VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 1 -J ‘V N.' IS! 45-4' jam*. LZnterclatf tJtï Haart 1890. A »?W 'W Da eer van liberaal te zijn. Hel was vroeger een eerer.aam voel den burger en den landbouwer liberaal te zijn, deel te maken van het groot leger Volgens cene depeche uit Berlijn van donderdag, is ook het ontslag van graaf Herbert von Bismarck als staats secretaris door den keizer aangeno men. Men zegt dat hem het gezant schap te Constantinopel is aange boden. Men noemt graaf Berchem, bestuurder bij het ministerie van buitenlandsche zaken en oud algemeen consul te Budapest, als de vervanger van Herbert von Bismarck in de hoe danigheid van staatssecretaris. Volgens de Francforter Zeitung zal graaf Herbert von Bismarck gezant te Londen benoemd worden. De nieuwe verjunningswet. Meer dan eens reeds hebben wij doen uitschijnen, zegt de Koophandel, hoe het tegenwoordig Ministerie, daarin geholpen door zijue meerderheid, de zotste en ongerijmdste wellen aaneenkudselt, met de gauwte, zonder er op na te denken. En als die wellen dan in praktijk komen, wordt men gewaar dat men de eene domheid op de andere heeft begaan, en dal zij die gelast zijn de wet uit te voeren, er kop noch staart welen aan te vinden en er niet uit wijs kunnen worden hoe zij haar moeten verstaan en toe passen. Dit is zooals wij van den aanvang af gezegd hebben weer eens zoo met de beruchte vergunningswet op de nieuwe drankslijlerijen. Geen mensch weet er een rechten draad aan te spinnen en overal wordt ïe op verschillige wijze in uitvoering gelegd, ondanks de minislerieele omzendbrieven en uitleggingen. De ontvangers verliezen er schier het verstand bij, en klachten met den hoop komen, van wege die ambtenaren, bij het Ministerie binnen; ’t is zoodanig, dat de Minister van financies zelfs, M. Beer- naert, die grrrrroote financier, niet meer weet wal antwoorden en hij aan den ontvanger juist het tegenovergestelde zegt, wat hij over eene zelfde vraag aan een andere heeft laten welen. Geestig, niet waar Men denke echter niet dat wij praatjes vertellen; wat wij zeggeu is zoo echt, dat clericale bladen dezer dagen meldden, dat de toepassing der nieuwe vergun ningswet op de drankslijlerijen veel moeilijkheden oplevert, en er daarom spraak is een overgangsmaatregel voor te dragen en te stemmen, om die wet klaar te maken. Dat is eene duidelijke bekentenis van wat wij hooger schreven. Maar boe vindt ge zulk eene wel I En het behouden stelsel van plaatsver vanging. En het tegengesproken woord des Konings. In het aan spioeieering overgegeven leger, onder opzicht der bisdommen. En de onvergetelijke schandalen van Pourbaix en Comp. En de zestig duizend kiezers die han kiesrecht bedreigd zien. En de 130,000 boeren, aan de pastoors verslaafd, die men op de kiezerslijsten zouden willen brengen, em den laalslen sprankel der gemeentevrijheden te ver- dooven. Na de belasting op het vleesch, die op het brood. En de liberalen stelselmatig uit alle ambten of bedieningen uitgesloten. Alle die schanddaden, al die ongerech tigheden, al die wanmaatregelen, tellen die dan voor niets T Maar wacht maar tot Juni, de kiezers zullen wel recht daar over uilspreken. In het graafschap York hebben 10,000 mynwerkers reeds hunnen zin gekregen. In het graafschap Derby hebben drie groote mijneigenaars reeds toegegeven. In het graafschap Nottingham hebben 000 mannen reeds het verhoogd loon en in hot Bristol district 4000 mannen. Te Burnley is de prijs in steenkolen 50 a 60 ten honderd gestegen; er staan reeds zeven fabrieken stil. Te Bolton, te Farnworth, te Bradford en elders is dit mede reeds noodig geworden, terwijl het op andere plaatsen even eens spoedig het geval zal zijn. Ofschoon do londsnsche steenkolen leveranciers aan eene langdurige werkstaking niet gelooven, is het vooruitzicht weinig bemoedigen, voor- als men verneemt, dat uit Duitschland werd getelegrafeerd, dat daar reeds gesproken wordt van eene intei na tionale werkstaking en als men in aanmerking neemt, dat er veel andere werkstakingen tegelijkertijd plaats hebben. In Newcastle-on-Tyne en in andere havens aan de Tyne bijvoor beeld, loopen 20,000 werklieden in de machincnfabrieken ledig. In Liver pool duurt de werkstaking der dok werkers nog voort en in Londen zelf broeit er eene beweging onder de winkelbedienden. Hoe meer werk stakingen tegelijk, hoe minder kans op welslagen er voor de werklieden in eiken afzonderlijken tak van nij verheid bestaat. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar;.6 fr. ’sjaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Be greet» letters volgens plaatsruimte. Reklanaen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen Belgte, ter uittpndenng der beide hinderen. elstnedt the teer het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenas treat, Brussel. Men schrijft in bij I-.. VA.JVOWTW KERGUHOVB, Brwkker-Bitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, ee ia de Postkantoren des Rijks. Yct lrBkuron vnn «leu ijzereBwrj van Duinkerko, Vear-ne, Geut uaur Brussel c« Dixmude nnar Ttileuport. 5«35 e-5» Reeds lang was het bekend, dat het verschil van gevoelen tusschen beide hooge elementen, zij het dan ook niet op onvriendelijke wijze, steeds scher per aan het licht trad, en in den jongsten ministerraad die onder prins Bismarck’s voorzitterschap maandag werd gehouden, moet het groote woord eindelijk gesproken en door don Rijkskanselier toegelicht zijn. Het ontslag is aangenomen. STAATKUNDIG OVERZICHT. Het nieuw fransch ministerie is vol dender wijze samengesteldde hoeren do Freycinet, voorzitter van den raad en minister van oorlog; Fallières, minister van justicie en eerediensten; Ribot, van buitenlandsche zaken; Constans, van binnenlandsche zaken; Rouvier, van financiën; Barbey, van zeewezen; Bourgeois, van openbaar onderwijs en schoone kunsten; Jules Roche, van koophandel; Yves Guyot, van openbare werken; Develle, van landbouw; Etienne, onder-sccretans van de koloniën. strijdende voor de burgerlijke vrijheid en het volkswelzijn, voor de beschaving en de verlichting. Maar nu zien wij talrijke zwakke hoof den draaien op hunne hielen en die er niet verre af zijn de klerikale gazetten te geloven welke dagelijks verkondigen dat de liberale partij hare rol ten einde ge speeld heeft. Wie u dat zegt en wil doen geloven is een bedrieger. Neen de liberale partij is nog niet dood, zij zal eerstdaags zulks bewijzen. Zij heeft treurige dagen be leefd, bittere misrekeningen ontmoet, doch hoe sterk de klerikale heerschappij ook moge schijnen, is hare macht enkel op eenige honderden stemmen gesteund in de bijzonderste arrondissementen. De kiezingen van 1886 en 1888 hebben onloo chenbaar vastgesteld dat de liberale partij overal op sterke krachten steunt, die deze der tegenpartij opwegen. Waarom zou zulks nu niet meer zijn? De eer van liberaal te zijn moet en zal krachtiger dan ooit herleven bij de aan slaande wetgevende kiezingen van Juni. Want in het geheele land heerscht groot misnoegen over hel klerikaal ministerie dal zooveel beloofde en zoo bitter weinig verricht, dat aan het volk welstand zou geven en den landbouw redden uit den nood, maar er komt nooit iels van Daarom, liberale vrienden, moed ge houden. Ja! wees altijd bereid te strijden veor de goede liberale zaak, die wel zeker nieuwe dagen van triomf en blijd schap zal beleven. lu eens eene volledige zegepraal behalen is voor het oogenblik ónmogelijk, maar gewis kunnen er aan zienlijke winsten de liberale partij te heurl vallen, die eene veorsmaak zullen geven dat wij aan hel begin van hel einde zijn der klerikale dominatie Jamochten de kiezingen van Juni gunstig uitvallen, dat zou de ontwaking van hel geheele land zijn en in October zou, onder den eerenaam van liberaal, overal den strijd uitbarslen voor de ge- meentekiezinge» tegen de heerschappij der zwarte dorpsdwingelanden. Er zijn geone grieven. Men leest in de klerikale bladen soms al rare dingen De liberalen, zoo schrijven zij, heb ben legen hel gouvernement niet hel minste grief te uilen. Zoo zoo zoo Droomen wij dan De liberalen hebben geen T minste grief! En liet ontredderd lager onderwijs. En de vetbetaalde kloosters onder voor wendsels dal hel vrije scholen zijn. En verraad onder de Slaatsonderwijzers, dat wordt aangemoedigd en beloond. En de hunnen plicht trouwgehlevene onderwijzers op de straal geschopt. En de belastingen, die men nogtans had beloofd af te schaffen, vast en wis behouden. En de verzwaarste krijgslasten. En de van 8 lol ‘13 jaren verlengde krijgsdienst. Eene zware schaduw, aan cene wolk "olijk, schijnt plotseling op het tooneel def staatkunde te vallen en di. vele belaigryke gebeurtenissen van den dag geheel in het duister te hullen, zoodat ze op den achtergrond “reden en alleen naar voren komt en 1 hellicht op zich laat vallenhet groote feit: dat prins Bismarck is Bij mijn leven nooit? was steeds het antwoord van den ouden keizer Willem, als zijn trouwe dienaar er van sprak, dat de last hem te zwaar Jerd En beiden, zijn zoon en zijn kleinzoon, haastten zich, zoodra ze utn de regeering kwamen, zich weder verzekeren van de diensten van den ouden getrouwe. Waai om laa mon hem nu heen gaan “In een P^r woorden is het tezeg- 1 Het run de geest der oude gcn' i n weten de geest der keizer- "’“lieb te X:X den wil «n ^TdZ’ nde wenscHon vand<!n De nieuwe franschc ministers heb ben aan de Kamer der afgevaardigden hunne verklaring gedaan. Drie hoofd punten werden er in aangeroeid de toepassing der schoolwetten, het ont werp van budjet en de uitlegging te .rpven aan het verdrag van 1802. De schoolwetten zullen trapsgewijze wor den toegepast en dermate om de godsdienstige gevoelens der bevol kingen niet te krenken. Het ontwerp van budjet van den heer Rouvier wordt in zijne groote lijnen aange nomen. Wat het verdrag van 1802 betreft, het nieuw ministerie zal der wijze handelen dat Frankrijk in 1892 bij ‘t vervallen der handelsverdragen volle vrijheid van werking zal hebben. ADVERTE De Boon van prina Bismarck, Da werkstaking In Engeland. 6-94» 4*5? DUINKERKS GHYVEI.uk VEURN8 GENT BRUSSHE RRUSSIM. GKNC VEURNE HYVKI.DB DWNKKRKK 5-97 5- 42 6- 21 9-29 10-3» H-58 2- 35 3- 4» 4- 97 19-17 11- 25 12- 15 3-13 5-24 5-58 7-36 ie-04 19-39 11-08 5-9» 7- 32 8- 46 «-O2 6- 36 7- 15 9-'.’4 10-55 NIBUPORT DIXMUDM DIXMUDE NIEUPORT 3-08 3- 48 4- 24 7- 03 8- 23 7-0» 9-03 12-09 1-48 4-19 6-97 7-35 9-40 12-35 8-33 4-81 6-44 7- 45 9-59 13-45 2-35 5-03 8-24 8- 82 10<5 1 38 3-19 5-40 8-53 6- 16 7- 45 10-H 10-51 B-28 8-86 Het bIcuw fransch ministerie. 't fransch ministerie. Het aftrede» va» Verklaring van prins Bismarck,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1