VAN VEURNE I 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i >=a*s>»«=> IS <*^e jaar. In drie andere herstemmingen Volgens deChronique zal de wetgevende zittijd op 14 Mei worden gesloten. De clericalen van Doornik hebben be sloten de kans te wagen voor de kamer- kiezing van Juni. Vansteenkisle Herman, werkman te Middelkerke, 2 maal 3 maanden en 26 fr. voor bedriegelijke ontvreemding. Eensgezindheid der liberalen. De Ligue libérale en de Association libérale, van Brussel, hebben, elk van haren kant, eene algemeene vergadering gehouden, om te beraadslagen over een ontwerp van overeenkomst, gesloten lus- schen hunne afgevaardigden in vooruit zicht der aanslaande provinciale- en ge- meetitekiezingen. In beide vergaderingen is dit ontwerp A te Het jaarlijkschc verslag van den heer Haring over den toestand der egyptische geldmiddelen, gedagtcc- kend 20 februari, is door de engelscho regeering bij de Gemeentenkamer ingediend. Volgens dit verslag is het jaar 1889, uit een financieel, oogpunt beschouwd, buitengewoon gunstig, maar toch wordt het, om de ontwik keling van Egypte te verzekeren, noodig geacht, dat de engelsche be zetting en de invloed der engelsche regeering, welke daarvan afhankelijk is, worden gehandhaafd. 3-os pi: De liberalen van Dendermonde hebben besloten in hel strijdperk te treden voor de aanstaande provinciale kiezingen. K? U ••Ai -J 'r'J te i De Kamer. De belangrijke discussie, die sedert verscheidene dagen duurde en, in de zaak Nieter, eens te meer heeft doen zien, tol welke schandalige daden het Ministerie- Beernaerl toevlucht neemt, is ten einde gtloopen. Deze laatste zitting is voor dit Minis terie, welk ons land onteert en in ver achting brengt, verpletterend geweest, en zoo verpletterend zelfs dat de meerder heid zieli verhaast heeft er een eind» aan te stellen met de eenvoudige dagorde, die door M. Jacobs was voorgesteld,, te stemmen. De rechterzijde zelf is overtuigd van de schandalige handelingen harer Ministers, want zij heeft in die dagorde niet eons een woord van vertrouwen of goedkeuring durven lasichen. In naam van het Minister!» verklaarde )L De Volder dat hij zich te vreden stelde met die ongemotiveerde dagorde. Een deftig Ministerie zou daar niet raeê voldaan zijn gawecsl en geeischt hebben, na al de mokerslagen en brandmerken die hel gekrege» had van zijne tegenstrevers, dat zijne vrienden zijn gedrag zouden goedkeuren. Zoo diep is het Ministerie-Beernaerl gevallen, dal hel dit niet eens durft vragen van zijne meerderheid, die nogtans is samengesteld uit alle soorten van De Malander’s Laat ons hopen voor de eer van België, dal wij weldra van dit zoo diep gevallen Ministerie zullen verlost worden. Kieskronijk. Bij koninklijk besluit van 22 april zijn de kiescollegien der volgende kantons bij eengeroepen op zondag 25 mei naast, ten 9 ure des morgends, ten einde hel getal provinciale raadsleden te kiezen door de wel bepaald, te weten Ardoie 2, Ghislel 2, Oostende 2, Thou- roul 4, Thielt 2, Kortrijk 6, Mouscroen 2. Moorseele 2, Oostroosebeke 2, Veurne 2, Dixmude 3, Hooglede 2, Meesen 2, Wei- vick 2. van overeenkomst, welk getuigt van de beste en grootste eensgezindheid, met daverende toejuichingen aangenomen. Zeker zullen onze tegenstrevers daar niet tegen kunnen lachen, maar’l is hunne eigene schuld zij hebben zich sedert vijf jaren zoo schandalig en laag gedragen, dat zij de algemeene verontwaardiging en walg tegen hen hebben verwekt. De herstelling der liberale eengezind- heid voorspelt hunnen nakenden val Het middencomiteit der Liberale Asso ciatie van Gent heeft de lijst der voor loopse kandidaten voor de Kamer van volksvertegenwoordigers al* volgt samen gesteld. MM. Auger-Vincent, nijveraar; Baert- soen, id.; Gallier, advocaat; De Bast, gemeenteraadslid; Fredericq, advocaat; Lippens, burgemeester; Mechelynck, ad-’ cocaat; Jules Van Loo, eigenaar. De algemeene vergadering der Liberale Associatie aal op vrijdag 9 Mei, ten drij ure namiddag, plaats hebben. Rechterlijke kronijk. De korrcktionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingcn uitgesproken. Misliaen Alois en Lyneel Amand, werk lieden te Dixmude, de eerste, 15 dagen, voor diefie, en elk 8 dagen, voor slagen. Bolle Vital, werkman te Dixmude, 2 maal 3 dagen, voor dieflc en poging lot dielle. Wat armzalig ministerie. Het regent hamerslagen op den kop onzer mouchardsminislers in de Kamer. Onze lezers weten hoe het talenlvol driemanschap Fiére, Bara, Janson, met eene overbuldeüjke logiek de loensche handelingen van do Pourbaix regeering aan de kaak hebbe» gesteld. Minister Le Jeune, die vroeger de repu tatie had van ccnen knappen redenaar, bleef viijdag, na deze driedubbele akte van beschuldiging, met zijnen mond vol landen, en T is slechts woensdag, dat het kabinelshoofd, M. Becrnaert, getracht heeft cenige verontschuldigingen voor zijne regeering in le brengen. Armzalig antwoord, dal de machte loosheid verraadt en den aanstaanden val voorspelt der schoolverwoestersparlij. M. Frère-Orban heeft geene vier dagen noodig gehad om de beweringen van den grn oolen minister te wèerleggen. In eene schitterende improvisatie heelt hij on- middelijk de concluiaa zijner meester lijke redevoering van verlcdene week voorgedragen, de eendracht lusschen liberalen en progressisten bevestigd en hel verbond bekrachtigd van al de vrij zinnigen, ten einde ons land van het schandjuk der kl«rikalen zoo spoedig mogelijk te verlossen. De leider der progressisten, M. Janson, heeft er op gewezen hoe vastberaden hij en zijne vrienden hel in die richting met M. Frère-Orban en de gematigde libe ralen eens zijn. Groote opschudding verwekte zijne verklaring nadat M. Bcernaert reeds verzekerd had dat er maar twee onbe langrijke stukken uil de Staatspapieren Bij koninklijk besluit van 22 april zijn de kiescollegien der arrondissementen Gent, Aalst, Sint Nicolaas, Dendermonde, Eecloo, Aadenaarde, Bergen, Doornik, Charleroi, Soignies, Ath, Thuin, Luik, Verviers, Hoei, VVaremme, Hasselt, Ton geren en Maaseik bijeengeroepen op dinsdag 40 juni naast, ten negen ure ’s morgends ten einde hot gatal volks vertegenwoordigers te kiezen door de wet bepaald. Zitting zonder belang woensdag; er werd gesproken over de artikels van hel budjel van juslicie. Plotseling deed zich een buitengewoon voorval voor. Een man in de openbare tribunes, men zegt een gazetleurder, Liétar genaamd, onderbrak eensklaps dc redevoering van den heer Lippens, roepende met krachtige slem Ge zijt een hoop kwakzalvers Gij houdt u maar bezig met domheden en laat de grootste eerloosheden in hel land be gaan Hij werd door de deurwaarders bij den kraag gevat, builen de deur gezel en er is proces-verbaal legen hem opgemaakt. Onnoodig le zeggen dat dit voorval op schudding heeft gemaakt. ïl Blei SHiiiO. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitsondering der beide I Inunderen, alsmede the voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in hij G- VA.IWOMIW KEHCIiHOVE, Drukker-Uilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ontwerp wijzigen en er dit van den heer Parneel geheel in werken. Bij de opening der italiaansche Kamer zijn door den voorzitter twee ondervragingen van afgevaardigden aangekondigd, betreffende de bekende uitzetting van fransche en duitsche dagbladschrijvers. De bezuinigingen op de begrooting van oorlog zullen ongeveer 8 tot 9 millioen frank bedragen, en die op de zeemacht ongeveer 5 millioen. De senateur Emanuel d’Azeglio is te Rome overleden. Hij werd te Turijn geboren in 1816. Tijdens zijn herstel van Italie’s eenheid werd hij door Cavour belast met eene gewichtige zending naar Engeland. Het roem ruchtig geslacht d’Azeglio is thans uitgestorven. STAATKUNDIG OVERZICHT. Indien een gerucht, in Engeland in omloop, bewaarheid wordt, dan zou er eene gebeurtenis aanstaande zijn, van het hoogste gewicht voor de engelsche politiek. Men weet dat door den heer Balfour een ontwerp is in gediend, strekkende de iersche pach ters in staat te stellen gronden in Ierland aan tc koopen. Men weet ook dat het ministerieel ontwerp niemand bevredigt. De Ieren omdat zij geloo- ven dat men hen foppen wil; dc eigenaars, omdat zij vreezen er bij te verliezen; de engelsche belasting schuldigen, die de gebroken potten zullen betalen. De lieer Parneel heeft daar tegen over een ontwerp ingediend, dat ten minsten eenigen tevreden stelt, en voornamelijk de Ieren zeil. Verder had zijd ontwerp nog deze groote hoedanigheid, namelijk dat het vijf maal minder kosten na zich sleept dan het regeeringsontwerp. Welnu, het schijnt dat het gouver nement opzichtens den heer Parnell, van gedacht is veranderd. Het zou den ierschen leidef niet meer aanzien als een medeplichtige van moorde naars, maar als een staatsman, wiens voorstellen heel goed aannemelijk zijn. Kortom, de heer Balfour zou zijn Van de acht leden van den’departe- wentsraad, die zondag in den omtrek van Parijs werden gekozen, behooren er vier tot de republikcinschc partij. Er moeten drie herstemmingen plaats hebben, waarvan een gunstig is voor de republikeinen en 2 twijfelachtig zijn. Bij dcaanvullingskiezingen voorde Kamer der Afgevaardigden zijn te Tournon, Tulle en Lodève drie repu blikeinen gekozen, plaatsen moeten plaats hebben. Het boulangism heeft zondag te Parijs zijne laatste kaarten verspeeld. Indien het waar is dat de parijsche kiezingen de laatste aanval waren van <lc vrienden van Boulanger, dan heeft •op ditoogenblik’tboulangism geleefd. De boulangistische kandidaten bij ten het zand, ofschoon ze zeker waren van de overwinning. In hunne dag bladen zegden zij openlijk - Wij zouden het als eene neerlaag aanzien, indien wij slechts 25 zetels wonnen. >- Welnu, tot hiertoe is er slechts één gewonnen en alles doet voorzien dat zij het, bij de balloteeringen niet verder zullen brengen dan 10 of 12 zetels. Da cenige boulangistische ge kozene is de heer Prunères, in de wijk Pont de Flandrc Montmartre Hij heeft slechts enkele, stemmen meerderheid en dc geldigheid zijner kiezing wordt betwist. waren verdwenea dat hij, Janson, in bezit was van een hoogst gewichtig en verlrouwelijk Staatspapier, opgesteld door M. Banning en betrekking hebbende op de forten van de Maas. De neus van M. Beernaert werd wel een el lang. Wal al vuile zaken zullen er nog in de minislerien uitbreken. J' v! r V K>M= «83>®«SlEIOGMBI -• 6-00 8-52 ZITTING VAN <8 APRIL. 5-00 7-32 S-46 5-07 5- 42 6- 21 9-20 10-59 5-35 8-07 8-26 »-57 11-58 2- 55 3- 40 4- 07 6-02 6- 36 7- 15 9- 34 10- 55 5-58 7-36 10-04 10- 39 11- 08 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVKLDE DUINKERK.E 10- 47 11- 25 12- 15 3-13 5-24 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT De egyptlsche financiën. 3- 46 4- 24 7- 03 8- 23 6- 16 7- 45 10-11 10-51 H-18 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-03 8-24 8- 22 1 0-25 1 22 3-10 5-40 S-53 Kr Vï’.v ZITTING VAN 17 APRIL. Vertrekur<»n vnn den ijzeren weg van Duinknrke, Veurne, Gent naar Urussel en Dixmude naar Nieuport. DUINKERKIi GllYVEt.BE VEURNE GENT BRUSSEL Het italiaanach Parlement. De kieziMgeft in Frankrijk. Toenadering tot da Ieren.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1