VAN VEURNE r I tM NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT iZiitoi’disj; Mei 2&5MJ. Hot liberaal gevoelen. J klerikalen zijn als zij uilroepen Wij raden iedereen aan zijne lasten- brieven na te zien. Er werden inkomende rechten op het vee gesteld, dus verhooging van belastin gen. Aan al de steden werden aan de scholen millioenen fr. toelagen ontnomen door moed Aan het werk en u zal en moet de zege bekomen. Geene uitsluitingen meer. Dit was de belofte der klerikalen om aan hel gouvernement des lands te kun nen geraken. Ja wel, die woorden zijn goed, zei de duivel, en hij keek in een misboek. M. Neujean bewees in de Kamer dal niel een enkele liberale benoeming meer gedaan werd in hel rechterlijk ressort Luik arrondissement Arlon 7 benoemin gen van rechters en vrederechters, allen klerikalen; arrondissement Neufchateau 9 benoemingen, arrondissement Marche 5 benoemingen, uitsluilelijk allen kleri kalen. De minister van justicie, als oud-libe- raal, heeft in hel rechtsgebied van het hof van Luik 79 benoemingen gedaan en T waren allemaal klerikalen. Ge ziel hei, welk goed sacristieman de heer Lejeune geworden is. Weel dal in de laatste twintig jaren, de zwartjes veertien jaren meester ge weest zijn en de liberalen enkel zes jaren. Dan knul gij oordeelen hoe rechtzinnig de hel 11 Kieskronijk. WETGEVENDE KIEZINGEN. De liberale kandidaten te Gent zijn MM. Auger-Vincent, nijveraar. Baertsocn, fabrikant. Carlier, advokaat, oud-volksverte- genwoordiger. De Bast, handelaar. Alben Fredericq, advokaat. Lippens, burgemeester te Gent, uit tredend lid. Mechelynck, fabrikant. Van Loo, grondeigenaar. Onze vrienden bereiden er zich goed lot den strijd en rekenen op eene schoone meerderheid. Tc Neufchateau-, treedt M. Jules Janson op als liberale kandidaat in vervanging van wijlen den klerikalen baron D’Hoogh- vorst. Te Thuin, hebben de klerikalen als kan didaten tegenover de uitgaande liberalen aangeduid de heeren Gambier, nijveraar te Morlanwelz, Derbaix, burgemeester te Binche en Hubert Leon, rentenier te Cliimay. Onze vrienden zijn er minstens verze kerd van 200 stemmen meerderheid. Te Audenaarde, zijn de liberale kandi daten MM. Bernaegs, eigenaar te Neder- brakel; Liefmans, advokaat te Audenaarde en Gesar Snoeck, provinciaal raadslid te Rouse. Toen Demalander gekozen werd, bedroeg zijne meerderheid slechts 90 stemmen. De liberalen zijn er vol hoop. Te Soignies, waar onze vrienden ver zekerd zijn van eene groolc meerderheid, schijnen de klerikalen te strijden met de heeren Mabille, professor aan de Hooge- school van Leuven, Englebienne, advokaat te Bergen en Notez, notaris te Lessen. Tol heden is van hunnen kant, den strijd nog niel beslist. Te Waremine stellen de liberalen voor MM. Cajol en Hullet. Er is veel hoop voor hen er de meerderheid te winnen, welke zij in 1886 verloren, door allerlei leugens en boerenbedrog. Te lloei strijden de katholieken tegen de uitgaande liberalen, met de heeren Devaux en Rigaux. Te Verviers zijn de liberale kandidaten: MM. d’Andrimont, Malla, Peltzer, uittre dende leden en M. Grosfils. De klerikale kandidaten MM. Loslever uitgaande lid, Goblet, Biolley en Feittwiss. Te Charleroi zullen de katholieken zich bevredigen te strijden met de heeren Drion en Noël uillredende leden, tegen de libe rale lijst samengesteld uil de heeren Giroul, Gilliaux, Sabatier, Lambert en Pbiloppot, uitgaande leden en de heeren Duprez en Dorlodel. Te Luik en te Bergen zullen de katho lieken den strijd niel durven wagen. De druiven zijn dadr voor hen te groen. Te Ath, is van hunnen kant nog niets beslist. Te Doornijk komen zij met eene volle dige lijst op tegen de vier aftredende liberalen, om er eene buis te bekomen van minstens 400 meiers. Met de zegepraal onzer vrienden te Gent, Waremme en Charleroi en de her kiezing der andere aftredende liberale leden, welke geenen twijfel lijdt, valt hel katholieke kraam Beernaert-Pourbaix- Nieter, in duigen en hebben wij de ont binding der twee Kamers. Op dus liberale vrienden, met hoop en Het liberaal gevoelen belooft in het land te ontwaken. Zulks wordt men zon neklaar gewaar bij hel lezen der klerikale gazetten, die als van de nachtmerrie be reden zijn bij liet gedacht van den waar- schijnlijken zegepraal der liberalen te Gent en in de provinciën Henegauwen en Luik. Hel land is sedert zes jaren, te veel ge fopt en uilgestroopl geworden en daarom zal hel liberaal gevoelen met kracht ont waken in de sleden en gemeenten. Neen! niets wonders ware hel, dal de landbouwers de eersten zouden zijn om de klerikale regeering af te breken, die zoo ellendig al de plechtige beloften van lamlbou wredding en welstand te lande ouder de voelen getrapt heeft. Landbouwers, wal hebben de kleri kalen voor u gedaan Niemedalle. Bezie uw belastingbiljetten en zeg me welke vei minderingen gij er op vindt Geene ja zelf wanneer Ier Kamer afslag van grondbelasting gevraagd wordt, dan wei gert de gehcele klerikale meerderheid te luisteren, verre van de billijke vraag voldoening te geven. Is dat genegenheid tooiien aan de arme landslieden, die zoo gedwee geluisterd hebben naar de slem des pastoors, maar thans ZEKER gereed zijn gemeenc zaak met de liberalen te maken. Waar is de tijd, dal de zwartjes u vast en zeker alle slach van vermindering van lasten; krijgslasten voorspelden In niets hebben zij woord gehouden en vandaar ook dal in Juni de ontwaking mag ver wacht worden van IR t nooit te temmen liberaal gevoelen van hel Vaderland Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede <he vttr het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VAIWOMW kekcuiiove, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Kiezingen. De Veurnaar zal ons toelaten zijne zienswijze bij zijn schrijven Kiezingen van woensdag laatst verkondigd, niet le deelen. Zouden wij liberalen aan onze grond- stclsels van vrijheid, onafhangelijklieid en vooruitgang moeten verzaken, onze partij moeten verlaten, om reden de cle- ricalen wezenlijk en louter de priestcr- partij zijn en verbeelden; uil oorzaak de priesters, in weerwil hunner uitsluilelijk geestelijke zending, door opperbevelen aangespoord, door heerschzucht en hoog moed misleid, onze tegenstrevers aan voerende, persoonlijk en rechtstreeks in T strijdperk treden, openlijk en hardne- kig bij de kiesworstelingen leiden en bewerken Daar is de ware en natuurlijke reden waarom de liberalen, niet den godsdienst maar wel hunne tegenstrevers de cleri- calen en namelijk de aanvoerders dezer de priesters bestrijden. Het clericalismus is da priesterpartij welke geene andere strekking, geen ander doel heeft dan de priesterheerschappij. Om tot die politieke overheersching te geraken, schuilen de clericalen zich ge stadig onder den Godsdienstmantel hemel, hel en vagevuur aanroepen zij als lokaas en uilvoeringsmiddelen; zoo ver blinden en foppen zij niet alleenlijk de bijgeloovige sullen en ongeleerden, maar wel bijzonderlijk de vrouwen, kwezels en dibben, die zij als bekwame en invloed rijke verleidsters, tot hel welgelukken en uitroeren hunner looze en valsche listen en streken, doen tusschenkomen en medewerken. Op tijd en stond zullen wij onze aan halingen breedvoerig staven en bewijzen. Thans antwoorden wij kortweg, aan gaande de besprokene voorzeggingen, met Benjamyn ConstantTtul ce qui est ultra n’a pas de durée anders gezegd in T vlaamsch Een rijk van dwang En duurt niel lang. In Vlaanderen werden op 22 plaatsen van magistraat er 2 aan liberalen gegeven. In de provincie Antwerpen zelfde even redigheid. In Henegouwen heeft men plaatsen onvervuld gelatenomdat er geene klerikale kandidaten voor handen waren. In het Luxemburgsche liever dan een liberaal vrederechter te benoemen, heeft men opzettelijk eenen vreemdeling het Belgisch burgerschap gegeven --- Landbouwers, apgepast Vroeger hebben de liberale Kamerleden Lippens, de lerckliove en vooral Hcnricot wetsontwerpen voorgesteld, welke voor doel hadden hel lot der landbouwers merkelijk te verbeteren. Minister Beer- naerl wilde er niel van weten omdat die nieuwe regeling eene vermindering van ontvangsten in de Staatskas zou veroor zaakt hebben en meester Woeste weiger de ze in aanmerking te nemen omdat zij aan een deel der buitenkiezers hun kies recht ontnam. Zoo nauwgezet was hij over cenige maanden niet toen men melde afschaffing der personeele belastingen op de werk manswoningen in ééneii trek 20,000 werklieden van hun kiesrecht beroofde; maar ook, waren toen meest liberale kiezers. Nu hebben 5 liberale representanten weer een nieuw wetsvoorstel neergelegd, dal geheel en al ten voordeele van den landbouwer is. In dit wetsvoorstel vragen zij eene nieuwe kadastrale verdeeling en eene voorlopige vermindering van 33 ten honderd op de hoofdsom van de grond belasting voor bebouwbaar land en weide, dus een derde belasting minder. Ziet ge nu, landbouwers, wie uw onge lukkig loiter harte neemt De liberalen zoeken door allerlei middelen uwen toe stand te verbeteren, uwe lasten le ver minderen, doch de klerikale ministers en hoofdmannen schijnen langs dien kant doof te zijn. Beernaert en Woeste steken stokken in hel wiel en zenden de liberalen met hunne wetsvoorstellen wandelen zij willen niet dal de landbouwers van libe ralen geholpen en gered worden. Waren wij in de plaats der landbou wers, we zouden al die klerikale hans worsten een lesje spellen, dal hun lang aan de ribbenkast zou plakkenwe zouden in de aanstaande kiezingen van Mei en Juni maar alleenlijk stemmen voor hen die hel waarlijk met de belangen van den landbouw wel meenen. evenwicht moet hersteld worden om hunne partijbenoemingeu een schijn van recht te geven. Weg met de valschaards de uilslui- lers De opslokkenda macht. De waarheid moet niel ouder den domper gehouden worden, al klinkt zij biller. Sedert 1884 heelt de_geestelijkheid 733 gemeentescholen en 3i0 adulteiischolen uf-rscliufl. Integendeel heelt zij 1479 zoo gezegde vrije scholen ingerichl. Onder de wel van 1812 was zij maar van hel 10de der ofliciëele scholen meester en thans heerschl zij over hel vierde der scholen. Nergens is de zwarte macht grooler dan in d”e Vlaanderen, waar zij er op stoelt de liberale gedachten en mannen voor altijd verdreven le hebben. In Westvlaaiideren bezit hel wereldlijk middelbaar onderwijs maar 5 gestichten; de "eestelijkheid heeft er twaalf. Dezelfde evenredigbéid ziel men in Ooslvlainderen, Antwerpen en Limburg. Elk oogeublik kondigen de klerikale bladen de opening aan van nieuwe geestelijke gestichten, terwijl zij de verdwijning der wereldlijke scholen voorspellen. De Staat bezit maar veertien normale scholen meer. De geestelijkheid is er in celukt vijf-en-twiniig der hare met vette liulpsommen te voorzien, en meest al die scholen rijzen in Vlaanderen op. Even gelijk met dc hoogescholen. le Geul zijn er 852 studenten, le Leuven 1757. De bijzondere scholen van Gent, Luik en Bergen heelt men reeds onderimjiid ten profijte van de Alma mater. De mili taire school zal op hare beurt hetzelfde lü\n niet een land der wereld beschikt de priesterpartij over dergelijke macht. In Weslvlaandejen zijn ei maar -u liberale gemeenten 'meer op 250; in Oosl- vlaanderen 17 op 297; in Antwerpen.5 op 132; in Limburg 3 op 211; dus in het geheel 45 liberale gemeenten op J10. Waar is de lijd dal de vlaainsclic ge meenten hel ministerie der zes Malous omverre wierpen. Toen de klerikalen aan het bewind kwamen, beloofden ze de militaire lasten te verminderen. Oordeelt hoe die bedrie gers hannen beloften uitvoerden De lotelingen hadden vroeger 8 jaar dienst eu thans, getrouwd of niel ge trouwd, moeten ze 13 jaar soldaat blijven Op 18 juni 1887, stemde men voor het bouwen van forten acht millioen fr. Op 28 mei 1888, vijftien millioen vijf honderd duizend fr. Op 19 Oogst 1889, veertien millioen vier honderd vijftig duizend fr. En heden vraagt men nog veertien millioen fr. Ze zouden geen cent méér gevraagd hebben voor de krijgslasten, en de kleri kalen verteerden 66 millioen fr. Zulke millioenverbrassers hebben er sederl lang niet meer aan de staatskas gezeten. <5^5 e J Ji Ilf. 7-00 9-03 12-00 1-48 4-16 6-07 7-35 9-40 12-35 2-25 4-51 6-44 DU IXKERKE OIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-07 5- 4» 6- 21 9-20 10-59 BRUSSEL GENT VEURNE GHTVELDE DUINKKRKE 5-58 7-36 10-04 10- 39 11- 08 5-35 8-07 8-26 S-3T 5-00 7- 32 8- 46 6-00 8-52 11-58 2- 55 3- 40 4- 07 10- 17 11- 25 12- 15 3-13 5-24 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 6- 16 7- 45 10-11 10-51 X-18 3-08 3- 46 4- 24 7- 03 8- 23 7- 45 9-50 12-45 2-35 5-03 8-24 8- 22 10-25 1 22 3-10 5-40 8-53 Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Vourne, Gent naar Brussel en Divmude naar .V'ieuport. 6-02 6- 36 7- 15 9-34 10-5E - ■litOQiW» - Allerlei. f. g

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1