BEKENDMAKINGEN. I Duinkerke, de I Studiën van dt Notarissen SIMPELAERE te Veurne en FRAEYS, te Alveringhcm. <r Bij exploit van den Deurwaarder Karel DESPODT, te Veurne, in dato vierden Juli 1890, ten verzoeke van M.r de Prokureur des Konings bij de Rechtbank van eersten aanleg zitting houdende te Veurne, die domicilie kiest in zijn Parket, ten paleize van Justitie, groote Markt. n° 6, is er beteekening gedaan geweest aan Houte itematriM, oud 27 jaren, koopman in verkens te Clercken, thans vluchtig, om te verschijnen voor de korrektionnele Rechtbank te Veurne, den Vrijdag achttienden Juli 1800 negenti'r, ten negen ure precies des voormiddags, beticht van te Clercken in den loop van ’t jaar 1890, ten einde zich iets toe te eigenen dat hem niet toebehoorde met bedriege- lijk handelingen te gebruiken om liet bestaan van een ingebeeld vermogen of krediet te doen gelooven of om anderzins de lichtgeloovighcid of het betrouwen der benadeeligden te inis- j bruiken zich hebben doen ter hand stellen of atleveren r Twintig franken door Desire Couchez; 2* Twee verkens door Robert Decaesteker; 3* een verken door Bruno Wattyne; 4° een verken door Pieter Schacht; 5° een verken door Alois Van Overberghe; 6* een verken door Lodewijk Vandamme; 7" honderd franken door de vrouw van Alois Hoorelbeke; 8° een verken door Hendrik Vanacker. Om zijne middelen van verdediging te doen gelden en op de besluitselen van het openbaar ministerie vonnis te hooren wijzen. Voor ertrakl, Studie van doe Notaris VERTÉ, TE MERCKEM. MAANDAG 14 JULI, Groote Venditie van .1 ten 1 ure, te HOUTHULST, langst dc kalsijde van Dixinude op Poelcappeile, 1O hectaren Ilogge. IJ) ten 4 ure, te MERCK.EM, bij de Melane, li» hectaren Itogge. Algemeene tijdingen, i Sedert den 1 Juli zijn er wijzigingen gebracht aan de vertrekuren van den Buurtspoorweg. Men zie verder de uur- label. Een koninklijk besluit vali den 28 Juni verleent de burgermedalie van eerste klas aan onze inboorling M. Charles Ver- eenooglie, opperbedende bij hel posl- besluur te Brussel. Een koninklijk besluit van 26 Juni verdeelt de vredegerechlskanlORS van hel land in vier klassen. Volgens tien slaat, dit besluit vergezellende, zijn de kantons Veurne, Dixinude, Nieuporl en Rous- brugge-Haritighe in de vierde klas ge rangschikt. Bij besluit der Bestendige Deputatie van Wesl-Vlaanderen, wordt een onder- scheidingsieeken in goud van eerste klas, met recht op eene jaarlijksche bijsolde ten laste der provincia, toegekend aan den brigadier-veldwachter P. Kornelis. te Goxyde, voor vlijt en trouwe diensten bewezen gedurende meer dal 25 jaren, als veldwachter. Men scluijfl ons uit Yper De bijlredingen voor hel muziekfeest dal op 10 Oogst aanstaande, ter gelegen heid van de 60* verjaring der vaderland- sc'ie onafhankelijkheid, hier plaats heb ben zal, komen talrijk toe. Dc beste maatschappijen van Vlaande ren en Noord-Frankrijk hebben de oude liool'dplaals van Wesl-Vlaanderen als de plaats eener broederlijke samenkomst aangewezen. Noemen wij, onder de bijzonderste, de uit muntende philharmonic van Popet inghe, waarvan de bereidwillige medewerking, alleen voldoende is om den bijval eener feest te vezekeren, de Philhannonische maatschappij van Veurne, de Philharmo nic van Koririjk, dc groote fanfaren van Roubaix, dc harmonie van S* Oniaars, waarvan de goede faam gansch Europa door gekend is, de fanfaren van Peren- chies, enz. enz. liet zal bijgevolg, geen gewoon festival, maar wel een echt muziekfeest in den vollen zin des woords zijn, waaraan bijna alle maatschappijen, welke graag met de Ypersche vrienden zouden kennis maken, zich haasten zullen hunne bij- treding te zenden. Wij kunnen hel hun niet genoeg aanraden. De bijlredingen zullen tol 10" juli eerst komende ontvangen worden. Ziehier als inlichting, de verscheidene premien die onder de deelnemende maat schappijen vertol zullen worden I' premie 1000 franks; 2" premie 500 fr. 3" premie 300 Ir. 4" premie 200 fr. en 10 premien van 100 fr. Lamibuuw. De prijskampen voor hoornvee, verkens. konijnen en kiekens, die lot Dixinude op 17 juli moesten plaats hebben, zijn lol een later te bepalau tijd stip uiigesicld. De prijskampen voor aclitlienmaander Hengsten eu Merrien zullen alleen op 17 Jun 189o plaats hebben. Ter gelegenheid der aanstaande jubeeslen des konings, zijn er bij hel ministerie niet min dan 12.500 aanvragen om kruiskens en dekoraties ingekomeu. Hel Amerikaansch ree en de muil- plaag. Men beweert dat de «inilplaag, die zich in onze garzingen verklaard heeft, zou omslaan zijn door het invoeren van ai vreemde vee. Indien dat werkelijk zou zou zijn, is het te hopen dal spoedige maatregelen zullen genomen worden om ie beletten dat de plaag zich zou voortzetlen. Reeds is een verzoekschrift naar de hoogere overheid gezonden. (Landman). Maandag zijn te Po| eringhe twee groote ongelukken gebeurd, Zekere genaamden Bouduwael, brou wersgast bij jufvr. Ryspeurdl, is onder de wielen van zijnen bierwagen gevallen en de twee boenen afgereden. Onmiddelijk daarna is hij naar hel gasthuis gedingen Aan dien belreurenswaardigen toestand wil men iu Frankrijk kost wal kost reu einde stellen bij middel van landbouw syndikalen. Deze syndikalen zijn reeds lang ingerichlzij koopen iir T groot en iu de voortreffelijkste voorwaarden voor «I de leden, die zulks vragen, mest, vee en zaden. Deze aankoopen gebeuren mits dadelijke betaling, dus dal zij alleen, welke geld bezitten, van die vourdeelen kunnen genieten. Nu evenlwel stelt het ontwerp van M. Méline voor den werkkring dezer syndi kalen uil te breiden, ze op eenen breede- reu voel in te richten. Men wit die syndi kalen eene soort van sainenwerkende maatschappij, van ouderlingen bijstand maken. De leden zouden elk voor eene zekere som inlcekenen, waarvan slechts een deel zou moeten gestort worden, het overblijvende zou lol reservefonds dienen. Allen zouden voor elk verantwoordelijk zijn, doch voor niet meer dan voor de gemeenzame inschrijving. In geen enkel geval zal er geld geleend worden. Men zal hel uoodige alaam aankoopen ol lol den aankoop medewerken of bijbrengen. Een landbouwer b. v. heeft mest en zaden uoodig. Hij richt zich tol hel bureel van hel Syndikaaldeze doet een onderzoek over zijnen toestand, hel geen zeer ge makkelijk op den builen zul zijn, en zoo de uitslag voldoende is levert hel Synüi kaal het uoodige en doel den landbotiwei een schuldbriefje, na den oogst betaalbaar, leekenen. Indien het Syndikaal dn briefje met zijn stempel bekleedt, is hel bijna zeker dal hel verder zal kunnen gedis conteerd worden. Ei kan zich een ander geval voor doen De landbouwer oordeelt bel profijtiger, rechtstreeks de beuoodigtlhedeii te koopen maar dc verkooper vindt hel handteeken van den boer alleen niet voldoende. Hierop roept hij de lusschenkomsl van hel Syndikaal in, en dit wéér na onderzoek geeft hem zijne hulp, waar uit volgt dat hij iu bezit der b»noods lieden geraakt. In beide gevallen is het dank aan hel krediet van Synkikaat, van de zatnen- werking, dat alles vereffend wordt. De stempel van hel Syndikaal verzekert de waarborg, want daar al de leden elkander ten beste kennen, zal die liandteekening zeker niet dan hij goede weel gegeven worden. De bewerking is dus eenvoudig en ge makkelijk; zij geelt noglhans waarde aan dit groot kapitaal, vertegenwoordigd door vee, meubels, alaam en oogst, waarop men lol hiei toe niets kon krijgen en dal lol niets diende. geweest, wattr hij verzorgd wordt. Men vreest voor zijn leven. 's Namiddags van denzelfdcn dag, is zekere Sohier uil hel Sl-Brilenskerk- slraalje, die langs de kalsijde van l’ope- i inghe naar Vlaniei tinghe op zijnen wagen ingesluimerd was, insgelijks gevallen onder de wielen van zijnen wagen, met bloem geladun.eu is een been verpletterd. Men zegt dut hij reeds buiten gevaar is, maar hij zal met tién been moeten gedoen. Laffe aanlanding. Vrijdag avond, omstreeks 7 i uru, is langs den steen weg van Oudecappelle naar Dixinude, iiisschen de Vladbrug en Oudecappelle, eene laffe daad gepleegd. Eenoud vrouwtje van Bovekerke, die op weg was, hare dochter, welke te Pollincliove woont, een bezoek te komen brengen, is op ge melde plaats door twee schelmen, een man en eene vrouw, aangerand gewor den, die haar ontlast hebben van al haar goudewerk en haren poriemonnaic, in houdende 40 (ranks; daarna hebben zij de arme vrouw geslagen en gestampt en haar lot driemaal toe in het water ge worpen eu met stampen onder gehouden, tot dat zij haar dood waanden; daarna zijn zij weggevluehl. De arme vrouw was noglans niet dood, zij is langzaam uil den gracht gesukkeld lol aan de hotstede van Vermeosch, van waar zij met de malle- post tot Loo vervoerd is geworden. De koetsier Louis Nowé heeft ze in zijn huis genomen, van drooge kleederen voorzien, en haar te bed doen leggen. Haar toe stand is voldoende. De policie zoekt ieverig hel spoor der daders. Men is te Oostende le welc gekomen wie de vreemde beer is die dezer dagen in een hotel te Oostende schielijk over leden is. Hel is M. Ernest Faligan, ge boren te Sl-Georges-Sur-Loire, departe ment Maine-el-Loire, in Frankrijk, oud 58 jaar, letterkundige, wonende le Parijs. Anjoukaai, II, ongehuwd, zoon van Hubert «n Louise Thierry. Uil Knocke schrijft men Over onge veer zes maanden kwam een jongeling terug uit Amerika met name L. B. eu maakte kennis met eene meisje genaamd N. R. Nu, op 25 juni was de trouwdag gesteld. Alles was in gereedheid, volle kermis le wege gelijk hel gewooniijk gaat; maar als reeds allen in hel stadhuis vergaderd waren moest men wachten achter den jongeling, die maar met al kwam hij was scherreweg gespeeld naar Amerika. Er waren personen die hier mede konden lachen, maar hel arme ver laten meisje nam dal zoo geestig niet op. A'ieuu’c expeditie. In de bureelen van hel Congobestuur houdt men zich thans bezig met eene expeditie, aange raden door Stanley, welke een militair en levens een handelskaraklerzou hebben. Eene afdeeling troepen van den onafhan kelijker) Slaat zal in augusli naar den Opper-Congo vertrekken, onder hel bevel van den itafkapilein Van de Kerekhove, bijgestaan duur luitenant Ponlhier eu verscheidene andere oflicierea. Een geneesheer en een photogaaf zullen aan deze expeditie verbonden zijn, welke den weg zal volgen, laatst door Stanley gevolgd. Zij zal met verschillende stam men onderhandelen en het verdrag duen leekenen, waarbij zij zich verbinden hel gezag van den koning-soeverein Leopold te erkennen. Maar deze expeditie zal ook een han- delsdoel hebben, en zij bezit oorlof ivoor te koopen van de inborn liagen. Men voor ziet dat deze toch drie jaren zal duren. De karavaan zal eenigen lijd op de boor den van hel meer Tanganuka verblijven. De aanvoerder zal eene jaarwedde ge meten van 25,090 frank per jaar, benevens zijn deel in den verkoop van hel. ivoor. De financiën van den Congo Vrijstaat geven een tekort aan van een inillioen en hall' frank voor hel jaar 1889. Men gelooft dal er vijf of zes meer jaren zullen noodig zijn alvorens hel land in zijne behoeften zal kunnen voorzien. Het gouvernement zal nu in den loop van den buileiigewonen zittijd, voorstellen doen om den Congo Staal le geinoet te komen voor nog eenigen tijd. De conferencie legen de slavenhan del, die door hel initiatief van den koning der Belgen werd geopend te Brussel, op 18 november 1889, is geëindigd. Dc algemeene acte is zaterdag laatst afgekondigd en is gestemd door de ver- woordigers der verschillige Staten ge- leckend geworden. voor misbruik van vertrouwen. Bonte Laurent, wever te Rosendael, een jaar, voor dielle, eu 26 fr. voor 't dragen van valschei) miam. Rosseeuw Hendrik, werkman te Dix- mude en Desbucquois Hendrik, id. le Beurst, elk 15 dagen voor slagen. Carnicr Fraucis, werkman le Zarren, 15 dagen voor slagen en 5 Ir. voor dron kenschap. Tuyiien Desiré, metser te Beerst, 2 maal 8 dagen, en Willaerl Desiré, voer man le Dixinude, 8 dagen, voor slagen. Plaelevoel Jan, landbouwer te Proven, 28 fr. voor boschdelikl. Sleenlandl Louis, werkman te Middel- ke' ke, 8 dagen voor slagen en 8 dagen voor smaad- Dumorlier Rosalie, le Clercken, 8 dagen voor slagen. Hamiicolie Alfred, daglooner le Sl Pol en Hungenaerl Kmma, le L,.i. eirsle 1 jaar en dc tweede 9 tnaandea, voor diefte. De boer hierboven veornoemd, zal kun nen goede mesten en zaden bekomen, ’i zij bij hel Syndikaal. zij door dezes tussclienkomsl bij den verkooper zelf. Wal moet er ml volgen De oogst is rijk, van een vierde vermeerderd, de pachter is iu staal le betalen, wal hij heeft aangekocht, en steekt nog wat boven. Hij moet den ouden slenter niet meer volgen en kan de verbeterde teelt invoeren. Waarom, vraagt men, met gcene machienen gewerkt, voor le zaaien, t« maaien, te oogsten Omdat vele bebouwingen die bekos- ligingen niet kunnen doen. Maar zou het Syndikaal die machienen niet kunnen aankoopen en ze goedkoop aan de leden verhuren Wel zekerlijk. Indien dit wetsvoorstel aangenomen wordt en hel lijdt bijna geen twijlel zal er voor de leden-laudbonwers krediet zijn om zich goede zaden en meststoffen, alaam en beesten aan le schafi'. n. Zij zullen over verbeterde machienen en werktuigen kunnen beschikken, en zeker zal dit aan de bebouwing vele voordeelen opleveren. Zelf zou liet Syndikaal zie i met den verkoop van landbouw voort brengselen kunnen belasten. Wij twijfelen niet of zulke inrichting kan en moet niet dan goede vruchten voor de algemeene welvaart afwei pen, voor- deelig aan boer en burger, profijtig aan gehéele land. Burgerstand der stad Veurne. OP DONDERDAG 17 A VRIJDAG 18 JULI 1890, telkens om een ure namiddag, ter hof stede gebruikt door August Doem, te Wulpen (Schoudcrvlict), .Merkwaardige Koopda van Gewoone voorwaarden en tijd van be taling, mits borg. Rechterlijke kronijk. De korrcktionele Beeld bank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Kiere Sidonie, te Wesiende, 15 dagen in overvloed kunnen geven, liadde hij maar geld of krediet. Men schreeuwt dat de aarde niet genoeg opbrengt, omdat men den ouden slenter vulgt. Maar zulks kan niet anders, men is er toe genoodzaakt bij gebrek am de uoodige fonds om verbeiernissen in le brengen, om den vooruitgang ie volgen. 1*T»'«rn»l"—iiirii gelijkvormiglijk aan artikel 2 van het dekreet van 1 April 1814. Sterfgevallen. den 29. Vandonliuischo Justina, bijzondere, "8 jaren, 4 maanden en 4 dagen, geboren te Perrys# en wonende te Veurne, weduwe ran Ilarteel Eranciscui, hospitaal. den 4 Juli. Vermeosch Desideer-Florimond, 4 m. en half, Paviljoenstrea). Uilltvay's Zalf tn Pillen. Dyspept*. Gebrekkelijdo spjjsrertiug. Sommige men- achen zijn in 't bijzonder lijdende aan maag en leverkwalen, terwijl deze kwalen by anderen worden voortgebracht door veel te zitten, door eene onregelmatige levenswijs of door ongerust heid van den jeeit. Zijn de lever en do maag van streek dan geschiedt spoedig ditzelfde met het hart en de longen en zoowel lichaam als geest lijden er door. Deze bewonderenswaardige Pillen werknu onmiddellijk op deze organen, en brengen ze spoedig tot hunne natuurlijken gezonden toestand terug. De onzuiverheden worden uit het stelsel verbannen, de adem- Cl». DESPOOT, Dr. haliugs-orgaan verlicht het verhitte bloed verkoeld, eu de gal-afscheidingen geregeld; de werking van het hart wordt lustig, de zenuwen verkrijgen kracht on <le gezondheid ontwikkelt zich weder gunstig: de patient geraakt weder in bet volle bezit van gemakkelijke spijsvertering, vroolijk humeur eu vertrisschendo rust. Geboorten. den 29. I)#roo Dosideer-Iteudrikzoon van Ilcudrik en van Lahaye Sophia., biuneu palen. Huwelijksafkondigingen. den 29. Sys Augustus werkman, geboren te Boitshoucke, met Degrave Amelia, werkster, geboren to Slype. den 20. Vandeveldo Joseph, timmerman, ge- bereu en wonend# to Veurne, met Deconinck Paulina, kantwerkster, geboren ea wonende te IJ per. Kuip- en Kei-nnlnnm, Zool- en NVu^<Militn-nnH, Ih-eslInlen, en Vruchten te vcl<lo. ZITTING VAN 20 JLNI.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2