NKR VEURNE p 1 it p: i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT a Oh K gj November 1188S). ISf.' <ïï5e Jï&ïsï-, Ej 1 Polignac omtrent denzelfden weg inge- anders uil te leggen den toestand. den tuin laat Zn 1 crd Dat zou wal kunnen. De Flandre Libérale zegt, dal leden der rechter zijde hun inzicht bekend gemaakt hebben, een slap aan te wenden bij M. Becrnaert, om hel behoud le vragen der wet van 1883 op do bekwaamheids- kiezers, behalve voor de openbare ambte naren en eenige andere reeksen vastge steld in deze wel. Men weet nog niet, hoe die vraag onthaald zal worden ten eerste door M. Becrnaert en tweede en vooral door M. Woeste. slagen als nu M. De Volder en C'*. Óp den "26 juli van ditzelfde Jaar ver schenen in bel Staatsblad koninklijke ordonnanciën, die, legen de grondwet in, de rechten des volks aanrandden; vooral werden er merkelijke veranderingen loe- gebracht aan hel bestaande kiesstelsel. De Parijzenaars, eerst verstomd en als geslagen door de ongehoorde stoutmoe digheid van hel ministerie, kwamen weldra lot hel besef hunner waardigheid: hel volk liep te wapen, de revolutie.brak uit, T leger verbroederde mei de burgerij, en drijflagen daarna waren Polignac en de overige ministers weggevaagd en in beschuldiging gesteld. De koning Karel X, te laat ziende dal hij misleid was geworden door zijn mi nisterie, moest Frankrijk ontvluchten, en verloor in dien korten volksoproer troon en kroon Dal M. De Volder, aangeprikkeld door den heer Jacobsen consoorten, den over moed wil hebben van eenen Polignac, <lat is reeds ten volle bewezen; maar of hij in Leopold II eenen lichtgeloovigen Karel X zal aantreffen, dat nooit Hel belgisch volk zal niel noodig heb ben te handelen als de Franscheti; geene gewelddadige middelen zijn lol nu toe in Belgie moeten aangewend worden, om dat de Koning als een wijze, voorzichtige vorst de zaken des lands van dichtbij nagaat, en telkens krachtdadig weel le handelen als het oogenblik daar is. Overigens het aidanken van het mi nisterie Jacobs-d’Aneihan in 1870, en hel wegzenden der ministers Jacobs en Woeste in 1884 zijn er kleine staaltjes van. Hel wetsonlwerp-De Volder, die staats aanslag legen de verkregen rechten van het verlichte hedeelle der belgische natie, zal en moet in zijn geheel ingetrokken worden. Onze klerikale Polignacs mogen het zich voor gezegd houden. was de ziel eoner ontevredene bewe ning, die zich in den jongsten tijd onder de officieren openbaarde. Des wege bad Da Fonseca zelfs eene tucht straf ondergaan en was hij naar Coyaba gezonden, van waar hij eerst onlangs was teruggekeerd. In een manifest verklaren beide dictatoren, dat de monarchie is afgeschaft en de regeering voornemens is alle wanorde te keer te gaan. Als voorloopige ministers treden op behalve Da Fonseca, die president is zonder portefeuille, en Van don Kolk, die hot zeewezen heeft genomen, de volgende hoerenAristides Lobos, binnenlandsche zaken; Quintin Bosa- yay.i, een dagbladschrijver, buiten- landsche zaken; doctor Ruy Barleoza, financiën; Campos Salles, justicie; Benjamin Constant, oorlog; Deinetrio Ribeiro, landbouw. De openbare meening moet het nieuw kabinet {'imstig ontvangen hebben en de bevolking is rustig. Do gebeurtenissen worden ook elders tamelijk kalm opgonomen. The Times maakt do vrij cynische opmerking, dat er geene reden is om aan te ne men, dat eene republiek minder regel matig zal wezen in de afdoening harer schulden dan eene monarchie; alleen bestaat vrees dat het land zal worden versnipperd. dok Daly Telegraph acht voor Eu ropa de kwestie van regeeringsvorm bijzaak, als de vrede maar gehand haafd wordt. Vermag de nieuwe re geering de orde te handhaven en slaagt zij er in de onmetclijke hulp bronnen des lands te ontwikkelen, dan kan zij rekenen op Europa’s toe genegenheid. Morning Post ziet in de namen der nieuwe bewindsmannen geene vol doende waarborgen tegen wanorde. --T>o«sao*c4r-n—- 1330 - Het schijnt dat M. Do Volder met zijne kieswet deerlijk gaat uitbranden. In huo- gere kringen volgt men met de meeste ■landaciil de beweging, dal op alle punten des lands legen het nieuwe wetsontwerp is ontslaan, beweging, die zich dagelijks uiibrcidt en terecht alle verlichte vader landers in bel harnas jaagt. Als de heeren klerikalen geineend hebben, dat zij -40 a 50 duizend bekw inm'ieidskiezers, die hen hinderen om de stadhuizen der libe rale centrums le bemachtigen, zoo maar met de gauwte hunne rechten ontfutselen en ze met eenen enkelen pennelrek als paria's op zijde schuiven konden, dan iiebbcn zij den bal deerlijk mis geslagen. Meeneu zij dan waarlijk toch, dat onze laudgeiiooten botermelk in de aderen hebben1 Aanzien zij Onzen Koning als een leekentnachieu Of denken zij misschien, dal Leopold zich zoo gemakkelijk om den tuin laat leiden De lakeien der geestelijkheid zijn waar lijk al le naïef. Pourbaix en C" veroortheld. De jury van Henegauwen heelt, zooals overigens te voorzien was Pourbaix schuldig verklaard en liet Hof heeft hem veroordeeld tol twee jaren gevangenis straf. Maar Pourbaix alleen is niet schuldig verklaard en veroordeeld. Boven over zijn hoofd gaat dit vonnis de Ministers Beeruaerl en De Volder in volle borst treffen en schandvlekken, en nog meer dan Pourbaix zelf, die maar hun werktuig was. Meer nog dan Pourbaix, zeg de Koop handel, en dal is zoo, want Pouibaixis enkel veroordeeld als medeplichtige. Welnu, waar een medeplichtige is, moet een hoofddader beslaan, eu wie is tlal in hel thans afgeloopen proces Men zoeke overal rond; men zal, men STAATKUNDIG OVERZICHT. De fransche republikeinsche dag bladen tonnen zich over het algemeen zeer tevreden overdo verklaring der fransche regeering, waarvan in de Kamer der afgevaardigden en den Senaat lezing werd gedaan. De Esta fette zegt: In don zeer duidelijken toestand, die hel kabinet de wijsheid gehad heeft te nemen, zal men geluk kig zijn vast te stellen dat het do goedkeuring dor republikeinsche ni 'CJ'd Theid verworven heeft. De Journal de Débals schrijft dat de Kamer dit document onthaald heeft zooals hel behoorde, gunstig en zonder geestdrift. Zij heeft overigens orimid- dolijk bewezen, met tie dringendheid te verwerpen over het voorstel van overziening der grondwet van den heer Manjan, dal zij zich .ook mol ernst tg<‘zaken wil bezig houden. 1 De Rappel doet ook uitschijnen dat de meerderheid over de verklaring dor regeering te vredon scheen. Ware de scheiding tusschen Kerk en Staat gevraagd geworden, men luidde dit ook verworpen. Volgons de Autorité zal de verkla ring niet gevoelig’ den tegenwoor- digen toestand wijzigen. De République frangaise slelt ook de bijna eenparige goedkeuring vast, die zich lucht gaf bij de voornaamste zinsneden der verklaring. De Radical zegtGeen geestdrift, inaar wat. beter is een groot vertrou wen in de krachtdadigheid dor regee ring en in den gee.sl van verzoening, die haar bezield. Die gevoelens beant woorden volkomen aan den toestand. De omwenteling in Brazilië, heeft gezegevierd, de laatste monarchie in Amerika is gevallen en keizer l’redo is, na korten tijd in zijn paleis een gevangene te zijn geweest en daar van den troon vervallen te zijn ver klaard, met zijn gezin reeds op weg naar Europa. Z. AL ging vrijwillig, verklarende voor 't geweld te wijken, maar de president van den minister raad, graafOuroprcto, werd gevanke lijk aan boord gebracht om gedepor teerd te worden. De meeste provinciën hebben zich bij de republikeinsche beweging aan gesloten. Alleen Bahia niet, naar het schijnt. Over het algemeen neemt de bevolking eene kalme en zeer terug getrokken houdingaan. Ze schijnt als verlamd van verbazing, de winkels zijn nog steeds gesloten en de zaken staan stil, ondanks de geruststellende verzekeringen, door de nieuwe be windvoerders gegeven. De omwenteling blijkt het werk te zijn geweest van den veldmaarschalk Tlieodoro Da Fonseca en den admiraal Van der Kolk, die voorloopig dictato riale macht hebben aanvaard. Fonseca im m ui vPKchiiul (Icn Zaterdag. en allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Ir. ’s jaars; met do post 7 Ir. Een afzonderlijk iiun'm.-r 10 cent - Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsi uunle. - Reklainen 50 cent. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. He Umonren voor Helgie. ter uitzondering dcH>eide laanderen. alsmede du voor het Vuurland voeden tnlvangen door den Ofiice he Publuuté, Magdalenastraat, Brussel. TTm'ijïi in bij «71 VA1VOHM KI6IVCK1IOVK; Jrukker-Uilgever, Goatstrast, te Venrue, en in de Postkantoren des Rijks. <lon ijzeren weg vnn H>uink«rl<«» V«urn«, Soul aaar ESrtissc! en ttïixinnde naar ZVienport. kan er slechts één, een enkele vinden het .Ministerie. Hel Ministerie, ja, welk in de duister nis, in het midden van den nacht, aan spande en werkte met mouchards, niet ellendige schurken, welk alles op voor hand wist wal ging gebeuren, en, in plaats van dit le voorkomen, de hand leende om hel le doen of le lalen ge beuren. De clericale pers zal pogen er eene vrijspraak van het Ministerie in te vinden, omdat Pourbaix op de eerste vraag werd vrijgesproken, luidende aldus Dal zal niet lukken; de jury beant woordde deze vraag mei 7 JA 5 NEEN, en hel Hof sloot zich bij de minderheid aan, zoodal Pourbaix, door hel oog eener naald kruipende, op die vraag vrij kwam. Hij werd echter schuldig verklaard en veroordeeld op de vijfde vraag, die ver langde te weten of Pourbaix dan mede plichtig was aan de misdaad uilgedrukl in de bovenstaande eerste vraag. Dus is hij maar de medeplichtige Welnu, wie is dan de schuldige, de echte dader In de gedachte, in de bedoeling der jury kan dat, zooals wij hooger gezegd hebben, niemand anders zijn dan hel Ministerie. En zoo is hel dan ook wel, en de groole veroordeelde is en blijfl hel Ministerie, Wij dagen de clcricale pers uit liet anders uil le leggen en ons bekend le maken, wie in deze zaak dc dader is. De handelsbeweging in België. Hei Staatsblad deelde dezer dagen eene label mede, waarin wij eenige welens- waardige cijfers aanlreffen nopens de handelsbeweging in ons land. In de maand september van dit jaar werd er aan verschillige producten voor eene waarde van 109,953,000 franks inge voerd; dit is eene vermeerdering van 11 len honderd op de maand september van 1888. Voor de eerste negen maanden van 1889 beliep de invoer lol 996,566,000 fr. of 4 t. li. verlioóging. Wal den uitvoer betreft, deze beliep: in de maand september lol 106,773,000 franks of 9 i. Ii. stijging, en voor de 9 eerste maanden lol 879,970,000 franks, zijnde eene verhooging van 12 len hon derd. De invoer van voedingswaren heeft dit jaar mei 8,419,000 franks afgenomen, terwijl diedergrondsioflën mel26,902,00ü fr. en die der gefabrikeerde voorwerpen mei 12,221,000 franks toenamen. De verhooging, dit jaar in den uitvoer bestaligd, bedraagt Voor de voedingswaren fr. 7,088,000; voor de grondstoffen fr. 21,717, 000 en voor de gelabrikeerde voorwerpen fr. 64,906,000. Deze toestand is zeer bevredigend. Bijna al onze verschillige nijverheden zijn in bloei vooruitgegaan. De eenige gefabi i- keerde artikelen, waarvoor de statistieken eene vermindering in den uitvoer aanwij zen zijn de bougies en kaarsen, de kledingstoffen en het gewoon glaswerk. De fabrikanten van rijtuigen voor ijzeren wegen en tramlijnen hebben dit jaar voor 20,668, 000 franks meer naar hel buiten land gezonden dan in 1888. De invoer van rundvleesch verminderde mei 8,608,000 franks, natuurlijk gevolg van de iiikomrechlen op hel vee. Onze uiivoer van vleesch heelt, integendeel, Wij geven hun lot les een paar regels geschiedenis In 1830 was in Frankrijk ministerie- f,’ .Men »-<)7 te habben, uiot BRUSSEL O EXT VEURNE GtITVBI.DK DUINKERKS DIINKERKE Gil YVEI.DH VEURNE GENT BRUSSEL 6- IS 7- 4» 4*11 1»-J1 11-18 5-‘>« 8-4 5-35 »-»7 *-24 «•57 6-21 9-3* 10-59 10- 17 11- 27 1’17 3-13 5-58 7-36 10-04 10- 30 11- 08 NIEUPORT DIXMUDK DIXMUDE NIEUPORT 3-08 3-l<f l-’l 7- 03 8- 23 7-00 0-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-41 7- 45 9-5» 12-45 2-35 5-Ö3 8-24 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8-53 V<n-I fokiii**”’ i-Oi 6-36 9-14 10-55 - nuain i - D« varklarlng der franschejregserlng. Dc omwenteling in Brazilië. 11-3» 6-0» 2- * «-52 3- 1» Is Pourbaix schuldig van dynamiet in bezit gehouden, vervoerd of geleverd - hot inzicht misdaden te plegen of te doen plegen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1889 | | pagina 1