VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I STAATKUNDIG OVERZICHT. de waarheid zijn in zij oen ihjinkerkk GHYVRLDB VKURNB GE XT BRUSSUL De duitschc Rijksdag heeft dinsdag de tweede lezing tan het oorlogs- budjet ten einde gebracht. Hij heeft ten zelfden tijde, met bijna eenparige stemmen en zonder beraadslaging de ▼«meerdering der uitgaven aange nomen 45,813,000 mark bedragende, die noodig geacht worden door de wijzigingen aan de leger.wot gebracht, alsöok een krediet van 01,224,100 mark, bestemd voor aankoopen voor de artillerie. vrij Staeft maar rist ta voel. Men weel met hoeveel dwazen hoog moed minister Beeruaert voor den dig is gekomen met een overschot van eenige milliocnen, verkregen op de jaarlijksche staatsrekening. Wij hebben doen uitschijnen dat hij nog te kort, in plaats van over zou heb ben, hadde hij niet mogen beschikken over de nieuwe geldmiddelen geschapen door hel laatste liberaal ministerie en welke hij, alsdan representant der min derheid, zoo hevig had bestreden. Wij voegden erbij Pas op uw boni berust op beweegbaar zand; er kunnen Hunne nieuwjaargifle. In cenen der laatste verschenen num mers vin den Veurnaar is de plaatse lijke klakpotter verrezen onder de ge daante van ainjoor Segher Dal dit schrijvelaai tje in zijn gebrabbel Maar, eilaas Wij hebben dan, dagc- lijksch ooggetuige geweest der schaam- telooze wraaknemingen onzer fanatieke meesters Onder voorwendsel van vrijheid begon men de ollicieele onderwijzeressen weg te zenden; de ollicieele scholen te benadeeligen tenvoordeelederlapscholen; ja, zelfs aan deze laatste geldelijke hulp middelen te schenken ten nadeele der gemeentescholen welke do wet onder hunne openbare bescherming stelt; de liberale neringdoeners ten onderen te brengen om alles in de altijd openslaande beurzen hunner troelelkinders tc werpen. Ah klerikale pilaarbijters I Gij durft spreken van vrijheid Aanschouwt den ellendigen toestand, niet alleen van Veurne, maar van ganscli Belgieen indien gij een geweten of een rechtschapen hert hebt zult gij zelve moeien bekennen dat alles wal liberaal is oi' enkelijk liberaal vermoed is laf onder de voeten is getrapt en erger dan slinkende visch behandeld wordt. Zul<;r<!ag Jnnuari -S Hel is zeker ook uit die oneindige liefde tol de vrijheid dat onze stadhuisbazen do taks van tien franks gestemd hebben op de openbare danspartijen vele on««Aer»heden heeft doen over drukken, is xeker, niet waar Segher Maar dat het heilig ventje niet gedacht heelt van in zoe’n korten tijd door zijne eigene vrienden gelogenstraft te zijn, is ook xeker, niet waar Segher 1 Zoo is hel, dal hij zijne zotte verwaand heid zóó verre bracht, te beweren dal er in Vearne nog nooit zooveel feestjes ge vierd zijn geweest als in de vijf jaren van katholiek bestuur Ja, er is meer ge lachen en gesprongen geweest tijdens die vijf jaren dan gedurende de vijftien laatste jaren van ’t liberaal beheer 1 Zoo spreekt die prelaatEn natuur lijk laat hij de bewijzen daarIFij zullen ze u voor oogen leggen I Die schijnheilige dweepers hadden hier in 1884 er in gelukt hel vertrouwen der lichtgeloovige kiezers te overwinnen. Er was dan geen kwestie van dwang middelen noch van willekeurige maat regelen O neen alles was suiker en zeem Zij waren de steevers vóór de «vrijheid»? IFy waien de partijgangers der heer- De gewone zittijd van het fransch Parlement is dinsdag geopend gewor den. De Kamer der afgevaardigden ving hare zitting aan om twee uur onder voorzitterschap van den heer Pierre Blanc, ouderdomsdeken. De zeg jongste afgevaardigden vervulden do ambten van secretarissen. De zaal was weinig bezet. De heer Floquet werd voorzitter ge kozen mei 115 stemmen. In den Senaat word de zitting voor gezeten door den heer Kiener, ouder domsdeken. Acht senateurs, ouder dan hij, waren afwezig ton gevolge van ziekte. De heer Kiener maakte den lof van den markies de Mallevillc en den heer de Grandjeret, overleden onafzetbare senateurs. - <Tri>»«oagiig 8w Eene «tem uit dan vraomds. In een uitgebreid hoofdartiAel heeft het wereldberoemd I.on ienscli blsd. de Times, dezer dagen eene studie gemaakt over hel Belgisch gouvernement, waarin hij tot hel besluit komt dat de politiek van hel huidig Ministerie buitensporig léirlionnair is en dal de parlementaire linkerzijde nel volle recht ca plicht eene krachtdadige oppositie daartegen voert. De Time»- veroordeeld in krachtige be woordingen vooral hel wetsonlwcrp-De Volder, tot afschaffing der bekwaam- hcidskiezers van rechtswege. Hij noemt hel een oorlogswerktuig, welk moet dienen om de raadhuizen d<-r groote steden te kunnen veroveren, ter wijl hij lol brengt aan de liberale wel van 1883, die aan de bekwaamheid hel kies recht heeft verleeml. De oppositie heelt ten volle gelijk, zegt hel Cityblad, dal zij dien schaadigen aanval met gedoogt en zich bereidt Item lot hel uiterste al' te weeren. De clerical») pers doel alsof de Times niet gesproken had en zwijgt hel artikel dood. Zij denkt misschien dat de Times in België weinig ol niet gelezen wordt en hel dus de moeite niet waard is er nota van te nemen of er hare lezers kennis van te geven. Niet en weel niet en deert, zegt ze .Maar als ergens hel een of ander niets* beduidend vreemd papenhladje een artikel in clericalen geest schrijft, o dan is ze onmiddellijk gereed om er veel gewicht aan te hechten; zo neemt hel van de eerste lol de taaiste letter over, voegt er nog wat peper en zout bij, en' wil Alonti grlooven dal hel oordeel is van.... heel de wereld. Alleen hel Journal de Bruxelles jammert over hel artikel van den Times, welk zijne bazen zoo grievend naar het hart steekt en zeker in de minisleriecle kringen en nog hoogcr een diepen indruk zal maken. Do aanstaande kiezingon. In den loop der maand Juni van dit jaar, moet worden overgegaan lol de regelmatige wetgevende kiezingen. De arrondissementen, waar ditmaal kiezitigen zullen plaats hebben, rijn die van Alh, Bergen, Charleroi, Doornik, Soignies en Thuin, in Henegouwen; Has selt, Maaseik en Tongeren, in Limburg; Rorchworw (Waremme), Hooi, Luik en Verviers, iu de provincie Luik; Aalst, Audenaarde, Dendermonde, Eecloo, Gent en St. Nikolaas, in Oosl-Vlaanderen. Deze 19 arrondissementen kiezen te samen 69 representanten, waarvan voor hel oogenklik 38 liberalen en 31 cleri calen. In de meeste clericale arrondissemen ten bestaat geene of weinig kans voor de liberalen. Deze laatsten moeten enkel trachten de plaatsen, die zij thans be- klecdeu te behouden, doch levens te Charleroi 2 plaatsen, te Waremme 2 en te Gent 7 terug te veroveren, wal tien tegen een het geval zal wezen. Op deze wijze zou de huidige meerder heid 11 harer leden verliezen en .de min derheid er 11 winnen wal eene verplaat sing zou maken van 22 stemmen, en dewijl de meerderheid thans bestaal uit 54 stemmen, zou zij daardoor vallen tot 32. Zeker is dit nog zeer schoon, maar het Ministerie zou alsdan het bewijs hebben, dal hel voorlregeerl legen den wil van hel land en hel zou geenszins te verwon deren zijn als daarop eene ontbinding volgde, die ons Brussel zou teruggeven en met een enkelen slag die reusachtige meerderheid van lieden zou vernietigen. - - - Met de boheenischc conferentie te Weenen schijnt het zeer goed te gaan. De leden zijn nu gevorderd tot de las tigste kwestie, de regeling van de verhouding tusachen do duitsche en czechische talen. Of meti het daarover «ens zal worden, is zeer te betwijfelen, maar toch zijn reeds eenige andere punten van geschil op bevredigende wijze uitgemaakt. Graaf Taaffe is tot dusver zeer tevreden over den uitslag der beraad slagingen, welke in menig opzicht de verwachtingen, die trouwens niet hoog waren gespannen, heeft avertrofl’en. Een depechc uit Madrid van woens dag, meldt: De kleine koning heeft cenen goeden nacht gehad. Hij heeft lange rustpozen genoten, die indien er geene verwikkelingen komen, eene aanstaande herstelling laten voorzien. De onderkoning van Egypte heeft Stanley vereerd niet het grootlint van de Medjidiehorde; de heeren Jephson, Parke, Stall’s en Nelson, zijne reisge zellen, zullen insgelijks gedecoreerd worden. Ondervraagd over de groote hoeveelheid ivoor, te Wadelaï bijeen gebracht en die de onkosten der hulp expeditie moest bestrijden, antwoord de Stanley dat Emin Pacha verplicht was geweest al dat ivoor in handen te laten der oproerlingen van W.ade- schemie dwingelandij De Veurnsche burgers waren allen gemuileband; zij moesten allen aan hun eigen overgelaten zijn. Iedereen moest handel en wandel De vrijheid in alles en voor allen De vrijheid for ever Gij leest weler is hiel' nog nooit zoo veel vermaak geweest En lot dies bekrachtiging, stemmen de elf heilige geesten die op ons stadhuis zetelen een gemeentereglementen dal eene belasting van tien franks vastsleld op iedere openbare danspartij welke voortaan zal ingerichl zijn Ziel gij nu hoe Segher heeft uitgesproken Dal heet men de openbare vermaken begunstigen en bevoordeeligen eh of ik versla er mij niet meer aan. Jammer, dat ei' kleingeestige losbollen zullen gevonden zijn die deze denkwijze zullen welen te bespotten En wij wedden dal zij nog de meerderheid der bevolking zullen uitmaken Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Be groeft) leRers velgen» plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Aiinoneen voor Belgie, ter uitzondering der beide 1 leten de rees, tlsmedt die tetr M BattfnlMd ft/trdat oMfvmigeti door den Oitice de Pcnt.ïcn fi, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in l«j VAWIftHW Kï’.RCKBOVB, iriklter-iitjaever, •oatMraat, S. te Vearne, e» in de Postkantoren des Rijks. 'Vcrtr<®kul*»n vnn den ijzeroaweg van Datnkark*, "WenrMe, fitent aanr nriisscl on Dixmude naar Aaieuport. laï en der Mahdisten, die het l*nd overrompelden. lieae depechc uit Zanzibar meldt dat Emin pacha hervallen is en men op nieuw voor zijn levei vreest. Tijdingen uit Rio de Janeiro te New-York ontvangen, laiden dat bij den oprocr van 18 december laatst, een lOOtxl soldaten; die zich tegen het uitroepen der republiek wilden ver zetten, er het leven bij lieten; daarbij werden er nog 21, die waren gevan gen geaomen, door de republikeinen doodgeschoten. zich gebeurtenissen voordoen welke u allen lust om te sloefen zouden kunnen ontnemen. Wij zijn er zoover niet vin af onze voorzegging te zien verwezenlijken. De geweldige opslag van de kolen brengt den Belgischen Staat in eene» moeilijken toestand. Reeds zijn er van zijne agenten naar Engeland en den Pas-de-Galais ge zonden om er groote aankoopen van kolen te doen. Zij zullen ze heel duur mogen betalen; voor T minste dal de toeatand eenigen tijd gelijk blijft, zullen de uitgaven vooral voer den dienst van den ijzeren weg eenige millioenen hooger loopen dan ze voorzien werden. Voegt daarbij een krediet voor T herop bouwen des kasleels van Laeken, de gebroken potten der spoorwegramp van GroeweHdael en andere onheilen waar aan de naum van O Vandénpeereboom zal verbonden blijven; de kosten van de bewapening der forten aan de Maas en van de vernieuwing der geweren; de 50 franks daags welke de regeoring veroor deeld is te betalen zoelaag de brug over de schelde te Antwerpen niet gelegd is, enz., enz., daarmée zou de fameuze boni ferm naar den bliksem kunnen zijn. Wat dan Wel. dan zullen de Pourbaix-ministers niet moeien uitroepenDieu soit loué zooals M. August Eenaan hel deed maar geloofd zijn de liberalen, want zonder de door hun gestemde geldmid delen, zalen do klerikalé ministers lol over hel hoofd in de krol G-2e Jziïïb*. li-lt 6-02 «-3< 1-41 »OZ 4-«» 5-47 5- 4! 6- !l 9-!» 1O-.W 5-58 7-36 10-04 10- 30 11- OJ 5-04 7-32 1-4(1 9-34 10-55 B-.7S 2- 35 3- 44 4- 47 BRUMll GENT VBURXH OSYVBI,»» BVVXKBRKB 1 Het duitsch Parlomoat. 14- II 14-31 11-18 3-01 3- 46 4- !4 7- 03 8- !3 7-00 9-03 12-08 1-48 4-16 6-07 7-35 J-40 12-35 2-25 4-51 6-44 7- 45 9-5» 12-45 2-3» 5-03 8-24 8- 22 10-25 1 2! 3-10 5-40 8-53 Hat fransch Parlement. Oostenrijk en Bohemen. Koniug Alfonso XIII. Stanley in Egypte. 14-47 11-25 1»-15 3-13 5-24 Hervalllng T*n Emin p»cha. Da braEllllaamoche rapnbllok. NIEUPORT DIXMUDB DIXMUDE NIEUPORT aa—WCT4M1WI4Lt I tlJU

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1