VAN VEURNE I 8 •4» i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT (J4‘ jassr. Nadat Caprivi gesproken had, hield graat’ von Pfül een rede, waarin hij prins Bismarck herdacht, Hy roemde Bismarck als een voorbeeld van ge trouwe plichtsvervulling en vader landsliefde, in wiens geest het Hoeren huis zal blijven werken, terwijl hot roer van den Staat veilig in dc hand van den jeugdigen keizer rust. De volkspartij en de duitsch-vrij- zinnigc partij in den Rijksdag hebben een voorstel ingediend om den dienst tijd voor de infanterie tot twee jaren te verkorten. Da vcrkwezeling van hst gsreeht. Onze ministers werden reeds in vele vuile zaken betrokken. Tol hiertoe wisten zij zich te redden, daar ze met geene andèie rechters at te rekenen hadden als hunne slaafsche meer derheid, waartoe overigens verscheidene leden behooren op wie er nog al een vliegje zii, zoo zelfs dal men de Kamer crus de Corrcctioueele Kamer van volks vertegenwoordigers heelt genoemd. Men begrijpt dal ztdke lieden men weet immers nooit wat er nog gebeuren kun vi aan houden de lechtbapken met laannen van hunne partij opgevuld te zieu. Ook, hebben zij dapper gewerkt aan de verkwezeling van het onderwijs in alle graden, van het leger, van de ijzereuweg-, post-, en tcingruai'besiureii; in hel rechts wezen zijn zij niet ten Uclner gebleven. Beteekenisvolie cijfers werden daar omtrent door de liberale afgevaardigden ia de Kamer bekend gemaakt. Wij knippen het volgende uil de rede- Thans wordt ia 't gebied van T Luik- Een schandeministerie. Nooit, zeggen wij met de Strijd en alle ideie onpartijdige dagbladen, ontving <mii minister zoovele kaakslagen, nooit Im ging een minister zoovele vernede ringen als M. Beernaerl, hel tegenwoordig kabimitslioold. Niemand nog heeft de verontwaardi- mg vergelen, welke in hel gelieele land in bij |;el vernemen van sijn'gedrag in de beruchte en schandelijke zaak Pourbaix. Dan werd onze grrrroote minister nog al hevig afgeborsteld. En nauwelijks is die zaak eenigzins gekoeld, af andere feilen, even schandelijk, kouten onze regeerders in de grootste verlegen heid brengen. Zeer erg gekneusd kwam hij uit de joiigslgeleden Kumer-bespreking. Toen M. Frère-Orban hem bewees dat zijne gansclie politiek op dubbelzinnigheid en huichelarij berust; dal er niets rechtzin nigs in zijn regeeringstelsel te vinden is; dal hij hoogst belangrijke kwesties, wier oplossing hij stellig beloofd had in ecticn bepaalden zin, onopgelost heeft moeten laten om niet in botsing te komen met zijne Kamermeerderheid, on dat hij an dere vraagpunten legen zijnen eigen wil heeft moeten afhaspelen; toen M. Janson hem ten bloede geeselde; dun wist de grrrroote minister daartegen geen woord in te brengen. Voegt daarbij dal zijne eigene Kamer meerderheid hem soms in don weg loopt, en dal hij, willens of niet, de wet moet ondergaan van M. Woeste, de eigenlijke leider der rechterzijde in de Kamer en dal er oneenigheid, bedekte vijandschap bestaal twsschen hem en M. Woeste, die hem dansen doel xooals hij schuifelt En M. Beernaerl is zoodanig opgeblazen van hcersehzuchl, is zoodanig regeerings- dronken, dal hij dit alles verdraaid, tol de grootste verwondering niet alleen van zijne politieke tegenstrevers maar ook wel van zijne eigene parlijgenoolen. Kabinetslioofd zijn, en geen het minste persoonlijk gezag hebben, te gelijkertijd de aanvullen zijner tegenstrevers en de vernederingen zijner politieke vrien den moeten ondergaan, is zulke toestand niet allerpijnlijkst? Vele anderen zouden sedert lang reeds dc pijp aan Marien gegeven hebben Waarlijk, hadde M. Beernaerl de minste eigenliefde en fierheid, dan zou hij lang den heelen boel naar den weerlicht ge zonden hebben. Maar neen, hij houdt aan T bewind en bij klampt er zich koortsig en wanhopig aan vast. En alsof hel schandaal Pourbaix nog niet voldoende was, moest dan nog de zaak Nieter-de Mondion voor den dag komen. Nieter, een afgestelde beambte, die de groote vertrouweling geweest is onzer meesters wreekt zich door in de dagbladen eene reeks brieven en olli- ciëelc stukken te doen verschijnen, die vta-rmg van M. Netijmm een zeer vies daglicht werpen op de I handelingen onzer klerikale regeerders. Nieter, een gewezen dagbladschrijver, maakte van de goede betrekkingen welke hij met zijne liberale persconfraters, onderhield, gebruik of liever misbruik, om in allerlei gazetten, ook uit den vreemde, artikels en mededeelingen te doen doorgaan, op verzoek en naar den zin der regeering. Zelfs deed het ministerie in een groot Fransch dagblad de hevigste beschuldi gingen verschijnen tegenover ons leger, om des te gemakkelijker van de Kamer de stemming te bekomen van de milüoenen welke het vroeg voor ’s lands verdedi ging- Zulks is waarlijk ongehoord. En Belgie heelt onlegensprekelijk eene zonderlinge en wcergalooze regeering I Onze ministers ontvangen in hunne hotels der Wetstraat, in de grootste ver trouwelijkheid. heel drollige kerels welke gij of ik, geachte lezer, voorzeker ten onzent niet zouden willen onthalen heb ben, en die kerels zonder faam noch aan zien namelijk de Mondion, alias de Maurel grepen in de laden der minis ters en ontfutselden, ten voordeele der nabmjge mogendheden, belangrijke Staats papieren. Vergelen wij niet dut alreeds vroeger, Beernaerl le middernacht gansch ver trouwelijk de verachtelijkstc en de ge vaarlijkste oproerstokers ontving en met hen helsche plannen smeedde legen Hector Coureur, eenen onervaren en edelmoedigen jongeling. ’l Ziet er waarlijk lief uit, met onze bisschoppelijke regeerders. Nooit is er ergens welke regeering ook, zoo laag gevallen. Zoodanig groot waren de genegenheid en T vertrouwen van minister de Chirnay jegens den bcruchten De Mondion, die zou’u eeriooze rol speelde, dat hij hem minister van China wilde benoemen le Brussel, ook nog arrondissements-com- tnissaris te Philippeville, en levens hoog- leeraar Bestaal er dan geenc de minste zede lijkheid, geen hel minste schaamtegevoel nicer bij onze klerikale regeerders De vreemde pers spreekt schande over het geen ten onzent zooal geschiedt. Belgie heeft iu het buitenland alle aanzien ver loren. Zullen wij zulks langer dulden 01 hebben de liedendaagsche Belgen dan allé eergevoel, alle begrijp van eigen waarde verloren Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamcn 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De innoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die vttr het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pcblicité, Magdalenas! raat, Brussel. Men schrijft Tn^bij i-- VAUIMMSIW KEKCUiiovi;, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren .des Rijks. ghyvei.de sche beroepshof geen enkele liberaal nog benoemd In ’t arrondissement Aarlen, zijn voor 7 rechters en vrederechtersplaalsen, 7 klerikalen benoemd. In 't arrondissement NeufchAleau heeft men 9 vrederechters oftoegevoegd o vrede rechters benoemd; alle klerikalen. In T arrondissement Marche heeft men 5 rechters ca substituten benoemd, alle klerikalen 1 In T geheel dus 21 benoemin gen klerikale rechters, vrederechters en substituten In Limburg heeft men 13 benoemingen gedaan, alle dertien klerikaal. In de pro vincie Namen, 9 benoemingen, alle (kleri kaal In de provincie Luik waren de 22 benoemingen al klerikaal In ’t geheel dus; van de 79 benoemingen van magis traten die in T rechtsgebied van hel hof van Luik le doen waren, zijn er 79 kleri kaal geweest In de Kamer hebben do klerikalen hunne schreeuwende partijdigheid trach ten le verschoonen door le beweren dat M. Bara op dezelfde wijze was ie werk gegaan. Wij laten hier eene brok volgen van hel snedig antwoord door den Staatsmi nister daarop gegeven M. Bara. De heer Wasseige heeft bekend dat ik 20 l. h. katholieken had be- notmd. Zeggen wij, zoo gij wilt, -10 t. h. Maar de heer Le Jeune benoemt geen enkelen liberaal Gij beweert cone gematigde regeering te zijn, maar ik, ik behoorde, volgens u, lol eene geweldige en willekeurige re- gecring En wat ziet men Die zoo ge matigde, die voor iedereen zoo recht vaardige regeering, die regeering welke geenc partijschap kent, benoemt slechts hare vrienden! Ik keur u niet af. (A h ah! rechts). Ik wil eenvoudig bewijzen dal uwe zoo gezegde gematiglieid logen- aclilig is en dat de tegenwoordige re geering eene partijdige, eene geweldige gegeering is Wij willen het equilibre herstellen, zegde, de heer Woeste. Dat is eigenlijk maar argument van eene equilibriste Gelach, links Inderdaad, gij zijl sedert 1879 veertien jaren aan T bewind geweest en wij maar zes jaren. En gij zoudt den lijd niet gehad hebben om het evenwicht le herstellen? Maar ik ga twintig jaar achteruitMet dal stelsel van evenwicht, zullen de kat holieken, zoo zij nog eenigen lijd aan bewind blijven, nog slechts liberale benoemingen kunnen doen Hen lacht, links). Welnu, is ’t niet zonneklaar dat gij nooit liberalen zuil benoemen Dal deze stelselmatig worden afgewezen. Nog eens, ik beklaag mij daar niet over. Ik heb nooit opgehouden te zeggen aan hen die zich daarover beklagen, dal ze zich daaraan te verwachten hadden toen zij katholieken kozen perelaars geven peren, en appelboomen, appelen. De heer d’Anelhan heeft overigens ver klaard dat hij nooit vijanden der regeering benoemen zou. Dat is om zoo te zeggen door niemand geloochend geworden, tenzij door den heer Kervyn, een ge schiedschrijver, wel is waar Gelach, links). En de heer d’Anelhan handelde zooals bij zegde. De heer Tesch en ik, wij zijn, ik erken bet, verplicht geweest liberalen le benoemen. Maar hel is ook zeker dat katholieke regeeringen uitslui tend katholieken benoemen. Wal zonderling is, thans wordt de heer Le Jeune met dal werk gelast. Men dacht dal de gewezen professor der hoogeschool van Brussel misschien sommige zijner oud-leerlingcn zou benoemd hebben Een hunner kwam bij mij zoodra de heer Le Jeune minister werd en drukte mij dam- NÜ.’ W lerdaji U) Süos 3 STAATKUNDIG OVERZICHT. Dc fransche Senaat en de Kamer der afgevaardigden hebben m oensdag geenc zitting gehouden. De heer minister Rouvier heeft af gezien van zijne vraag aan de bndjet- commissieder Kamer, om onmiddclijk over de leening uitspraak te doen. Echter zijn een zeker gota! leden der commissie geneigd om eene schikking aan tc nemen, die zou besman in het kienen van 600 of 900 millioen frank, waarvoor men de winsten zou ver panden, die de omzetting der huid .1 i 2 ten honderd zal opbrengen. zou aldus eene verzwaring van -'as- tingen vermijden. Dc troonrede, waarim dc ?.eizer Willem den duitschen Rijksdag dins dag opende, wordt door d 1 duitsciie bladen over het algemeen run:;.) bedbrdeeltl. Dal de nieuwe Rijk leg zich in de eerste plaats met de op lossing der sociale vraagstukken zal bezig houden, valt meer in den smaak dandc mcdedeeling, dat weer zulke aanzienlijke uitgaven voor helleger noodig zijn. De V'ossische Zeitung vindt het eenigszins vreemd, dat de keizer niet geen woord heeft gesproken van prins Bismarck. Vermoedelijk is dit opzet telijk geschied, ten einde nieuwe be schouwingen in dc bladen, waartoe ’s keizers woorden aanleiding zouden kunnen geven, te vermijder.. De Freisinnige Zeitung is niet te vreden. liet orgaan van den heer Richter doet uitkomen, dat in het laatste jaar door Duitschlands buren niets is gedaan, waardoor eene zoo aanzienlijke versterking van ’t leger wordt gerechtvaardigd. De liberale oppositie schijnt dus voornemens zich tegen dc kredieten tc verzetten. Toen de keizer na het voorlezen der troonrede op de gebruikelijke wijze de zaal weder had verlaten, nam graaf Melkte als het oudste lid den voor- zittersstoel. Gelijk gewoonlijk vroeg de ‘Jljarigc maarschalk, ot er soms nog een afgevaardigde was, die voor 1800 was geboren. Toen niemand ant woordde regelde dc grijsaard, even flink als altijd, dc werkzaamheden on bepaalde de volgende zitting op woensdag. Men moldt uit Berlijn, 7 mei In de zitting, welke huis Hoerenhuis heden hield, verscheen ook dc rijkskanse- lier, generaal von Caprivi. Dc kanse- lier’hicld eene toespraak, waarin hij het vertrouwen uitspraak, dat hij zich in het, door zijn trouw aan den koning bekende Hoerenhuis spoedig thuis zou gevoelen. Do kan.-.eiior waaudeniet van zijnen uw^nger, doch beval zich eenvoudig n de v el- willendhcid der leden aan. LI “S' NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE .NIEUPORT 6-00 8-52 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 5-07 5- 4? 6- 21 9-20 10-5» 5-58 7-36 10-04 10- 39 11- 08 6-02 6- 36 7- 15 9-34 10-55 5-00 7- 32 8- 46 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDB DU1NKERKR 10-17 11 -25 12-15 3-13 5-24 5-35 8-OT 8-26 S-5T 3-08 3- 46 4- 24 7- 03 8- 23 6- 16 7- 45 10-11 10-51 H-18 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-03 8-24 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8-53 ■MaatuaKncnuMKKujtKKE 11-58 2- 55 3- 40 4- 07 ------- 7--w..-, n-57s-.r..-r -■4ir,an,l ,it~ u t-tt -- - y----- Vertrekuren van den ijxeronwog van Dulnkorke, Vournc, Gent naar Bêï-iissel en Diximide naar IVienport. DÜINKERKB VEURNE GENT BRUSSEL Het fransch Parlement. De troonrede van keizer Willem Het duitsch Parlemect. ■i-e

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1