grach ten. hooge muren en sterke torens omringd en dan konden de inwoners, eens de valbruggen opgehaald, den aanval van duizenden belegeraars Irolseeren. De aanvallers van hunnen kanl slinger den zware sleenén over de wallen, vulden de grachten mei lakkebossen, beukten de muren mei stormrammen of beklommen ze langs honderden laddeis te gelijk. Ridders en klijgers bedekten zich het lichaam mei stalen platen, maliënkolders en borsikurassen om legen werpschicht en degenstoot beveiligd ie wezen. Die manier van oorlogen verzekerde de overwinning aan de behendigsien en de sierkslcn de slapsten moesten zich immer ondergeven. Van den anderen kam weid er alsloen weinig bloed vergoten en bleven er ook niet veel dooden op hel slagveld. Zaterdag 1ÜS October Daar de kiezingen voor de nieuwe fransche Kamer nu afgeloopen zijn, heeft dc ministerraad zich bezig ge houden met de vraag om te weten op welk tijdstip men diene de opening van den parlementairen zittijd vast te stellen. Daar het budjet van 1890 dooi de oude Kamer gestemd werd is de ministerraad van gevoelen dat men voor dc bijeenroeping der nieuwe Kamer wel kan wachten tot in novem ber. Naar alle waarschijnlijkheid zal dc eerste zitting den 12 dier maand plaats grijpen. Oordeel van vreemde dagbladen. Volgens de engelsche Daily Tele graph is de republiek thans zoo .stevig in Frankrijk gevestigd als de monar chie in Duitschland, Engeland, Italië en Spanje. Het is het enkele regiem dat kansen van mogelijkheid bezit. Dc italiaansche Observatore rotnano vindt de overwinning der republikei nen in Frankrijk niet volledig genoeg, in het opzicht van ministerieele ste vigheid. Voor de Rifornia zal de uitslag der fransche kiezingen door Europa goed onthaald worden. De lussische dagbladen vinden de uitslagen der herstemmingen in Frankrijk zeer gunstig voor de repu- blikeinsche instellingen. De Novosti rekent op de wijsheid der radicalen en dc Novosti- Temps verhoopt dat Frankrijk nu uit den besluiteloozen toestand zal treden, waarin het zoo lang veerkerd heeft. De nieuwe kiesknoeierij. Reeds overal begint er leven en be weging in de liberale gemoederen en gelederen le komen, zegt de Koophandel leven en beweging die in gloed en kracht zullen toenemen, naarmate de noodlottige dag der discussie en stemming over dit afschuwelijk welsonlweip nadert. Te Brussel zijn Ligue en Association Libérale in oiiderhandeling gekomen, om te geraken lol eene eensgezinde werking en le bei amen, op welke w ijze de sn ijd mooi aangevangen en gevoerd worden legen de kuiperij, tegen den aanslag, die door hel Ministerie en zijne gedweeë aanhangers tegen het liberalism in hel algemeen en legen de liberale sleden en gemeenten in hel bijzonder beraamd en voorbereid wordt. Komt deze eensgezindheid tol stand wal door ieder in onze rangen gehoopt en gewenschi wordt dan zal weldra gansch het liberale land, begeesterd en mei nieuwen en kloeken moed bezield, als één man oprijzen en zich mei een zelfs radeloozen drift verzeilen tegen den roekeloozeu aanslag, dien onze tegen strevers legen ons durven droomen. Zij zullen ondervinden, dal hel liberale Wetsontwerp-Devolder. De bond der liberale bekwaainheids- kiezers van Mechelen, heeft eenen om zendbrief rondgesluurd lol het houden van een congres le Mechelen, op zondag 20 ocloher, om krachtig le prolesleeren tegen de oneerlijke politiek onzer cleri cale meesters. De Mechelsche bond, in aanmerking nemende, dat er in ons land twee ver- schillige talen worden gesproken, heeft hel geraadzaam geoordeeld, dat het een groot gemak zou bijbrengen, slechts de afgevaardigden van het Vlaamsche land uil le noodigen te Mechelen. Dc bond zul ook de noodige maal re gelen nemen, om de proleslalie algemeen le maken, en zal zich le dien einde wenden lot den bekwaamheidskiezers- kring van Luik, om aldaar een congres te houden op denzelfden datum, en er de afgevaardigden van hel Walenland te vereenigen. De leden der beide congressen zouden op zondag, 27 October, le Brussel in één congres vergaderen, om gezamenlijk, Walen en Vlamingen, onze rechten le bespreken en le doen gelden. Onze Mechelsphe vrienden steken de handen uil de mouwen en wij durven verhoopen dat uil alle Vlaamsche steden, er den 20 October, le Mechelen, afgevaar digden der bekwaamheidskiezers zullen aanwezig zijn. De kieswet van 1883 zullen de clericale dompers willen verkrachten en vernie tigen en daartegen moei iedereen zich verzeilen, dient krachtdadig gehandeld le worden. Die tijd van eerlijk vechten, fatsoen lijk oorlogen is voorbij. Mei reuzen schreden is hel menschdom voorwaarts geslapt op de baan van oorlogskunst en wederzijdsche vernieling. Tegenwoordig spreekt men van hon derd duizend soldaten legen den grond te leggen, nel alsof de menschen op de wereld gekomen waren om tol kanonnen- vleesch le dienen. Over eenige jaren gebruikte men ge weren welke acht, tien, ja nog meer scheuten per minuut leverden; dal was reeds eene merkelijke verbetering in de menschen dooderij. Thans bezit men repetitie geweren, die zoo maar veertig ;i vijftig kogels naar den vijand zenden, in minder dan eeuige seconden en met eens le laden Steil twee legerkorpsen tegenover elkander, elk van 50,009 manschappen. Laat ieder soldaat slechts tweemaal laden en afschieten, dan worden er reeds tien millioen blauw erwten naar elkanders adres geslingerd en dan ver zekeren de bevoegde krijgskundigen, dal er dan ruim 60,000 soldaten in hel stof moeten bijlen of de pijp aan Marien ge geven hebben. Overheerlijk schoon, die uitslagen met de repetitiegeweeren, dal dient gezegd. Ouder hel grof geschut vindt men tegenwoordig stukken, welke op 20, 30 kilometers afstand, mei de grooisie zeker heid bun doel welen te treffen. Vier tot zes uren ver slingert men bommen en granaten van honderden kilos, om dood en vernieling rond zich te verspreiden. Gaal dan al naar den oorlog, als men u oinvcire blaast, voor ge den minsten vijandelijken soldaat hebt kunnen be merken. Zulke vernielingswapens doen sidderen land nog niet le versmaden en nog veel minder gezind is in slavernij onder hel clericale juk gebogen le gaan; zij zullen op een tegenstand bolsen, waaraan zij zich niet hebben verwacht. Is nog ver van lachen, zei de bruid, en ze grees. Dat zou ook wel eens kunnen gebeuren mei de clericalen, niettegenstaande al hunnen buitensporige!) overmoed. Maar wij hebben hel gezegd, om dien algemeenen weerstand te kunnen inrich- len, om den veldtocht met eenige kans van goeden uitslag te kunnen onder nemen, moet er le Brussel, lusschen de twee liberale groepen die er malkaar reeds ie lang den voorrang betwisten, eendracht, eensgezindheid ontslaan. En ondanks dil. ondanks hel algemeen streven van het luid, ondanks de luide kreten van verontwaardiging die alom zullen opstijgen, is hel te voorzien dat onze tegenstrevers toch hun hatelijk voor nemen zullen uitvoeren; immers, door hunne getalsterkte verblind, door de geestelijkheid aangehilsl en voortgedre ven deinzen zij voor niets, hoe eerloos en schandelijk ook, achteruit. Achter en boven hen, verheft, zich, zegt de Gazette, de Koning, die ook zijn woord te zeggen heeft en die, wanneer hij die algetneene tegenkanting van hel liberale land ziel, wanneer hij die luide proleslalies tot hem zal hooi en doordrin gen, lusschen beiden zal komen, om het legen eene partij gesmeed complot le verijdelen. T Is mogelijk, maar wij zijn van ge- wij meer op onze eigene kraahlen moeien weten le steunen vooral op ons zelve» rekenen, om hel doel le kunnen bereiken, welk moei bereikt worden en hel ons dreigende gevaar af le weren. Helpl u /.elven, dan help! u God 1 Daarom, handen uil de mouwen, libe ralen allen le been en ons op voorhand gewapend; de beraamde aanslag is nog niet volvocrd, hij kan nog worden ver ijdeld. Misschien hangt dit maar van ons zelven af. Wij willen wal is recht; laai ons tonnen, mei eendracht en moed, dal wij kunnen winnen wal wij willen, zooals onze voorouders hel deden. Welaan, op len strijde, voor recht en rechtvaardigheid Dn Blad verschijnt den Zateidag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De \nnoneen voor llelgie. ter uitsondering der beide I laanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenas haat, brussel. Men schrijft in bij VAXBEAi KHIICKIIOVE, s ukker-(Jngever. Ooslslraat, 6, te Veurne, en i Verlrckuron vnn den ijzerenweg vnn l»ulnkcr’<«» Veurnc, Geut naar Brugseleii Dlxinude nnnr tVieupoi-t. 5-53 - - 11-5» 6-00 7-36 2-53 b-52 10-04 J-4» 10-39 4-07 11-08 STAATKUNDIG OVERZICHT. De uitslag der herstemmingen van zondag voor de fransche Kamer be antwoordt ten volle aan du verwach ting der republikeinen. Tan de 183 herstemmingen vielen twee derden gunstig uit voor de republikeinen, die er bovendien in slaagden velen hunner leiders in de Kamer terug te brengen. Zoo onder anderen, worden nu ge kozen de ministers Coftstans en Guyot, en de radicale leiders Lockroy en Floquet, terwijl de héeren Rochefort, Andrievx en Turquet,, allen bekende Boulangisten, het onderspit dolven. Van de hoofdleiders der Boulangisten werden nu te Darijs alleen gekozen de bekende senateur Naquet, die nu met den heer Leon Say van het Luxembourg naar het Palais Bourbon zal verhuizen en majoor Laisant, die weldra voor oenen krijgsraad zal terechtstaan. Dc uitslag der herstemmingen is dus een nieuwe slag, wellicht de genade slag, voor de Boulangisten. Do repu blikeinen beschikken in de nieuwe Kamer nu weer over ongeveer 360 stemmen, terwijl dc vereenigde anti- republikeincn ruim 200 leden tellen. Eene voldoende meerderheid blijft dus den republikeinen verzekerd. SIS NI KL’PORT D1XMUDE DIXMUDE NI EU PORT BRUSSEL GENT VEI'R NE Gil WELKE BULNKERKE ö- '2 6- 36 7- 15 9- 14 10-55 3-i >S 3- ui 1-24 7- 03 8- 23 5-00 7-32 si 10- 17 11- 25 12- 15 3-13' 5-24 1-97 4-2* 1-57 5-07 5- 42 6- 21 9-20 1 '-42 Boulanger te Jersey. Nieuwe klezing in Engeland. Nieuwe werkstaking in Londen. i -ii 1U-5I n-n 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-56 9-17 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 7-33 9-42 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-53 8-24 9-49 8- 22 10-25 1 22 3-10 6-30 8-53 10-18 •.P. u. Do kiezingen in Frankr’jk.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1