Ell. zegge hel voort. Eéne maand, door de betrokkenen die in België verblijven; Nog een woordje, deurnaar, waarom duivel komt gij altijd met hel oordeel van anderen af. Hebt ge alleen vertrouwen in de kennissen van Mijnheer De Die meestal een liberaalen hoegenaamd geen in de uwe. Eene geestelijke dwaalster. Mgr. Duruisseau, Episcopus in partibus major, een officier-betaal meesier en twee burgers, door den korpsoversle bij hel plaatselijk bestuur op leeisclien. Dc kooplieden die hunne tarieven aan de goedkeuring der generaals-aldeeüugs bevelhebbers onderworpen hebben, mogen alleen, gedurende deoeleningende Hoepen vergezellen De gendarmerie in dienst bij de afdce- lingen zal de burgers loaschouwers be lenen de eigendommen te beschadigen en hun depluimen aan wijzen waar zij mogen staan. Zij zal verbaalschrilï opmaken legen de burgers die schade zouden aan richten, waarover hel leger niet veranl woordclijk kan gemaakt worden, en ook legen de krijgslieden die, builen de oefe ningen, eenige schade aan dc eigendom men zouden toebrengen. congreganisiorum, Heer Van Jonckrrs- hove. sedert meer dan een jaar, uit de stad Veurae verdwenen of verdwaald, is gekomen, binst de kermis, gedurende drie dagen, om de liefderijkslc onder zijne gewezene kudde ie bezoeken Drze heelt hij getroost over zijne lange afwe zigheid, en verweten de gedwoiigene uitsluiting van zijnen persoon uil de jubelfeest alhier, mei veel opstel, overjaar gevierd. Een dringend oproep wordt door Monseigneur gedaan aau de jongelingen van Sl. Joseph, opdal deze, bij bel vieren van hunnen jubilé, vastgesleld op 7 en 8 september. Hem niet zouden vergeten in hunne uilnoodigingskaarijes. Eeuwig zal hij hen hier over dank welen eu voor ben bidden zullen gewoonlijk in kosi-kanlonneering liggen. In algemeencn regel zullen dc mondbe hoeften, op deze wijze gekantonneerd, door tie zorgen van de krijgs-inlvndenlie geleverd worden; de mannen zullen zelf hun eetmaal bereiden, hel zij in lokalen waar er fourneizen Ier hunner beschikking zouden zijn, hetzij op onbebouwde gron den, mils de noodige voorzorgen legen brand te nemen. Voeder en haver zullen door de inlen- deniie geleverd worden; de H oepen zuilen zich zelf, in het kanlottnemenl hooi en strooi aanscliaffen. Daags vóór ol in den morgend van den dag dal de gemeente-overheden voor de inkwartiering der Hoepen zullen moeien zorgen, zal hel personeel met die be werking belast, hel getal der pcerdei; die te huizen zijn juisl opgeven. lu de optochten, zullen de Hoepen de bestaande gemeenschaps-wegen volgen; maar in de gevechten zullen zij door de velden gaan. Alhoewel in hel benuttigen van bel terrein, zoo weinig mogelijk va» de vereiscliten des oorlogs afwijkende, zullen de troepen moeten vermijden nutteloos schade le veroorzaken. De huizen en de hovingen mogen, zonder uitdrukkelijke toestemming der eigenaars niet bezet worden. Wanneer deze toestemming geweigerd wordt, zal de verdediging der bewoonde plaatsen alleenlijk aangenomen worden door schuilei s builen om de omheining geplaatst. Zoo ook voor de sparrebos- schen. Du afdeelingen die in den oorlog in de huizen, hoeven, kerken, enz., zouden geplaatst zijn, zullen zich bij deze ge- bouwen stil houden en de officiers zullen aanwijzen op welke wijze zij in dn >i oorlog zouden moeien bezet en ver- ndedigd worden. Hel is ten strengste verboden te rooken in de plaatsen waar er gevaar van biand zoude kunnen beslaan. Wan- «eer de mannen in schuren, zolders enz., geplaatst zijn, doel men hun, vóór zij er binnentreden, hunne pijpen, sol- ferstekjes, en vuurslagen nederleggen. Da officiers en onder-oflicicrs, houden de hand aan de strenge uitvoering dezer voorschriften. Men zal al de noodige voorzorgen nemen opdal er in de op tochten, en bij de installatie der troepen in de ruslkwarlieren, geenerlci schade aangericht worde. Doch, aangezien deze installatie de oorzaak van eenige schade kan zijn, is »er, om de vprmoedelijke schade le .schatten, in ieder i-egimenl eene com- Manatuvers. Wegens de militaire oefeningen in onze provincie, komt minister Ponlus ouden heiningen te ge ven, waaruit wij de voornaamste over nemen, waarin hel publiek belangen heeft. De groote krijgsoefeningen op oneffen terrein zullen plaats hebben vtllP '23 Augusti tol 10 September aanstaande, voor de 1* eu 2’ al’deelingvoelvolk. Na eenige dagen oefening in het kamp van Beverioo, de andere in dc omstreken van Antwerpen en tusschen Antwerpen, St-Nikolaas en Gent zullen dc afdeelingen vereenigd worden, de eerste le IJper eu omstreken, de tweede te Gent en om streken. Zij zullen dan elkander te gemoet gaan, de lijn van IJper, Rousselare, Thiell en Deynz.e voor algeineene richting der be weging nemende. Meestal dc gemeenten gelegen in de omstreken van den weg van Antwerpen- Sinl-Nikolaas-Gent-Dcynze-Thieli-Koussc- iare-IJper, zullen gedut ende de oefenin gen, min of meer mannen of peerden, voor eenen of «leer dagen onder dak of in huis te nemen hebben. De troepen Algeineene tijdingen. 31.' Joseph Aubert van Veurne, oud- leerling onzer middelbare slaalschool, heelt bij de normale school van Humanio ra le Luik, liet diploma bekomen van geagregeerd leeraar voor 't middelbaar onderwijs van hoogsien graad. De heer Frans Vanden Weghe heeft met onderscheiding zijn laatste examen algelegd, als leeraar van T hooge middel baar onderwijs, voor de moderne talen. Zondag avond, rond 8 t/'-J ure, eer de stoomtram voor Nieuport uil de statie aan de groote markt ging stil houden, wilde de 18 jarige dochter Vansevenn van Oostduinkerke, te haastig zijnde om plaats te krijgen, er op springen. Zij werd door deu tram omgeworpen en hare breide beenen werden verpletterd. Hel arm slachtoffer werd in bedenkelijken toestand opgenomen en na de eerste ge neeskundige zorgen ontvangen te hebbeu, in een naburig huis, naar hel hospitaal overgebrachl. Zij is eergisteren ten ge volge hater wouden bezweken. i)e keizer van builschland te Oos tende. Dat er beden en zondag le Oostende een groote toeloop van volk zal zijn, is le voorzien. In vele hotels zijn er kamers besproken voor Duitschers eu Engelscben, die dezer dagen naar Oos tende zullen komen. Verscheidene onzer ministers en generaals hebben apparte menten doen voorbehouden in de voor naamste hotels der slad. De heer Eerevisse opperbestuurder van den dienst der mailboolen tusschen Oostende-Dover, is door den koning be lust geworden ivvee groote pakkelboólen le zijner beschikking ie sleden, die het gepantserd yacht Hohenzollern le gemoel zuilen varen. De twee staketsels zullen versierd zijn met de duilsche en belgische kleuren vijftig vlaggen werden met dit doel besteld. 's Avonds zal er verlichting en vuurwerk zijn. De generaal ft’icaise is le Oostende ge roepen om de plaats aan le duiden, waar de 101 kanonschoten zullen afgevuurd worden. Hel is de koning zeil die al de bijzonderheden vaststek der ontvangst van den keizer; hij zelf beslist alles. Men sein ijk uit Roesciare Verle- dene week is miner, van wege de krijgs- overheid, liet bericht loegekoinen, dat le rekenen van hel begin tol halt september naast, dc inwoners van Roesciare hel naciiiverblijl zullen te bezorgen hebben aan zoo wal de kleinigheid van 10.000 soldaten en de bagatel van 2000 paaiden. Eerstdaags zal voor de correction- neele rechtbank van Brugge de vaische burggraaf de Lalaude, of Gli. de Laprade, oud 36 jaar, geboren te Limoges (Algerie), verschijnen voor hel dragen van eenen valschen tiaain te Oostende. Na uitboeting zijner straf zal hij naarde grenzen vvoiden gestuurd, om in Frankrijk veroordeeld le worden voor diefstal van 18,600 frank, ten nadeclu van zijnen meester Billard. In het gerechtshof van Brugge zijn vele kostelijke kleediugslukken, waarvan bij in reiskoffers voorzien was, binnenge- bracln. Hel schijnt van edele afkomst te zijn. Gewoon aan de warme land streken, heelt hij in de brugsche gevan genis zijnen dikken frak gevraagd, daar hij hel zeer koud had. Een erg ongeluk is maandag mor gend in de statie van Thouroul gebeurd. Een wisselwachler, die misschien dacht buiten de riggels le staan, terwijl hij zich te midden eener spoorbaan bevond, gaf geen acht op een trein, die achter hem kwam aanstoomen. De ongelukkige werd verpletterd en bleef op den slag dood. De fransclie krijgsoverheden dringen bij de fransche regecring aan, opdat voortaan in Frankrijk geene belgische duiven nog zouden opgelaten worden. De benauwde Franschen beweren,dat de belgische duivenmelkers duilsche duiven in Frankrijk oplaten voor den algemeenen duitschen staf. Wal zullen de duiven melkers nu doen Drie maanden, door die welke zich bevinden in een aan België grenzend land. Zes maanden, door de welke zich in een ander land van Europa bevinden; Achttien maanden, door die welke zich builen hel grondgebied van Europa be vinden. ART. 4. De vveêrspannigcn en achter blijvers, ook de thans ingelijfde, zullen hunnen diensttijd moeten vervullen eu. wal aangaat de verloven, gelijkgesteld worden met de miliciaiien. De deserteurs zullen hunnen dienstijd voorzetten of dien hernemen op hel punt waar hij onderbroken werd. Zullen evenwel niet in dienst kunnen gehouden worden A Gehuwden mannen of weduwenaars met één of meer kinderen, wier dienst ol verbinlenistermijn afgeloopen is, zonder aftrek van den duur der afwezigheid; R) Weêrspannigen, achterblijvers, miliciaiien en vrijwilligers boven den ouderdom van 33 jaren; C) Plaatsvervangers en vrijwilligers met premie, wanneer de milicieklas waartoe zij behooren op dc kontrols ge- schi'iipi is. ART. 5. Zullen hel voordeel dezer wel verliezen 1» Weerspannigen, achterblijvers en deserteurs die hunne verklaring van onderwerping niet gedaan hebben binnen de artikel 3 gestelde termijnen; 2" Zij die, de verklaring gedaan hebben de en verplicht zijnde le dienen hun korps niet vervoegd hebben drij maanden na afloop dier termijnen. ART. 6. Wanneer zij zich aanmelden bij den gouverneur, moeten de weerspan nigen de redens lol vtijsielling doen gelden, welke zij mochten kunnen in roepen, en hun bezwaar zal door dien ambtenaar worden onderworpen aan den herzieningsraad waar hel betreft vragen van bekwaamheid tot den dienst te be- oordeelen, en aan hel hof van beroep in alle andere gevallen. Dc niet ingelijlde achterblijvers welke, bij hunnen overgaven aan dc militaire overheid, onbekwaam tot den dienst be vonden worden, zullen, binnen de dertig dagen na de inlijving, verzonden worden vóór den herzieningsraad. ART. 7. Deze wei zal verplichtend zijn daags na de afkondiging. -- - Kijkje»* in ’t romle. Onze heilige confrater is, na veertien dagen wacbléns, inecne« Iranschecolère» gescholen op ons kijkje te Handzaeme; hij liegt en lastert met brio T is waar, de waarheid kwetst altijd. Veurnaarlje, zoudt ge nog durven be weren dal de «Melomanen» goed gespeeld hebben, als de muziekanten zelf bekennen dal ze archi-sleclit uilgcvoerd hebben en dat ze allen «dronke waren gelijk zwijns» zoo is de uitdrukking van den «Melomaan» die mij verhaalde. Is de uitdrukking wat vet, zij valt toch in den gewoonen stijl van den Veurnaar, die van niets anders meer droomt dan van dronkaards, zwijns. wisjevvasjes en nog vele andere treffelijke en schoonc dingen. Dc schrijver van den Vetirnaar heeft vvaarschijnclijk de gewoonte van zich dagelijks in zijnen spiegel le bewonderen, en wel namenilijk wanneer hij zijne artikels begint. De Melomaan zegde mij verder nog dal de muziekmeester zóóveel gezag heelt over zijne mannen, dat ze weigerden van een pas redoublé te spelen. Hoe treffelijk Aangaande de liberale muziekliefhebbers die de muziekmeester geluk wenschten, waren hel er misschien die ooren hadden en niet hoordenzooals er levers geboekt staalaures bakent, «t non eudiunt. Wat de Gazette van Dixmude be treft, hel is ook een pastoorsorgaantje van den zelfden stempel als onze «Veurnaar en asinus asinum fricat, de eene ezel wrijft den anderen. Hel is ook nutteloos Cecilia aan te vallen, ’t zijn sabelhouwen in water. Cecilia blijft altoos de lievelingsmaat- scbappij van hel volk. Als Cecilia voorbij trekt herleeft het volk, bel is er reehl li«r op. En de Melomannen Hel volk kijkt er op als een mierennest. i)e rijkdommen van den Congo. In België vermoedt men de hulpmiddelen niet welke de Congo onzen handel en nijverheid aanbiedt. Men herinnert zich eenige zinsneden van Stanley; men spreekt over ivoor en caoutchouc en men deukt al de voortbrengselen van den Vrijen Slaat opgenoemd te hebben. Welnu, de kom van den Congo is opgepropt van aller hande rijkdommen, en wij zullen er eenige der weelderigste en der vrucht baarste volksplantingen voor het vader land kunnen van maken. Om het te bewijzen is hel voldoende de verschillende voortbrengsels van den Congo in oogenschouw te nemen. Men geelt gewoonlijk de eerste plaats aan hel ivoor. De zwanen gebruiken hel voor buniie oorlogswapens, doch daar zij hel maar moeilijk bewerken, behouden zij er groote hoeveelheden die thans op de mai kt komen. Het ivoor is zeker uitputbaar, maat hei getal olifanten in Afrika is aanzienlijk. Livingstone lelde er 80b die den Rno doorwaadden ca de Franschman Senielé bevestigt dal hij er 1500 tegelijk ovtr eene der bijrivieren van den Niger zien trekken heeft. Langs den Congo is er, in 1886, uil Afrika 3001) kilogr. ivoor gevoerd. In 1880 is dit getal geklommen tol 51,800 kilos. De houding voor 1890 zal veel grooter wezen. Daar de factorijen uil den Hoogen Congo meestal Belg zijn, is Antwerpen eene belangrijke ivoormarkl geworden. De Congo levert caoutchouc ol elastieke gom in overvloed op. Amerika en Indiën geven insgelijks veel van die gom, maar terwijl deze stof in de Indiën uit eenen - boom vloeit, wordt zij in den Congo door llll>sie samengesteld uil een adjudant- eene zeer verspreide slingerplant voort gebracht. Om deze gom te bekomen snijden dc zwarten ui de schors en vangen hel sap dat uil de snede vloeit in bla deren op. Men kent hel veelvuldig gebruik van hel caoutchouc dal, in de nijverige landen tot een algemeen gebruik geroepen is. In 1886 beliep de uitvocr van 't caout chouc, langs den Congo, lol 11300,kilos. In 1889 was hel lol 45300 kilos geklom men, en dit cijl'ei zal voor 4890 merkelijk overtroffen worden. Da cauuichoucbandel kan dus zoo be langrijk Morden als die van den ivoor, en hel caoutchouc heeft op hel ivoor dal voordeel dal hel onuilpuibaar is. In den Congo vindt men den palmboom evenzoo overvloedig. Men weet dal de palmnolen zeer olieachtigu amandelen bevatten. De olie, welke men er uit peisi is zeer geschal. De aardnooiolie wordt ook zeer ge vraagd en vervangt de olijfolie. De kopal is ook ecu tier rijkdommen van den Congo. L P. C. D» zegepraal van verdienste »n bekwaamheid. Voor ongezeor dertig jaar w*a de tncnsch tovred.u voort to «ukkelea onder <1. zware, «■zeker», eu dikwijl» zeer bedri.gelijke behan deling om een» kwaad to genezen, of in bet geuot van eene ijzeren gezondheid, welker bereiking vo ,r velen iets geheel ónmogelijk wns. Bij voorbeeld, op de kuasten van Africa in Oost en West Fudiu, in de moerassen van zekere oorden van Amerika in de bevrozene streken van Canada, ontbrak geneeskundige kennis om de gewenachte middelen toe te dienen, alsmede de middelen, om bet measchelijks stelsel te ver sterken, in welke omstandigheden het zich ook mogl verplaatst zien, of van welke kwal.. het ook het slagtoffer mogt wurdon. Toen verrees Professor Holloway met zijne eenvoudige en toch bijna wouderdadigogem.-esmiddclen, welker werkelijks uitnemendheid en welker algcmscu gunstige resultaten door en door gewaardeerd werden doop de bevolking van Engeland van eiken rang en stand; eu d. ondervinding van hunnen heilzatnon invloed in den vreemde, be vestigde spoedig het oordeel van het Kritische publiek. Ten allen tijde is zulk een goed succes voldoende geweest om beroepsnijd op to wekken, en ditmaal in het bijzonder, daar Professor Holloway reeds van het eerste oogenblik af ondernam om de meeste kwalen te onderdruk ken. waaraan alle vleesch onderhevig is. Een dergelijk vooroordeel viel hem dus ook te beurt. Terwijl hij gezegend werd door diegenen, die hij van,deu ondergang gered had, en die gereed waf. o getuigenis af te logge» van de werks- kracht zijner geneesmiddelen, werd hij door anderen als algemeens vijand uitgekreten, dien men naar welgevallen zou kunnen steonigen. Niemand echter kon beter het geweld van zulke aanvallen weerstaan dan Professor Holloway, beschut als hij was door de betere rneenig van grootste gedeelte van het menschdom, die eerbied hadden voor do middelen, waarmede hij zou golukklg elke soort van kwaal, ia elk klimaat van den aardbol bextreed. Te verge.fs heeft beroepsnijd of onwetend vooroordeel ge tracht, oen sluijer te worpen op zqno methode en zijne middelen: de algemeen* »tem en de dank baarheid vaa het menschdom, zijn krachtiger dan persoonlijke belangen en die stem is het cens, ter gunste van zijne alom vereerde midde len. Nergens is de faam van Professor Holloway echter beter gevestigd dan in Oost «n West Indie. Gaat waar gij wilt, in onze Overze.ache Bezittingen, en gij zult in elk hui»houden voor- beelden vinden van dn heilzame werking va» de Zall en Pillen van Holloway. Terugkomende, gewone of galkoortsen, huid of klierziekten kortom alle kwalen aau deze streken eigen, ziju juist die, waarin de middelen van PrefeMor Holloway d. beste roiultateu hebben opgeleverd, terwijl alle andere feilden. Geen wonder dat zij stapelplaatsen geworden zijn van de genee»- kundige markt over du geheele wereld, eu dat zij even onontbeerlijk zijn als voorraad van voedsel in een huishouden. Waaraan kan zulke grenzelooze populariteit toegesclireveu word.n 1 waai aan anders, dan aan d. wel-beproefde eu onfeibare werking dezer geneesmiddelen, en aau do hun toegekende voorkeur boven alle middelen, di. tot uu toe door den menech aan gewend zijn ten voordeel, vau het lijdende m.nschdoui I Allerlei.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2