I Ooslendc-Veurne, Oosiend-Blankenb. o Dod hel voor ’l bekeercn van ons kroost Hel kan hel toch zoo moeilijk derven. Ontsteekt nog ecus uw dichtervuur. Zoo niet: zal Veurne hel. u vertellen I Uw’ vreugd is van korten duin Want volk wil geeiie poesjenellen Uw’ dwinglandij weegt reeds te lang Mel October moet gij verhuizen; Weel: bestaal er papendwang Er zijn ook papenbuizen Daar hebt ge de clericale onderwijswet van 1884, deze ook wordt niet nagekomen noch uitgevoerd. De clericale gemeente besturen wiens plicht hel is de gemeente scholen onder T beheer dier wet beslaande en onder hun toezicht gesteld en die zij gevolgelijk zouden moeten begunstigen, verdedigen en ondersteunen, worden in tegendeel door hen vervolgt en bena- deeligd, alle middelen worden ingespan nen om ze te ontvolken; vervolgens op 't gekende deuntje, dat ze 't vertrouwen der huisvaders niet bezitten, worden die gemeente scholen afgesebaft; de liberale huisvaders zijn verplicht hunne kinders naarde congreganische scholen te zenden en zoo wordt door ’t gemeentebestuur aan den priesterdwang voldaan. uitgesproken. Treve David, metser en Noez Alois, O! DichterGeef ons die laatste troost Ouder uwen aanval liggen wij te sterven. In den buitengewonen zittijd, die in juli aanstaande zal plaats hebben, zullen de Kamers de laatste kiezingen moeten goedkeuren, zich bezig houden met bare deelneming aan de feesten van liet koninklijk jubilé en met de stemming van een adres van gelukwensching aan den Koning. Aan de stemming der Kamer zal insge lijks een wetsontwerp voorgelegd worden betrekkelijk de inrichting van de hulpkas voorde slachtoffers van den arbeid. Nog andere ontwerpen zullen aan de dagorde gebracht worden. IF/7 men een bewijs hebben boe de regeering van Beernacrl onpartijdige, rechterlijke benoemingen doel? Oordeel, over de cijfers In beide Vlaanderen werden benoemd 6 griffiers werkman beide te Woumen, elk 26 Ir. voor slagen. Dufour August, rondleurder te Veurne, 26 fr. voor smaad jegens de policie. Dchouck Sophie, wed'. Beun, te Beve- ren, 26 Ir. voor slagen. Vanbove Isidoor, te St. Joris, 2 maal 3 maanden gevang en 26 fr. voor dieRen. Zij aanroepen de grondwet zoo menig- ‘maal als de gelegenheid voor hunne partij belangen voordeelig schijnt. Schijnen hun zekere grondwettelijke voorschriften in andere omstandigheden nadeelig, dan wordt eensklaps die grond wet strijdig met de goddelijke wel, dan wordt die grondwet aan eene vuilniskar, en de grondwettelijke vrijheden aan etterbuilen vergeleken, en nog wol, op den hoop toe, door den Paus gedoemd, ofschoon een twaalftal Roomsch kalholijke priesters aan den opstel dier grondwet medewerkten en ze stemden. Daar is de wet op de kerkbesturen, deze blijft in vollen stand en gang.... voor alles wal den zwartjes aanstaat en batig is; overig dal die mannen niet aanstaat, wordt door hen verworpen.... als strijdig aan die anders gedoemde en vermaledijde grondwet. De welsschikkingen van 1879 op onderwijs, volgens onze Belgische cleri cale overheden, onderdanige!) en aanhan gers, strijdig aan God en zijn gebod, werd door de clericalen in Vrankrijk aan staatsbestuur, als weldaad, als genade vruchteloos aangevraagd, afgesmeekt. Zoo dat de wetgeving op T onderwijs daar in Vrankrijk veel strenger was dan in Belgien, in andere woorden aan de clericale stelsels veel meer strijdig was. Toch werden hier, door onze clericalc overheden en hunne aanhangers, legen alwie aan de uitvoering dier wel mede werkte, tegen de gemeente ondewijzers, tegen de ouders die hunne kinderen naar de gemeentescholen, legen die onpliehlige kiudercn zelf, hardnekkige vervolgingen ingespannen, de broodroof gepleegd ook de uitvoering hunne krislelijke plichten ontzegd. Wij wachten op het goede woord Een en twee, ja drie, vier weken; Wij dachten mannetje is verstoord Of onder onzen aanval bezweken. Doch woensdag laatst heelt hij wat op- Igedischt Bit!... Gansch hel geuzenkamp ligt te beven I De groote dichter Spokkïn heeft iets op- jevischl En denkt ons den genadeslag te geven. Ja, Sporkyn, wij liggen lam Den moed zinkt ons tol in de schoenen Doch... wat is ’t klerikaal program, Daarvoor zou ik ’s pauzen hielen zoenen. Cijfers. In 1884 trok het liberaal minis terie van den tabak 270.981 fr. en van de sterkedranken 18,346,900 fr. Volgens liet budget van M. Beernacrl zal 1890 geven 850,000 fr. voor den tabak en 23,863,769 fr. voor de sterke dranken. Daarbij komt de nieuwe wel op de slijterijen met cenc belasting van 60 lol 200 fr. De ijzerenweg geeft 15 millioen over schot tegen hel te kert van 188 4. In 1883 gaven de belastingen 156 mil lioen; in 1888 omtrent 173 millioen ol 17 millioen meer. In 1883 gaven de lolreehten 130 1/2 millioen; in 1888 meer dan 134 millioen. De omkeering der staulsrenl van 4 in 3 1/2 geeft 5 1/2 millioen per jaar; de vleescliwcl 2 millioen, de nieuwe wel op den alkohol, suikers, azijn, cacao,omtrent 4 millioen en aan onderwijstoelagen, openbare werken, ijzerwegen, bespaart men jaarlijks meer dan 7 millioen. Brouwers en stokers. Ten vierde. Brouwers en stokers, welke in den regel huizen bezitten, tol herbergen beschikt, en die voor hunne cliënten bemeubelen en in orde brengen, zullen in hunne thans reeds niet schitte rende belangen eenen gevoeligen knak gewaar worden. Toch nog een gevolg. Zie zoo, andere gevolgen kennen wij niet dan hel nutteloos et tergend belasten van eene gansche klas persoonen; hel doen vermeerderen dei concurrentie in andere bedrijven, die reeds van nu af magere winsten geven; het doen leegvallen van een groot getal huizen; hel ruïneeren van kleine eigenaars, stokers en brouwers. Wie nog ecu ander gevolg kent, spreke! Ja, misschiet is er nog wel een. Dit namelijk Dat de wel op de herbergiers, gevoegd bij al de andere zouden die aan licht komen, als men de conscitntie onzer meesters onderzoekt, dal die wet, zeggen wij, ons klerikaal ministerie aan de deur had moeten werpen. Als dat gebeurde, dan zou de wet op de herbergiers toch één goed gevolg ge had hebben Medeburgers, kiezers, woest verzekerd, werden die clericale Jan Clasen hier hei- kozen, hel spel nog veel erger zou uitge- voerd worden; middelbare en gemeente scholen zouden hier spoedig verdwijnen; aan hel uitsluilelijk congreganisch ouder wijs zoudet gij uwe kinderen moeten toevertrouwen; wellicht zou hier nevens Germane-geslicht ook een mollcbroeis- geslichl aangelegd worden. Met hunne verordeningen op dans, muziek en zangfeesten zouden zij onze liberale maatschappijen doen kwijnen en ze vernietigen, dit alles om onze bevolking te verpaapschcn, te muilbanden, onder hun onverdragelijken te doen bukken Aan u medeburgers, aan u kiezers dien aanleg te verijdelen, dat zwarte juk te verwerpen, aan u afstammelingen der moedige Klauwaarts hier de overheer- sching, den dwang der valsche Leliaarts te bepkeren en te beletten. <><lc nan <ïeii Veurnnar! Ons prullenbladje vond hel immer schoon Het vrije kiezerskorps te foppen. Doch T geuzenblad verdraagt geen hoon En T sprak aan onze klerikale koppen Zeg, antwoordt, en draait geen pil Wal is T program der klerikalen Leg uil wal de paap nu wil, Lastert ook geen ware liberalen. Komt, ook met geenen duislren modderpoel, Soms vrucht der zwartjes vuile longen, Gebruikt voor eens wal eergevoel Toe, spreek, couragie, jongen. Binnen twee jaren, dus in 1892, heeft er te Gent nogmaals eene wetgevende kiezing plaats, daar alsdan het mandaat vervalt der vier senaleurs voor het arron dissement Gent, de heereti Edin. Bracq, J. C tsier, A. Pycke en EL Soupart. De provinciën die in 1892 eene kiezing voor den Senaat hebben, zijn Oost- Vlaaudereu, Henegouwen, Limburg en Luik. De andere provinciën hebben slechts een kiezing voor den Senaat in 1896. Voor de Kamer der volksvertegenwoor digers kiezen in 1892 de provinciën West-Vlaanderen, Antwerpen, Brabant, Luxemburg en Namen. Dus in 1892 is er wetgevende kiezing hel gansche land door, in vier hooger genoemde provincies voor den Senaat en in de vijl andere voor de Kamer van volksvertegenwoordigers. Koninklijke besluiten van 9 Juni verleenen de volgende onderscheidingen Hel burgerkruis van 2<l0 klas aan M. Martinus Vanderheyde, ontvanger der gemeenten Oeren, Alveringhem en Sint Ricquiers, en aan M. Karei Senesaal, gemeenteraadslid te St. Ricquiers, voor bewezen diensten gedurende meer dan 35 jaar. De burgermedalie van eerste klas aan M- Pieter Boedls, burgemeester, en M. E. Vandenberghe, gemeenteraadslid te Si. Ricquiers, voor bewezene diensten gedurende meer dan 25 jaar. De provinciale kommissie der sludie- beuisslichlingen van West-Vlaanderen, maakt bekend dat te beginnen met het schooljaar 1890-1891 de volgende beurzen toe te wijzen zijn Stichting Anloon De Coster, te Dixmude, Eene beurs van 95 frank voor de hotgere wetenschappen, ten voordeele der bloed verwanten des stichters, en bij ontsten tenis dezer, der jongelingen uit Dixmude; Stichting DeCanl-DeCortwille teVeurae. Eene beurs van 350 frank voor de studie der rechten gedurende 3 jaren, te welen een jaar in de logica, en de 2 volgende jaren in het burgerlijk recht, ten voor deele der bloedverwanten des slichteis, en bij ontstentenis dezer, der jongelingen geboortig van Veurne; Stichting Jan-Baptist Liebaert, te Loo. Eene beurs van 110 frank, voor hel aan- leeren van ambachten, ten voordeele der mannelijke kinderen van de familie des stichters, zoo van de vaderlijke als van de moederlijke linie, en, bij voorkeur, de naaste bloedverwanten des stichters. De aanvragen moeten gedaan worden aan den voorzitter der commissie te Brugge, voor 1 Juli aanstaande. Huurts/ioorwegen. De ontvangsten der nationale maatschappij van buurt spoorwegen, gedurende de maand april op de volgende lijnen beloopen lol Oostende-Nieuporl-Veurne: fr. 6,149-45 voor de reizigers en fr. 1,320-30 voor de koopwaren. Te zamen fr. 7,469-75. Oostende-Blaiikenberghe, fr. 2,188-90 voor de reizigers en Ir. 4,490-50 voor de koopwaren. Te zamen fr. 6,679-40. Veurne-Yper, fr. 7,626-55 voor de rei zigers en fr. 623-90 voor de koopwaren. Te zamen fr. 8,250-45. De algcineene ontvangsten sedert Januari 1890 bedragen 21,981-20 25,785-75 8,202-65 15,628-70 Veurne-Yper, sedert 15 Juli II. 85,227-65 Bruggen, Eenieder wordt ver wittigd dal ten einde de brug van Lelten- burg, gelegen op den weg van Pervyse naar Dixmude, lusschen Schceweghe en Gacskerkc, te laten vernieuwen, de door gang voor voetgangers, peerdan en rij tuigen zal onderbroken worden op deze brug te beginnen met 23 Juni tot den 5 September eerstkomende medebegrepen. Die doorgang zal ondertusschen kunnen geschieden bij middel vua eenen dam die zal geplaatst zijn omtrent deze brug in de Beverdijkvaarl. Bericht. Mijnheer D. Siffert, consul-generaal in Zuid-Afrika, is gelast geweest met eene omreis te doen door hel land met oog op handel en nijverheid. De handelaars, nijveraars en uilleve- raars die zouden begeeren handelsbe- trekkingen in Zuid-Afrika aan te knoopen, zullen dezen beambte ia hel provinciaal Gouvernement te Brugge kunnen spreken dinsdag 24“ Juni, van 10 uren tot den middag, en van 2 tol 4 uren namiddag. De Moniteur deelt de statistiek mede van het cijfer der bevolking van ons land, per provincie, per arrondissement en per gemeente op 31 december 1889. Ziehier de bevolking ijcr provincie Antwerpen, 687,699; Brabant, 1,119,160; Oostvlaanderen 952,636; Westvlaauderen 741,837; Henegouwnn, 1,058,752; Luik. 751,005; Limburg, 224,474; Namen, 389,800; Luxemburg, 218,436; hel heele land, 6,093,798. De Had Antwerpen heelt de grootste bevolking en komt in de statistiek voor Algemeene tijdingen. De heer Springael, bestuurder van het arresthuis alhier, wordt bemachtigt zijne rechten op hel pensioen te doen gelden. Hij zal den cerelilel van zijn ambt blijven behouden. M. Delrualle, kommies van eerste klas bij het verzekeringshuis van Sl. Gilles, is voorloopig bestuurder benoemd van hel arresthuis te Veurne. Koninklijke besluiten Leest en oordeelt201 klerikale bc- noemingen tegen 14 zoogezegde liberalen. Is hel dan te verwonderen dal België een groote inquisilieraad wordt, voor al wie vrijzinnig is Is hel dan te verwonderen dut al wie als liberaal geboekt staal, op voorhand door de klerikale bloedraden veroordeeld wordt En zoo gaal het overal, in al de be sturen. Meer dan de helft der Belgen is liberaal en voorlaan worden ze uil alle openbare ambten gesloten, terwijl over zes jaar, die groote klerikale meerderheid slechts een honderdtal kiezerssteinmen meer dan de liberale minderheid bekwam. Een en nntler. Geen onverdraagzamer partij, geen onlijdclijker volkje dan de clericalen. Wanneer de liberalen aan ’t bewind zijn, dan aanroepen zij clericalen de vrijheid en beweeren dat de liberalen, als gevolgtrekking hunner politieke stel sels, aan hen clericalen alle welkdanige vrijheid moeten toelalen. Doch wanneer zij clericalen aan T be wind zijn, wederkeerig die eischen aan de liberalen toestaan, dat niet, volstrekt niet; dan roepen zij die vrijheden strijdig met hunne godsdienststelsels, leest met hunne politieke streken. En zoo bestaan ze warkelijk in alles, van hoog tol leeg, van klein tol groot. Daar is b. v. de meisjes gemeenteschool hier Ier stede, welke ingcrichl werd met vier schoolplaatsen en vier onderwijze ressen, wiens leergangen in twee klassen onderverdeeld waren, om door de school kinderen in acht jaren liet volledige lagcr- ouderwijs-slelsel te genieten. Welnu onze clericale stadhuisheeren hebben twee dier onderwijzeressen alge- sChall en terwijl deze, op alwachling ge steld, toch moeten betaald worden en twee schoolklassen ledig blijven, telt de klas der tweede onderwijzers 70 leerlin gen D.it is aanslootelijk, strijdig aan alle voorsciirifien \an opvoedingsleer en ge zondheidsleer. ’T is volstrekt onmogelijk, dal eene onderwijzeres 70 kinderen, in twee leer gangen verdeeld, behoorlijk onderwijze en T is daarenboven onbetwistbaar dat die 70 kinderen alzoo in een lokaal hoogstens vo >r 50 bestemd, daar aan hunnen gezond heidstoestand, aan lichaamlijke belioeflen van versche lucht, ademhaling en wat er uil volgt, moeten lijden en gekrenkt zijn. Om aan dien tergenden toestand te helpen zou de derde onderwijzeres, hier ter beschikking, lot werkeltjkeii dienst moeten gelopen worden; zij is gereed en bereid, zoo ook T schoollokaal; die alles zins wenschelijke verbetering kan uitge voerd worden zonder uilgaven-vermeer- dering der moeite waard er over te spreken. In de bisschoppelijke stad Brugge, heeft de gemeenteraad alwaar volksvertegen woordigers en senators zetelen, jeradig gevonden, ten aanzien der vermeerdering van schoolkinderen, nieuwe gemeente schooien te openen, op alwachling ge stelde onderwijzers en onderwijzeressen tot werkelijkeu dienst te roepen en aan- testellen. Maar in de deken slede Veurne, onder T gewaande en onderdanig beheer van nen gemeenteraad waar de groote meer derheid uil kerkmeesters bestaal, daar blijven zulke kleingeestige maar niet min tergende vervolgingsmiddelen voortduren; die heerschappen achten het tegen hunne waardigheid en als vernederend, in weer wil van welkdanige dringende redens ol omstandigheden, eene vroeger ten on rechte door ben genomen beslissing te wijzigen. Van de belrrurenswaaidigc en onge lukkige gevolgen hunner stijfhoofdigheid, hardnekkige:! partijen veivolgingsgerst, laten wij hun de verantwoordelijkheid. Rechterlijke kronijk. De korreklionelc Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen ««EIS! Vrijman. 11 201 1 1 2 0 2 3 3 1 0 1 i 4 20 12 3 7 14 20 11 82 5 ZITTING VAN 6 JUNI. Allerlei. Liberalen. Klerikalen. 5 raadsleden aan 't beroepshof O 4 voorzitters van l»*»» aanleg O 20 rechter» 13 bijgevoegde rechters 4 procureurs des Koaings 9 substituten 14 vrederechters 22 bijgevoegdo vrederechters, 14 avoués 85 notarissen 7 bijgevoegde griffiers 12 deurwaarders -.-.rwrttmnn i -- 4«89. 1(90. 215 14

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2