VAN VEURNE IÈ i o NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I o U <53e Jaar. opwelling der volks- duin kerke GU WELDE VEER \’E GE ST BRUSSEL Het was niet kapitein Wissmann welke de troepen aanvoerde die Uoesijri verslagen hebben. Kapitein Wissmann was op dit oogenblik op eene omreis in het binnenland. Te Mpwapwa, eene static op den weg der karavanen, heeft hij oenen mili tairen post achtergelaten, wat van een zeer groot belang is, aangezien men aldus den weg ran do groote meeren naar de kust veilig maakt. De Norddeutsche Allgemeene Zeitwuj deelt de beste berichten mede over den gezondheidstoestand van de duit- schc troepen in Afrika. Het engelscho oorlogschip Beindcer heeft, tijdens de blokkade der kust, een schip aangeslagen met 150 slaven aan boord. Hel bezoek minister van Transvaal, aan steden der Zuid gewesten, brengt I>o Transvaal. van den heer du Toil, Openbaar onderwijs in Antwerpen en andere en Noord-Nederlandselie weer de algenieene Zaterdag Xoveinber Het gedacht van een clericaal. Niet alleen de liberalen prolesleeren tegen de parlijuet, die door MM. Beer- uaerl en De Volder, de vrienden van Pourbaix, is voorgedraven; er zijn, z.ootlls wij reeds hebben gezegd, ook deftige en vaderlandslievende clericalen, die deze en er een groot gevaar in zien. M. Woeste heeft reeds laten hooren, dal die wel hem niet bevalt, en nu deelt de Patriote eenen langen brief tneê, die, naar bel schijnt, werd geschreven door een invloedrijk lid der clericale partij. In dien brief komt onder anderen de volgende zinsnede voor Nederig druk ik hel gevoelen uil, dat de Belgische katholieken moeten weigeren zich aan te sluiten bij maatregelen, die al ware hel slechts de strekking zouden aanduiden om het algemeen stemrecht te zeer nabij te komen, met den kiescijns tot niets te verminderen. Onder dit opzicht schijnt hel mij, dat zekere bepalingen van het ontwerp tot kieshervorming, neergelegd door het Minisleric-Beernaerl, niet aannemelijk zijn. Als een clericaal van gezag zoo spreekt en bang is voor de gevolgen der voorge stelde wet, hoeveel meer recht en reden moeten wij, liberalen, die er door ge troffen worden, dan niet hebben om er ons uit al onze krachten legen te ver zetten van oorloog, zeker wetende, dat het ontwerp zou worden aangenomen, hebbmi reeds sedert 1880 de invoering van den driejarigen diensttijd gelei delijk voorbereid. Door geleidelijke verliooging der jaarlijksche lichting, die in 1880 -171,000 en in 1800 503,000 manschappen bedroeg en door eene evenredige uitbreiding der kaders, is gezorgd, dat de aanmerkelijke ver- booging van de legermacht geene stoornis te weeg brengt, zoodat de nadeelige gevolgen, aan eiken plotse- lingen overgang verbonden, daardoor zijn weggenomen. De slotsom, waartoe het militaire blad komt, is natuurlijk dat, indien Frankrijk met zijne 38,000,000 in- woneus zich zoo zware offers getroost, hctduitsche rijk met zijn -17,000,000 inwoners zich niet mag laten over vleugelen. Even natuurlijk is het, dat de officieuze bladen liet gezr .'hebbend artikel overnemen en daaruit ’t bewijs putten, dat de minister van oorlog de gevraagde som tot versterking van Duitschland’s weerkracht in geen ge val mag geweigerd worden. j Ver! rekuron van umm'? 111 l,k,'rg,‘l- gr00ltó klle,S Plaatsruimte. - RekLmen'bo'eenL „n-.mderina der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office De tnnnncen voor Belgte. lei nu V.lNHUN lilCIlCK HOVE, Drukker-L'iigever. Ooslstraat, 6, te Veurne, Men schrijft m mj <Ioi» i jzcnunvi'g van I>uin!iei-R«»» Veurno, Gout naar Brussel en Dixmude De ontwaking. Toen de liberalen hunne eerste proles- talies legen het wetsontwerp-De Volder ten toch zoo’n leute. Wat 'n pret, wal Tl pret! Die goede liberalen! die lieve liberalen! die brave liberalen Waarachlig, zij lachten ons vierkant uit. En zij hadden eenigzins gelijk zich vrolijk te maken; want de liberale partij was op dit oogenblik nog zoo diep inge dommeld, en hare protestaties, in menige belangrijke omstandigheden, waren zoo zoetsappig en platonisch gebleven, dat de tegenstrevers er gerust den spot mochten mede drijven. De volkslergcnde belasting op hel vee, de aanslag op de irouwgebleven staats- 1 ')e', onderwijzers.de schandelijke handelingen den staat of jer Regeejing in zake Pourbaix, waren zelfs niet voldoende om de openbare meening op te wekken; de verkiezing van Janson, de verpletterende inbeschul digingstelling van hel Ministerie door den "evierden tribuin in de Kamet uitge sproken, waren niet bij machte om eene onweerstaanbare verontwaardiging uil te lokken. We sliepen. En hel volk, reeds zoo dikwijls in zijne billijke verwachtingen teleur gesteld, was afkeerig geworden van elke politieke beweging; omdat hel zich steeds in de ure van vergelding verlaten gevoelde en zijne rechten miskend hieven. Langzamerhand ging het Liberalisme naar den afgrond. Sterk door onze onecuigheid, meenden de klerikalen hel oogenblik gunstig om eenen vernietigenden aanslag op het Liberaal kiezerskorps te plegen en alzoo hunne overheersching voor een nieuw termijn van lange jaren te bestendigen. In de Wetgeving waren zij meester. Zij beschikten er over eene ontzaglijke meerderheid. Maar dal was hun niet genoeg. De groote steden Antwerpen, Brussel, Gent, Luik waren nog in handen dei liberalen. Ook daar zouden zij meester worden. Minister De Volder wist spoedig raad. Wij zullen de bekwaamheidskiezers van ambtswege afschaffen. Beernaerl vond hel goed; Jacobs en Woeste juichten toe, en hel wetsvoorstel, bekleed met hel koninklijk handteeken werd neergelegd. Men kent dit ontwerp. Nooit hebben de volgelingen van Sl-Ignatius iets uit gedacht, zoo willekeurig, zoo tartend, zoo onrechtvaardig; en de klerikalen zijn be sloten tot hel uiterste te gaan om het door te drijven. L'Escaut, bel orgaan van den tweemaal weggejaagder! minister Jacobs zegt Welnu de doctrinairs mogen hel weten hunne protestaties zullen niet baten. Zij zullen het behoud der bekwaamheidskiezers van ambtswege niet verkrijgen; en zij zullen het bewind niet meer bemachtigen. Dat is zoo c.k- regel». Ha! ha! dal is zoo geregeld. Welnu, dal zullen wij zien. De liberalen zullen naar behooren op die tardende uitdaging antwoorden; want de maat van onrecht en onbeschaamdheid loopt over. Er moet, en er zal een einde aan komen Ditmaal ontwaakt de liberale partij. De oneenigheid is verdwenen en hel verzet dat ziel) van allerwege tegen hel wets ontwerp De Volder begint te openbaren, neemt reeds zulke dreigende houding dal de spotlach der minisleriëelen op hunne lippen begint te verstijven. Heel gauw zullen ze gaan gewaar worden hoe ge vaarlijk hel is met hel vuur te spelen, want de beweging zal zich niet bij ge schreven protestaties bepalen. Niet alleen vragen wij thans het behoud der met af stelling bedreigde kiezers, wij eischen dit behoud; wij eischen zelfs meer; de toe voeging der kieshekwaamheid voor de wetgevende Kamers van alle bekwaam heidskiezers, zonder onderscheid, en verder de bezinning van ait. 47, en, als minimum, de uitbreiding van hel stemrecht in den zin van de besluilselen des Vooruitstrevende!! Landdags. Dal willen wij, dal eischen wij, en dal zullen we luidkeels gaan roepen, daar waar het dringend noodzakelijk wordt de krachtige volksstem te laten hooren. Welzoo d;in de klerikalen zullen liet bewind behouden als een eigendommelijk iels; dat is zoo geregheiv Nog eens dal zullen wij zien. STAATKUNDIG OVERZICHT. Het fransch ministerie. Het bevestigt zich dat het fransch ministerie zich geheel, zooals het thans is samengesteld, voorde Kamers zal aanbieden, zal voortgaan om in overleg met het Parlement de zaken des lands te beheeren en aan de afge vaardigden al denoodigc inlichtingen zal leveren voor het kieschc werk der geldigverklaring van de kiezingen, de voornaamste bezigheid van den zittijd, die den twaalfden november i aanstaande geopend wordt. De ierschc raak. Maandag laatst heeft te Thurles in Ierland eene vergadering plaats ge had van leden der Vcrdedigings- inaatschappij van do ierschc pachters, onder voorzitterschap van den heer Sexton, parlementslid. De vergadering' heeft het stichten eener kas besloten, waarin ieder een bedrug zou storten, vastgesteld op den minimumtaks van 3 pence voor ieder pond sterling der schatting zijner pachthuurwaarde. Gunstig staan de kansen der dnit- schc regeering om van den Rijksdag de inillioenen te verkrijgen, welke zij weer voor het leger vraagt. Een krachtigen bondgenoot vindt de mi nister van oorlog daarvoor in het Militair Wochcnblatl, dat, om de noodzakelijkheid der uitgaven aan te I toonen, uitvoerig nog eens de ge volgen der nieuwe fransche legerwet uiteenzet. De vrijstellingen van den krijgs- I dienst zijn in Frankrijk bijna geheel I opgeheven en beperken zich tot liet I verlof aan enkelen om slechts éón I jaar te mogen dienen, terwijl de I overigen driejaren onder de wapens I blijven. Daardoor worden nu elk jaar I 220,000 manschappen ingelyfd, van I wie, indien men aanneemt dat 18,000 I door ziekte of dood afvallen, er I 132,000 drie, 11000 twee jaren en 64,000 één jaar onder de wapenen blyvcn. Het werkdndige leger in vredestijd wordt daardoor gebracht lieten boörcn, hadden de klenkale op 545,000 man, derhalve 42,000 man 1 - et’ meer dan tot dusver het geval was. Daarbij komt dat de reserve en het territoriale leger door de nieuwe re geling ook veel beter worden, want uit de geoefende soldaten worden na hun driejarigen diensttijd de onder officieren cn officieren voor het terri toriale leger gekozen en de regeering bevordert dit zooveel zij kan, door aan hen, die den rang van officier of onder-oflicier bezitten, de voorkeur te verlecnen bij het begeven van be trekkingen in dienst van provincie. I Feitelijk treedt deze, ofschoon eerst in dit jaar aangenomen hervorming, reeds in 1891 in haar geheelcn om vang in w rking, want de ministers -- ii .n Woensda" in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Cr. ’s jnars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk ,i,1iLio.»«.i <"-->ni« tuiiuis vnUro.ic nkoiemimi» n Rechterlijke cei liersielliugen 1 fr. de Pl’bi.icité, Magdalenastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. ■mar iVïeiiport wel afkeuren De verkwezeling van ’t leger. Wij hebben er reeds op gewezen dat de ahnoezeniers, onlangs door pater Ponlus in hel leger benoemd, zoovele Pourbaix zullen zijn ten dienste van kei ministerie en van de klerikale associatiën. Zekere feilen, welke door de Eloile worden bekend gemaakt, bevestigen onze voorzegging en komen hierop neder De dorpspastoors leekenen de namen en voornamen aan van den soldaat, het regiment waarbij bij ingelijfd wordt, enz., enz. De pastoor recommandeert den loteling aan de geestelijke overheid van ’t regiment die op zijne beurt den jongen inlijft.... in de klerikale krochten. De verkwezeling van hel leger gaal niet moeilijker dan dat. In een linieregiinent heeft de aalmoeze nier van den kolonel de naamlijst geeischt der getrouwde officieren, onder-officieren en soldaten. Men ziel van hier waarom. Is de offi cier wal weerspannig, de langgerokle Pourbaix zal zich misschien gemakke lijker door zijne vrouw welen te doen aanhooren. Door de vrouw, trekt men den man in ’t net. Dc verkwezeling van T leger gaal aldus haren gang. Daar, waar rechtschapenheid en eerlijkheid de lioofdhoedaniglieden moeten zijn, zullen de bespieders, de overdragers en de huichelaars in massa gevormd worden. De soldaten mogen in geene liberale kringen komen en men dwingt ze naar klerikale krochten te gaan. De beschermelingen van den aalmoe zenier zullen in hel ministerie getroeteld worden. Aan hun de gemakkelijke en spoedige bevorderingen. Wat dc oHiciereu betreft, die den kwezelaar niet willen uilhangen, hun brood zal gebakken zijn. Voor een schijn van dienstoverlreding zal de kolonel bun de straffen moeten op leggen welke de langgerokle regiments 4‘ourbaix zal voorschrijven. En voor zoon, leger zullen de burgers millioenen moeten opbreugen NI EU PORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 5'i.) 7- 3' 8- 46 BRUSSEL GE ST VEURNE G!IT VELDE DIl.NKERKE 6-00 8-52 5-07 5- 4’ 6- 21 9-20 10-5» 5-58 7-36 10-04 10- 29 11- 08 3-08 3- 4(5 4- 24 7- 1'2 8- 23 11-58 2- 5» 3- 1» 4- 07 7-<5 10-11 10- 51 11- 18 rwr.r’-—».u..7 *7 In Zuid-Afrika. 6-U2 6- 36 7- 15 9-34 10-55 5-35 8-07 *-26 $-57 tn-17 11- 27 12- 17 3-13 5-'4 Het dultsche leger. 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-»3 8-24 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8-53

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1