BEKENDMAKINGEN. Te koopen Te pachten Kieskollegie van het kanton Veurne. KANTOOR VAN DEN Notaris DE BRAUWERE, te Veurno. 2" id. 3‘ id. 4* id. 5" id. 6* ill. 7" id. Een schoon en groot GEHOU'W ganscli in hout van eerste hoedanigheid, gediend hebbende voor Guano-magazijn, staande te Veurne-Bewesterpoort, op 300 vierkante meters grond van hel armbe stuur der stad Veurne, tegen den keiweg en de vaart naar Duinkerke. Voor nadere inlichtingen wende men zich ter studie van M‘,r Joseph FRAEYS, Notaris te Alveringhem. Zeer geschikt voor Melkboerderij; hand slag met de toewijzing. Gemeente lloulhem. Koop 4. Stuk Z:iail:tn<l wijk B, N' 338, grout II. 2,12,9uc"; paalt zuid koop 5, noord den Dringliam-.Maleweg. Gebruikt door S. Gambier-llerrewyn, lol baatïnis 1890. Koop 5. Stuk Zaailand wijk B, N' 318 tot en met 352, groot 11 2,29,70 G-; paalt noord koop 4. Gebruikl door 1’. Cambier-Tanyhe, tol beatmis 1890. Eigendomsbewijzen en verkoopvoor waarden bij genoemde Notaris DE B RAUWERE. OP ZONDAG 4^ ME! 1890, gegeven door de Maatschappij Vooruit gevestigd in den Do/fijn hij Hanckc. Oppervogcl Cr. 12 Zijdvogel ld. Burgerstand der stad Veurne. 6 6 Inlog ter herberg van L. Saison, van 2 tot 3 ure namiddag. Inlog 50 c. Terug 40. Inslallatlio. Morgen zondag, 4 Mei, groote Installatie der herberg do Linden bewoond door Itemi Van Ebdande, Zuidstraat, Veurne. Vriénde lijke uilHOodiging. Bier eerste klasse. liet kost meer dan 36,000 gulden om die zaal te meubilceren. Door hei onophoudelijk heen en wéér loop m van de 47 bedienden is de mozaïek vloer, hij den ingang der keuken in 18 maanden afgesloten, terwijl het zeven jaar duurde voordat dczellde soort van vloer bij de deur van het South Kensing ton museum, dal doordiiizendeu mcnschcu bezocht wordt, gesleten was. Nu iels over hel linnengoed. Onze kleine rekening voor hel wasschen bedraagt lusschen 21,600 en 24,000 gul den per jaar en houdt dit bestendig een klein leger waschvrouwen bezig. Wij hebben een voorrond van 9000 servetten waarvan 2000 iederen dag gebruikt worden en 600 tafellakens. iVamifcer wij een nieuwen voorraad be stellen, doen wij zulks hij honderden dozijnen te gelijk. Wij hebben eer. contract met eene groote firma om ons van 50 om hem schadeloos te stellen voor zijn I dozijn, van ieder artikel dal wij gebruiken, ---- hebben, te voorzien. Wij hebben ook achttienhonderd messen en vorken, even zooveel lepels, 35000 borden en duizend koppen en schotels in voorraad. Zes p rsonen zijn den geheelen dag met het omwasseben bezig en de waarde van de messen, aardewerk cu tafelzilver is niet veel minder dan 60,000 gulden. Twee knechten doen niets anders dan messen schoonmaken en drij anderen zijn bezig de 500 kilos aardappelen, die iede ren dag noodig zijn, te schillen. Duizend coteleiien en biefstukken wor den iederen dag gekookt, 3000 broodjes, 30 Frattschc en Engolsche brooden wor den gegeten,200 porties macaroni worden opgcdischt en 220 kannen melk verbruikt. Er zijn 600 glooilanpen in deze restau rant, die 360 gl. per week voor eleclrisch lie it kosten. De rekening voor kolen bedraagt 600 gulden per maand. Indien u in den wijn kelder gaal, kunt u zestig duizend lles- schcn wijn tellen. Zestig flesschcn saus worden iedere week verbruikt en 5,250 sigaren gerookt, welke in prijs van 20 cents tol gl. 2,40 afwisselen. Wij hebben klanten die een kistje sigaren van gl. 2,40 per stuk in onze kas honden en een ua diner rooken. lederen keer, dal zij er een uitnemen, schrijven zij op hel deksel hoe veel stuks er nog in zijn en schrijven er dan hun naam ouder. Ieder jaar worden 300,000 a 320,000 kil. vleesch gebruikt, 19,000 kil. suiker, 700,000 kil. blokken ijs en buiten de honderd duizenden maaitijden waarvoor zonder rekening betaald wordt, worden niet minder dan 400,000 kleine rekenin gen ju dit tijdperk door de bedienden opgemaakt. Vier honderd duizend koppen koffie, 150,000 koppen thee, 140,000 koppen chocolade en 120,000 kannen lagei bier worden ieder jaar gedronken. Gruyère kaas wordt hel liefst gegeten en 1500 kil. worden per jaar in kleine porties opge sneden. Hoe voorzichtig onze bedienden ook zijn, kost het ongeveer 21 gulden per dag om hetgeen gebroken wordt, te her plaatsen. Eene HOFSTEDE groot omtrent 16 bedaren, gelegen te Sluyvekenskerke, gebruikt door Pieter Vandecasteele. Aanslag met 1 October 1890. Te bevragen bij M. den Baron I11RWYN, te Veurne. niet eene groote tinna om ons van 50 dagloonverïies tijdens zijne voorloopse I onrniddellijk wanneer, wij hel noodig gevangzitting en voor de kosten welke I het rechtsgeding, legen hem ingespannen, hem vetooi zaakt heeft. Men heeft verledene week den inven taris ongemaakt der nalatenschap vau den heer Pirmez, in leven Staatsminister en volksvertegenwoordiger van Charleroi. I Deze fortuin beloopt lol 20 millioen, tus- I sclien zestien neven en nichtjes te ver deden, T zij elk 1,150,000 frank. Zooals men ziet, zijn hel niet alleen de oomen uit Amerika die groote fortuinen I achterlaten. Rattenvergif!. Ziehier een een- I voudig maar zeker middel om rallen en muizen te dooden. Men neemt ongeblusch- ten kalk, dien men tol poeder stampt en de helft tnel suiker meagl. Dal poeder strooit men op de plaatsen waar ratten of muizen komen. Dewijl zij zeer begeerig zijn naar suiker, eten zij het mengsel en zijn spoedig dood, doordien de vochtig heid der maag in aanraking komt melden I kalk, die bluschl, even als wanneer men deze stol met water besproeit. Hierop ontslaat er in de maag een hevige brand, I die de rallen of muizen niet kunnen over leven. Een parijsche student in de genees- I kunde, die buitengewoon zwaarlijvig is, I heelt zich onlangs, nadat allerlei ontvel- I lingskuren vruchteloos waren gebleven, wal vel laten uitsnijden. De doctoren I Mora en Demars hebben hem gechlorofor- I miseerd en in dien toestand eene hoeveel- I heid vel vau 2 kilogram uil zijn zwaren, lastigen overhangenden buik gesneden, welke daarna werd toegenaaid. De opera tie moet hem goed bekomen zijn en Hij is voornemens die eerstdaags te doen' her halen. De vrouwen. De vrouwen spelen een groote rol in dc wereld. Dit is alge meen gekend en hehoell geen beloog. Eer. duilsch schrijver was echter van andere meeningeii en achtte het noodig urn dit nog eetts met bewijzen te staven. Daarvoor verzamelde hij alle spreek woorden van 40 velschillende volkeren, waarin de vrouwen worden vermeld. Een enkele greep uit deze omvangrijke verzameling is voldoende om bij voorbeeld te doen zien dal overal de tranen een der meest gebruikelijke wapenen der vrouwen zijn geweest, zoodal er alge meen weinig waarde aan werd gehecht. De Bohemers zeggen Morgenregen en vrouwentranen duren niet lang; de Italia nen De vrouwen hebben altoos een doosje met tranen in den zak; de Sicilia- nen dc vrouwen schreien met het eene oog en lachen met hel andere; de Duil- scucrs Aan hel hinken van den houd, het schreeuwen van den kramer en hel huilen van de vrouw behoeft niemand zich te sloren; de GorsicanenEene viouw, die weent, verdient geen geloof. Evenzeer heerscht alom groote een stemmigheid aangaande de veranderlijk heid der schoone sekse. Ten minste de Duilscliers gebruiken het spreekwoord Vrouwen zijn veranderlijk als Aprilweer; de Engelsclien zeggen De vrouwen heb ben meer grillen dan haren op het hoofd, en de Ghineezcn Hel verstand der vrou wen is van kwikzilver en haar hart is van was. De man, die zich den arbeid getroostte om alle dergelijke spreekwijzen te ver melen, heel von Dürenfeld en is reeds geruimen lijd overleden. Ken great restaurant. Galli’s restaurant wordt ieder jaar door een vierde van dc bevolking vau Londen meer dan millioen klanten bezocht en heeft Galiizia, overste van deze restaurant, welke de grootste in Engeland is, de volgende inlichtingen aan een verslag gever van een der Eugelsche bladen ver schaft. Hoewel wij niet de grootste restaurant in de wereld hebben, geloof ik toch, dal zij de langste is. daar zij 248 voel lang en 28 voel breed is. Kr staan 180 tafels in eu kunnen 600 a 1000 Ciensclien er te gelijkertijd in laats nemen. Er zijn 100 dal Stanley weldra in België zal terug- i pluchen sola’s, die elk 69 guide.i kosten, keeren eu hier dan een tamelijk lang l verblijf houden zal. De geineenteraad van Brussel heeft met 20 stemmen tegen 4, de afbraak ge stenid van den Edenschouwburg. De sim] zul up die gronden de middelbare school doen bouwen, die thans gevestigd is ut cru lokaal der Blinde Parkstraat, waar voor tic stad jaarlijks eene huurwaarde van 12 lot 15.01)') frank moet betalen. De Edenschouwburg bracht aan dc stad sl chls 12 duizend frank op en daar de huurccel den 1 mei den einde loopt, zou dit gebouw hoegenaamd niets meer op brengen. Nog een naklank over de geheim zinnige misdaad van Moulbaix. Men zegt dal do minister van ijzerenwegen den bestuurder van wegen en werken ver zocht heeft hem een voorste) van schade vergoeding in te zenden ten voordeelc van den barreel wachter Gamiel Delrivière, Kiezing van 25 Mei 1890. De Voorzitter van het hoofdbureel verwittigt de heeren kiezers dat hij ten Paleize van Justicie te Veurne, in de Raadkamer zal ontvangen de voorstellingen van kandidaten, hunne aanvaardingen en de lijsten der ge tuigen die zij zullen aangewezen heb ben, den Zondag achttienden en den Maandag negentienden Mei 1800 ne gentig, telkens van een tot vier ure namiddag, Voorbij dit tijdstip, zal geene voor stelling of aanveerding van kandi datuur en geene aanwijzing van ge tuigen meer aanveerdelijk zijn. Dc ambtelijke lijst der kandidaten zal medegedeeld worden van Dinsdag twintigsten Mei volgende, op zelfde plaats en uren. Geteekcnd behten. /!kl(£emeeiie tsjcEïnjufeii- Ziehier den uitslag des prijsknmps van hengstcveulen's, die maandag te Dixmude plaats had I" prijs 250 fr. M Nevejan, Dixmude; 250 M. Vandcvelde, Sl Jooris; 20(J M. De Gh'ick, Goxyde; 200 M. Nevi jan, Dixmude; 200 id. i I. 200 id. id. 200 M. A. Trissrlz.oone, Jlerckem. Men schrijft uit Nieuport, 30 april Gisteren namiddag liedï m<ni uil de oude Veurnevaari hel lijk opgevischt van Leonie Dcbrae, oud 23 jaar. Maandag in den vroegen, heeft zij heimelijk hel ouderlijke huis verlaten oni haar noodlottige voornemen te voltrekken. De verschillende parketten des Rijks hebben van den lieer minister van justicie bevel ontvangen, voorstellen te doen in T vooruitzicht van een algemeen besluit van kwijtschelding ter gelegenheid der 25° verjaring der troonbeklimming van Leopold II. Assisenhof van West-Vlaamleren. Maandag is te Brugge de eerste zittijd van het tegenwoordig kwartaal geopend. Er is maar eene zaak op dc rol gebracht, namelijk deze ten laste van Richard Van den Berghe, oud 38 jaar, bediende te IJperen, en Juliaan Van den Berghe, oud 26 jaar, behanger te IJperen, zoons van Frans en van Theresia Mulier, beschul digd van valsche munt gemaakt en uit gegeven te hebben. Dinsdag is de zaak afgeloopen, met aanneming van verzachtende omstandig heden voor de belichten. Richard Van den Berghe is verwezen tol 5 jaren ge vang voor uitgeven van valsche munt. Zijn broeder Juliaan Van den Berghe, tot 3 jaren gevang en 50 fr. boete, of 15 dagen gevang, voor uitgifte van valsche munt. De Moniteur bevat een koninklijk besluit van 18 april, waarbij bepaald wordt dat de aanslaande algemeene volks telling zal geschieden op 31" december 1890, volgens later te bepalen regelen. De gemeenteoverheden zullen onver wijld de nummering der huizen en andere gebouwen doen nazien en, zou er reden bestaat, verbeteren en volledigcn. Met hei oog op de volkstelling en op dc herziening der bevolkingsregisters moet ieder'bewoond of onbewoond huis en zelfs ieder niet lol woning bestemd gebouw, indien hel lol verblijf aan een of meer personen dient of dienen kan, genummerd worden. Zoohaast de nummering gedaan is, zullen die overheden aan T Staatsbestuur de gcheelc lijst zenden 1" Der eigenlijk gezegde huizen; 2® Der andere gebouwen van allen aard niet lot woningen bestemd. -Op 17 mei zal te Brugge in het gouveincmeiilsholel, de aanbesteding plaats hebben voor de nilbaggerings- werken Ie verrichien aan den ingang der haven van Nieuporl, gedurende 1890-1891. Bestek 70,000 frank. Zaterdag morgend is te Korlrijk, in Sl-Joseph’s gesticht, in den zeer geze gende ouderdom van 104 jaar, in volle bezit van al hare zinsvertnogens.’ en als de oudste ingezetene van geheel het land, overlc len Victoria Balan, geboren te Ben delede, in ’l jaar 1786. Aanhouding van den dader tier branden o/> de fransch-belt/ische grens. De bevolking van fransch Vlaanderen is (■indelijk verlost van den dader der tal rijke branden die, sedert eenigen lijd, oorzaak zijn van do verslagenheid, de ruïne en den schrik in dc vlaamsche velden gelegen langs de beide zijden der fransch bclgischc grens. De fransche politie had de overtuiging dat de dader een Belg moest zijn, Gelestin Leterme genaamd, gevaarlijke kwaaddoener, vijf vcroordeeüngen ondergaan hebbende cu sedert lang het fransch grondgebied ont zegd. Deze persoon had men zich inder daad zien verwijderen op hel oogenblik dat hij eene hoeve kwam in brand te stoken. Leterme werd vrijdag te IJper aangehouden, in zonderlinge omstandig heden genoeg om losgelaten te worden zich in gezelschap bevindende van zeke ren Edmond Vanduifhuis van Dixmude, verzindc hij zich te doen doorgaan voor eenen politieagent van Armentières en zijn gezel te doen aanhouden als de dader dér onlangs gewoedde branden. Maar dc belgische agenten van politie onbeschoft behandeld hebbende, werd hij zelf aan gehouden, en de inspecteur van politie Payemenl, van Armentières, onmiddellyk per telegram ontboden, herkende in hem den stichter der hooger gemelde branden. Celestin Leterme werd in hel gevang op gesloten onder beschuldiging van vrij willige brandstichting. Hij is daarenboven plichlig aan verscheidene (Heften met bezwarende omstandigheden. Sedert om trent 9 jaren leefde hij van niets anders d.m van den opbrengst zijner rooverij. De Journal de fit uxelles verneemt WOENSDAG 7 MEI 1890, 3 ure namiddag, herberg Veurne’s-Rosen- dal, te Veurne, van f'earne- Westerpoort. Koop 1. Xnnllaucl wijk B, Nr 92, groot II. 0,68,90 c"; paalt zuid koop 2, west ’t Paddensti aatje. Gebruikl door D. Logier, tol baalmis 1890, aan Ir. 200,- ’s jaais, last vrij. Koop 2. XiVeide wijk B, N' 93, groot 11. 1,71,30 c“; paalt noord koop 1, west l Paddenslraalje, zuid den Burgweg. Handslag met de toewijzing. Koop 3. iiofwimet H. 3,04,10 c“ Hoving cu Weide wijk G, N“ 58, 62c, 63b en 65a; zuid aan den Proosloijk, V K KIM A Ei K EI .B IS KIK A Ingesteld fr. 8,200,- Ingesteld fr. 5,100,- Ingesteld fr 5,500,- Geboorten. den 25. Elamcin Alfred-Celestin, zoon van Joseph on van Marie Entzmann, Zuidstraat. den 25. Marescaux Maria-Sophia, dochter van Jules en van Sophia Philips, Pannostraat. Huwelijksafkondigingen. den 27. Verbaere Seraphin-Aniand, workman, geboren te Alvcringliam on wonend» io Veurne, weduwaar van Philomena Slitnbroeck, met Nathalie Vanoost, werkster, geboren te Wulpen en wonendo to Coxyde. Huwelijken. don 30. Verbaere Petrus, werkman, geboren te Wulpen, don 31 Juli 1865, met Maria Cosyn, dienstmeid, geboren tu Veurne, d»u 28 Sep tember 1861. den 30. Catteeuw August, dienstbode, geboren te Reninghe, den 11 Maart 1849, met Decroo Juliana, huishoudster, geboren te Veurne, den 17 Juni 18i3, wed' van Benjamin Kurvers en vau Fraueius Cuveelo. Sterfgevallen. den 26. Minne Jozef-Hendrik, 6 j. II m en 12 d. Bewasterpoort. Utllj n ty s Pillen en Zalf. De/.o opmerke lijke middelen weides met recht in allo wereld- doelen geacht, want er l> -»taat geene inwendige ot uitwendige kwaal, welke ton ininnto voor genezing vatbaar ia. of oou van beiden is een afdoend middel er voor. Doorbrekingen, gezwol len, scheurbuik, schurft, kankor, asthma, rlieumatiek, jicht eu waterzucht verdwijnen geheel on al door do voreenlgde werking dezer middelen, en slechte Kjdjevc-tcring, misselijk heid. hoofdpijn, gal, zwakheid en andere onge steldheden, voortkomende uit do inwendige organen, leveren de Pillen do wonderlijkste resultaten op. Zij maken elk uitwerpingsorgaan gezond; zij werken onmiddellijk op liet afzon- deringssystem, op do longen op liet hart en op den bloedsomloop, terwijl zij onveranderlijk energie, geeskracht, enz. geven aan al de natuurlijke werkingen des levens. rniiniiim ui _e» hui i—n iiinuei—i»iw» 11 mi—osmumu ..a.u.. De Voorzitter van het Hoofdbureel, I J LI1!11*.1 ■-Jr Ingesteld fr. 3,000.- Ingesteld fr. 6,000,- Koopen 1 cu 2 zamen Ingcsteld fr. lO.OOO. Veurne-Oosterpoort.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2