VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT II, «en, silo. fel, de n’euwe voqrdammen aldaar deze niet meer enge van onder- dixmude NIEUPORT •u H. Ülo. DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL M u. l'n. Trouwe, immer trouwe vaan O wal hebt gij loch gedaan, Om op u zijn haat te trekken, Zóó zijn woede op te wekken Sporkyn als ge toch zoo bot zijt Roepen wij u immer toe Zalig, gij die arm van geest zijt Rijk der hem’len hoort u toe. Verhooging van d«n ijzerenwegtarief. Onlangs werd er gezegd dal men in het Ministerie voornemens was eeno verande ring te brengen aan hel reizigeisiarirf der ijzeren wegen. Volgens het schijnt zou de zaak thans klaar zijn en nagenoeg hier op neerkomen In hel huidig tarief zijn de prijzen vaslgesleld per kilometer; men betaalt eenen opleg van 25 ten honderd voor de expresstreinen ei; geniet eene verminde ring van 20 t. h. op de kaarten heen en weer. Volgens het nieuwe stelsel zullen de tickets heen en weer worden afgeschaft, bijgevolg ook de 20 t. h. vermindering. De opleg van 25 t. h. voor de express treinen zal insgelijks ophouden te beslaan. In plaats daarvan zal men eenvormig tarief per vertrek vaststellen. Voor de gemeenten bin»en eenen afstand van vijf kilometers gelegen zal men deizelfden prijs betalen, voor de staties binnen de volgende 15 kilometers gelegen eene ver hooging, en zoo vervolgens per 15 kilo meters. De abonnementen en de vermindering aan personen, die in maatschapdij reizen, zullen behouden blijven. Ziedaar, grossomada, de onlworpene vermindering. Hel spreekwoord zegt dat alle veran deringen geen» verbeteringen zijn. Laat ons afwachten of dit hier misschien niet toepasselijk wezen zal. Over straten en gebouwen. Zou het spreekwoord Beter laat dan nooit ditmaal ongelijk hebben Zoo is ons gedacht moesten de elders afgewezen kant en paveisteenen in de Pannestraat aangebracht en zienelijk voor uc u ouwe voordammen aldaar bestemd, daartoe gebruikt worden. Het grootste deel dier kantsteenen zijn nauwelijks goed om aan steenwegen te worden geplaatst; slecht bekapt, T groot ste tal geen twee voet lang, is een echte uitschot van leelijke en onziende stukken. Ee»e enkele vergelijking met die kant steenen welke op T werk in de Vleesch- houwerslraat overschoten en op het uiteinde dier straat, tegen stadswan deling. nog liggen, zal iedereen over- taigen Wat betreft de paveisteenen, dez» zijn ia evenredigheid niet veel beter; meest allen ruwachtig en oneffen, van keiachli- gen aard, de zijkanten te veel afgeschuinst en geen genoegzame hoogte, zulke pavei steenen houden niet in hunne hollen, in hunne plaatsen. Met den darink bornput aan den hoek bij T gevang, ’t ijzeren modelpompke op hel pad aan een meter van den eindgevel, T zul een werkje zijn van kom kijkt Aan den katholieken kring, in de Vleesch- houwer en Zwarleuonnenstraten waar burgemeester, schepen, raadsheeren en lievelingen wonen, waar aan T uiteinde T Annunciaten-kloosier zich bevindt, daar worden andere voetpaden gelegd. Hoeveel soorten van voetpaden zullen hier aangelegd worden Dien type in de Pannestraat belooft voortgang achter uit; wellicht om reden dal werk tegen dank gedaan wordt. Waarlijk heeren van 't schepen collegie, laat ti niet bedodden en fopt ook uwe ingezetenen niet; keurt die gansche boel af, dal elders anderen er mede wel varen. Men zegt dat hel zwarte pestekot welk aan de Hanssenslaan prijkt, weigerlijk zal losgemaakt worden en naar de Tram statie overgebrachl, alwaar dat specimen van bouwtrant op nieuw zou iugerichl worden. Wanneer wij vroeger bel oprichten, langs openbare, wegen van zulke houten koten mei zwartgeteerde boute daking als strijdig met de politie verorderingen aanwezen, werd ons geantwoord dat liet maar voorloopig was. Aan de Tramstatie zou hel opgerichl worden om ie blijven. Zouden de politie verordeningen hier slechts legen de ingezetenen toepasselijk zijn en geen uilvoeringskracht tegen de vreemden hebben. Dal zwarte pestekot zou nochtans daar aan de Tramstatie een afschuwelijk uit zicht leveren en die houten zwartgeteerde daking, aan de vunrglensters nil de Veurnaar, gij die de fanfaren gilde der Melomanen ten allen tijde zoo hoog in de wolken verheft, en altijd gereed zijl om anderen te beknibbelen en aan te vallen, boe komt het dat gij hunne ontvangst en hunne uitvoering in hel festival te Hand- zaeme niet vereerlijkt Zoo hel schijnt, hebben zij nogtaos zóó prachtig hunne stukken uitgevoerd, dal men er lof van spreekt tien uren in T ronde, en dal hel volk van Handzaeme ea omliggende met zeer scherpende en aan gename geluiden hunne meesterlijke uit voering hebben begroet. Hoe hel volk toch de echle kunst waardeert Zij is uit uw’ heerschappij Dra, ja overwinnen wij, 't Volk wil geene dwingelanden, Mel October breekt 't zijn banden. O 1 dan zal hel prettig feest zijn Dan roept volk, u, tjeeven toe Weg mei hen die arm van geesl zijn Rijk der hem’len hoort hen loe Vrijman. --- Kijkjen in ’t ronde. 11 JULI 1302. Wie zou den oproep van Sporkyn, in den Veurnaar, beantwoord hebben 1 Vooreesi zou hij zelf de vaandel zijner woonst uitgehangen hebben Zoo vroegen wij ons af eti vrijdag 11 juli laatst, hebben wij onze nieuwsgierigheid voldaan. Eh wel, was puik 1 Niet eer. vaantje, neen, aan Spor- kyn’s woonst zelf niet Ge moet tech bekennen, Vewninar, dat ge fijne paljassen en apocalypsers voor opstellers hebt. Maar ja, T is waar, hunne leus is ookluistert naar mijne woorden, ziel niet naar mijne daden. Ach 1 Sporkyn, die rym’larij Zoo een dwaze beuz’larij Kan uw’ vrienden toch niet redden, Mijnen kop durf ik 'rop wedden. Sladhuisbazen die partijdig zijn Geven w’ immer buizen toe. Zalig, zij die arm van geesl zijn Rijk der hem’len hoort hen toe. van den onderstelden vader, of uil feite» en omstandigheden, welke te samen het bezit karakleriseeren van den burgerlijken stand volgens art. 18. 2* Inden de veronderstelde vader veroordeeld is wegens schaking of moed willige «psluiling of sequestratie, wegens verkrachting uf zelfs wegens aanslag op de eerbaarheid, zonder geweld, gepleegd op een meisje beneden 14 jaar, indien het tijdstip dezer strafbare handelingen overeenstemt met dal der conceptie; 3* Indien er verleiding heelt plaats gehad door huwelijksbelofte, misbruik van gezag of bedriegelijk» handelingen, mits er een begin van bewijs bij geschrifte besta, zooals omschreven is in art. 21 voor de huwelijksbelofte, hel gezagmis- bruik of de bedriegelijke handelingen, ofwel vermoedens of aanwijzingen, voort spruitende uit wel bepaalde feilen, van voldoende ernstigen aard om door ge tuigen bewijs verschillende omstandig heden volkomen te kunnen vaststellen. Bovendien beval het ontwerp bepalin gen omtrent hel verlies der vaderlijke macht, hetwelk door den rechter uitge sproken moet worden legen den vader of <ie moeder die jegens hunne kinderen zich schuldig maken aan zekere speciaal ge noemde misdrijven. Hel verlies kan worden uitgesproken in geval van zwakheid van geestvermogen, van andere ernstige gebreken, van bekend wangedrag, van mishandeling, van mis bruik van gezag of van ernstig verzuim in hel vei vullen der vaderlijke plichten. Het verlies der vaderlijke macht heeft ook len gevolge, dat bij hel aangaan van een huwelijk ie toestemming van den van zijne rechten beroofden vader natuurlijk niet vereischt wordt. 6, te Veurne, nam- on nix»nii<l« K wijtscheldi ngswst. Ter gelegenheid van de 25* verjaring des troonsbeklimming des konings, heeft de regeering een wetsontwerp voorge steld, krachtens welk kwijtschelding wordt verleend aan a) Aan achterblijvers réfractairts el retardataires bAan soldaten, veroordeeld voor of in betichting van desertie, zelfs indien deze vergezeld is van verkoop of niet aflevering van kleergoed. c) Aan soldaten, die op dit oogenblik gedeserteerd zijn, zelfs indien zij hunne kleeren meenamen en kunnen inbrenge». De gedeserteerde soldaten moeten zich in persoon aanbiede», zij aan hunne korpsoversten. T zij aan den bevelhebber, van de eene of andere provincie. De achterblijvers, die nog niet ingelijfd werden, moeten zich in persoon aanbieden bij den gouverneur der provincie in welke hunne inschrijving voor de milicieloling moet plaats hebben. Zij zullen voor deze overheidspersoon hunne verklaring van onderwerping doen. De pleegvormen moeten volbracht wor den binnen het verloop van Een maand voor de belanghebbenden, die in België verblijven; Drie maanden voor degenen, verblij vende in een land aan België grenzende; Zes maanden voor die, verblijvende in een ander land van Europa; Achttien maanden voor hen, welke ver blijven buiten Europa. De achterblijvers, zelfs degenen welke thans ingelijld zijn, moeten hunnen dienst tijd vervullen en zullen gelijk gesteld worden met de milicianen, onder oog punt der verloftijden. De deserteurs zullen hunnen dienst hernemen op hei punt waar deze onder broken werd. Echter zullen niet in dienst kunnen behouden worden a) De getrouwde mannen of weduw naars met kinderen, wier diensttijd ten einde is, zonder aftrek van den tijd hunner afwezigheid; h) De achterblijvers, milicianen en vrij willigers, die de 33 jaren voorbij zijn e) De plaatsvervangers en vrijwilligers met premie, wanneer de klas, aan welke zij toehoorden, va» de lijsten geschrapt is. De achterblijvers moeten, op hel oogen blik dat zij zich aanbieden, voor den gouverneur de redenen van vrijstelling doen gelden, welke zij zouden kunnen inroepen; linnne reclamatie zal volgens de omstandigheid aan den herzienings- raad ol aan hel beroepshof onderworpen worden. De niet ingelijfde achterblijvers, welke onbekwam voor den dienst worden ge acht, zullen binnen de dertig dagen na de inlijving voor den herzicnnitigsraad worden gezonden. Onderzoek naar ’t vaderschap. Aan de leden der Kamer is een wets ontwerp in druk rondgedeeld, hetwelk reeds den 15 april door den minister van justitie, M. Le Jeune, bij de Kamer was ingediend. Het beval eene wijziging der artikelen in het 1' boek van hel burger lijk wetboek, betreffende het vaderschap, en laat het onderzoek daarnaar toe in de volgende gevallen 1° Indien er erkentenis is van- hel vaderschap, blijkende uil daden of |ge- schriften, gepleegd door of afkomstig Rijm voort, Sporkyn, rijm voort, Immers ieder die hel hoort Denkt zijn toch al zwanenzangen T Ventje is met den dood bevangen. Tjeeven, die, als hij, zoo bol zijn Zijn wij seffens schrikk’lijk moê. Zalig, zij die arm van geest zijn Rijk der liom’len hoort hen loe. Xaterdaj; IO «luli <890. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voerop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen de» drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Relgie, ter uitzondering der beide laanderen, alsmede die vaar het Buitenland warden ontvangen door den Office de Pvblic.ité, Magdalenaslraat, Brussal. Men schrijft in bij i-<. VA.IWIDKIV KEllCKHOVE, Drukker-Gitgever, Ooslstraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnn <len ijzerenweii vnn I>ui«kerke, Veurne, Gent nanr nr*iixa»i nnnr Vteupei-t. stoomslepers blootgesteld, zou ook een gestadig brandgevaar bijbrengen. Aan den Vendel van de Espérance. Op de gro»le markt werd ook een proefstuk uitgevoerd. Vroeger aan T oude Gasthof de nobele Roos bestond een vlaamsche hoogpoort; de dubbel deuren waren keurig, en vooral de deurpost of middenstijl was kunstig gebeeldhouwd en werd door menige liefhebbers bewonderd. Aan dal gebouw der Edele Roos, in die hoogpoort waar onze voorgangers en zoo menige reizigers van allen rang en stand met bespannen rijtuigen binnen trokken, staat uu eene soort van enge glazen kijkkast, met ijzeren kruis in T midden eu eene idem belroede halve meter lang aan zijds Men vraagt zich af hoe plans, of leeke- ningen van zulke akelige, belachelijke en knoeiwerken door ’t collegie va» burge meester en schepenen goedgekeurd wor den Welke plans, teekeningen of ontwerpen worden dan algekeurd Tegen kiezingslijd eti votral voor vrienden, gemte 1 Mn ADVERTENT RAD 'Oor 9s «-52 L. P G. NIEUPORT D1XMUDE 13 5-0» 5- 37 6- ir> 9-28 10-59 7-02 9-25 11-00 5-35 J-OT 8-26 6- 17 7- 45 10-11 M-51 5-58 7-36 10-05 10- 39 11- 08 3-08 3- 46 4- 24 7- 03 8- 25 10- 17 11- 25 12- 15 3-15 5-24 12 2« 33 n '4 «0 15 22 t °ol< 6-00 6- 32 7- 15 9-34 10-55 <1 HO D3 23 30 35 52 1-57 4- 03 5- 24 5-i)0 7- 32 8- 46 'Al »an Ml. ge- Min bui». <1. 'M be. Me gan- ader ®ke] a1en a'len 1 Hen ’«ea >r«n. t Men r* en 1 ’a» z'jd» !,eu; ie 4, "'er, 'int '’er. *11. ’als bfjp. r,ho, lleu« 'ken ‘Uw kost 'I on alle ‘Ornt ‘t l,ij aren 'J er kte„ Zalig, zij die arm ran geest zijn want hot rijk der hemelen hoort ken to». Dierbre, sclioone vrijheidsvlag, Die ons wekt tot fleren lach, Rijm’laar Sporkyn wil u lioonen!... Dit kunnen wij wellicht verschooaen Tjeeven die, als hij, zoo bol zijn Roep ik medelijdend toe Zalig, zij die arm va» geest zijn, T Rijk der hem’len hoort hen toe. -»HIB)»'- - hsht-- BRÜSSI4L GENT VEURNE GHYVELBE DUINKERKE 8-57 11-18 3- »» 4- 09 6-00 2-55 6-12 Degenen, die in liet buitenland verblij ven, kunnen die verklaring doen vóór de resideerendc ministers of consuls van België. 9-3.3 ll-»4 11-38 1-13 3-40 4-»7 r.ifarx rv>» •<-w*Twy»ani jaar. 7-»6 9-06 12-06 1-56 4-21 7-91 9-16 7-36 9-38 12-36 2-28 4-51 7-31 9-41 7-45 9-50 13-45 2-35 5-58 8-24 9-48 S-17 18-20 1 15 3-07 6-23 8-54 10-18 ‘jggggg?' L'J‘Ji'

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 1