Boeren maakt uwe centen gereed In de verdeelmg der 60 miljoen voor openbare werken, vóórziet liet builenge- woo« kredietl'i'er en twintig miljoen twee honderd zestien duizend acht honderd acht en zeventig [ranks, kanons, revolvers, enz. Ziedaar de zoogenaamde partij der anii-inililarislen, de mannen van niemand gedwongen soldaat de klucht spelers van geen man, geen paard, geen kanon meer, ziezedaar aan Twerk. Aklgemeeiie tijdingen. Gespaarzaamheidskring Vrije Burgers te Veurne. Vraagjes. Is het waar dat de kleri- kalen in de kiezingen van 188i gewonnen hebben, omdat zij beloofd hadden de be lastingen te verminderen Ja. Is het waar dal gij nu evenveel be taalt en zelfs nog meer gemeentebelastin gen dan vóór 1884 Ja. Is hel waar dat de ijeven in 1884 beloofd hadden de krijgslasten te ver minderen Ja. Is het waar dal ze hel land sedert in boven de honderd millioen kosten ge stoken hebben voor forten, kanons en gevreeren en dal onze jongens nu dertien jaar in plaats van acht onder bedwang slaan Ja. Is liet waar dat do klerikalcn in 1884 beloofd hadden geene wraak te nemen, en de positie van de Irouwgeblevan onder wijzers te eerbiedigen en zelfs te ver beteren Ja. Is hel waar dal zij er sedert meer dan duizend op straal geworpen hebben zonder brood of met eene vermindering van de helft, een derde of een vierde van hunne jaarwedde, zonder de dozijnen slachtoffers te tellen, die door vervolging en verdriet ten grave gedaald zijn’ Ja de ellendige moordenaars. Is het waar dal de jappers in 1884 be loofd hadden de schoolverkwislingen, zooals zij liet noemden, te doen ophouden.' Ja. Is het waar dat, niettegenstaande de uithongering der onderwijzers, de kiezers nu nog evenveel en meer moeten betalen om slechter scholen te onderhouden, waar niets geleerd wordt Ja. Is hel waar dat de kaloien in 1884 beloofd hadden dal zij zouden gematigd zijn, en dal de beambten met een kleri kaal bestuur volledige vrijheid van poli tieke meening en niets te vreezen zouden hebben Ja dat hebben zij beloofd. Is hel waar dal sedert dan de libe rale beambten niets meer kunnen ver krijgen van de klerikale meesters Ja, nog eens ja. Nog vraagjes. Is het waar dal er in de provinciën Limburg, Luik, Luxem burg en Namen op de 79 benoemingen in de rechtbanken, 79 klerikalcn aange wezen werden In de provincie Antwer pen 3 liberalen legen 60 ijeven Dal zij in het onderwijs 22 klerikale opzieners genoemd hebben en dan doorloopers, uedverkrachtersJa, dal alles is waar. Is hel waar dal in 1884 de jappers beloofden den toestand van den werkman door degelijke wellen te verbeteren Ja. Is het waar dat zij opstekers der werklieden in het Walenland met de Staatsgelden betaald hebben, dal zij hon derd opgeruide en verblinde werklieden hebben doen omverschieten door de sol daten, dal zij met mouchards in T minis terie hebben samengespannen, omonnoo- zele werklieden stukken te doen leekenen, die zij dan voor hel assisenhof gebracht hebben Ja, dal alles is ongelukkiglijk waar. Is het waar dal zij meer dan een half millioen verleerd hebben, om mannen uil te koopen en door bedriegerij artikels in vreemde liberale bladen te doen zetten, welke zij dan in onze. Kamers kwamen allezen, om de liberalen te bevechten met hunne eigene dagbladen, en om door onze representanten duizende millioenen te doen stemmen voor forten, uil schrik van den toestand, welke in de vreemde bladen zoo erbarmelijk werd afgeschil derd Ja, en dat is ongehoord ouder eerlijke menschee. Is hel waar dal de klerikalcn in 1884 beloofd hebben den landbouw te redden. Ja. Is hel waar dal de toestand niet ver beterd is en dal de boeren nog even moeilijk aan huu brood geraken Ja. Is hel waar in een woord dal hel ministerie Beernaert door de schandalen, die in België gebeurd zijn sedert -1884. ons duurbaar vaderland heeft onteerd Ja 1 Ja zoo roepen de eerlijke kiezers uil voile» mond. En daarom is hun besluit Weg moeten ze Weg met gansch hunnen aanhang Rechterlijke kronijk. de klerikale regecring, dus alweer ver- hooging van belastingen. Op de herbergen werden van 200 lot 60 fr. belastingen gelegd. Op suiker en alkool werden de rechten verhoogd, enz. enz. Dit zijn allen belas tingen zoo rechlslreekscbe als onrechl- streeksche, die onze klerikale mouchards invoerdeu. Brugge-Zeehaven. Zoo min te Brugge als te Brussel is men te vreden met de beloften van hel Ministerie aangaande de daar in te richten zeehavens. Na de eerste opwelling van blijdschap, die was uilgebarsten, is men te Brugge kalm geworden en beginnen na te deuken, en ontslaat de vrees dal al die vreugde voorbarig was, ja zelfs geene reden van beslaan had. Dienaangaande zeg de Westvlaming Er is deze week nog veel kwestie ge weest van Brugge-Zeehaven. Doch geen enkel blad heeft een woord gerept nopens de eisclien van het Gouvernement, welk de tusschenkomst der stad Brugge op 8 MILLIOEN vaslgesleld heeft. Heeft onze stad de middelen om zoo mild lusschen te komen 1 Er waarom 8 millioen moeten geven, dewijl minister De Bruyn in den Senaat, verklaard heeft dat het Gouvernement zelf het. ontwerp Brugge-Zeehaven zal uit voeren Er moet daar iets onder schuilen dat zeer geheimzinnig is. Misschien zullen wij later beter inge- lichl zijn. Wij deuken dal de Bruggelingen niet lang moeten zoeken, om dat geheimzinnigs te kennen hel is en blijft de kwestie van loppo, foppurum in secula seculorum. De tweede door M.’ Mergludynck, in fransclie taal. Hel spijl ons deze in hel geheel niet te konnen nicdedeeien. De uiTOiidissetnenis-komniissnris sprak als Bestuur overste en heeft de hoedanig heden vau den Burgmeester, den groolen Bestuurder in aller volmaakste en ge schikte woorden doen uitschijnen. Hij heeft aan den overleden de waarde toe gekend van de streek door buurlsteen- wegen herschapen te hebben en alle zijne bedieningen voorbeeldiglijk uitjevoerd te hebben. Hij beeft bekend dat meermalens hij toevlucht aan den raad van M. Floor genomen had en dal voor de uitvoering hij zich nooit te beklagen had. Hij eindig de met te verklaren dal de gemeenten, hel kanton, hel arrondissement, hel open baar in liet algemeen een allergrootste verlies kwamen te onderslaan. M.' Hollevoel, gemeente-onderwijzer te Crombeke kwam daarna te voorschijn om, in naam van den Gemeenteraad van Crombeke en der bevolking, eene lijkrede uil te spreken en de zoo wel vervulde loopbaan als de uitmuntende hoedanig heden van den achtbaren overledene in breede trekken af te schetsen. Wij zijn insgelijks belet, door tijd- en plaatsgebrek, deze treffende redevoering in zijn geheel mede te deelen. Zeer bewogen verliet daarna de me nigte de begraafplaats, overtuigd van den graoten schal welke de aarde voor eeuwig moest verbergen. Leuning der stad Antwerpen 1887. In het Staatsblad van 27 april vinden wij dal .M. Adoll Huisman, tandenmeester, Si. Joorisstraal, 8, te Brugge, e i brevet bekomen beeft voor een nieuw systeem van anierikaansche palikaan ol lang, tot uittrekken der kaaktanden vaujhel ouder- gebit. Deze uitvinding bewijst eenen waren dienst aai: de landlieelkunsl en is bestemd om naar weerde geschal te worden. Deze heer is den 2'1*" en 4,Uu woensdag van iedere maand, van ’s morgens 10 1/s ure tol middags 3 1/2 uie, te raadplegen te Veurne, Paiuiesiraul, n' 32. Vrijdag morgeud is een wagon, ge laden met nitraat, komende van Duinkerke eu loehoorende aan G. Vaudersclielde, le Oostvleleren, in brand gescholen. De knecht, die een zak nilra wilde wegne men, is erg verbrand. .Men weel niet boe die brand ontslaan is, want er waren geenu rookers bij hel voertuig. Te Crombeke en le Stavele zijn er twee jongen» van eenen boom gevallen. .Men heelt ze naar hunne woning over bracht mei gebroken lidmaten en erge kneuzingen. Al die ongelukken gebeuren met op boomen te klimmen om vogelnesten uit te trekken. Eene tentoonstelling van honden zal te Brussel op 14, 16 en 16 juni plaats hebben. De volgende klassen zullen op hel pro gramma voorkomen schipperkens, grif fons, ath.npinscher, yorkshirre, King- Charles, benheim spaniels, mallische, havaneesebe, carlins, hazewinden, black and tan terriers, duilschc kloppers, fox- i terriers, doggen, kleine danois, poedel honden. colleys en herdershonden. Een zonderling testament. De heer W., gepensionneerd krijgsauditeur, te Schaarbeek overleden, heeft bij testament bepaald dal, indien zijne familie uitsterft, zijn vermogen zal toekoinen aan de ge- mcenie Lendelede, om den intrest ervan, telken jare, als bruidschat gegeven le worden aan ’l armste, vlijtigste en braaf ste meisje der gemeente. Wie zal hel eerste rozemeisje van Len delede zijn, die deze gift zal ontvangen, voor forten, i SterlgevaL De gemeente Crombeke en bet kanton Kousbruggc-Haringhe komen een onher stelbaar verlies le ondergaan in den per soon van M.r August Floor, burgemeester van Crombeke, oud Provincialen Raads heer, G .•meeiilc-Sekreiaris en Ontvanger van West» luieren, Stavele en Proven, overleden den 16 .Mei 1890, in den ouder dom van 66 jaren. De begraving en ter aardebeslelling zijn den 19 .Mei met de allergrootste rouw geschied. .Men mag zeggen dal de groolc menigte toegesneld om hulde aan den overleden te beiooncn wezentiijk kenmerkte de waarde van den openbaren man, die vroegtijdig van alles afgescheiden is. Nu ts ontbrak om aan den overleden de openbare betuiging le doen, welke ge wonelijk aan deze, die een leven aan nel algemeen nul geofferd hebben, gegeven wordt. Rond 10 i/o ure werd hel lijk iu sloel- gewijze ingeliaald ouder hel uitoefenen vau rouwmareben door de muziekmaat schappijen van Rousbrugge eu Stavele uilgevoerd. De hoeken van het baarkleed werden gedragen door M.r Merghelynck, arron dissements kommissaris van IJper, iM.‘ Kiiigrl, eerste schepen vau Crombeke, M.' Syoen, Burgemeester eu Provinciaal Raadsheer eu Notaris le Loo, M.' Rub- brcclil, Onder-Voorziller van de vereeui- ging der Gemeenle-Sekrelai issen van hel arrondissement, Notaris le Proven. Maagdekens iu rouw gekleed droegen de eercleekens eu de Burgemeesiersjerp van den overleden. De rouw werd geleid door zijnen zoon M.r Jules Floor, Notaris en Provincialen Raadsheer, omringd eu gevolgd vau familie en vrienden. Do gemeentel besturen van Crombeke, Weslvleieren, Stavele, Proven, Rous- brugge-Haringhu en Watou waren geheel voltallig. Builen deze die het baarkleed droegen hebben wij onder de tegenwoordige, aan- zienelijke persoonen aaiigelrollcnde beereu Vedcyen. Prokureur des Kouiugs te Veurne, Van .Merris, oud volksverte genwoordiger van Yper, Iweins-u’Eeck- houlle, Provinciale Raadsheer, Baron .Mazeman de Couthove, Despot, advokaat te Veurne, Reyuaerl, Verte, Devos, Veys, Glorie, Reeuw, Notarissen tcOoslv ielereiÈ Meickem, Watou, Vlamcriinghc, Renin- ghe en Belle, Vander .Meersch, Goubau, Vuyl»teker,Spilliaerl,gem.-sekreiarissen, Poupart, doctor te Yperen en menige andere. .Men schat dal er boven de 2000 persoonen tegenwoordig waren. Drij lijkreden werden uitgesproken. De eerste door M.' Rubbrechl, welke wij hier luien volgen. Lijst dor laatste aangekochte obligatien. 24. en 17 5. 23. 22 10. van nu De korrektioneele rechtbank onzer stad, heeft du volgende veroordelingen uitgesproken. ZITTING VAN 8 MK1. Mistiaen Alois, werhman te Dixmude, twee maanden en 50 fr. voor smaad. Roose Karei, herbergier te Adinkerke, twee maanden un 26 fr. voor poging tot diefte. Meert Edmond, mandenmaker geboren te Hal, eou maand voor banvorbreking. Gelukkig dezo wiens leven coue gedurige wcrkiug. coue onophouduude worsteling is voor i het goede en de verbetering van hel algemeen nut, ten einde den welstand van eenieder te vornieerderuti. j Zulks waren do inzichten, zulks zijn de wer ken v»n den grooteu man, aan welkeu zijne menigvuldige vneuden, deze groote toegeanelde menigte zijn komen hulde betoenen eu eeuen laatbtcn vaarwel zeggen. Dat het toegelateu zij. hoe pijnulijk detank voorkomt, in hoedanigheid van ondervoorzitter der vereonigiug van de gemeente .secretarissen des arrondissement, vau Collega in bestuurzaken eu andere verrichtingen, do deugden en bewer kingen van den vriend welken wij zoo lang en zoo nabij gekend hebben afteschstsen. Mijnheer Auguste Floor, werd geboren to Crombeke den 2U April 1825 eu bekwam aldaar als ook to ostvletureu, Stavelc en Proven in opvolging van zijnen geöorden vader Mijnheer Fcrdinaudus Floer, het ambt van gemeente secretaris en ontvanger in du jaren 1847 en 1853. Aan velen zou de uitvoering van deze menig vuldige bedieningen, een overlast geweest ziju, aan den onvermoeibare!» ijver van M.r Floer, waren zij slechts «ene aauspooring voor srootoro bewerkingen. Menige van ons, die hier tegenwoordig zijn, hebben de gemeenten Crombeke, VVsstvletereu en Stavele over 40 jaren gekeud en ongetwijfeld aan allen zoo als aan ons, is deze herinueruigs- loesiand dozen voormiddag alreeds verschelde malen in hun geheugen gckoinou. Als dan bestonden gone gemakkelijke toe- gangmiildelen tot deze gemeente. Tegenwoordig ten gevolge van du bewerkingen van hunnen secretaris, hunnen burgmeester, doorkruissen in alle richtingen, steenwegen hun grondgebied. oortijds verlaten, zijn deze gemeenten gansch herschapen en mogen sedert lang ais vaa de begunsiigste van Vlaanderen aauzien worden. Zijne vooruitgang» inzichten waren eene ki achtige drijfveer voor de audere gemeenten om zijne bewerkingen en verbeteringen uate- volguu. ticheel en al bekommerd met het openbaar welzijn, aanveerd hij du taak du streek in den 1 rovincialou Raad te vertegenwoodigeu, om de stelsels afveerdiging van het ambt van provin ciaal lid aau bi wooners van hut kanton, bewer king en strijd in bestuur alleen te doen zeden praten. Dit vaandel ontving bijval. MA Floer werd ter kieziug van Mei 1800, genoemd en verdedigde met kunde en goeden uitslag onze belangen in de Provincie kringen. l.ater, do eischingen der politiek niettegen staande vurige aaudringingen van gemeuute Bestuurders en vrienden, hebben hem van zijne zending doen afzien. Zijne maatschappelijke toestand vereischto het magistraatschap der gemeente in zijn per soon te zien overgaan, nochtans nederig in han del eu wandel, vijandig aan eerzucht heeft hij den dienstdoeuden burgemeester tot zijn afster ven in zijn ambt weten te eerbiedigen en bijstand te verleenen. Hot is alleonelijk in 1872, op ver zoek van menigvuldige vrienden en in voordeel van do gemeente dat hij het «eiste burgersambt van Crombeke heeft willen sauveerden. Zijneu iover voor verbetering van zijn* ge meenten, zoo noemde hij dezu, als teerbeminde kinderen, kende geene palen. Tijd, werk eu geldotler, werden nooit in do schaal gelegd, toen hij voorzageen» verbetering te kouueu over winnen. Onlangs, wanneer er sprake was, onze streek met eenen buurtijzerweg te bevoordecligen, gevoelt hij al het nut welke do gemeenten nier wit kuuuou trekken, niettegenstaande de ziekte die hem oudermijnde, vindon wij hem in alle vergaderingen tegenwoordig, aldaar het woord nemen om zfjuo toe.rediug te bekrachtigen eu de gevraagde hulpsommeu te aanveorduu. Alen zag als dan do bestuurder van vroegere tijden in volleu gang. Deze bewerking schenen hem nieuwen kracht eu leven tu geven. Dusdanig vol ijver ten voorueelu van zijne gemueutou «u openbare bedieningen, zoo ook vinden wij item aau alle bijzondere vureeningin- gen deel nemen. Aaiigekleel'd met ziel on lichaam aan zijne collega h, dio op alle punten dos lands recht- vaardige reklumen do wetgevende kamers toe sturen, beuft M.r Floor zijnen invloeden mede- j hulp hen altijd weten te verleenen. Na lange jaren het •mlervoorzitlerschap onzer veroemgiug bekleed te hebben, hooft hij, na het afinoryon van MA Christiaen, in vergadciin - v.iu 17 juli 1887, als voorzitter onzer maatschap” pij mot toejuichingen uitgeroepen geweest Over oenlge dagen, toen, bij oen bezouk wij hem nog in vol loven aanspraken wan zijne bekommernis nog altijd, welk gevolgde laatste pogingen van dit kerpsbediendon zou kunnen hebbes. Do dood hoeft oen hinderpaal aan het boatati- gen van zijnen vurigen wousch gesteld. In landbouwz.tkcu, eerste hijTörb( i«i van allo volkeren, is M.r Eloor ook op do bros, om jrhpteri tig <-n hedcnd&agscht krisis e be strijden. Lid van het comiteit der maatschappij van het arrondissement, was hij een der naarstigste bijwooner* aan alle vergaderingen om de be- workings te bespreken, zijnen raad eu groote ouden inding medetedcelen. Op zijne 1 eigendom hoeft hij het woord en du daad te zameu weten te pareu do»r proefnemin gen en vvi betemigcu in het werk te atollen. Zulko openbare diensten moesten ougetwijf. fold do aandncht van hot staatsbestuur op don diep betreurden doen vallen. Het geen wij zeer zeldzaam op ouzo lands gemeenten aantreffon, werd Ma Floor ten be- loomng geschonken. Bij koninklijk besluit van februari 18»1, werd hij als Ridder van Leopold s orde benoemd. 1 Eu zoodra hij het getal jaren dienst bij do wet vereischt, ber.ikt had, haasie zich het staat- bestuur, den dienstvollen bestuurder, bij besluit van 1880 mot het burgerskruis van eerst# klas te vereeren. Dez« lof en «orscheukingon werden met don grootsten bijval in de streek ontvangen De openbare betuigingen, die ten dezun oorzake losbaarten, bewijzen ten hoogsten dat Ma Floor dezo, naar diensten, op hut slagveld verworven had en dat hij de genegenheid der harten bezat. erscheido jaren, nochtans te weinig, heeft M A I loor den uitslag van zijne bewerkingen kunnen bewondoron, maar aan ons, aan het na geslacht gaan zij over, om te getuigen dat een ieder beloouing naar werken ontvangt. Diep betreurde vriend, alreede hebt gij uwen wel verdienden loon ontvangen, uw werkzami" leven hebt gij verwisseld tegen een ander waar goenen kommer, geene tranen meer te vinden zijn. Dezo verzekering versterkt onzen geest om I het groot V. rhes welk uwe verdwijniu- doet ondargaau, te koutten doorstaan. Alleonelijk is het eeno tijdruimte die ons van u afscheidt, weldra zuljeu w.j malkandereu wederzien. Wij mogen van nu af u toewerpen tot later en zeggen Vaarwel Auguste!... Vaarwel Burgmeester!... Vaarwel Voorzitter Vaarwel Vriend Reeks 9589 n™ 17 en 18. 32700 41301 52420 55099 Mijnheeren, Heden mij, morgen gij 1.. Zulks is do staale wet der natuur dio het leven aau alle wezens ontrekt en ons do aarde tot laatste vurblijfplaats geeft. De dood is voor allen gelijk. Onze levensloop is zoo geiijkvormig niet. De mensch bekomt govvoonelijk volgens zijne dad ;n en werken: I Xa zijne afscheiding komen deze bijzonderlijk I »en voorschijn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2