VAN VEURNE i i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Xalertlag 1Y Mei 184)0. 20 <5-4’ jaar. jeugdopleiders een stuk droog brood als het CHARLEROI. DOORNIK. ATH. SOIGNIES. Lippens. Carlier. Hardy. Houzeau. Lescarls. Saincteleltc. Slcurs. Gillieaux. Gironl. Lambert. Sabatier. Philippot. de Kerchove. Durieu. Paternoster. Scoumanne. Thiriar. Drion. Noel. brussbl GENT VKURNK GHYVEI.DB DUINKHRKB Rara. Carbonnellc. Crombez. Deibnlaine. IW aalmoes toe, dal men hun thans nog wil ontnemen En de spaarzaamheid der klerikalen Ja, laten wij daarover spreken. Hunne beruchte bezuiniging komt hierop neer vernietiging van hel openbaar onderrithl, verplettering der groole gemeenten onder den druk der lasten, eene totale wanorde in de openbare diensten en, bij dit alles, aangroei der Staatsschuld met een ontzag gelijk getal millioenen. De kwijnende landbouw, wiens opbeu ring eene der grootste en eerste bezorgd heden onzer politieke tegenstrevers ging zijn, is zoodaning door Beernaert en con- soorten aangemoedigd en ondersteund geworden, dat nog onlangs een klerikaal Kamerlid in volle parlement betoogde Nóóit vei keerde de landbouw in eenen dreevorigen toestand dan tijdens de laatste vijfjaren. Wanneer zulke bekentenis uit hunnen eigen mond komt, hoeven wij er niets bij te voegen. Er slaat verders nog op de rekening der ministers en hunne slaalsche meer derheid de verlenging der krijgsdienst- jareh van 8 op 13. Geen enkel voornaam ambt in rechts wezen of bestuur, of zij hebben er hunne creaturen in geplaatst, onaangezien de groolere verdiensten en meerdere rechts aanspraak van andersdenkenden. Het volkje van kerk en kluis mocht naar har telust uil de schatkist puiten, terwijl de nederige maar ieverige Staatsbedienden vruchteloos jaren lang naar eenige ver- hooging van wedde snakken. En alsof al die onkunde en onrecht vaardigheid, al die verkwisting langs den eenen kant en afpersing langs den andere, al die achlcruitkruipendeen volkstergende handelingen niet voldoende waren, moest dan nog de zaak Nieler-Mondion voor den dag komen. Na dit laatste schandaal spreekt heel de wereld schande over hetgeen ten onzent zooal geschiedt. Hel zoo treurig beroemd zevental wordt ten aanzien van heel hel land door de Kamerleden der linkerzijde gegeeseld en gebrandmerkt, en toch blij ven zij zich aan hunne zetels vastklam pen. Die lieden hebben alle scbaamtge- voel verloren, ze zijn in de wol ge verfd zooals het spreekwoord zegt. Hel kiezerskorps zal in Juni aanslaande die onrechtvaariigen en onbekwamen eenen duchligen schop gaven an hun toonen, dat de Belgen niet ongestraft hunnen goeden naam laten bekladden en bevuilen. Kieskronijk. Zie hier de namen der volksvertegen woordigers welker zending dit jaar ten einde loopt en herkozen of vervangen moeten worden. Oost-Vlaanderen. GENT. KLERIKALEN. Begcrem. de Hemplinne. de Smel-Denaeyer. Eeman. Viévé. Van Clemputle. Vercruysse. St. NIKOLAAS. Raemdonck. Van Namen. Verwilghen. DENDERMONDE. De Bruyn. De Kepper. Vandensteen. AALST. De Saedeleer. Verbrugghcn. Van Wambeke. Woeste. AUDENARDE. De Malander. Racpsaet. Thienpont. Limburg. HASSELT. de Piltcurs-Hiegaerts. Thoaissen. MAESETCK. Hellepulte. TONGEREN. Meyers. Schaelsen. Henegouw. BERGEN. scholen. De liberale gemeenten verkeeren in geldelijke moeielijkheden en hel dege lijk wetenschappelijk officiéél onderwijs is ten onder gebracht. Ziedaar de ware, onloochenbare, on tegensprekelijke toestand. Kiezers, overweegt dat eens ernstig, en neemt binnea eenige werken uwe weerwraak. STAATKUNDIG OVERZICHT. houden zijn geworden als gijzelaars door den koning van Dahomey, en die terug zijn gegeven, bevinden zich te Kotonoe. Het dahomeyaansche leger heeft, behalve een duizendtal mm, het grondgebied van Porto-Novo verlaten. De duitsche agenten hebben hunne factory van Widdah verlaten. De koning van Dahomey schijnt eene vijandige houding te willen in acht nemen. Gedurende de ruiling der ge vangenen zijn negen dahomeyaansche gijzelaars tc Kotonoe verdronken. Hat ministerie van onkande en schande. De dag is nakend, waarop het Belgisch kiezerskorps een eersten maar doodelij- ken slag zal toebrengen aan de klerikale meerderheid. Orerzl bereiden zich onze vrienden mei geestdrift en een»gezind- heid lot den strijd voor. Ons gouverne menteel huishoudea gaal gezuiverd wor den van de klerikale vlek welke er op kleeft. Hel is hoog lijd Eene onlsinel- ling, eene gezondmaking is allernoodigsl. Hel zou moeilijk zijn in tl* politieke geschiedenis der volken een ministerie te vinden, dat meer walg en afschuw ver wekte dan ons huidig ministei ic*l zeven tal. Aan hel bewind gekomen in eenen oogenblik van liberale oneenigheid, be loofde hel den lande gouden bergen; we gingen in een aardsparadijs leven, waar de gebraden kiekens en gelrulfclde kal koenen uil de lucht op onze tafel zouden vallen; Beernaert en C* gingen de wereld verbazen door huane wijsheid, spaar zaamheid en gematigdheid. En inderdaad, ze verbaasden de we reld, maar hel was door hunne oakunde, hunne blinde dweepzucht, hunne wraak roepende partijdigheid en, hel meest van al, door... hunne vuiligheid. Kort na zijne opklimming lot Slaatsroer, ontving minister Beernaert zekeren dag eene afvaarding van werk- loozen, die de vaderlijke bezorgdheid der regeering over hun lol kwamen inroepen. Hel kabinetshoold, wel wetende dal schoone woorden geen geld kosten, scheepte hen af met de belofte op zes maanden meer voor de geringe klassen te doe* dan al de vorige liberale Staatsbe sturen te samen. Om zijn woord te houden, zoad hij maanden nadien een halelijken kerel als Pourbaix «aar de in gisting geraakte kool- mijndislriclcn, waar deze gewelenlooze en velbelaalde verklikker de koolmijn- werkers tol geweldenarijen aanhitste, om ze dus te gemakkelijker voor het assisen hof te kunnen slepen. Zoo wreed en oumeedoogend was de klerikale regeering voor de verdwaalde werklieden, als zij zich edelmoedig toon de voor den zeer klerikalen heer Van der Smissen, die zijne vrouw bij middel van revolverschoten naar de andere wereld zond en voor wie de deuren der gevan genis al spoedig werden ontgrendeld. Hel land zal de mannen veroordeelen, die hel vuil Pourbaisisme lot eene Staats instelling verhieven. Reeds heeft de open bare denkwijze de namen Beernaeri- Pourbaix door een verbindingsteeketi samengekoppeld. Waar werd ooit hel landsbestuur ge vonden dal. als hel onze, eene heilig- schendende hand durfde slaan aan hei schoonste waarover een beschaafd volk tier mag zijn hel onderwijs Waar weiden ooit meer scholen ge sloten, waar meer weldenkende onder wijzers vervolgd 1 Waar smeet men als hier die nuttige Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annnncen voor Relgte, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede eke voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in hij n.. VA.nir»wrw KEticuiiovb, Drnkker-l!iigcver, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnu <Ion Ijz.erenweg va» Dulnkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Oixmude nnnr Mlenport. 5-07 5- 42 Bedrogen Wat hebben toch de klerikalen hel kiezerskorps bedrogen De liberalen, zoo zegden zij, werpen het geld dcr schal- plichtigen, der lasteuhelalers, door deu ren en vensters. Welnu, zijn de onderwijsuitgaven ver minderd In T geheel niet. Zij zijn .feite lijk nagenoeg dezelfde gebleven, maar met dit verschildal de Staatshulpgelden onttrokken zijn aan de gemeenten, die het officieel onderwijs voorslaan, ten bate der gemeenten, die de ollicieële scholen afgeschafl en de geestelijke scho len aangenomen hebben. Derwijze, dal de liberale gemeentebesturen hunne inkomsten werkelijk ingekort zien, en dal zij veelal nieuwe lasten hebben moe ten vergen van hunne schatplichten. De gemeenlebegrootingen zijn daar om dit te bewijzen. Dus, wordt nu evenveel geld als vroe ger uil allemansbeurs genomen; maar dil geld valt in den zak der katholieke Het fransch Parlement. De fransche Kamer der afgevaar digden heeft na eene langdurige wis seling van opmerkingen, de wijziging aangenomen, voorgesteld aan do wet van 1830 op de werklieden-syndicatcn. De heer Laroche-Joubert, de rechter zijde, werd ook door de linkerzijde zeer ’toegejuicht, wanneer hij ver klaarde dat hij, in hoedanigheid van patroon, de werklieden steeds eene trouwhartige hand had toegei eikt. De verzoening tusschen de partijen schijnt dus in de Kamer voort te duren. Het dultsch Parlement. De duitsche rijkskansclicr Caprivi heeft in den Rijksdag zijne eerste rede gehouden, ten minste als rijkskanse- lier; want voorheen, toen Caprivi nog minister van zeewezen was, voerde hij zeer dikwijls van do ministertafel het woord. Aan de orde was het krediet van 4,500,000 mark, dat de regeering aanvraagt ten behoeve van kapitein Wissmanns onderneming in Oost- Afrika. De rijkskansclicr liet de uitvoerige toelichting dcr kredieten over aanjden nieuwen minister van buitenlandsche zaken, baron von Marshall, en be paalde zich tot eenige algemeene beschouwingen over de koloniale po litiek. Caprivi erkende openhartig, dat hij voorheen nooit voor de kolo- nieuitbreiding was geweest, maar nu kon de duitsche regeering onmogelijk terug. De kanselier stond er echter voor in, dat geen man en geen mark meer dan strikt noodig is voor Afrika zal worden besteed. De slotsom van Caprivi’s rede was, dat de duitsche regeering zorg zal dragen voor eene koloniale staatkunde, welke Duitsch- land’s algemeeac politiek en het duit sche nationale gevoel niet zal schaden. Het Itallaansch Parlement. De italiaansche Kamer beraadslaag de dezer week het budjet van buiten- landschö zaken. De heer Crispi nam het woord en zegde dal verscheidene sprekers de vreemde politiek van het kabinet goedgekeurd hebben. Het is geene oorlogs- maar eene vrcdcpoli- tiek. De heer Crispi bevestigde dat de verdragen, tusschen Duitschland cn zijne bondgenoten gesloten, verdedi gend en niet aanvallend zijn. Hij ontkende dat de politiek der bondge nootschappen Italic tot wapeningen moest noodzaken. Over de landver huizing zegde hij. dat deze is vermin derd, wat het beste bewijs was dat de ellende in Italië niet meer bestond. De Franschen in Dahomey- De fransche minister van het zee wezen heeft de volgende depeche ontvangen, gedagteekend uit Kotonoe, 10 mei': De gevangenen, die aange- B i',h':'Cs LIBERALEN. 5-35 8-OT 8-SÖ »-57 11-58 2- 55 3- 40 4- 67 i-00 7- 32 8- 4» i-02 6- 36 7- 15 9-34 10-55 5-58 7-36 10- 04 19-39 11- 08 10-17 11 -25 12-15 3-13 5-24 6-00 8-52 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDR NIEUPORT 7-00 9-03 12-00 1-48 4-1. 4-9T 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-03 8-24 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8-53 3-08 3- 46 4- 24 7- 03 8- 25 6- 16 7- 45 10-11 10-31 H-18 ^.1 DUINKERKB GHYVEI.DB VEURNE GENT BRUSSEL --OSmOOQiUB— 6- 21 9-20 10-59

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1