I VAN VEURNE I a 1 A I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A -±1 /.ateriLi;; fl 1) October HH&IK •yt*» F# ■T. h -S' STAATKUNDIG OVERZICHT. Een woord tot de burgers. A ten minste drij jaren vervuld hebben; bestuurlijken zuw ■j-^:-T3rr FtiTrrwv"i'glr Hfl TiH 1^ T— 3-35 »-'»7 »-«4i 8-57 6- 16 7- 45 lt-11 10- 51 11- 11 DUINKERK B GilYVEI.DE veurne GE XT BRUSSEL 5-58 7-36 10-04 10- 30 11- 08 5-00 7- 32 8- 45 6-'>2 6- 36 7- 15 9-34 10-55 5- 07 6- 21 9-20 10-5» 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-24 I BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE 6-00 8-52 11-58 !-5i 3- 1# 4- #7 G3' jjisïi-. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6- 7 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-41 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-#3 8-21 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-10 8-53 •-K* Wij willen al de snoodheid van De Volders wetsontwerp duidelijk doen uil- koineii. Hel getal bekwaamheidskiezers van rechtswege, die men wil afschaffen. zou voor heel Belgie een zestig duizendtal be- loopen, dus zooveel geleerde en denkende menschee te min in hel kiezerskorps. Zonder eenige openbare noodzakelijkheid, zonder eene enkele grief legen dit puik van onze kiezers, wordl die snoode kui perij \ooruiigezel. Wij verhalen dal hel eenvoudig een clericaal kiesmachien is, vei raderlijk en jezuiëlisch tegen de gioote steden gericht; hel strekt vooral om de liberalen uil de Stadhuizen van Brussel, Geul, Antwerpen, Bergen, Doornik en elders Ie verdrijven en die door stroomarmen der bisschoppen le vervangen. Te Anl wei pen heelt men reeds bere kend dal door die wet ongeveer 2099 liberale bekwaamheidskiezers zouden af vallen, legen enkel 3 a 600 clericalen. Te Geul zou waarschijnlijk de verhouding dezelfde zijn. Duiden die getallen niet duidelijk aan waar onze meesters naar toe willen Maar de zaak verergert nog, wanneer men gaal onderzoeken in welke standen en beroepen de clericalen hunne slacht offers hebben gekozen. Worden door hen onwaardig verklaard om aan de kiezingen voor de provincie en gemeente deel le nemen 1“ De huidige en gewezene ministers; 2° De Staatsministers; 3“ De tegenwoordige en gewezene leden van Kamer en Senaat; 4° De huidige en gewezene provincie raadsleden; 5“ De huidige en gewezene gemeente raadsleden en degenen die een mandaat die er zou durven aan denken de verwor ven politieke rechten van zulke en van zooveel verdienstelijke burgers in te kor ten. Doch een Belgisch ministerie, ge dreven door den ingeboren haal zijner partij tegen alle verlichting en allen voor uitgang, heeft voor deze nieuwe wandaad niel meer geaarzeld dan voor de wraak roepende wet, waarbij ons volksonder wijs wordl in den grond geboord en duizenden onderwijzers onbarmhartig van hun brood worden beroofd Zal dil snoode, voor ons land zoo onleerend ontwerp eene Belgische wel worden Zullen onze bisschoppen dezen nieuwen triomf vieren, van onze groote steden eindelijk in het bedwang van hunnen paalioozen hoogmoed le houden? De stem der openbare verontwaardi ging laat zich hooien, van alle kanten komen krachtdadige protestaliën op tegen het vermaledijde wetsontwerp. Ditmaal zouden onze m esters wel zonder den waard kunnen gerekend hebben. De bonden der bekwaamheidskiezers gaven hel teeken tol den wederstand, al de liberale kringen des lands voegen zich bij het verzet, en Brussel levert ons liet verheugend schouwspel dal de zoo lang verdeelde en onlangs verzoende Ligue en Association in de beweging gezamenlijk optreden en door deze echt nationale steden en gemeenten van ons land, ge lukte de kerkmacht er niet in den geest van onafhankelijkheid en vrijheid in onze groote sleden te dempen, tiaar werden telkens de listen der dompers verijdeld door eene verlichte en redeneerende bur gerij; daar zegde telkens de stembus dal de burgemeester moet blijven op het stadhuis, terwijl de priester meester zou zijn in zijne kerk, maar daarbuiten niet. Deze regel past natuurlijk niet aan die onverzadelijke overweldigers, die mees ters willen zijn over alles en over allen. die, in hunnen grenzeloozen hoogmoed, naai* willekeur en ongestoord willen be schikken over onze ziel en ons lichaam, over ons denken en doen, over ons goed en over onzen haard. O! zij weten wel dat de rots, waartegen zij hun hoofd ver brijzelen, bestaal in de verstandelijkheid van hel kiezerskorps der groote steden, en om die hinderpaal le breken, willen zij daar hei kiezerskorps treffen in zijne veistandelijksle bestanddeelen. Geene andere reden van bestaan, geen ander doelwit heeft liet hatelijk Wetsont werp Iepen de bekwaamheidikiezersdal door het ministerie! werd nedergelegd en dal naar allen schijn door de Kamer in November zal besproken worden, om reeds bij de gemeenlekiezingen van het volgende jiar le worden in toepassing gebracht. Hel Pourbaix ministerie, dal reeds zoo- viel afschuwelijke daden op zijn geweten heeft, wil zeker door dil wetsontwerp de kroon op al zijne hatelijkheden en oneerlijkheden zetten. Hel is eene daad van geweld, een aanslag op verworven rechten, eene poging lol vcrslechling van hel kiezerskorps, waarbij elk burger, die land en vrijheid lief heeft, door veront waardiging getroffen wordl Kiezingen in Frankrijk. Zondag laatst hebben gedeeltelijke kiezingen voor dearrondisinentsraden in Frankrijk plaats gehad. Gisteren kende men te Parijs den uitslag van zestig dier kiezingen; er waren 19 republikeinen en 9 monarchisten ge kozen. Er moet tot 2 herstemmingen overgegaan worden. De republikeinen wonnen elf zetels. Die gedeeltelijke kiezingen zijn dus in eene zekere maat eene bekrachtiging der wetgevende kiezing van 22 september en 6 octobr. Crispi i> Frankrijk. De handelkamer van Milan heeft eene dagorde gestemd, waarbij de heer Crispi geluk wordt gewenscht over zijn besluiten gevraagd wordt om nieuwe inniger en vricndschappe- lijkere betrekkingen met de fransclic handelaars le zien lol stand komen. Italiaansche irreclentisten. Volgens een dagblad van Venetie heefteen troep irredentisten, met den heer Imbriani aan het hoofd, gepoogd eene aanlanding op dc kust van Italië te doen, ten einde in dit land eenen oproer te verwekken. Zoodra de ita- liaanscho regecring hiervan kennis had, heeft zij bevel gegeven voor het kruisen van schepen in de Adriatische Zee. De socialisten in Zwitserland. De zwitsersche Bondsraad heeft doen overgaan tot de uitdrijving van drie duitsche socialisten. Do toestand in Servie. Men bericht uit Semlin aan den Standard, dat koningin Nathalie af gezien heeft van haar bezoek aan haren zoon, daar zij niet als koningin kon ontvangen worden. Voor hunne eerste bijeenkomst ware» geene voor waarden gesteld geweest. Uit Abyssinie. Uit Aden telegrafeert men, dat koning Menelik is verwittigd gewor den, dat een cthiopesche Ras de derwischen tusschen Metemneh en Gondar verslagen heeft. Die Ras heeft aan Menelik de op den vijand ver overde vaandels gezonden. Uit Massoeah bericht men, dat Ras Aloula, verraad vreezende, zich te Dedjaes stil houdt. -- Een oneerlijk ministerie, dat bij middel van bedrog en huichelarij aan hel roer gekomen is, gaal trachten door eene nieuwe oneerlijkheid zijn beslaan te ver lengen. De bisschoppen hebben liet bevel gegeven, zij willen dal alle oppositie tegen de zuarle macht, zooveel mogelijk zou verbroken worden, en onze minis ters hunne ootmoedige slaven zijn schaamteloos genoeg zich aan dil bevel le onderwerpen. En door welk hatelijk middel toch wil men ons land meer en meer in de kelens der geestelijkheid slaan Laat ons eras zien. Volstrekt meester m bijna al de kleine j i Dl! Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 19 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De nuancen voor Belgie. ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij 1- VAIWIMSN KKRCK1IOVE, Drukker-Uifgever, Ooslstruat, 6. le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. V<-rl vnn ijx<*i*<»n wej; van Duinkerke, Veurne, Gent naar ItrtiSHoI en Dixintule naar X'ienport. 3-08 3- 16 4- 24 7- 03 8- 23 V Hl I 6“ De werkelijke, briefwisselende en ecreleden der Koninklijke Academies van wetenschappen, letteren, kunsten en ge neeskunde; 7* De landheelers; 8" De drogisten; 9" De gelicentieerdei! in wetenschappen van bel Hooger Handelsgesticht van Ant werpen; 10° De dragers van een diploma of certificaat, verleend, na examen, aan dc leerlingen die een volledigen leergang van middelbaar onderwijs van lageren graad middelbare schoolof hoogeren graad (atheneum) hebben gevolgd; 11* Zij die een ingangsexaam hebben afgelegd in de hoogere scholen en nor maalscholen; 12” De bouwkundigen, die een diploma bekomen hebben in een nationaal, open baar of privaat hooger onderwijsgesticht; 13“ De gediplomeerden der landbouw scholen, van Gent en Vilvoorden; 14" De gediplomeerden der nijverheids scholen, die onder Staalsopziclit slaan; 15* De meestergasten of ploegbazen der koolmijnen, opzichters en aanleekenaars, welke ten minste twee jaren dienst heb ben, alsook de meestergasten en opper- magazijniers van fabrieken of werkhuizen, die ten minste 25 werklieden bezigen; 16“ De werkelijke of gepensioeneerde leden der Belgische diplomatische of konsulaire korpsen; 17° De griffiers en bijgevoegde griffiers der gerechtshoven, der rechtbanken van eersten aanleg en van koophandel, der werkrechlersraden en vredegerechten; 18" De handelsrechters in dienst of die een mandaat van ten minste twee jaren hebben volbracht; 19" De huidige leden der goêmannen- raden en degenen die ten minste een man daat van drij jaren hebben vervuld; 20” De avoués; 21° De deurwaarders; 22° De professors van atheneums, col leges, speciale en normale scholen, middelbare scholen, landbouw-, nijver heids- en haudelsscholen, der academies van schoone kunsten en conservatoriums, de opzichters van allen graad van het openbaar ouderwijs, de gemeenteonder wijzers; 23“ De ambtenaren van bestuurlijken aard, die eene jaarwedde hebben van ten minste 1500 fr.; 24" De officiers van hel leger, behalve degene die met vrucht een ingangexamen hebben gedaan in de oorlogsschool; 25" De onder-ofïicieis die twee jaren graad hebben; 26“ De officiers der actieve burger wacht in uctieven dienst of hebbende ten minste drij jaren graad; 27“ De bedienaars van de godsdiensten; 28" Dc laureaten der prijzen verleend door den Staat, der prijskampen van hoogere schooien of academies, van de algeineène prijskampen van middelbaar en lager onderwijs en der adultcnscholen; 29’ De prijzen van Rome de arlisten die eene gouden medalie behaalden; 30° De leden van den vcrbelerings- raad van hel onderwijs, der commissies van gezondheid, geneeskunde, statistiek en landbouwkunde; 31° De leden der bestuurbureelen van de onderwijsgestichten; 32“ De bestuurders der maatschappijen van ouderlingen bijstand, die drij jaren dil ambt vervullen; Ja, dal is de lijst der veroordeelden In het verlicht België bestaal erectie politie ke partij, die de bekwaamstee onder de burgers zoo openlijk met een bevret van onbekwaamheid durft vernederen. Waarlijk, in de meest verachlcrde lan den is er stellig geen staatsman te vinden, Onder de redenen, die minister Do Volder inbrengt om zijn wetsontwerp le verdedigen, leest men dal hel wordl voorgesteld uit hoofde van de toenemende geleerdheid onder de werkende standen, uit welke vooral de nieuwe kiezers zullen komen Wat bezorgdheid toch voor de geleerd heid En juist de geleerdste medeburgers sluit die huichelaar uil bel kiezerskorps. In het wetsontwerp legen de bekwaam heidskiezers ligt wederom de trek van jezuïelisme, die op al de daden van onze ministers le vinden is. Zij zeggen nog T Is waar, wij schaf fen zoo wat 69,000 kiezers af, maar wij vervangen die door nagenoeg even veel andere. Die nieuwe kiezers, weet gij waar men die wil halen? In de minst verstandelijke en minst onafhankelijke lagen der samen leving. Om die keurkiezers le vinden, verlaagt men den cijns voor de provincie en de gemeente, en zoo lokken zij naar de stembus duizenden lieden, die zij wel welen dal zij niet hel minste begrijp hebben van Staats- en bestuurzaken, maar van wie zij ook verwachten dal zij minder zullen kunnen weerstaan aan de drukking der zwarte kiesdravers en zoo een handje aan den clericalen wagen zullen toesteken. Een nog fijnere trek is Zal van rechts wege kiezer wezen al wie zijn eigen huis bewoont. Wil men welen op welke zonderlinge grondeigenaars men loert Op de dorpen vindt men een aantal lieden,jveld- arbeiders, koewachters, kalanten van hel weldadigheidsbureel, schooiers zelfs, die hun eigen huis bewonen. Maar dil eigen huisis doorgaans maar een ellendig kot, uil leem, planken en stroo samengebrachl ja, zelfs ziet men er wonen in eenen afgedanklen spoorweg wagon. Dal zijn dus de nieuwe kiezers, die men naar de stembus’ roeptdat zijn de ver standige en onafhankelijke koppen, die, in plaats der afgedankte bekwaamheids kiezers, over de zaken van provincie en stad zullen moeten oordeelen en beslissen'. u-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1