1 tSterrg;««'viiI. voor voor Een der laatste overblijvende van de stichters der Belgische onafhankelijkheid, kanunnik de Haerne, oud lid van hel Nationaal Congre», is zaterdag ten 5 ure in zijne woning te Sl-Joosj-len-Noode overleden. M. de Haerne was ouderdomsdeken en sedert 1844 onafgebroken lid van dn Kamer der Volksvertegenwoordigers. Hij was geheim kamerheer van den Paus. In het Nationaal Congres behoorde hij tot de fractie der republiekeinschjezin- den. Na de kiezing van Leopold I als koning der Belgen, erkende hij de monarchisti sche instellingen. M. de Haerne had zich zeer verdiens- Aljjemeene tijdingen. In 2 dagen gewaarborgde genezing van den verouderslen lagstigsteti hoest, door de Pastillen Wallhéry. 1 fr. de doos overal. l.eening van 20 millioen Het Staats blad heeft een koninklijk besluit afge- kotidigd, krachtens hetwelk de minister ran financiën is bemachtigd eene lecning te doen van 20 millioen, gevende 3 1/2 ten honderd intrest. Eene leening En Beernaert-Pourbaix zegt dal de bud getten met miljoenen winst sluiten Indien men dezen goochelaar in T cij feren gelooven mag, en aanvaarden voor waarheid hetgeen de katholieke gazellen wekelijks aan hunne topmannen wijsma ken, zou meester Beernaerl zelfs een nOlal miljoenen overschot in de kas hebben. Wie legt er ons uit waartoe een over schot dient, wanneer het niet gebruikt wordt om leemngen te vermijden? Resehermreclden. De klcrikalen dur ven dees jaar geene inkomende rechten voorstellen op hel graan. Ze hebben reeds het vleesch belast en deinzen achteruit voor den tweeden maatregel. Beernaerl die 20 millioen fr. Staatsbons noodig heeft om zijn overschot te dekken, zal na de kieziugen van juni, Carluyvels en C1" een wetsontwerp laten neerleggen, dal dan natuurlijk onder de beschermende vleugels onzer moucliards zal aangenomen worden. Beernaerl en zijne trawanten zitten toch in den kaas en bekommeren zich weinig of vleesch en brood opslaan, en het volk honger lijdt. De verhoogde belastingen op het vee, op dc herbergen, suiker en alcool zijn zoovele nieuwe geldklopperijen van een klerikaal ministerie, waarmede hel de dompersscholen en kloosters ge durig verrijkt, T Zijn de laslenbetalers die beginnen hel hoofd op te richten eu rekenschap vragen over de millioenen die nutteloos weggegeven en verbrast worden. i van Het verpaapschen der Belgische magis tratuur en van alle openbare diensten zou tot hel uiterste gedreven worden. Zestig duizend bekwame kiezers, die als zoodanig erkend zijn, zouden van hun recht beroofd worden, met het eenigdoel den stormloop te vergemakkelijken tegen de groote gemeentebesturen des lands. Dal is de uitbreiding dier dubbelzinnige politiek welke, onder de algemeene ont lasting der werkwanswoningen, duizen den arbeiders beroofd heeft van het kies recht, welk zij waardig waren uil te oefenen. Zulk een Ministerie is een nationaal gevaar Hel clericaalMinisterie, welk in 1878 is gevallen, was weldadig in vergelijking van lietgene dat wij nu moeten gedoogen! En nogtans zou de geestelijkheid, die het Ministerie Malou-Delcour heeft doorge zonden, om reilen van gematigdheid, .waarschijnlijk vinden dal hel huidig Ministerie nog te vreesachtig is, in geval <le zegepraal in Juni hel vrijen en vollen teugel gaf om te handelen. In deze omstandigheden is het de plicht der Fédération libérale een oproep te doen tot al de liberalen des lands en hen te verzoeken haar de noodige hulpmid delen te bezorgen, om de arrondissemen ten, waar strijd is, te helpen doen be grijpen aan het kiezerskorps hoe ernstig dc aangegane worsteling is Met dit doel heeft de Fédération, ge trouw' aan hare slandrcgelen eu haar verleden, de opening besloten eener algemeene inschrijving in geheel het land. Aan elkeen vraagt zij zijn penning, ieder dankbaar zijnde voor hetgeene hij zal doen in de male zijner middelen. Zij richt zich tol dc liberale associaties. Zij richt zich lot de drukpers, die zoo verstandig, zoo verkleefd, zoo machtig is. Zij wendt zich lol alle ingerichte libe rale groepen. Zij vraagt dat daar, waar er geene beslaan, er zouden gevormd worden, om hel besel van den plicht herop te wekken en giften uil te lokken. Dc gedachten is bij onze bevolkingen zoo diep ingeworteld dal wij zijn er van overtuigd zij al de posities zal terugwinnen, als eene krachtdadige, vurige propagande bel land inlicht over het gevaar, welk hel clericaal beheer hel doel loopen. N.-B. De inschrijvingen of gelden kunnen gezonden worden aan M. Camille Liefmans, advocaat, Krekelpulstraal, te Oudenaarde; of aan M. Masson. Boulevard de Sauvenière, 62, te Luik. Hel bureel van het middencomiteit der Federation libérale. - - Staatsbedienden. Vóór de kieziugen van Juni 1884-86 en 1888, beloofden u de klerikalen bergen en dalen. Uwen toestand ging verbeterd, uwe jaar wedde verhoogd worden, cn lol heden, hebt gij niets bekomen. Niet alleen is voor velen uwe jaarwed de verminderd, voor sommigen gelijk gebleven, maar bovendien hebt gij dubbel werk voor minder geld, Jubelt et: juicht, Staatsbediende, en werkt nu nog ten voordecle der klcri kalen ie den aanstaanden kiesstrijd. Dit willen van u de valsche beloften der donpcrspartij en de katholieke spaar zaamheid onzer huidige meesters, ten voordecle der geestelijkheid en der rijke machtige doode hand en kloosters. Cijfers Cijfers Wij dagen de klerikale gazetten uit een der volgende cijfer» te wederleggen De belastingen door dc liberalen in 1883 gestemd en als nutteloos zijnde door de katholieken bestreden brengen jaarlijks ruim 15 millioen op. Volgens le Courier de Rruxelles heeft Beernaerl daarop ontlast 8,224,400 fr. Wij nemen het cijfer van dit klerikaal blad aan. Er blijven dus nog omtrent 7 millioen van die belastingen over. Verder heeft men Inkomende rechten op hel vee 3 millioen; op den azijn en den alkool 1,175,000 fr. op den cacao en chokolada 25,000 fr. op de vreemde suikers 186 duizend fr. Dat maakt een totaal van 4.386.000 fr.- voeg dit bij de 7 millioen van 1883 en vindt jaarlijks nog voor 11 millioen fr belastingen. En de omkeering van 4 °/o in 3 1/2 En die van den Luxembourg Fm de nieuwe wet op de herbergen O neen, er zijn geen grieven 1 -- Lei/t ze me daar! Het Staatsblad heeft de begrooting van oorlog, voor hel jaar 1890, afgekon.ligd. Daarin zien wij dat ons zoogezegd anti- militarisch ministerie voor liet leger de ItnrgerMkrlng. Morgen zondag, 30'1'* dezer, om 6 ure 's avonds drijmaandelijkschc verplichleiidu vergadering der liberale burgers of wei k- mauskring Vrij en bekwaam in haar gewoon lokaal de Rhetorika bij Entiel Dewitte. Ter dezer gelegenheid, om 7 12 ure. concert gevolgd door eene voordracht. De heer Pol Anri, letterkundige te Geul komt er hel woord nemen en zijne voor dracht heeft voor onderwerp Is zwijgen good 'l Een gevaarlijk spreekwoord Wij twijfelen geenszins of de aanwezi gen zullen er oenen aangenamen en levens nuttigen avondstond doorbrengen, want de heer Pol Anri geniet overal den meeslen bijval. De leden der liberale bond worden niet aanhoudend verzoek lol dit vriendenfeest uilgenoodigd. voort, dien onge- van Moresnet I som van 47 millioen, eu 4 millioen voor de gendarmerie bezet. Het oorlogsbudgel is in de vijf laatste jareit van zeven millioen vermeerderd. De klerikale, nullelooze en zelfs voor ons gevaarlijke forten op de Maas, met hare kanonnen, zullen alleen 125 millioen kosten. Ito boer zal T al betalen 1 Die goede klerikale melkkoei is nooit gewaar wie haar duurgewonnen geld verspild. buurtspoorwegen. De ontvangsten der nationale maatschappij van buurt spoorwegen, gedurende dc maand januari op de voljende lijnen beloopen lol Oostende-Nieuporl-Veurnefr. 5,262-15 voor de reizigers en fr. 1,220-10 voor de koopwaren. Te zamen fr. 5,482-25. Oosteude-Blankenberjhe, fr. 2,007-25 voor de reizigers en fr. 1,012-70 voor de koopwaren. Te zamen fr. 3.019-95. Véurne-Yper, fr. 8,257-20 voor de rei zigers en fr. 877-70 voor de koopwaren. Te zamen fr. 9,134-90. De algemeene ontvangsten sedert Januari 1889 bedragen 6,263-45 4,893 95 lelijk gemaakt door de b-zorgdheid, welke klerk, hij altoos voor de doofstommen aan den dag legde eu door de talrijke, diensten welke hij hun bewees. voor Antwerpen. tegen eene jaar wedde van 1,100 frank voor bol begin Om aangenomen te worden moeten de kandidaten, die aan het programma van hel examen voldoen, daarenboven Belg zijn geboren »f in Belgic burger recht hebben verkregen; Minstens 17 en hoogst*ns 25 jaar oud zijn. Echter kunnen de gewezen krijgs lieden, die door hel departement van oorlog gunstig zijn aangeschreven, wor den toegelaten lot den ouderdom van 30 of 28 jaar, naarvolgens zij acht jaar of minder dan acht jaar werkelijken dienst in hel leger hebben gedaau; Een borgtocht van 1,000 frank kunnen storten. Dc kandidaten mogen, hetzij de vlaain- sche taal, hetzij de fransche kiezen als taal van hel examen. De aanvragen van inschrijving wor den ontvangen lot 15 april eerstkomende. Zij moeten gezonden worden aan den beer minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen; daarbij moeten de naver melde stukken gevoegd zijn Een uittrek sel, op zegel, van de geboorteakte der aanvragers; Een bewijs van zedelijkheid, afgegeven door de geineenteoverheid hunner laalsle verblijfplaats; dal bewijs moet zijn ge schreven op een zegel van 50 centiemen en geregistreerd; Een bewijs zooveel mogelijk afgeven door eenen aangenomen geneesheer van het beheer van spoorwegen, en beves tigende dal de kandidaten vrij zijn van alle lichaamsgebrek, krankheid ol gebrek van gestel, waardoor zij voor den dienst ongeschikt zouden zijn, namelijk wat be treft gebreken van hel gezicht- of spraak vermogen of van hel gehoor; En, desgevord een certificaat van milicie, hei bewijs dal de aanvragers den krijgsdienst eervol hebben verlaten en een bewijs van inboorlingschap of ver kregen burgerrecht. De kandidaten kunnen aan liet he imerend bestuur van telegrafen Noord- slalie, te Brusselen aan de voornaamste telegraafkantoren van hel rijk uitvoerige inlichtingen bekomen omtrent de voor waarden van den kampstrijd, alsmede omtrent de vakken van hel examen. Uil goede bron wordt gemeld, dal een dezer dagen, bij de bespreking der begrooting voor binnenlandtche zaken, opnieuw in de Kamer zal voorgesleld worden, dal hel Staatsblad Honileur volledig in de twee talen zou verschijnen. Men bericht uil Duinkerkeïb maart: Ken drama heeft te Bourbourg, hoofdplaat» van een kanton van hel arrondissement Duinkerke, eene groote opschudding ver wekt. Zekere heer Verrons, 28 jaar oud, was onderhevig aan geweldige koorts aanvallen. die hem ten gevolge der influ enza bijgebleven waren. Verleden nacht stond hij plotseling op. greep een me» en begon zijns broeders hoold le doorkerven. Op de smartkreten van den ongelukkige kwam de vader (•egesneld, en nu keerde de woede van dyn koortslijder zich legen dezen laalsle, die ook erg gewond werd. Daarna kwam de moeder loc en werd ook van haren zieken zoon met drie messteken ge kwetst. Eindelijk kon men den ongeluk kige zijn moordwapen onttrokken. Vader en moeder zullen hel met eenige dagen verpleging ontslaan, maar de oudere broeder verkeert in eene wanhopige gesteltenis. -- Zonder Vaderland. Jozef Fraifelt, in België geboren van duilsche ouders’ lootte vooi de milicie te Luik en werd bij een rcgemenl voetvolk ingeiijfd. De man had dus alle redenen otn le gelooven, dal hij Belg was. Maar na eene lichlc ver- oordeeling werd hij door de gendarmen over de duilsche grenzen gebracht. Doch dc duilsche gendarmerie oordeelt dal Failelt zijne hoedanigheid van Duil- scher heelt verloren en stuurt hem terug naar België. Hier wordt hij weder aange houden, voor de rechters gebracht en als banverbreker veroordeeld, om na vol trekking zijner straf opnieuw naar Duilschland gezonden le worden. Daar zal men hem natuurlijk weder terug zen den eu zoo vervolgen, lol... ja, God weel lot wanneer. De Indépendance stelt w lukkige tol burgemeester le benoemen. I Oostende-Veurnc, 6.163-45 6,482-25 Ooslend-Blankenb. 4,893 95 3,049-93 Veurne-Vper, sedert 15 Juli II. 02,889 00 Twee Oostcndsche visscliersslocpen, de n' 126, stuurman Mathieu Baerl, reeder Aug. Hamman cn dc nr 26, stuur man eigenaar Welsenaars, op het pum de haven van Oostende binnen te komen, zijn zaterdag op elkander gevaren. De eerste dezer sloepen is gezonken. Gansch de bemanning is gelukkig kunnen gered worden. In den nacht van zaterdag tol zondag is een hevige brand uiigrbroken in de borslclfabrick van M. Gh. Steinmetz, le Sl-A#drie»-bij-Brugge. In min dan twee I uren was alle» vernield. De stoffelijke I schade is zeer groot, doch alles schijnt verzekerd. Ten gevolge dier ramp be vinden zich onguveer honderd on twintig werklieden zonder broodwinning. Uil een verslag van den heer Do Sadeleer over dc vragen tol bijgevoegde kredieten, blijkt dal de sommen welke moeten verleend worden als schadever goedingen voor de schrikkelijke ijzeren- wegramp van Groenendael opklimmen I lol twee millioen drie honderd duizend fiatik, som welke moet ontleend worden op de begrooting van 1890. I Eene moordpoging is te Sinl-Andries gepleegd op den jachtwachter Hendrik Dhondl. Deze wachter deed zijne ronde, wanneer hij op eenen afstand van 35 meters eenen lichtbak ontwaarde. Gena derd zijnde om de wildslroopcrs le ver rassen, werd hij opgemerkt door een hunner, die twee geweerschoten naar hem lostle. Gelukkig kon de wachter zich verschuilen achter eenen btom en ont ving slechts een loodkorrel in eenen vinger. Hendrik Dhondl antwoordde weldra met zijn geweer af te schieten en zag een der wildslroopcrs vallen, maar geholpen door zijne kameraden zal hij met de anderen hebben kunnen ontsnappen. De jachtwachter heeft zijne aanvallers niet kunnen herkennen. Eerlang wordt door het beheer I - -o- voor het begeven van negen plaatsen Rechter lij ka kronijk. Do koi reklionel» Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Demaerel Achille, landbouwer te Beve- ren. 6 maanden, voor slagen en wonden. Decaesleker Leonie, le Eessen, 10 fr. voor smaadwoorden. Weerbrouck Henri, visscher te Oosl- duiukerke, 100 fr. voor jaclitdelikt. Lehouck Desiré, werkman to Veurne. 5 Ir. voor dronkenschap, la dagen vernieling van afsluitingen en 10 fr. nachlgedruis. Aesaerl Philippus, Vandcvoorde Henri, Coopmun Karei en Coopman Laurent, werklieden le Lombarizyde, de eerste, 200 fr. of 8 dagen; de twee, 60 dagen en 800 fr. of 1 maand; de derde 45 dagen en 600 fr. ol 1 maand, cn de vierde, 30 dagen en 400 fr. of 15 dagen, voor jaclitdelikt. Clauw Karei, Vermeersch Alois, Madde- lein Amaud en Debruyne Ainand, werk lieden le Glercken, elk fr. 9-44 voor boschdelikl. Vierval August, werkman te Veurne, 5 fr. voor dronkenschap, 15 dagen voor slagen en 8 dagen, voor smaad. Botnelaes Rosalie, huisvrouw Degans, te Veurne. 10 fr. voor scheldwoorden. Maes Albert, visscher te Coxyde, 15 d. en 200 fr. of 8 dagtn, voor jaclitdelikt. Kinoo Alexander, smokkelaar le Leysele, 3 maanden voor banverbreking. IVal eene IVel kost. Aangaande d« bespreking der wet op hel booger onder wijs, ontvangen wijde volgende inlich tingen Het oorspronkelijk wetsontwerp telde 56 artikels en heelt aanleiding ge geven lot hel voorstellen van 388 wijzi gingen. Tol opheldering van al die wij zigingen moeten 38 sjvkken gedrukt worden, hetgeen dris duizend twee hon derd zes-en-seslig l'rank heeft gekost. De beraadslaging nam 32 zittingen in, zijnde meer dan het derde van eenen gewonen zittijd, die gemiddeld slechts 85 zittingen lelt. Wal lijd- cn geldverlies om ëéne wel te bekomen S7 it«n DOOD VAN M. DE HAERNE. .r.ii.un nuiuvuuui UCl IJCUCCl’ V3I1 telegrafen een kampstrijd uitgeschreven ..zx.x I..XI l- --- -P»a-».T-> Allerlei. 1IS9. 4 Hullmcuy t 1‘itlrn. D« <erand*lijk« tem- poratuur en hal natte weder h#bbon eenen go- duchten invloed op het men^chelijke lichaam, t daar lij het blood onzuiver maken en alochte bcstanddeelen in het re»erv«ir er van (do ion- r gen) achterlaten. Vandaar dat wij van alle kanten mIk liet ware omring zijn door bronchitis, V pleuris, asthma, tering, welk» allo door Hollo- way s onfeilbaru middelen gercedelijk kunnen t genezen worden omdat de krachtige stollen 1 daar van het bloed zuiveren, en alle verzwak- i kende bestanddeelen uit hot lichaam verdreven worden. In geval van sieclite spijsvertering, duizeligheid, hoofdpijn, geestelijke en lichame lijke vermoeidheid werken dez* koelende Pillen als een toovermiddel. Zij verdrijven rheumatiek en jicht, terwijl zij onmisbaar alle rr. ..vk kwalen bij jong ot oud, bij zwak of sterk uezeu. vrouwelijke 2- -‘„.I, gq. 1 1»90. ZITTIM» TAK 13 MAAHT. ZITTING VAN 14 MAAKT.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2