Loslever. II OEI. liet eeuwig soldaa'je spelen, !<>uz« goucziugen, TI1UIN. d’Andrimonl. Nallar. Pellzer. Anspaclï. Gigot. Waïócqué. I de Macar. Jos. Warnant. BORCHWORM. Algctneene tijdingen. Hel assisenhof van Wesl-Vlaanderen zal zijnen derden zittijd van liet jaar openen den Maandag 7 Juli onder voor zitterschap van M. Van Made, raadsheer bij ’t beroepshof van Gent. Een koninklijk besluit van den 7 Mei verleent het militaire kruis aan onzen inboorling M. Hippolict Serpieler, kapi tein bestuurder der kleedij bij hel 5'1* liiiieregiment. Een koninklijk besluit van den 8 Mei verleent een pensioen van 498 frank aan Julia Sophia Bouteca, wed* van Lodcwijk Vanderslracte, gepensioneerden brievendrager le Veurne. Op woensdag 28 Mei aanstaande, len 2 1 2 ure dis namiddags, zal dc Regie der Noordwalering van Veurne overgaan lol de openbare aanbesteding, bij souinis- sie, van de bedelhverken, paal- en sleen- werk en reitwerk uit le voeren in de vaarten en waicrloopen der Watering ge durende 1890. Uitslag der aanbesteding, die zater dag le Brugge hccli plaats gehad, voor de herbouwingswerken der Lellenburg- hrug, gelegen op de Bevrrdijkvaarl, be neden den steenweg van Pervysc naar Dixmude. Bestek 19,923-11. Hebben aangeboden MM. Gatloor, Blankenberge 17,139 fr.; Boereboom, Brugge, 18.344 Ir.; Verslraete, Rïiiiskappelle, 21.750 fr.; De Seek, Nieu- porl, 21,990 Ir.; P. Beheersen. Pervyse, 21,950 fr.; Leper, Steenkerke, 22,200 Ir.; De Boutte. Zarren, 22,500 fr.; J. Bonte, Eessen, 22,600 fr. Eeno vrouw, die in de Sweveghein- slraat le Korlrijk woont, heeft zaterdag, rond 4 ure 's namiddags, gepoogd haren man met vitriool dooogen uil te branden. Zij had hem met die schrikkelijke daad bedreigd, en als zij hul glas vitriool in zijn aangezicht wilde gieten, heefl hij haar eenen slag op de hand gegeven eu de inhoud viel op haren eigen arm. Zij is er gevaarlijk door verbrand. Dal is eene straf die zij wel verdiend heeft. De voorzitter, baron Lambermonl, heelt aan de anli-slavernij-conferencie le Brussel voorgesteld hel besluit derconfe- rencie van 1885, waarbij de vrijhandel in hel Congo-gebied voor 10 jaren werd ingevoerd, le wijzigen. Volgens dit vooi- slcj .zouden de Congo-Siaal, Frankrijk en Portugal gemachtigd worden een recht naar de waarde op allen invoer le hellen, behalve nog de bijzondere rechten op sterkedranken en wapenen. De engeische afgnvaardigdigden ondersteunen dit voor stel, terwijl dc andere afgevaardigden de beslissingen van hunne regecringen willen afwachlen. De belooging om den slag van Waterloo lor herdenken zal plaats hebben op zondag 22 juni. Zij zal afgekondigd worden door eenen oproep gericht lot de Engeische, Duilsche, Noord en Zuid Nederlandsche bevolking. Die oproep zal deze week nog aan de voornaamste bladen uil die landen gestuurd worden. lie. belooging wordt buiten alle politiek ingerichl. Zij zal legen niets of niemand gericht zijn; enkel een vaderlandsch ge voel deed ze ontslaan. Dc belooging zal beslaan uil een sloels- gewijs bezoek aan hel slagveld en een onthaal onzer Germaatische broeders. Plaats van bijeenkomst, vertrekuur, uur en plaat» van hel avondfeest, zullen later bekend gemaakt worden. Reeds heelt dc sommissie zich de mede werking van alle vlaamsche maatschap pijen van Brussel verzekerd. De razernij. Dc heer Is. Albert zendt ons bel volgend artikel, zegt de -a,eiie van (>ent, over het verslag van liet geslicht Pasteur le Parijs, dat dezer dagen verschenen is en welk zeer wetens- waardige bijzonderheden beval Het gesticht Pasteur heeft voor de eerste maal de volledige statistiek der in praktijk gestelde operaties bekend ge maakt, en de er in aangestipte uitslagen zijn van bel hoogste belang. Ziedaar omtrent vijf jaren dat deze werkwijze voor de eerste maal op hel menschehjk geslacht is toegepasl gewor den. Het was den 6 juli 1885 dat de kleine Jozef Meister, door zijne moeder naar het werdal°I Uim 'an dei* *leci Pasleur geleid Ze kwamen uil den Elzas; het kind was een paar dagen te voren zoo vreeselijk gebeten geworden, dat bel mei moeite kon voortstappen. De moeder op raad hares geneesheeren, kwam het aan de zorgen van den heer Pasteur toeverirou- wen, wiens ontdekkingen de wereld door bekend waren. De heer Pasteur had no de proefneming op de menschen niet dur ven wagen, waarvoor hij sinds vijfjaar zijne opmerkingen vermenigvuldigde, en *'em onophoudelijk gelukt waren bij Ten toppunt van angst, wendde hij zich lot Vulpian en Cruncher, die lot liet be sluit kwamen tot de inenting over te gaan. De heer Cruncher paste de kleine operatie loc. Den 27 juli keerde de kleine Meister naar den Elzas terug. Vijf jaren zijn verloopen en tot hiertoe laat zijne gezondheid mets te wenschen. Sedert dit tijdstip is de inenting tegen de razernij overal in gebruik. Het geslicht Pasteur, tot stand gebracht bij middel tener inschrijving, waarvan hel cijfer twee mil hoen frank overtroffen heeft, werd ingehuldigd den 14 november 1888 en twintig gelijksoortige gestichten zijn in Europa en in Amerika lol stand ge komen. De doenwijze heelt ten huidigen dage hare proeven doorstaan, die de beste vruchten afwerpen. Gedurende de vier afgeloopene jaren, hel is le zeggen van den 1 januari 1886 tot 31 december zijn 1894 personen, gebeten door razende honden, in hel gesticht Pasteur verzorgd geworden en slechts 53 zijn er gestorven, hetgeen eene evenredigheid van 0,67 geeft. Welnu, het cijfer door eenieder aangenomen, als hel laagste getal voor de gehelene personen, die niet aan de inenting onderworpen werden, beloopt tol 15.90 sterfgevallen. Op de 7893 men- schen, die in hel gesticht Pasteur ver pleegd werden, zouden er dus 1265 be zweken zijn. Er zijn er dus meer dan 1200 die hun •ven aan de doenwijze van den wereld* oeroemden Pasteur le danken hebben. I Is een uitslag die waarlijk meldeus- waardig is en verdient geboekt te worden. De statistiek, die de heer L. Perdrix in l licht heeft gegeven, slipt nog andere belangrijke feiten aan. Van al de fransebe departementen is liet datgene der Seine waar de meeste gevallen van razernij worden waargenomen. Hel staat op de kaart voorgesicld door eene zwarte vlek, waar de anderen tinten dragen, die af wisselen lusschen wil en grijs, volgens hel getal gevallen, die er zich voorgedaan hebben. Deze vooringenomenheid van de razernij voor Parijs is een gevolg van hel overgroot getal zwervende honden, die men er ontmoet en in vrijheid ziel rond- loopen. Het getal gevalen hangt af van de manier waarop de policiereglemenlen uilgevoerd worden. Hel is voldoende ze mei nauw gezetheid in acht le nemen om de razernij te verminderen, zulks heelt meer meer maals ondervonden; maar de le nemen maatregelen moeten streng zijn, ’t Is de slachting van al de gebciene honden, en ook van de zwervende honden, die men langs openbare wegen aanlreft, en wier eigenaars ze niet lerugeischen. Zulke handelwijze schijnt wreed voor lieden die de honden liet hebben en geer.e rekenschap houden, van hel vreeselijk gevaar waaraan ze zich blootstellen. Ook telkenmale dal de policie zich een weinig streng in hel uitroeren harer reglementen loont, wordt zij bestormd door opmer kingen en doet zij protestalies ontstaan. Hel hestuur, zich niet door de algcmccne denkwijze ondersteund ziende, geelt toe en de razernij wordt niet beteugeld. Noglhans heeft de policie in hel afge- loopen jaar de razernij tekeer gegaan; zu'ks stelt hel verslag vast, gericht den -8 jcbiuari jongstleden, aan den prefect van policie, door doder Duiardin-Beau- meiz. De statistieken van hel gesticht Pasteur hebben een feit veropenbaard, dat insge lijks welenswaardig is, namelijk, dal, Kiezingen. Inderdaad Yeurnaar, onze liberale vrienden zijn niet genegen in de huidige omstandigheden den strijd voor de aan slaande provinciale kiezmgen aantegaan. Dat de groole meerderheid der buiten kiezers onder hun pastoors dwang ge kneld liggen, is van openbare bekendheid; ware onbezonnen en vermetel in zulke ongelijke voorwaarden le kampen en onze ■krachten le verspillen met het enkel vooruitzicht om, bij onvoorziene winst, twee afgeveerdigden naar den heer Gouverneurs jaarlijks feestmaal te zenden; zoo den Gouwraad thans is samengesteld, zouden zij er niet veel beters konnen ver richten, want aan de Deputatie mochten zij niet denken. Wij laten dan uwe twee invloedrijke uitlredcnde leden bij hunne talrijke vrien den te Brugge gerust terugkeei en, en ho pen dal durende bun nieuw mandaat, zij minstens de overneming door den Slaat, der aangeslijkle en thans voor de scheep vaart onbruikbare Bcigcnvaarl zullen bekomen. Intiïsschen mogen wij u verzekeren dat wij hier ter stede nog welvarend alle pogingen aanwenden om onze stadhuis- lieercn met dc aanstaande oktober ge- mcenlekiczingen krachtdadig te bestrijden; onze werkingen voor de kiezerslijsten en den gunstigen uitslag onzer eisschen en aanvragen bij hel Beroepshof te Gent, hebben u daarvan reeds voorgevoel, de voorsmaak, ja ’l bewijs gegeven. Zooveel levenskracht bezit de liberale partij alhier, dal bij de laatste gemeente kiezing, liberale eu clericale kandidaten om zeggens evenveel stemmen bekwamen; sedert hebben wij ons bereid, onze mid delen beraamd en thans zijn wij strijd vaardig. Uwe neigingen, uw geloof, uwen han del en wandel zijn gekend; door uwe valsche streken, door uwe Jusdas trekken, door uwe omkoopingen, hebt gij laatst lusschen de eerste kiezing en dc ballo- leóring, u vernederd en verlaagd lol T geweien van een twintigtal uwer mede burgers, uwer evenmensclien, ten prijze eeniger muntstukken te vervalsclien; dal is minachting legen over die ongeluk- kigen, doch is ook minachtend voor u die zulke laffe daden pleegde!.'T zijn ellen dige trekken en alwie zicii aan ellendige daden plichtig maakt is een ellendige. Ondervinding leert; wij zijn op onze hoede en zullen u welen aftekeeren. -- De Vereeningde-Staten van N oord-Amorika. Het is boven allen twijfel verheven dal de ontzaggelijke ontwikkeling op het gebied van handel en nijverheid en de afwezigheid van den kanker van het mili tarism, zeer veel hebben bijgedragen om de transatlantische republiek aan 'l hoofd van alle beschaafde volken te brengen. Eene enkele blik in de statistiek is vol doende, om aan te lootten hoezeer Europa bedreigd wordt door den vooruitgang op hel gebied van handel en nijverheid van de Ver'eenigde-Slalen. Men kan bijna hel tijdstip uitrekenen, waarop de beschaafde Staten van Europa dc meêdiging van de Vereenigde-Slalen, niet alleen wat de nijverheid, maar ook wat de Staatkunde aangaat, niet meer zullen volhouden. En de oorzaak hiervan? Hel eeuwig getwist der Europeesche Stalen ouder cl kander en 1 Ancion. Cartuvels. Tc samen 31 klerikalen en 38 liberalen. Ingeval de .klerikalen Charleroi, Gent en Verviers, dus 20 zetels verliezen, blijft hun nog eene meerderheid van 33 stem men, die der independenten vaa Brussel inbegrepen, die in 1892 ten laatste zullen weggekaalsl worden. --- Sabels, geweeren, kanonnen, lorpedo- boolen, dynamiet en allerlei tuig om te l,f verdelgen en te dooden, spelen de hoofd- w' rol onder de beraadslagingen van de Europeesche góden. Vergelijken wij eens de toeneming van de bevolking in Europa met die aan gene zijde van den Oceaan. In de leste 59 jaren is die van Engeland slecht» met IU, die van Frankrijk met 5, die van Duilschland met 16 en ons land met twee millioeu vermeerderd. In hel zelfde tijdvak nam de bevolking der Unie toe met 37 millioeu. Indien deze vermeerdering van de be volking door de neerzelting van kracluige. gezonde mannen jnel eenig vermogq», op op dezelfde wijze voortgaal dan zal de bevolking van Noord - Amerika in de volgende 50 jaren over de.200 millioeu, (tegen de 62 van heden) in 70 jaren het verouderde Europa Overvleugeld hebben. Binnen het tijdsverloop van 100 jaren hebben zich 13,450,000 meuscheiviu .de Unie neergezet. f In het jaar 1850 berekent men het-na- tionaal vermogen der VereenigdfcStaten op 42,150 inillioen,. fraQkzpu.jwwyl <lat van Engeland toen ter lijd 'oji' 112,SÖO millioeu (ranks geschat wetdi. Oiystrieks 35 jaren waren voldoende Om'de rollen geheel om le keeren. In het jaar 1864 werd het nationaal vermogen van Engeland geschal op 225 inillioen franken, dal der Vereenigde- Slalen op 275 miljard. De Amerikaansche fabrieken vertegen woordigen eese weerde van 28 miljard; terwijl die van geheel Europa op 65 miljard worden berekend. Neemï men aan dat het nationaal vermogèii van 200 milliard, dal van Duilschland‘125 milliard hoog berekend, bedraagt; dan volgt uil deze cijfers, dat de transatlan tische republiek hel rijkste land der wereld is. Dc Burgeroorlog lusschen de noorde lijke en zuidelijke Stalen van de Unie, heelt aan hunne financiën zwart slagen loegebrachl, doch dit verhinderde de toenemenden bloei van hel land niet. Dc Vereenigde-Slalen hebben reeds 2 mil liard 650 millioeu ran de Staatsschuld gedelgd, door den oorlog veroorzaakt; zij zullen binnen den lijd van 10 jaren alles hebben afgclost. Europa daarentegen gaat gebukt onder eenen schuldenlast vaa 117 milliard franke* Staatspapieren. De renten, die de vblken van Europa jaarlijks moeten opbreagen, voor deze schuldenlast, bedragen 4'of 5 milliards. Dezs som drukt de naliónale nijverheid, die daarom duurder >»aur levert, dan de Amerikaansche. Frankrijk en Engeland -atleen betillen jaarlijks 1057 inillioen renten voor Knime Staatsschulden; hierbij komen nog ,IjO75 inillioen franken voor legtr en de.viool. De vereenigde-Staten geven le gevolge der spoedige aflossing der Sisaissclii|hlrn voor die doeleinden 100 millioeu uil,. Mei andere woorden Frankrijk en Engeland gebraikeu voor de renle-betaling der Staatschulden, voor 'l leger en de marine 2000 millioeu frank meer, dan de Ter- eenigde-Slalen van Noord-Amerika. Per hoofd betalen in Engeland en Frankrijk de inwoners 53 fr. 75 ceni.; terwijl in ne Vereenigde-Slalen voor der- gelijkc niets alwerpende doeleinden |i fr. per hoofd of 65 per familie worden op- gebruclil. Wanneer in dezen staat van zaken niet spoedig eene verandering komt dan moet de welstand der Europeesche Stalen wel achteruilgaan, en wel in dezellde ver houding, naarmate die der Vereenigde- Staten toeneemt. De gewapende vrede, die de krachten der Europeesche volk«n verteert, „drijft jaarlijks duizenden krachtige armen naar den overkant van dea Oceaan en deze dragen ten nadecle van hun geboorteland bij lol den bloei der nijverheid van de Vereenigde-Slalen. liet heefl er veel van, alsof de Euro peesche Stalen in hun dollen haat tegen elkander en in hunne verblinding, ei op uilgewccsl zijn, ten hunne kosten den bloei der Noord-Amcrikaansctie'Utrit op alle mogelijke wijzen te bevorderen. Het wordt hoog tijd dal de Europeesche Staatslieden dezen kant van de gewapende vrede eens in overweging nemeu, om een stouten slap le doen en lol eene onwape- ning le besluiten, vrede onder de Euro peesche volken le slichten en zich tegen den machtigen ov«rxeeschen tegenstander op het gebied van handel en nijverheid te weer stellen, door opzijn vooibeeld de handen ineen le slaan en door tolverbon den handel en nijverheid le beschermen. Dupont. Flèchet, Frèrc-Orban. Jamme. Hsnsscns. Magis. Netijean. Neef. Jul. Warnant. VERVIERS. Luik. gevolge hebben gehivl. »u bezig nu, otn aan «ie behandeling der ziekten in dit land ililii andere •zending te geven. Hij stelt zich ten <1<.el om de verschillende kwalen, waarmede de menxeh te worstelen heeft, te overwinnen, te onderdruk keu'. Ore'al kunnen de zegeteekcus van zijne be kwaamheid gevonden worden, want zijne midde len vermogen alles, on waar zij door drongen, zijn alle kwalen verdwenen voor huuuen invleed op do gezondheid. Hoogst waarschijnlijk bestaan er geen zeetal nieuws bladen, welke niet vrijwillig getuigenis afgelogd hebben van de wonderlijke heilzaam- heid van de Pillen eu zalf vaa Holloway. Tot nu ton is de bijna algatneoue klagt, zelfs togen do meest populaire geneesmiddelen geweest, dat zij niets meer zijn dan verzachtende middelen, die misschien lijdelijk, do pijn verdrijven, naar die nimmer de beatanddoeleu der ongesteldheden in het bloed materies morbibereiken. Do pillen van Holloway daarentegen werken in 't bij zouder op de voornaamste aanleiding tot de ziekten, en do vochten van het lichaam waarnit zij voortkomen. Bij uitwendige kwalen wordt de Zalf en de Pillen teegevoegd, en do heilzame uitwerkselen daarvan zijn zeker niet minder te bewonderen. Wij geven dezo verzekeringen hoe stout zij ook schijnen mogen op zeer vaste gronden. Wij hebben de waarbopen er van in de toelating der faculteit in do berlg- ten van de beste geneeskundige tijdschriften aan weerszijden van den Atautischeu Ocuaaa, in de openbaar gemaakte verklaringen van (lui zende dankbare herstelden, on eindelijk naar onze inzig ten voorzeker niet de geringste in onze elgotio ondervinding en opmerkingen. Aan beta, door wiens grondig onderzoek, en pratische bekwaamheid op het gebied der ge nees of heelkundige wetenschappen zulke on- vergolijkelijko geneesmiddelen zijn voortgebragt en door wiens bomoeijtng, doortasting en onder neming zij in elke bewoonde streek tnsschcn den. Everaar en de polen zijn verspreid, komt de huldo der wereld too. Doze is hem ton deel gevallen. Overal schenen zijne reizen eeno soort van triomftogten te zijn nu do hoogste Ruropee- sche aristocratie was or trotseh op om bij zjjne vergaderingen tegenwoordig te zijn Sunday Courier. Roemrijke eerzucht. Zeiden eens de Schythische afgezaaton tot Alexander Ware uwe persoon zoo groot als uwe eerzucht, dan zoudodo wereld u niet kunnen bevatteu - wij hebben nu in ons midden aca' 1 veroveraar, wiens eerzucht cveu grenzeloos is als die van Alexander. Wij hebben het oog op Professor Holloway, wiens begeerte om den mensi h wel te doen, onverzadigd door de tal- welks zijne medicijnen ten

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2