Ie de boerderijen Algemeene tijdingen. Om het hoesten gedurende den nacht le beletten, neemt eenc enkele Pastille Wallliéry. 1 fr. de doos overal. De boog moei met altijd op politiek gespannen zijn. Men mag ook wel eens handelen over de belangen van den land bouw, cn namelijk over de boter. Weel gij, boterboerinnekens, hoeveel boter ons land naar den vreemde uitvoert? Ten jare 1889 bedroeg onze boieruilvoer 3.73 *,130 kilogrammen. Doch gij zoudl ongetwijfeld, nietwaar, ook ecus gaarne welen hoeveel boter in België binnengevoerd wordl? Eiwel ver leden jaar bedroeg die invoer 11,994,150 kilos. Welk overgroot verschil 1 Deze twaalf milioen kil. vreemde boter, aan den mi Idenpi ijs der verschilhge markten, zijn \o >r Belgis een verlies van kapitaal van 36 millioen fr. Kiezing te Charlerai. De kiesbeweging te Charleroi is volop aan den gang. Eene talrijke menigte kie zers woonde de vergadering bij der Liberale Associatie, opgeroepen lol aan duiding eens kandidaats voor de wetge vende kiezing van 1 april in vervanging van wijlen den heer Pirmez. Heer Jules Phillippol, provincie-raad»- heer voor het kanton Fontaine L’Evêque, werd met algemeene bijval kandidaat uit geroepen. De achtbare kandidaat heeft eenc ver klaring afgelegd, die zeer gewichtig is. Hij zegde een warme voorstander te zijn der besluiten van hel Vooruitstrevend Congres, der spoedige herziening der Grondwet en van de afschaffing van art. 47. De herziening, zogt hij, dringt zich op; ondanks de tegenstrevers, zal zij geschieden, omdat zij door de onweer staanbare macht der omstandigheden en door den volkswil wordl opgedrongen. Hij zal zijne beste krachten wijden aan den iriomfder vooruitstrevende gedachten. Heer Phillippol doel eenen oproep tot de eendracht aller liberalen, om paal en perk le stellen aan de lerugwekkend overheersching der klerikalen. De klerikalen onthouden zich le Char leroi. Gespaarzaamheidskring Vrije Burgers te Veurne. zeer gaarne ge- ailikelen die hij van de Belgische En hoe vindl gij een Ministerie, dal er j van dien kaliber voordraagt, en eene meerderheid die ze zoo maar gaandeweg stemt, zonder nadenken, zonder er al de ongerijmdheden van te zien, welke nog- tans door de liberale pers waren aan geduid Wat nu waarschijnlijk gaat gebeuren hebben wij voorspeld, maar men wilde ons niet aanhooren, of gelooven; men dacht dat wij uil partijbelang zoo spraken, enkel omdat die wel uitging van een clericaal ministerie en wij, stelselmatig, afkeuren wat van dien kant komt. T Is belachelijk Er valt nu te zien, welke veranderingen er aan de lekkere vergunuingswel zullen gebracht of welke overgangsmaat regelen zullen aangenomen worden, en of men al dan niet zal ondervinden, dat men honderden personen heelt doen betalen, die niet moesten betalen, en anderen niel heeft doen betalenwelke wel betalen moesten. Wat Ministerie wal Ministerie En wat meerderheid wal meerder heid 1 T Is hoog tijd dat men ze zamen voor lange jaren wandelen zendt. De Kamer. M. De Bruyn heeft dinsdag zijn voor nemen bekend gemaakt, de Kamers een wetsontwerp voor te leggen waarbij een landbouwfonds wordl ingericht alsook de verplichte verzekering van het vee. Verders heeft hij zich vierkantig tegen hel heffen van inkomrechlen op de vreemde granen verklaard. Wal niel belet, dal de meerderheid die zal stemmen, als zij de kans zal klaar zien. Sl" Walburga kerk. Beter dan hunne loftuitingen lang en breed in den Veurnaar te doen afkondi gen, wegens herstellingswerken aan hel oude Paviljoengebouw, waar slechts uilgekiple lievelingen mogen deel I nemen dienden onze zwarte heerun minstens te zorgen voor de hoogst uood- zakelijke en dringende onderhoudswerken aan de daking en dakgoten van Siule Walburga kerk, alwaar bij dooiweder en bij regenbuien het water door de prach tige spitsbogen dringt en onherstelbare schade veroorzaakt. Zij die deze week hel S1’ Jozefs lof bijwoonden, waren ooggetuigen dal, door de bovengewelven, liet water op de vloering in plassen storle. De spitsbogen van S' Walburga kerk zijn nochtans echte kunstgewrochten groolsch en heerlijk uitgevoerd. Deeerstevoorz.org is wel die kunst werken walervrij le houden. Toeh kan men op menige plaatsen dier boogge welven de vlekken bespuren welke, van water doordrongen, reeds erg geleden i hebben. man uil hel volk de nobeleu in hel aange zicht diet!staven en zeggen: Wij zijn hier vergaderd door de wil van hel volk en wij gaan enkel weg door de kracht van de wapens 1 Welke kaakslag aan edelen en geestelijken De heilige Veurnaar zal ons misschien verwijlen dal wij die woelige lijden zoo wondei schoon aanzien. Inderdaad hel is niel sor.der veel bloedvergieling, zonder afschuwelijke daden le hebben gepleegd, i dal het volk meester werd van zijn eigen zelven. Doch, de omwenteling was te spoedig om kalm al' te loopen. En ook, hel volk dal niets anders kende dan dwingelandij, was in eens ie veel meesier en het wist niet wal doen met zijne eigene macht. Hel was kindsch en han- I delde gelijk het zelf eeuwen en eeuwen bejegend was. Al die gruweldaden moeten algekeurd zijn. Is liet daarom een rede om hel goede te verzwijgen De Veurnaar duifl zeggen, dal de katholieken dezelfde zijn van voor eeuwen. Hij bekent dus dat zij de navolgers zijn van die geestelijken en edelen die'ons als dieren handelden. De katholieken streven dus met hunne zwarte meesters naar hel zelfde doelde ondergang van T volk en berooven van al zijne vrij heden. En nu vrijheidslievend kiezerskorps, wie zijn uwe vrienden en wie uwe vijanden Tol wederziens, beste lezers. Vrijman. De heer Eugène Landoy is zondag na middag, in den ouderdom van 73 jaar, le Brussel overleden. De heer Eug. Landoy was meer gekend n.»i.>- a... -- t met welken onder den naam Rei tram, ir.^.1 „vl naam hij zijne artikelen in l'OUice- Publicity en Gantl onderteekcude. Gedurende amtrenl 31 jaar heeft bij alle weken eene kroniek in l'Office de Publicity laten verschijnen. Eugène Landoy werd geboren le Char- leville. Hij kwam naar Belgie en door zijne groote werkzaamheid wist hij zich in de drukpers eene plaats in de eerste rangen der schrijvers te veroveren. Hij bezat een iijne geest, eene sierlijke pen en een wonderbaar geheugen, dat hem dienstig was om vele teilen in zijne kronieken te herinneren. Zijne artikelen werden lezen. Men weel dal de schreef over de reis Het catholicisme en het volk. In ons nummer van voor veertien dagen hadden wij heel ootmoedig en ons op hel roemrijk verleden van 7 Veurnaartje be trouwende, uitleggingen gevraagd over hel katholiek programma. Wij dachten dal hij hel ons ging opdischcn met saus a la Van Neste. Doch, de heilige Tarluffe blijft stom als een visch. Om zijne kolom men le vullen is hij genoodzaakt, de his torie van ons Paviljoen of wel een deel buitenlandse!! inslaapwiegend versleten politii’+i te gebruiken. Voor wal wij vragen, voor wal gij allen, beste lezers van hel Advertentie-blad, verlangt le welen, daarvoor is er echter geen plaats. Ofzou het greintje gezond verstand die hem misschien nog rest, het druppel tje rechtzinnig bloed die hem misschien nog in de aders loopt, hem eindelijk zeggen. Antwoordt niet of ge maakt u belachelijk. En inderdaad, het ware belachelijk een programma le willen smeden voor mannen die enkel als princiep hebben de vol- komene gehoorzaamheid aan de kerk cn hare dienaren. Ja, de katholieken, zonderonderscheid, volgen blindelings de bevelen der kerk na. En toch ondanks alles, ondanks hun zelven zijn zij medegesleepl door den groolcn stroom, die men zucht naar vrijheid noemt, cu die leid tot de vol- komene onafliatikelijklieid van ieder inensch, onafhankelijkheid naar geest en lichaam. Vrijheid is de bron van alle goed en nieltejeuslaaiide de zwartjes xe trachten te versmachten, toch moet ze zegepralen uil den strijd komen. Zij is de vrucht van hel volksonderwijs en daarom alleen zijn de katholieken ook hel onderwijs vijandig. In de vroegste middeleeuwen genoten de geestelijken alleen vrijheid. De adel was hun steunpilaar en hem ganscli onderdanig. Wal er dan van ons was, beste burgers en werklieden? Niets. De geschiedenis is daar om hel te bewijzen. Wij waren geacht als lieden de paarden geacht zijn. Kond de kasteden stonden onze hullen, echte stallen, en met hel minste gerucht, met hel minste lawijd waren wij, onweerbare schepsels, over geleverd aan de beulen. Was hal land verkocht wij waren mede verkochtZoo hoog stonden wij dan in de achting der geestelijken Maar dan waren wij ook onwetend. Wij hadden geene bekomme ringen evenals de paaiden. Men bracht ons ons dagelijksch »Tcn en daarmede, slaven als wij waren, mochten wij ie vreden zijn. Gelukkiglijk, sedert dien is er lijd ver- loopen en heelt hel volk geleerd. Tegen woordig is den adel achteruit geschoven en kent men enkel burgers. De armste werkman en de rijkste baron zijn burgers gelijk voor dc wet. Enkel de geestelijk heid bezit nog hare voorrechten eu keelt zich van alle politieke stormen weten te vrijwaren. De genadeslag aan den adel werd dooi de fransche omwenteling gegeven. Welke vooruitgang had hel volk reeds niet ge daan sedert die vroege middeleeuwen vol barbarij Welke stoutmoedigheid als die burgerwachten naar Londen, in een boekdeel vereemgd zijn. Zijne artikelen die bij schreef, ten voordeelc der kinderkribben werden ook zeer opgcinerkl. Men mag zeggen dal de kinderkribben aan hem haar beslaan in Belgie le danken hebben. Zijne nagedachtenis mag dus als die van eenen weldoener der werkersklas in eero worden gehouden. In september 1875 vereenigde zich de heele drukpers van het land, om den 40'* verjaardag te vieren van de intreding van Bei tram in hel journalisme. Hij was destijds hoofdopsteller van den Journal de Gand. Later ging hij naar Brussel, waar hii medeopsteller van la Gazette weid. Hij schreef in dit blad onder den naam van Robert. De naam van Bertram bleef hij behouden in l'Oflict de Publicity. Rechterlijke kronijk. Do koi rektionele Rechtbank onzer stad, heefi de volgende veroordelingen uitgesproken. Amey Karei, vischverkooper le Veurne, een maand en 7 dagen, ter beschikking van hel Gouvernement gesteld, voor t bedelarij. WillekcRS Amand, dienstknecht Veurne, 8 dagen, voor dicfle. VandeveldeJustin, werkman te Clerken, 8 dagen voor woonslschending. Vangilluwe Marie, Vangilluwe Elisa en Vangilluwe Francies, allen le Dixmude, elk 26 fr. voor slagen. Maeckelberge René, Maeckelberghe Pieter en Maeckelberghe Marie, werk lieden te Eessen, elk 3 jaren cn 100 fr. voor slagen en wonden. Een koninklijk besluit van den b maart verleent hel burgerkruis van klas aan M. F. De Pauw, gewezen ge meenteonderwijzer en oud ontvanger van hel weldaadsbureel van Woutnen, voor meer dan bO jaar bewezen diensten- Thans zijn in België vele wakkere I I geesten werkzaam, om de landbouwers I aan le drijven zich met dubbelen ijver op de boiermjve.riicid toe te leggen en boter van de uilinutilendsle hoedanigheid te leveren door gebruik te maken van de nieuwste uitvindingen en de vei beterde werktuigen. Zij moeten ook met zorg en nauwgezetheid hel bedrog en dc verval- sching der boter mei margarine of ander I vel tegengaan eu bestrijden uil al hunne macht, tot eer van het land en lol eigen profijt. Dikwijls heeft men bel voorbeeld van Denemarken en Zweden aangehaald, waar de boter eertijds slecht gemaakt cn aan zeer lage prijzen verkocht werd. Allengs- kans zijn er samenwerkende genoot schappen ontstaan lol liet stichten van melk/iuiieii voorzien van uitmuntende afroomem. Den dag van heden zijn in Denemarken meer dan 2,500 werktuigen van verschillige stelsels in volle beweging en wordt de dcensche boter van langs om meer gewaardeerd op de belangrijke engelsdie markten, waar zij sedert 1882 al de boter der andere volkeren over treft. Denemarken voert thans jaarlijks voor 100 miljoen franks boter naar den vreemde uil. Om legen de vreemde mededinging eu hel bedrog in strijdperk le treden, moet men gebruik maken vnn de verbeterde werktuigen en eene doelmatige inrichting van hel werk, die den roetn der deensche boter teweeggebracht hebben. In meest alle gevallen, kan alleen de I samenwerking in de behoeften voorzien I lol den aankoop van al hul benoodigde I voor de verbeterde werkwijze. Want is I hel zeker dat groote hoeven met voordeel I een alroomer kunnen gebruiken, in staal I binnen eene uur 100 lol 150 liters melk I af te roomen, doch meest al onze laud- I bouwers kunnen zulks niel doen. Dezen die begeeren goede diensten aan I de landbouwers te bewijzen, moeten zich I vooral toeleggen om hel nul eu voordeel I der samenwerking uil le leggen en hunne I persoonlijke onafhankelijkheid trachten I te overwinncn die onze landbouwers in I de afgezonderdheid houdt. Toe, land- I bouwers, geeft elkander wederzijds ver- I trouwen; weel dat, wal één hoofd, één arm, ééne beurs niel vermag, dc verza- I melde krachten en geldmiddelen van een gehucht, van eenen kring zulks vermogen I lol stand le brengen. Slicht le zamen een I melkhuis voor u alles en schat dc waarde I van den melk die gij er heenvoert, welke volgens jaargetijde aan vele prijsveraude- ringen onderhevig is. In de gemeenten waar de boerderijen van middelbare grootte zijn, alsook de kleine gedoenlcn, zou men eenen zoo tiauwen mogelijken kring moeten vormen, waar hel genootschap over eenen afroo- mer, bewogen door stoom, beschikt, die ten minsten 1Ü9Ü lol luÖO liters melk per dag kan afioomen; voor mindere hoeveel heid is een alroomer met de hand vol doende. Voor 50 lol 100 koeien zou hel noodigc getuig van hel genootschap omstreeks 7000 fr. kosten; voor 100 lol 2uü koeien 13,000 Ir.; voor 200 lol 3)0 koeien 14,000 fr. Hierbij moeten nog de ge bouwen gevoegd worden. Ongetwijfeld zouden de eigenaars met dc landbouwers de hand le zamen aan hel werk moeten slaan en de eigenaar daar bewijzen dal hij niel enkel in woor den maar met der daad den welstand van den landbouw behartigt. Ook is hel zeker dat hel slechts van den vasten wil der belanghebbenden afhangt om de gestadig toenemende overweldiging der vreemde I boter op onze belgische markten legen le gaan. Nogmaals zij herhaald, handen uil de mouwen, aan het werk. Er is gevaar voor u, groot gevaar. Beweegt u met kracht en betrouw niet le zeer op uwen ouden roem. aan De Landbouw. ld. i I Id. Antwerpen 1887.1<L Reeke 4»,738 nr 12. 72,433 - 1 cn 2. ld. 113,617 - 13. 1... 53,255 23 eu 24. Eindelijk 4e regte 1 of vooruitgang op het gebied der gcneeskuade. Met niet weinig trots «n xeltvoldoeniug had den wij onlangs do eer soorgesteld te worden aan een der uitstekundsto mannen dezer eeuw, namelijk aan Professor Thomas Holloway, oen man, die meer voor don vooruitgang op het ge* bied der heelkunde gedaan heult dan ieder ander, die verdient genoemd te worden, wie hij ook zijn moge, zelfs de beroemde Abercrombie, Rush, Clark of Majendie aiet uitgesloten. Wel is waar is zijn naatn aan ons publiek overbekend, maar eensdeels wegene de zware belastingen den invoer van medicijnen, anderdeels wegens de onwilligheid van geneesheereu en drogisten om do belangen te bevorderen van een collega, door wieus meerdere kennis en bekwaamheid, hunne eigen aanspraken dreigden overschuduwd te worden, staat hot debiet alhoewel reedn aanzienlijk, op verre na nog niet gelijk met do veelvuldige aanvragen in 't gekuel Europa, Australië, Oost Indio, on de meeste gedeelten der beschaafde wereld. Dour trapsgewijze op uitsluitend wetenschappelijke gronden voort t« gaan kwam de Professor reeds in den aanvnng van zijne loopbaan tot eeno ontdekking, welk» hem verre boven alle mededinging verhief. Hij bemerkte hoe kwakzalverachtig de zoo zeor gv roemde geneeskundig» wetenschap uit den tegenwnerdigen tijd was, es hoe w. inig on» werkelijk bekend was m»t do wetten der iaeu- schelijke physiologie. Terwijl hij zijn onderzoek voort zette, werd hem. als bet ware, eeue geluk kige gedachte iugegeven, en hij plaatste den oorsprong van welken aard ook, >n het bloed. Het bloed bsvat levenskrachten; hot bloed i» zelf loven; het wordt zelfs in de Heilige Schrift. het luvon des menechen - genoemd. ladien die stroom dos bestaans onzuiver is, hoe zou do uieusch anders dau zwak, uitgeput vermagerd, on door vei schillende soorten van kwalen ge kweld kunnen zijn. Het bloed zuiveren, en het bloed zuiver houden, is krachtdadig alle ziekte verbannen. Haantileen bestaat dus hoop voor don lijder. De arme Invalilcde, dlo allo hoop op herstel roods opgegovou heelt, kan weder als een vernieuwd en sterk man optreden. De be handeling van Prof. Hollaway roeit alle onge steldheden uit: of zij voortsprüilen uit de maag, de lever, de nieren, do longen, hot hart of do huid, hij schrijft hun oorsprong aan hul bloed toe, en brengt het aangetaste orgaan weder tot zijn vorigeu volkomen welstand terug. Dit we tende, zoowel door eigen ondervinding als door die van onze vrienden, vervullen wij slechts een christelijken pligt jegens het publiek door het ton sterkste nan te bevolen. De pillen cn zalf van Hollowny, de eerste wegens inweudigo ongesteldheden, de tweede voor uitwendige gebruik bij wonden en zweren widko elk ander zoogenaamd middel hebben wuerstaud goborun. A'eio York Atlas. Iets voor de boterboerinnekens. Lijst der laatste aangekochte obligation. Luening Brussel 1886. - -Ttl --- Htorfgevnl. -i vroeger in de Journal do -- - Z1TTIKC VAN 7 MAAKT.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2