Gevonden r Terug 40. Het budget van hel gerechtswezen Was aan de dagorde. Eenen Zilveren Bril en eenen Pince-nez. Deze voorwerpen zijn terug te be komen ten bureeie van den lieer Policie Commissaris. J 3 lol 3 ure namiddag. Inleg 50 c. wedding gewonnen. 's Avonds ging heldrijtal vrienden naar den schouwburg en kwamen, lusschen twee bedrijven, in een kotlieliuis een glas drinken. De Ier zegde Ik geloof mijne wedding ie hebben verloren, doch ik zou er hel bewijs willen van hebben. Dal is heel gemakkeiijk, sprak M. P..., en dil zeggende overhan digde hij hem zijne poriefoelie. De Ier onderzocht zorgvuldig de banknoten, en nam em oogenblik onoplettendheid van le baat om hem juist dezelfde porie- foelie le hand le. stellen, welke hij zonder le bezien, in den zak slak. Na de vertooning verhelen de vrienden elkander, en zegden ’s anderendaags, volgens gewoonte, zich le vinden. Toen M. P... in zijn hotel was terug gekeerd, was hij niet weinig verbaasd eene poi lefeuille uit den zak le trekken waar slechts wil papier in slak. Hij ging dadelijk naar het policiebure.el zijne klacht indieneii en hel signalement zijner atïroggelaars geven. De Amerikaner is nog al vollijvig, schijnt 45 jaar oud ie zijn en draagl vollen baard; de Ier, die er 30 jaar uilziel, draagl geenen baard. Op den Eiflelluren le Parijs zal den 6 mei een groot feest gegeven worden aan de titulaire inzenders ler parijsche tentoonstelling, aan wie hooge onder scheidingen ten deel vielen. Op hel eerste platform, in eene overdekte zaal her schapen, wordt een feestmaal voor duizend personen ingerichl. Daarna is er concert en len slotte bal. Minister Beernaert eindelijk woensdag voor den dag gekomen met zijn... ant woord op de beschuldigiugsaete van M. Fiére. Als wij zeggen antwoord is dit maar bij manier van spreken, want wij hebben waarlijk nooit eene armzaligere rond- den-potdraaierij gelezen als dal zoo ge zegd antwoord. T Is een aaneenschakeling van uitvluch ten en ontwijkingen. De heer Beernaert heelt zijne beste pluimen in dil merkwaardig debat ge laten, en toen heefl M. Fiére de laatste pluimen die hem nog overbleven onge nadig uitgclrokken. Toen de grrroole Minister, die geloond heeft hoe klein en miezer hij is, gedaan had met spreken, is M. Frèrc terstond recht gestaan, om eene tweede rede voering le doen, waarin hij aan M. Beer naert en zijn Ministerie den genadeslag heefl toegebracht. De slagen die hij er aan toebracht waren zoo geweldig, zoo hevig, dal zij alle oogenblikken de rechterzijde huilend en tierend deden opbonzen, maar de uitstekende redenaar liet zich mei uil zijn lood brengen en zelle de verplelle- ring zijner tegenstrevers voort. JI. Janson heefl hem daarna nog een handje geholpen. Rechterlijke kronijk. De koi reklionele Rechtbank onzer stad, heefl dc volgende veroordeelingen uitgesproken. Drcrock Julie, te Rousbrujge, 3 maan den eu 26 fr. voor huisdielle. Hosten Tlieophile werkman le Woumen, 15 dagen, voor vernieling van afsluitin gen. en 10 fr. voor smaad en nacht gedruis. I Verinoie Karei, werkman le Vladsloo, 8 dagen, voor slagen. Flitser Augusl, werkman le Nieuporl, 8 dagen, voor slagen. Stekeloruii Jules, dienstbode en Cal- leeuw Eduard, werkman, beide le Wesl- vlelercii, elk 26 Ir. voor slagen. Danneel Seraphine, werkster le Oost- duinkerke,4 maanden voor gekwalilleerdc dicfle, en 9 maal 15 dagen, voor enkele dietïen. Mallid Seraphin, werkman en Geryl Rochus, landbouwer, beide le Ouslduiu- kerke, elk 15 fr. voor slagen. -- vruchten zal dragen door hel gansciie land. N. B. Onnoodig te zeggen dal onze ministers zich in hunne schelpen leiug trokken en geen woord van venechlvaar- diging wisten in le brengen en T is ge loofbaar ook Uit den Rijksdag. Wie vrijdag laatst harde waarheden moest hooren was er gansch de rechter zijde en bijzonderlijk minister Beernaert, hun leader Geheel de schaar kat holieken door list, bedrog en omkooperij aan het bewind gekomen, stond verplet terd en geen der ullramonlaansche rede naars, anders zoo stoutmoedig vonden woordje om den achtbare Frère-Orban tegen te spreken. Zelfs Woest verge noegd zich groen te lachen. De beer Frère-Orban had zijne man haftige krachtige taal van vroeger weder- gevouden en zijne duchtige zweepslagen vielen als hagelsleenen op hunne door dweepeiij opgeliisle geesten. Bij hel opsommen van al dc wandaden, door den gevierden apostel van het liberilismus, bewees hij eenen grooten dienst aan ons land met ze in hel parlement zelf in hunne afschuwelijke naaktheid aan hel volk le loonen. Om de Veurnsche lezers ook een pint goed bloed te verschaffen, geven wij lieden een kort verslag van dal meester stuk. waardige standvastigheid voortgezet, niel- legenslaaude de ontelbare moeilijkheden en opofferingen van allen aard aan zulke onderneming verbonden, heeft geen ander doel dan aan Belgie een nieuw veld van werkzaamheid le verschaffen en zijne nijverheid en handel van nieuwe markten te voorzien. Of de Congo spoedig ot slechts in eene verwijderde toekomst geheel aan deze verwachtingen zal voldoen, blijft lol nu toe een raadsel, doch zeker is T, dal in verhouding van den bdrekkeiijk korten tijd aan hel werk besteed, er reeds mei k- waardige uitslagen verkregen zijn. De eerste pogingen lot kolonisatie door de Engelschen en Hóllanders in hunne thans zoo bloeiende en rijke bezettingen van de Kaap en Sumatra beproefd, hadden noch zulke onmiddeiijke noch zulke voordee- lige uitslagen als die door Leopold II in den Congo verkregen. Italië en Duitsch- land, die ook bezittingen in Afrika zoeken, zijn er nog niet ingeiukl in die streken iets duurzaams tol stand le brengen, ter wijl de Vrije Congostaal reeds een begin van staatsregeling bezit en een fonds van voortbretigsl verzekert. Werd ’s Konings onderneming door het land krachtig ondersteund, dan viel hel niet le betwijfelen of de Congo-Vrijstaat zou in de toekomst eene bron van rijk dom voor Belgio worden. Dc Kamer. Na vier dagen wachten is de grrrroote I verbaasd te zien op dit gezegde stoel, die langs de voornaamste straten naar dc llalle trok, alwaar eene groote meeting werd gehouden. Sprekers waren <le herren De Maeie Limnander. advocaat Em. Doudan, senaleur Van Ockcrhuut, Van Nienwenhuyse, Verhangen, De Clercq, advocaat Busu en I.ekens. Er hecrschle veel geestdrift ouder de talrijke toehoor ders eu al de spiekers, die de stem ver hellen ten voordeclc van Brugge-Zee- haven, werden warm loegejuieht. Wij vernemen dal de koninklijke buskruillabriek van Welleren in de laatste lijden merkwaardigen vooruitgang heefl gedaan in hel maken van buskruit zonder rook. Reeds sedert eenigen lijd heefl zij in den open prijskamp een nieuw voort brengsel in dien aard aangeboden, onder den naam poudre perfeclionnée, hetwelk bij de proefnemingen in de wapenschool van Luik merkwaardige uitslagen op leverde. Eene lading van 2 gr. 75 van dit buskruit, waarmede juist liet helset der kardoes vol is, geelt aan den kogel van ons repeliliegeweer, model 1889, eene aanvankelijke snelheid van 685 meters, terwijl hel slechts eene drukking van 30(10 almospheeren uitoefent. De rook, door hel nieuwe buskruit voorlgebracht, is onbeduidend en bijna zonder kleur; de aanlading van den loop is bijna nul. De buski Hitfabriek van Welleren, die immer de eer onzer nationale nijverheid hoog ophoudt, haalt allen lof van hare nieuwe uitvinding. De commissie der jubelfeesten, door het gouvernement ingesteld, heeft tol nu toe twee punten besloten; er zal eene openbare plechtigheid geschieden op de Paleizenplaats, en eene verlichting van de Warande en de Koningstraat. De kosten dier verlichting zullen 75,000 trank be- loopen. Een Amerikaner, M. P..., die sedert cenige dagen in het Hólel de Helle Yuc le Brussel, was afgeslapt, had kennis ge maakt met eenen Amerikaan en eenen ler, die gansch zijn vertrouwen hadden gewonnen; zij gingen dikwijls samen wandelen. De Ier deed opmerken dal hel moeilijk was in Brussel cheque* leescomp- leeren, dal de wissehigemen zoo mis trouwend geworden waren enz. M. P... hield hel tegenovergestelde slaan, en wedde zelfs dal hij eenen cheque van 5,050 fr. zou grcscompleerd hebben. Dadelijk ging men naar een bankhuis waar men inderdaad aan M. P... de 'zij 5,050 fr. ter hand sielde, en hij had zijne G A A IB O XX; IM G op ZONDAG 4d,n MEI 1890, gegeven door Maatschappij l'ooruil gevestigd in den Do/fijn bij E. Hancke. Oppervogel fr. 12 Zijd vogel 6 ld. 6 Inleg ler herberg van Saison, van 2 AIjjemeenc tijiünjjen. Posterijen. Keiinisqevinij van be- taUiuj el uiel betaliiuj van handelseffeclen. De Posi belast zich sedetl 1 augustus 1889, de belanghebbenden (trekkers, dragers, oveinemers ol borgen), op hunne aanvraag le berichten ofde handels- elïeclen waarvan de invordering aan den postdienst werd loeverlrouwd, al of niet betaald zijn. De vragen om kennisgeving worden in gediend bij middel van daartoe bestemde gedrukt» stukken, die door hel beheer kosteloos worden geleverd. Zij worden, voor de afgifte der waarden, genechl aan de effecten, waarop zij betrekking hebben, I en morleii voorzien zijn van de noodige postzegels, lor voldoening der vracht, die bepaald is op 10 centiemen. De verlangde inlichtingen worden op gezonden zoodra dc eUcclen betaald zijn; voor onbetaalde waarden worden i overgemaakl bij de terugzending der effecten naar hel kantoor van algilte, nadat, zoo noodig, de. fomalilcilen van protest en registratie vervuld zijn. Hel is maandag aanslaande dal de opening plaats heeft van den tweeden trimester van hel hof van assisen onzer provincie. Deze zittijd zal korl zijn, zegt men, dewijl slechts eene enkele zaak op de rul is ingeschreven. Gewichthje (unhoudiny. Vrijdag namiddag heeft de policie le IJperen eene n; gewichtige aanhouding gedaan. Sedert l’ Hel Ministerie en zijne meerderheid zijn gehavend, gekneusd en gewond uil den strijd gekomen en zullen er liklec- kens van diugen, die nuoil /.lillen ver dwijnen. Sprek< r bewees dat de regeering aan de meerderheid ondergeschikt was. Inder daad de wi l op de bekwa.unslieidskiezers, door de hbeialrn gestemd, wilden zij I wijzigen met 50,000 der bekwaamste al i schalleii. Zij stellen de wel voor en uit louter kirsspcculalie, op aanvraag al de pap.mkiieclilen, trekken zij hel voorstel in om ze later voor goed voor te stellen, na de kiezing als ze r.og aan hel bewind zijn Zelfde manier van le werkc le gaan voor de persoonlijke dienstplicht. De Koning en minister Beernaert waren heide aanhangers van die wel. Om hei voorstel le doen uit rekken vergaderd men de kk. Zurkelsvan hel land en het ministerie gehoorzaamt. De regeering ging zich bezig houden mei sociale kwestie. Met veel lawijd bazuind en zij vond dal de liberalen nog nooit iris voor den werkerstand gedaan hadden en zij gingen aan hel werk eu vonden den wetten reeds gemaakt door die zelfde liberalen. Waar zij de meeste kwaadaardigheid ten toon spreiden was in hel onderwijs. I Onder de liberalen haddiin wij een-dege lijk en onzijdig volksonderwijs. Zij be vochten hel met alle eerlijke en oneerlijke middels mogelijk. Zij bewerden dat de geestelijken aan T hoofd van T onderwijs moest slaan. Zij komen aan hel hoofd en de onzijdige oflicieele school word ouder de voeten van de priesters gehouden. Verder klopt de heer Frère-Orban er duclnig op dat hel ministerie met de grootste partijgeest de ambtenaren be noemt. Hel is voldoende een certificaat van onderdanigheid aan de kerk le hebben om hunnen lieveling te zijn. Uwe regeering, zegde hij, is de ver- heerlijking van leugen, laster en onrecht. Gij kent den oorlog die aan de liberale belastingen door uwe partijgenoten gevoerd werd. Op uwe eer hebt gij ze onnoodig gezworen. Gij komt aan hel bewind en behoudt ze De regeering stemt zes miljoen voor de gemeenten. Ik ondervroeg minister Beernaert; hij anlwoorde wanneer ik de zes miljoen zal gegeven hebben zal nu weinig of niets van uwe belastingen resicn. Zoodat die zes miljoen aan de liberalen le danken zijn en niet aan zijne behendigheid zoo als bijhel be- weert. Voor hel leger verspillen zij in zes jareu 19 miljoen terwijl de liberalen ei enkel in het zelfde tijdstip 7 miljoen gebruikten. Toen wij aan hel bewind waren, be- slreedden zij op de hardnekkigste wijze dc vergrooting van 30,090 man dje wij vroegen, zij zijn meester en de (olrcn aan de Maas worden gestemd, de getrouwde mannen van 9'1" en 10° klassen mogen nog oplrekken voor hunne rijke niets- doeude zoontjes en seminaristen. Onze schubt is, sedert hun bestuur, vergroot met 230 miljoen in zes jaar dal maakt jaarlijks 3 miljoen die wij achleruitgaan. Verder laakt dc spreker de regeering voor zijne slechte handelwijze in de zaken van den Congo. Zoo zette hij het ministerie aan de kaak in openbare staalsveigade- debatten op voldoende wijze in le lichten t '1'?» *n tiaain van hel volk bun wandaden, en aan le duiden wal de Afrikaansche deugnieterij en bedriegerijen le vei wijlen, landstreek ons iti de toekomst belooft, hopen dat zijne redevoering de beste welke de bronnen zijn die zij ons aan- nA" b'*1 biedt Hel belang der zaak eischl, dal zij op klare en rechtzinnige wijze aan hel land worde voorgelegd. Knoeierijen en goochel toeren, gelijk hel Ministerie, naar loffe lijke gewoonte, zinnens was in de beruch te geldschieting van 150 millioen, kunnen slechts eene goede zaak bederven. Koophandel eenigen lijd hadden herhaaldelijk groote brandstichtingen plaats in de streek; vijf dagen geleden was hel te Boesinge, donderdag le Nieuwkerke, zonder dal men de hand op dc brandstichters kon leggen. Vrijdag nacht, rond 1 ure, zag een agent, in dienst m de Rijselschestraat, twee kerels aankomen, gekleed als twee bedelaars op hun zotidagsche. Een hunner naderde den policie-agenl en zegde hem agent le zijn der geheime, policie van Armenlières, en duidde zijnen gezel ann, als zijnde de pleger der talrijke brand stichtingen, die sinds eenigen lijd te Ploejsteerl en omstreken plaats hadden. De indienst zijnde agent stond gansch s en oor deelde hel noodig den aangeduiden per soon naar het policiebureel ic brengen, en verzocht terzelfder lijd zijnen zooge- zegden confrater mede le gaan, om zijne verklaringen te doen, doch deze koos liever hel hazenpad. In den namiddag zag de voornoemde agent dezen laatste op de Groote Plaats gaan eu verhaastte zich hom aan te. houden. Men telegrafeerde onmiddellijk naar Armeuliers en met den volgenden trein kwam cr eenen policie-agenl, die een ge- vaai lijken oud-veroordeelde, den ge- naamden Celestin L..., herkende, reeds verscheidene malen in Frankrijk voor dieften en brandstichtingen veroordeeld. Inlichlingen, genomen te, Ploegsteerl, bewezen dal de aangehoudene L... be licht werd, drie weken geleden het vuur aan de bewoonde hoeve van den heer Brams gestoken te hebben. Men onder zoekt. De Bruggelingen zijn thans meer dan ooit werkzaam om hunne zeehaven te verkrijgen. Zondag namiddag laatst greep cr met dit doel eene belangrijke belooging plaats. Een lange stoel maat schappijen begaf zich met vaandels en kartels naar de spoorwegsiatir. om er de genlsche afdeeling van den Kring Rrugge- i Zeehaven te gaan uthalen. Drie muziek korpsen waren tegenwoordig in den De groote meerderheid der bevolking blijft echter vrij onverschillig voor die groolsche poging. Is dil toe le schrijven aan gebrek van initiatief! Bewijst zulks dal hel ons werkzaam en verstandig volk aan onder nemingsgeest mangelt Neen De oorzaak dier onverschilligheid ligt ergens anders. Over allos wat de Congo betreft, schijnt hel zoogenaamd gouvernement van den jongen Afrikaauschen Vrijstaat, wiens burcclen te Brussel gevestigd zijn, op eene aulokratische wijze den dekmantel le houden. Al wal het publiek over de zaak le weten krijgt, zijn de min of meer onbeduidende berichten door de pers hier en daar opgevangen, vertellingen over de wèderwaardigheden van deze of gene baanbrekers, de daden van een Tipoo- Tipp en meer dergelijke. Maar de be langrijke bijzonderheden aangaande dil land blijven ofwel in het studiekabinel des Konings ofwel in de bureelcn van bedoeld gouvernement berusten en zien geen dag, k het dan le verwonderen, als hel volk voor eene Congo-lecning de beurs zorg vuldig gesloten houdt? Hel wil geen sprong in het onbekende maken, dal is te zeggen zijn geld uiel steken in eene onderneming welke hel niet genoeg kent, en hel heefl gelijk. Maar vermits er nu sprake is dal onze Vorsi de Congo-Vrijstaat aan Belgie zou willen afslaan en men ons Staatsbestuur toi geldschieter der onderneming wenschl te maken, zou hel dan geen tijd worden de Natie bij middel van parlementaire 4 V ESI MI A. K EI.IJ K u IhE^. A 11TTIKC VAX 10 AP1UL. 1HTTINC VAN II Al'tlll.. Vrijman. iirriMwmm«iim nu on ill ^■■■.Ijrrrirvnr—-**l‘"."‘~—- tcMJ^.-scx.-'rC r r I rui -- ii - mi 111 111 in nc'i<(uii.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2