VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 5 STAATKUNDIG OVERZICHT. <54jaar. S; A X.' UT Hït liberaal program. De klerikale gazetten willen, mordikus, hel programma der liberalen kennen voor de aanstaande junikiezingen. Dil programma is zoo korten duidelijk mogelijk hel klerikaal ministerie eerst en vooral trachten van hel roer te jagen. Zulks is hel eerste en noodigste werk, waai voor elk liberaal eendrachtig en met beraden wil in liet strijdperk zal treden. Wat hel programma zelfden liberale partij betreft, dil is reeds lang gekend en nog verre van vervvezenllijkl ie zijn in zijne belangrijkste punten. Inderdaad meer dan ooit moet or ge streden worden voor de onafhankelijk heid van hel burgerlijk gezag.dat in meer dan 5000 gemeenten des lands onder het drijkantig hoedje des pastoors gevangen zil. De rechters moeien hunne onafhanke lijkheid en vrijheid lerugbekomen, in het loepassen der wenen, want de schreeu wende purlijbenoemingen maken dal men in de magistraten partijmannen ziel. En zulke verdenking mag ep het gerecht niet wegen. Dan het openbaar onderwijs moet in eer en achting hersteld worden, welke thans zoo ellendig door de zwarte partij ondermijnd en afgebroken wordt. Gewis mag dit eene moeilijke laak geheeten worden, doch niet een liberaal zou thans De. Freisinnigc Zeilung geeft verslag over eene ontvangst der afvaardiging van den Bond van nijveraars-niaat- soliappi.jen, te Friedrichsruhe. Do oud-kanselier zou aan deze hoeren hebben gezegd dat hij aan ’t bewind zou gebleven zijn, indien de keizer had gewild. Hot zou een minister zijn geweest, die den keizer tegen hem in het harnam heeft gejaagd. Men heeft Item een strik gespannen door het onderhoud met Windthorst, wat den keizer ongenoegen deed. Over de werkmanskwestie ontstond er onveiligheid tusschen Bismarck en den keizer. Graaf Herbert von Bismarck zou gezegd hebben, blij te zijn niet meer het staatsroer in handen te hebben; hij betreurt echter het aftreden van zijnen vader. Het gerucht dat prins Bismarck terug naar Berlijn zou komen, om zich in het parlementair leven te mengen, blijft voortdurend loopen. Volgens het algemeen gevoelen zou de oppositie van prins Bismarck hem veel van zijn gezag doen verliezen. Naar hetgeen uit Berlijn wordt ge meld, kan als zeker worden mede gedeeld, dat de regecring vrije be weging zal laten aan de uitvoering van plannen der werklieden ten op zichte van den eersten mei. maar dat zij aan de bij haar in dienst zijnde werklieden het wegblijven op dien dag zal toerekenen als contractbreuk. Eene vereeniging van nijveraars te Leipzig, die tezamen ruim 7000 werk lieden hebben, maakte het volgende bekend r Wanneer in eene fabriek twee derden van ’t aantal werklieden den arbeid staken, wordt de fabriek gedurende een bepaalden tijd ge sloten. 2° Wanneer slechts enkele werklieden wegblijven, worden deze terstond of binnen den korst moge- In de nederlandsche kieswet is eene verandering voorgesteld. Voortaan zullen Amsterdam, Rotterdam en den Haag niet meer voor eene geheele lijst stemmen, maar per district. Volgens Het Vaderland had baron Mackay als minister van binnenland- schc zaken eene veel omvangrijken herziening der kieswet voorbereid dan het titans ingediende ontwerp, eene herziening, waarbij, zonder in het kiasrecht zelf wijziging te brengen, verschillende gebreken der wet waren verbeterd en in verscheidene leemten was voorzien. De heer Lohman echter, vreezende niet voor de aanstaande kiezingen met deze hervormingen ge reed te kunnen komen, heeft voor- loopig alleen het gedeelte, dat inge diend is, aanhangig gemaakt. lijken termijn ontslagen. 3’ Werk lieden, die ontslagen worden wegens weigering van arbeid op eerste mei, zullen slechts op verminderd loon en alleen bij hunne vorige werkgevers dadelijk, maar gedurende de eerst volgende zes weken bij gcene andere fabriek worden aangenomen. Voorts hebben de eigenaars van fabrieken in de metaalnijverheid al daar met die te Hallo, Brunswijk, Maagdenburg, Hanover en Berlijn zich vereenigd tot oenen bond om werkstakingen tegen te gaan. Uit hun midden zal een comiteit vannegen leden werkzaam zijn om met de werk lieden in overleg te treden. Inmiddels hebben zij zich verbonden om ingeval van onrechtmatige arbeidstaking geen der daaraan deelnemende werklieden in hunne fabrieken meer aan te nemen. In de glasfabrieken te Pentzing, met 1200 werklieden, is afgekondigd dat wie den eersten mei niet te werk komt, gedurende vier weken niet meer in eene dezer fabrieken wordt toegelaten. Dertig steenbakkers in liet district Rathenow hebben zich onderling op boete verbonden, gezamenlijk al hunne werkplaatsen te sluiten, zoodra de werklieden bij één hunner den arbeid staken. De metaalfabriekanten te Maintz hebben verklaard, niet in onderhan- deling te willen treden met de algc- meene looncommissie uit werklieden, op grond dat die commissie niet met de inwendige toestanden van en met de geschiktheid der werklieden voor ieder bedrijf bekend is; maar dat zij bereid zijn om ieder met zijne eigene werklieden eene minnelijke schikking omtrent loon en werktijd aan te gaan. arzelen zich als veerstander van hel verplicht enderwijs te verklaren en te werken om die hervorming te verwezenl ijken. Maar ja, niet waar, klerikale pers, gij zoudt gaarne een liberaal programma volgens uwe goesting hebben, om de libe ralen van kerkvervolging en priesterhaat uit te schelden. Oh gij laat het nooit voor de moeite de liberalen van allerhande misdaden te beschuldigen, die maar in uwe inbeelding beslaan, wat gij gebruikt om de onnoo- zele buitenmenschen schrik aan te jagen voor die afschuwelijke liberalen. Hel zal er wederom gaan luiden met de aanslaande kiezingen. Doch men mag betrouwen dal de lands lieden van hel arrondissement Gent en der provinciën Henegouwen en Luik dit maal gemeene zaak zullen maken met de liberale partij. Zoo moet hel zijn zoo zal het zijn 1 --- De handel en de politiek. Er zijn verschillige zaken die door hunnen aard zelfs buiten alle politiek zouden moeien blijven, en, een dezer zaken is de handel. Inderdaad, met den eersten oogslag zou men zeggen dal al de partijen zich zouden moeien beijveren om dezen tak der algemeene welvaart vooruit te helpen, ie doen bloeien en zooveel mogelijk to doen ondersteunen en aan te moedigen. Maar alles wat zijn moet, is daarom niet. De katholieken laten gcene gelegenheid voorbij gaan om le beweren dat de libe ralen tegen den handel zijn. Wij op onze beuri herhalen wat wij vroeger reeds dikwijls zegden de kalho- ieken zijn den handel vijandig. Waarom 1 Omdat zij in grondbeginsel vijandig zijn aan elke volkswelvaart. Daar waar welvaart bestaal, heerschl onafhankelijkheid. En de onafhankelijkheid komt niet overeen met hun stelsel van gedurige drukking, gedurige onderwerping. Hoe meer men dus hel volk in armoede, ift den nood kan houden, hoe meer men elke onafhankelijke daad belet, des te meer drokking en overheersching men kan uitoefenen op het volk. Daarvan weten de kalholiekcTiandelaarsen nerings- doende lieden te spreken Gaan de zaken slecht, dan kan men het volk dwingen, men kan hulp, onderstand beloven, me» kan wissels betalen of beloven, men kan de handelaars ver plichten op verschillige wijzen. En men is ongelukkig, men verkeert in nood, en er zijn handelaars die loegeven, die legen hen gemoed, tegen hunne alge meens belangen zelfs stemmen voor lieden die ze misschien verachten. Maar zij werden er door geholpen on ongelukkig maar eerlijk, houden zij hunne belofte en bewerken alzoo mede den ondergang van gansch de gemeente. Maar als de zaken goed gaan, als er lering en nering is, als er verkocht wordt, als elke handelaar eer kan doen aan zijne verbintenis, als hij die zwarte en hatelijke ondersieuoders kan missen, dan is hij vrij; dan handelt hij volgens zijn ge weten, dan waardeert hij zijnen plicht van burger, en stemt volgens zijn ge moed, zijn gedacht. En dan stemt hij nooit voor katholieken! Het is dus een takliek en een goed laktiek van de clericalen, zooveel mogelijk alle stoffelijke zoowel als alle geestelijke welvaart uil het volk verwijderd te houden. Hel gebrek aan het eerste laat hun toe ook eene stoffelijke drukking uit te oefenen; het gebrek aan het tweede vestigt hunne geestelijke overheersching. De libeixde partij integendeel steunt op de welvaart, zoo stoffelijke als zedelijke der volksmassa. Zij vraagt weelde, want weelde is onafhankelijkheid, zij vraagt licht, want licht is vrijheid; zij heeft noch offerblokken, noch Sl-Pieterspenning noch bisschoppelijke kassen le barer be schikking; hare macht put zij uit de vrij heid en de waarheid; hare propaganda steunt op vrij onderzoek, op beschaving en vooruitgang. Do Cingo-onderneming. Stanley’s bezoek aan ons land en de ofïicieele plechtigheden ter eere van den beroemden navorscher ingericht, brengen de kwestie van den Congo meer dan ooit aan de orde van den dag. Veelal wordt ingebracht, wanneer er sprake is van dit hoogst gewichtig be schavingswerk, dat de Staal en de private ondernemingsgeest beter zouden doen al hunne middelen aan de verbetering van onze eigene nationale toestanden te be steden, dat hier in Belgie nog zooveel te doen blijft en, gelijk hel spreekwoord zegt het hemdeken nader dan het roksken is. Inderdaad, er blijft in de kleinen kring van ons belgisch huishouden nog zooveel te regelen cn te verbeteren. Hel gouver nement zou honderde millioenen kunnen besteden aan de heropbeuring van de kwijnende nijverheid en landbouw, aan uitbreiding van hel volksonderwijs, aan werken van openbaar nul, aan de op lossing der sociale kwesties, enz., enz. Maar niettegenstaande die onomstootbare waarheid, mag het werk van den Congo toch eene grootsche en nuttige onder neming genoemd worden, die de alge- meene aanmoediging cn ondersteuning verdient. De Stalen van het oude Europa staan voor de oplossing van een moeilijk vraag stuk. Sedert lang is er overbevolking, welke onophoudelijk ca verbazend snel aangroeil. Om daarvan een klein voor beeld aan te halen, zullen wij zeggen dal de bevolking van Belgie in de laatste 25 jaren met ongeveer i miljoen 590 duizend inwoners heeft loegenomen. Mol uitzon dering van Frankrijk en Spanje, waar liet bevolkingscijfer nagenoeg stilstaande blijft, en Turkije, waar hel afneetnl, doel de volksaangroei zich in alle landen naastenbij in dezelfde verhouding voor. De cirkel, waarin zich de Europeeschc natiën bewegen, is dus te eng geworden. Vandaar overvloed van vootlbrcngsl en arbeidskrachten, toeneming van werks- gebrek cn aangreei der volksartnoede. Europa heeft niet, zooals Amerika, nog overgroote, bijna onbegrensde landstre ken welke le bevolken blijven. Zijne wonderbare uitzetting van levenskracht verslikt in zijne te nauw geworden grenzen en dwingt de volken, welke dit werelddeel bewonen, zich oenen weg ie banen tol ver verwijderde streken, om er nieuwe centrums van bedrijvigheid te zoeken en er den overlast hunner bevol king over te planten. Zoo hebben Engeland, Frankrijk, Hol land, Spanje. Portugal, Duitschland cn Italië zich uilgestrekte kolonies aange- schafl, die voor de meeste hunner eene bron van welvaart zijn geworden. Kortom, elk volk dat bewustzijn heeft van zijne leefbaarheid en gelooft in zijne toekomst, zoekt zich nieuwe horizonts le openen. Het werk van den Congo, met zulke zeldzame wilskracht en vernuft door den Kening ondernomen en mei eene prijzen»* Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voerop betaalbaar: 6 fr. ’s janrs; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters velgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Innoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede dee veer het Buitenland werden entvangen door den Office de Pubucité, Magdalenastreat, Brussel. Men schrijft in bij VXNDEN KEncuHOVE, Drekker-Uitgever, Ooatstraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ■BBS 9 99 »*12 7-9» 9-M 12-09 1-43 4-19 6-07 7-3» 9-49 12-39 2-25 4-51 9-44 5-97 5- 42 6- 21 9-29 19-50 5-09 7-32 3-1» 5-35 8-97 8- N 9- 92 5-58 7-Só 19-94 19-39 11-98 i-02 6- 36 7- 1-5 9-34 10-53 MBS 2- 35 3- 49 4^7 19-17 11- 25 12- 15 3-13 5-24 BRUMM. E.NT VEURNE OHYVKLBH CtNKERIE iHoriirj.il iij. *.-V NIHUPORT BIXMUDE DIXMUDE NIBUPORT .-;v. t -W 7-45 J9-M 10-31 UW 3-88 3- 4(5 4- 24 7- 03 8- 25 «■«npiwrau 7- 45 9-59 18-45 2-35 5-03 8-24 8- 22 10-25 122 3-19 5-40 8-33 B Prins Bismarck. De eerste Mei Dnitscliland. De kieswet ia Nederland? ■■naviii n Vertrokuron vn*i den iJxerenweg vun Dninkark», Vairrno, G«nt «aar Iirti*»elen Dixinudc naar TMienpnrt. duixkerkb GUYVELDIi VEURNE O ENT BRUSSEL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1