VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT a:; - <$4|' JatSI*. duinkerk» GH WELDE VEURNB GENT BRUSSEL Hel is in T oogspringend en belrcurens- waardig levens, hoe de afgevaardigden, door ons gouvernement naar de bijeen komst van Berlijn gezonden, zich op eene ongehoorde reactionaire wijze over al de voorgestelde maatregelen geuil hebben. Wel is waar had ieder, die een greintje gezond verstand bezit, niet veel verwacht van een man als staatsminister Jacobs, zeker zeer behendig in het behandelen van zeer winstqpbrenjende financieele operatiën, maar totaal onkundig en op den koop toe vijandig aan alles wat de stoffelijke en zedelijke opbeuring der geringe standen aangaat. Wal men gevreesd had is gebeurd. De vertegenwoordigers van België, die op de Conferencie hadden moeten uitblinken door eene milde en toch wijze hervor mingsgezindheid, vermits ze de afgezanten waren van een bij uitstek industrieel land waar de grieven der arbeidende bevolking hel menigvuldigs! en ook het meest ge- Het werk der conferencie van Berlijn. Ofschoon op de zoo belangrijke ver gadering te Berlijn eene gansche reeks der voornaamste werkerskweslie onbe sproken zijn gebleven, en waarover toch vroeg of laat de landsregeerinjen eene oplossing zullen moeten uitbrengen, mag De zweedsche regecring heeft een wetsontwerp voor de verzekering van werklieden tegen ongelukken en de oprichting van eene Rijksverzeke- ringsinrichting ingediend. Depremien komen ten laste van de werkgevers. Het jaarlijkse!) pensioen voor hen, die door ongelukken geheel onbe kwaam tot werken zijn geworden, is bepaald op 360 kr.; voor hen, die gedeeltelijk onbekwaam tot werken blijven, tot hoogstens 300, terwijl ook de werkgever de kosten van de ziekenverpleging der gewonden moet dragen, als deze niet in een zieken fonds zijn. Voor getrouwden wordt hol pensioen hooger, naar gelang van het aantal hunner kinderen, tot ten hoogste 420 kr. Ook voor de weduwen en kinderen tot 15-jarigen leeftijd moet gezorgd worden; de eersten krijgen 129, de laatsten 60 kr. per jaar, maar te zamen niet meer dan 300. Het toelicht zou komen aan de op te richten Staatsverzekoringsin- richting. De Kamer benoemde eene bijzon dere commissie om het ontwerp te onderzoeken, ’t Is nog onzeker of er een meerderheid in de Tweede Kamer voor de wet zal zijn te verkrijgen. De geschiedenis van ’s lands leeningen. In 1870, toen de liberalen van het bc- staur vlogen waren er tachtig millioenen overschot in de Staatskas, die bestemd waren om groote, nuttige werken te ver richten en daardoor handel en nijverheid te doen bloeien. De klerikalen komen nan ’s landsbe stuur. Zij vinden er zoo maar oenen spaarpot van tachtig millioenen; handel en nijverheid iloreeren en de boerkens kon den al iels of wat ter zijde leggen voor hen en hun dierbaar kroost. Door dien overgrooten schat verblind, dachten de klerikalen dat dit niet op kon en dal hel oogenblik gunstig was om eerst voor oomken en dan voor oomkenskiu- deren te zorgen. Vele klerikale kopstukken hadden actiën op ijzerenwegen, die hun weinig of niets opbrachten. Dat kon zoo niet blijven duren en daar men nu de pan bij den steel had, kon er gekistkasl worden naar hartelust. Die ijzerenwegen die hun Iel op de maag lagen, omdat er schier geen zaad in T baksken van kwam, moesten aan hel land versjacheld worden. Zoo gezegd, zoo gedaap. Een voorstel werd ter Kamer neergelegd lot afkoop door den Staal van die spoorbanen, die ouder de goede en onderviudingrijke beriddering van het wezen der Staatsspoorwegen, niet anders konden dan in waarde en aanbelang toenemen en daarenboven hei [and zou er groole voordooien uittrekken; zoo werd er de pil bereid. De liberalen der Kamers hadden goed te zeggen dat men daardoor niet de zaken van het land maar wel die der aandeelhouders of aelionnairs bewerkte en om hunnent wille het land tot over de ooren in de schuld ging steken voor spoorwoglijnen, die om den weinigen intrest welken zij opleverden, welhaast niet meer dooi' de maatschappijen zouden kunnen geëxploi teerd en daardoor van zelf aan eeiien LSmIer-a‘-' HS9O. In de zitting van den spaanschen Senaat van dinsdag hoeft de lieer Elduayen verklaard, dat de conser vatieve partij en de heer Canovas in de zaak van generaal Daban van het zelfde gevoelen waren als maarschalk Martinez Campos. Die verklaring be vestigt dat er eene toenadering ont staan is tusschen de conservateurs en de generaals. Die bevestiging is des te ernstiger daar de Senaat nog over het algemeen stemrecht niet heeft gestemd en die samenspanning er wel de aanvaarding zou kunnen van vertragen. Het kabinet Sagasta stelt de kwestie van vertrouwen bij de vraag tot machtiging, rakende de 2 maanden arrest, aan generaal opgelegd. Ook worden de senateurs, tot de meerder heid behoorende, verzocht om Madrid voor het oogenblik niet te verlaten, ten einde door hunne stem het minis terie te kunnen ondersteunen. grond zijn, hebben er zich integendeel het meest ondericheiden door eene ver regaande onloegevendheid, een engen, we mogen bijna zeggen, brutalen eigen baat. Zoo stelden zij zich in de oppositie tegen alles wat er in min of meer radi- kalen zin werd voorgesteld in zake van de regeling van vrouwen- en kinderarbeid, en een maximum van arbeidsuren voor deze laatsten. Geen enkel edelmoedig, doelmatig voor stel is van hen uilgegaan, en onze na buren moeten thans meer dan ooit een ongunstig gedacht hebben van hel bestuur, dal reeds sedert vijf jaren tol ongeluk van het volk België’s landsroer in handen heeft. Wat te Berlijn gebeurd is bevestigt eens te meer wat wij reeds dikwijls zeg den Van de clerical»!) is niets te ver hopen, voor al wie naar maatschappelijke verbetering streven. Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote leners volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Aiinonceii voor Belgte, Ier uitzondering der beide I laanderen, alsmede the voor hot Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenas! raatBrussel. Men schrijf) in bij VAMDEW Brukkar-lilgever, ®08tstraat, 6, te Veurne, eu in de Postkantoren des Rijks. er 8-94 licht maakt de keizer daarna een uit stapje naar do Vogeezen om te jagen. Ook spreekt men van een bezoek aan de keizerin van Oostenrijk te Wies baden. STAATKUNDIG OVERZICHT. Men hoeft in de prefecteur der Seine de eerste maatregelen genomen voor de kiezingen, die in de aanstaan de maand moeten plaats grijpen voor de volledige vernieuwing van den stedclijken raad van Parijs. Alhoewel de dag der kiezingen nog niet juist vastgesteld is, gelooft men dat, zij zullen plaats grijpen den zondag, 11 mei. Er zullen 88 raadsleden te kiezen zijn, te weten 80 te Parijs en 8 in de voorsteden. Men denkt dat er wel 900 kandidaturen zullen voorgeslcld wor den. Ongetwijfeld zullen er veel her stemmingen moeten plaats grijpen. De boulangisten bewegen zich vee! met het oog op die kiezingen, doch hot schijnt dat zij enkel op den steun der bonapartisten mogen rekenen. Do meest invloedhebbende boulangisten bevonden zich vrijdag laatst te Yersey vereenigd, alwaar zij eene vergade ring hielden onder voorzitterschap van generaal Boulanger. men zessen dal er goed werk werd ver richt en er de eerste stap gedaan is naar eene vredelievende tegemoetkoming tus- scheB arbeid en kapitaal. Wij, ea velen met ons, haddea wellicht aan de zakea welke leBerlijn zijn be handeld geworden, ©ene radikalere op lossing willen zien geven, maar er moet in groot» mate rekening gehouden worden van de moeilijkheden, welke eene inter nationale regeling van het werk oplevert. Niet in alle landen zijn de voorwaarden van den arbeid dezelfden. Zij verschillen volgens dea aard, de verstandelijke en lichamelijke kracht der rassen, de minde re of meerdere rijkdom van den bodem, volgens hel klimaat, volgens hel mindere of meerdere bezit vaa vervoermiddelen, uijverheidswerkluigen en meer andere omstandijhtden. Dil is zoo waar, dat tijdens de bepreking van den arbeid der kinderen op de Berlijner conferencie, or doör de ilaliaansche en spaanscha afge-, vaardigden werd gevraagd, voor het werk der kinderen in de zuidelijke landen een lageren ouderdom vast te stellen, daar de rassen er vroegtijdiger lichame lijk ontwikkeld zijn dan in de Noorder- streken. De genomen besluiten zijn niet als wel aan de deelnemende Staten opgelegd, maar elk Staatsbestuur heeft zich zede lijk verbonden en dit is eene verbinte nis van eer al zijne krachten en goeden wil aan hunne verwezenlijking te be steden. De toekomst zal ons leeren of zij zullen woord houden. Intusschen ware het hoogst wensclielijk dat hel privaat initia tief dat is te zeggen de groole fabri kanten, nijveraars en ontginners de landsbesturen uit al zijne kracht in deze moeilijke laak ter zijde stond. D» vriendschappelijke tegemoetkoming van ’s werkers wenschen is zoo wel in voordeel van patronen als arbeiders. Zij is het eenige middel om vrede en rust te verzekeren en schrikkelijke onheilen te voorkomen. Volgens eene dcpechc uit Parijs is het bijna zeker dat de fransche regoe- ring er aan denkt om den hertog' van Orleans in vrijheid te stollen. Die maatregel zou echter ondergeschikt zijn aan de houding, die de aanhan gers van den graaf van Pitrijs zullen nomen bij gelegenheid dor geineente- kiezingen. Wat cr van zij, het is meer dan waarschijnlijk dat men zal wach ten om iets te beslissen, tot wanneer de minister van justitie te Parijs terug zal zijn. Zijn do Duitschers voor het oogen blik zeer in hun schik met de benoe ming van Emin tot gouverneur-gene- j'aarvan Oost-Afrika, hunne opge wondenheid zal wel bedaren, wanneer zij de rekening hoorei), die in den Rijksdag zal worden overgelegd. Er zal al wéér geld en veel geld moeten zijn. En het treft nu juist dat de krijgsuitgaven belangrijk verhoogd moeten worden. Volgens de Nationale Zcilung bedraagt de blijvende ver- hooging van do oorlogsbegrooting niet'' minder dan 18 millioen mark. Misschien heeft de keizer zijnen om zendbrief over ’t opnemen van fatsoen lijke burgers onder dc ollicieren en over het tegengaan van dc weelde juist mi openbaar gemaakt om het nubliek gunstig te stemmen. Wat de weclde-les aangaat, Z. M. moet be denken dat leeringei) wekken en voor beelden trekken. Het kwaad is buiten dien reeds te lang ingewoekerd om inet oenen omzendbrief te kunnen worden uitgeroeid. Volgens dc Post zal de duitsche l-.j^ei^len 20 dezer een bezoek bren- <mn aan zijne grootmoeder, koniI1»in Victoria, en wel te Darmstadt. V el- N '-•N Koophandel. De militaire tegenstand ia Spanje. BRUSSBL UK NT VEURNR 6HTVKI.DW DtHNKERKH 5-»« 7- 3? 8- 46 ■mxi M-.TS 2- 35 3- 1» 4- 97 5-58 7-36 19-04 19-39 11-08 *-02 6- 36 7- 15 9-34 10-5.7 10- 17 11- 35 12- 15 3-13 5-21 «et S«ne Werklied.*M-verzekeri»ï in Zweden, f NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT <16 7-44 10-11 )O-5t M-l* 7-94 8-03 12-0» 1-48 4-16 6-B7 7-35 8-40 12-35 2-85 4-51 9-44 7- 45 9-5» 12-45 2-35 5-03 8-24 8- 22 10-25 1 22 3-10 »-40 8-53 rr-.r v -«lasaxta- cr. ocac. ->• «4» .„mi ■■■■■waaw ||7. .uw» 11 I -ga I .1 MI 1 r I--— 'I r—-B Voi'ti'okiiren van <leu ijzerenwe; van Duinkurk», V»in-nc, Gent naai- Brussel en Dixtnudc naar IVieuport. 5-#7 5- 42 6- 21 9-20 10-.79 »-3f 3-08 3- 46 4- 24 7- 02 8- 23 De kiezinjen van Parijs. VrU»tellin£ das hortogs v*n Orleans. Do toestaad in Duitschland.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1